JUDESIO FOTOGRAFIJA

Judesio fotografija: kaip pagauti veiksmą nuotraukose

Sužinokite, kaip kuo geriau panaudoti jūsų „Canon“ fotoaparate esančias technologijas ir kurti stulbinamus judesio kadrus.
Judančio autobuso palikti šviesos pėdsakai judrioje Madrido gatvėje Ispanijoje.

Nuo sode žaidžiančių vaikų ir augintinių iki srauniai krentančių krioklių kraštovaizdžiuose, veiksmo sporto ir dar daugiau – fotografija suteikia galimybę vienoje nuotraukoje užfiksuoti judantį gyvenimą.

Kaip fotografas turite du pagrindinius pasirinkimus. Galite užfiksuoti lemiamą judesio akimirką arba sulieti judesį ir perteikti judėjimo ir greičio pojūtį. Jūsų „Canon“ fotoaparate yra įvairiausių technologijų, kurias galima panaudoti abiem šiems metodams, ir mes paaiškinsime kaip.

Išlaikymo trukmės svarba judesio fotografijoje

Oru skriejanti kregždė vaikosi vabzdį.

Laikas, kurį fotoaparato užraktas yra atidarytas, matuojamas sekundėmis arba daug dažniau sekundės dalimis. Jei norite užfiksuoti laike sustingusį objektą, užraktas turi būti atviras labai trumpai. Jei norite vaizdą meniškai sulieti, palikite užraktą atvirą ilgiau. Nufotografuota su „Canon EOS 90D“ ir objektyvu „Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM“, nustatymai: 1/5300 sek., f/7.1 ir ISO2500. © „Canon“ ambasadorius Markus Varesvuo

Esminis veiksnys fotografuojant judesį yra išlaikymo trukmės kontrolė. Būtų pravartu pasibandyti ir pasižaisti su išlaikymu, kol pasieksite jums tinkantį rezultatą. Dauguma DSLR fotoaparatų turi 1/4000 sek. arba 1/8000 sek. maksimalų išlaikymą, o kai kurie beveidrodiniai EOS fotoaparatai suteikia galimybę naudoti elektroninį užraktą ir pasiekti dar trumpesnį išlaikymą. Kita vertus, ilgas išlaikymas suteikia galimybę natūraliai sulieti judančius objektus ir tai gali būti labai veiksmingas būdas judėjimo pojūčiui perteikti.

Kaip nustatyti išlaikymą judesio fotografijai

Ant šakos išskleistais sparnais besiruošianti tūpti pelėda.

Jeigu esate įgudę naudoti išplėstines savo EOS (elektrinės optinės sistemos) funkcijas, pamėginkite paeksperimentuoti su užrakto prioriteto (Tv) režimu. Nufotografuota su „Canon EOS 90D“ ir objektyvu „Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM“, nustatymai: 1/1300 sek., f/2.8 ir ISO6400. © „Canon“ ambasadorius Markus Varesvuo

Padėtį keičiantis baletą šokantis asmuo, kurio rankos yra aplink jį sulietos.

Pirmenybės užraktui režimu galite arba užfiksuoti, arba meniškai sulieti objekto judesius. Fotografuota su „Canon EOS R6“, nustatymai: 2 sek., f/10 ir ISO100. © „Canon“ ambasadorė Wanda Martin

Tv (laiko vertės) fotografavimo režimas „Canon“ DSLR ir beveidrodiniuose EOS fotoaparatuose dažnai yra vadinamas užrakto pirmenybės režimu. Jis puikiai tinka judesio fotografijai, nes galima tiesiog pasirinkti norimą išlaikymą, o fotoaparato matavimo sistema automatiškai pritaiko diafragmą, kad ekspozicija būtų tinkama.

Vis dėlto esant labai ryškiam ar silpnam apšvietimui galimas išlaikymo diapazonas gali būti ribotas. Tai reiškia, kad esant prastam apšvietimui negalite naudoti pakankamai trumpo išlaikymo objektui sustabdyti arba šviesiomis dienomis negalite naudoti pakankamai ilgo išlaikymo meniškam vaizdo suliejimui sukurti. Lengviausias būdas išspręsti šią problemą – naudoti fotoaparato automatinio ISO režimą kartu su pirmenybės užraktui režimu. Tada fotoaparatas automatiškai nustatys jautrumą, kad galėtumėte fotografuoti su trumpu arba ilgu išlaikymu.

Kaip sustabdyti veiksmą

Asmuo ant bangos su mėlynu kajaku.

Kuo labiau priartinsite objektą, tuo pastebimesnis taps fotoaparato drebėjimas, todėl jam sumažinti reikės mažinti išlaikymą. Fotografuota su „Canon EOS R6“, nustatymai: 1/2700 sek., f/4 ir ISO100. © „Canon“ ambasadorius Samo Vidic

Kieme su raiteliu ant nugaros šuoliuojantis žirgas, kuriam iš po kanopų skrieja žemės.

Neskaitant išlaikymo trukmės pakeitimo, yra ir kitų būdų judesiui perteikti. Dairykitės pagrindinio renginio veiksmo. Galima puikiai fotografuoti vieną objektą, bet kartu judantys du objektai gali sustiprinti greito judesio ir veiksmo pojūtį, pvz., kaip čia lekiantis žirgas ir skriejantys žemės grumstai. Nufotografuota su „Canon EOS 90D“ ir objektyvu „Canon EF 70-200mm f/4L IS II USM“, nustatymai: 81 mm, 1/8000 sek., f/5.6 ir ISO400.

1/250 sek. išlaikymas turėtų būti pakankamai trumpas, kad pavyktų sustabdyti aplink einančius žmones, o 1/500 labiau tiktų, jei objektas juda greičiau. Dar greitesniems objektams, pvz., automobiliams ir skrendantiems paukščiams, pageidautina rinktis 1/2000, 1/4000 ar trumpesnį išlaikymą. Svarbu eksperimentuoti su skirtingais išlaikymais tol, kol atrasite tai, kas tinka – ir nepamirškite, kad tai gali būti smagu!

Link fotoaparato bėgantis nuo žemės pašokęs šunelis.

Fotografuojant mažus gyvūnus ir vaikus lengviau išlaikyti sufokusuotą objektą, kai jis yra bent per tris metrus nuo fotoaparato. Priartėjus per arti daug sunkiau užfiksuoti. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS 850D“ ir objektyvu „Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM“ (dabar jį pakeitė Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM), nustatymai 200 mm, 1/1600 sek., f/3.5 ir ISO100.

Ant sofos žaidžiantys penki vaikai jiems aplink krentant juostelių konfeti.

Krentančio konfeti judesys sustabdytas nustačius 1/200 sek. išlaikymą ir naudojant blykstę „Speedlite EL-100“, todėl pavyko įamžinti visą akimirkos džiugesį. Nufotografuota su „Canon EOS 800D“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 850D“) ir objektyvu „Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM“, nustatymai: 18 mm, 1/200 sek., f/4 ir ISO400.

Maži vaikai ir šunys dažnai juda greitai ir padrikai, todėl turėtų užtekti 1/1000 išlaikymo, panašūs parametrai tinka ir sportininkams.

Vaikų ir augintinių režimu, kuris dažnai yra fotoaparatuose „PowerShot“, naudojami dauginio fokusavimo kadrai, kad sekant objektus tinkamai veiktų automatinis fokusavimas. EOS fotoaparatams, kuriuose vaikų ir augintinių režimo nėra, perjunkite „Servo AF“ (nepertraukiamas automatinis fokusavimas).

Geriausia greitą veiksmą pradėti fotografuoti naudojant daugumoje „Canon“ fotoaparatų esantį sporto režimą. Juo fotoaparato parametrai pakeičiami taip, kad pirmenybė būtų teikiama trumpam išlaikymui ir judančių objektų sekimui su „Servo AF“ bei kelių kadrų serijomis nepertraukiamos pavaros režimu. Tačiau jeigu sporto nuotraukose norite judesį sulieti, geriau perjungti Tv (pirmenybės užraktui) režimą ir nustatyti norimą išlaikymo trukmę.

„Canon“ EOS R sistemos fotoaparatų sekimo režimas turi akių AF, todėl fotoaparatas gali atpažinti ir užfiksuoti sufokusuotas objekto akis, ir tai yra patikimas būdas sekti judantį objektą.

Kaip nufotografuoti sulietą judesį

Gyvenimu verdanti centrinė gatvė, kurioje matomas išsiliejęs visomis kryptimis judančių žmonių vaizdas.

Ilgesniu išlaikymu užfiksuotas judesys atrodys sulietas. Nufotografuota su „Canon EOS M100“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS M200“) ir objektyvu „Canon EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 18 mm, 1/6 sek., f/22 ir ISO100.

Ilgas išlaikymas ir ilga ekspozicija suteikia galimybę sukurti sulieto judesio vaizdą. Vėl gi, nuo judančio objekto greičio priklausys, koks ilgas turėtų būti išlaikymas.

1/30 sek. išlaikymas tinka dviračiams, o 1/60–1/125 sek. išlaikymas tinka automobiliams ir motociklams. Jei norite sulieti vandens krioklio vaizdą, tinkamiausia būtų palyginti ilga 3–5 sekundžių ekspozicija. Ji taip pat tinka norint sulieti aplinkui vaikštančius žmones, taip juos pašalinant iš architektūros kadrų gatvėse ar judriose lankytinose vietose.

Ryškioje dienos šviesoje gali būti sudėtinga pasiekti pakankamai ilgą išlaikymą judesiui sulieti, net jei naudojama siaura diafragma. Šiai problemai įveikti galite ant objektyvo priekio uždėti ND (neutralaus tankio) filtrą, kad sumažintumėte į jutiklį patenkančios šviesos kiekį ir galėtumėte pailginti ekspoziciją. Tam tikrais atvejais ekspozicija gali viršyti 30 sekundžių. Tokiu atveju reikėtų pasirinkti fotoaparato rankinį režimą ir naudoti lemputės nustatymą.

Kaip įamžinti veiksmą laiko slinktyje

Kai kontroliuojate greitį, galite išties kūrybiškai panaudoti vaizdo įrašą. Fotografuojant laiko slinktį reguliariais intervalais padaroma daug kadrų, kad būtų galima sukurti pagreitinti veiksmo ar laiko įspūdį. Reikia padaryti tam tikrą nuotraukų seką reguliariais intervalais – daugiau sužinosite mūsų laiko slinkties vadove.

Kai kurie fotoaparatai, pvz., „Canon EOS 250D“ ir „EOS R“ sistema, turi integruotą laiko slinkties režimą, kad būtų dar paprasčiau kurti įspūdingus vaizdo įrašus.

Kaip sukurti veiksmą naudojant artinimo suliejimą

Sulietas raudonų lapų kadras.

Sukurti sulietą judesį natūraliai sudėtinga, jeigu objektas išties nejuda. Tačiau galite sukurti įdomų sulieto judesio efektą su bet kokiu artinančiu objektyvu. Fotografuota su „Canon EF 17-40mm f/4L USM“, nustatymai: 1/4 sek., f/14 ir ISO200.

Bet kuriame DSLR arba beveidrodiniame fotoaparate pasirinkite Tv fotografavimo režimą ir rinkitės 1–4 sekundžių išlaikymą. Priartinkite vaizdą ir automatiškai sufokusuokite švelniai spustelėdami užrakto mygtuką. Tada užrakto mygtuką nuspauskite iki galo, kad prasidėtų ekspozicija, ir jai maždaug įpusėjus pradėkite artinti vaizdą objektyvo artinimo žiedu. Stenkitės artinimo nustatymą pakeisti tuo pat metu, kai baigsis ekspozicija. Arba galite pradėti vaizdą objektyvu atitolinę ir ekspozicijos metu vaizdą artinti.

Kaip užfiksuoti šviesos pėdsakus

Šviesos pėdsakai tvyro virš apšerkšnijusių medžių supamų geležinkelio bėgių.

Dėl ilgos ekspozicijos pavyko užfiksuoti šviesos pėdsakus virš geležinkelio bėgių. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM“, nustatymai: 105 mm, 32 sek., f/8 ir ISO100.

Automobilių paliekamas šviesos pėdsakas – puikus būdas judesio jausmui perteikti. Tamsoje per didelė ekspozicija yra mažai tikėtina, todėl galite naudoti lemputės ekspoziciją ir palikti užraktą atvirą kelioms minutėms, jei reikia, kad viename kadre gautumėte daug šviesos pėdsakų. Tik pasirūpinkite, kad fotoaparatas būtų sumontuotas ant trikojo ar kitos tvirtos, nedrebančios atramos.

Dar viena gudrybė – apšviesti judančią transporto priemonę blykste, kad būtų užfiksuoti ne tik gražūs šviesos pėdsakai, bet ir dailiai eksponuotas automobilis, motociklas, traukinys ar net dviratis. Blykstėje reikės nustatyti galinės užsklandos blykstės režimą, kad blykstė būtų paleista ekspozicijos pabaigoje, o ne pradžioje. Naudojant įprastinę priekinės užsklandos blykstę atrodys, kad šviesos pėdsakai yra priešais judantį automobilį, o ne už jo.

Kaip fotografuoti sukant fotoaparatą

Per lauką skriejantis bekelės motociklininkas.

Judinant fotoaparatą paskui judančius objektus sukuriamas išsiliejęs fonas, todėl veiksmas atrodo dinamiškesnis. Nufotografuota su „Canon EOS 90D“ ir objektyvu „Canon EF 70-200mm f/4L IS II USM“, nustatymai: 135mm, 1/30 sek., f/8 ir ISO100.

Bandant su ilgu išlaikymu sukurti sulieto judesio vaizdą visada pavojų kelia fotoaparato drebėjimas, ypač naudojant teleobjektyvą, nes gali būti sulietas ir pagrindinis kadro objektas. Didelė pagalba gali būti vaizdo stabilizavimas. Kai kurie „Canon IS“ (Image Stabilizer – liet. vaizdo stabilizatorius) objektyvai automatiškai atpažįsta pasukimą, todėl, jei bandote sukti horizontaliai, koreguojama tik vertikalioje plokštumoje.

Kiti „Canon IS“ turi perjungiamus dviejų režimų vaizdo stabilizatorius, kur 1 režimas yra skirtas statiniams kadrams, o 2 – pasukimui. Keli objektyvai, pvz., „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“ ir „EF 70-200mm f/4L IS II USM“, turi netgi trečią perjungiamą stabilizavimo režimą, kuriuo stabilizuojama tik per faktinę ekspoziciją. Su juo gali būti lengviau sekti padrikai judančius objektus vaizdo ieškiklyje.

„Canon“ fotoaparatuose EOS R5 ir R6 taip pat yra IBIS funkcija (integruotas vaizdo stabilizatorius). Ji gali veikti kartu su optinio stabilizavimo objektyvų vaizdo stabilizatoriais, kad veikimas būtų dar stabilesnis.

Daugiau informacijos rasite mūsų vadove Veiksmo fotografavimo sukant fotoaparatą patarimai.

Kaip pridėti judesio su keliomis ekspozicijomis

Dauginės ekspozicijos kadras, kuriame matomas ant smėlio rampos salto dviračiu atliekantis asmuo.

Dauginės ekspozicijos vaizdas sukurtas nepertraukiamai fotografuojant, ir tai yra naudinga priemonė veiksmui užfiksuoti. Nufotografuota su „Canon EOS 5D Mark III“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 5D Mark IV“), nustatymai: 1/1600 sek., f/8 ir ISO400.

Keliuose naujausiuose EOS fotoaparatuose, įskaitant „Canon EOS 5D Mark IV“ ir „EOS R“ sisteminius fotoaparatus, yra dauginės ekspozicijos funkcija. Ją galite naudoti kartu su nepertraukiamo fotografavimo režimu, kad viename kadre užfiksuotumėte kelis veiksmo etapus. Geriausių rezultatų pasieksite, jeigu bus akivaizdus skirtumas tarp objekto ir fono, pvz., šviesus objektas bus tamsiame fone arba atvirkščiai. Daugiau informacijos ieškokite mūsų vadove Dauginės ekspozicijos fotografavimas (tik tam tikromis kalbomis).

Taip pat galima naudoti blykstę. „Canon Speedlite EL-100“ turi programuojamą stroboskopo blykstės režimą. Leidžiant blykstės pliūpsnių seriją per ilgą ekspoziciją galima užfiksuoti judantį objektą keliuose jo judėjimo trajektorijos vietose stacionariame fone.

Fotoaparato judinimas kuriant įdomesnius vaizdo įrašus

Ilgą apsiaustą vilkintis asmuo, einantis priešais senovinius griuvėsius.

Filmai gali atrodyti kur kas dinamiškiau, jeigu filmuodami judėsite su fotoaparatu, o ne būsite jį pastatę vietoje ant trikojo. Dauguma „Canon“ DSLR ir beveidrodinių EOS M ir EOS R fotoaparatų turi filmo skaitmeninį IS. Tai tam tikras elektroninis vaizdo stabilizatorius, skirtas filmuoti, kuris gali kompensuoti fotoaparato drebėjimą ir užtikrinti stabilesnį rezultatą. Jis taip pat gali veikti su optinio vaizdo stabilizavimo objektyvais ir integruotu IS fotoaparatuose EOS R5 ir R6.


Autorius: Matthew Richards

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

  • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

    Išlaikymo patarimai

    Perpraskite išlaikymo principus naudodamiesi pradedantiesiems skirtu vadovu ir kurkite geresnes veiksmo nuotraukas.

  • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

    Fotografavimas horizontaliai judinant fotoaparatą pradedantiesiems

    Pasinaudokite šiais pagrindiniais patarimais ir sužinokite, kaip naudoti panoraminę funkciją geresnėms veiksmo nuotraukoms.

  • VEIKSMO FOTOGRAFIJA

    Tinkamiausi objektyvai veiksmui užfiksuoti

    Mūsų tinkamiausių objektyvų veiksmui užfiksuoti vadovas.

  • SPORTO FOTOGRAFIJA

    Kaip užfiksuoti puikius veiksmo kadrus?

    Patarimai, kaip padaryti puikius veiksmo kadrus naudojantis „Canon“ fotoaparatu.