A close-up of a snail on a leaf. Taken on a Canon EOS 77D with a Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens.

MAKROFOTOGRAFIJA

Kaip įamžinti šį rudenį makrofotografijos būdu

Stambus planas – makrofotografijos pagrindas. Jame išryškėja žmogaus akiai nematomos tekstūros ir atsiskleidžia detalėse slypintis grožis. Norint mokytis makrofotografijos, nereikia niekur keliauti. Pažvelgus iš arti, kasdieniai daiktai atskleidžia neregėtų savybių, tad jūsų bandymų aikštelei puikiai tiks jūsų sodas ar vietos parkas.

1. Kokio rinkinio reikia makrofotografijai?

Dauguma objektyvų gali sufokusuoti iš arti, bet tik tikrasis makroobjektyvas gali padidinti mažiausiai 1:1 arba realybę atitinkančiu santykiu. Tai reiškia, kad nustačius fotoaparatą į artimiausią fokusavimo atstumą, jutiklyje suformuotas vaizdas bus tokio paties dydžio, koks yra objektas.

Tokio tipo objektyvas turi labai trumpą fokusavimo atstumą, todėl jums teks labai priartėti, kad sukurtumėte smulkaus objekto nuotrauką per visą kadrą. Pavyzdžiui, objektyvas Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM gali sufokusuoti iki 3 cm atstumu. Šis objektyvas turi ir išmanųjį integruotą LED „Macro Lite“, kuris kompensuoja nuo taip arti esančio fotoaparato ant objekto krentantį šešėlį. Jei turite EOS M serijos fotoaparatą, pvz., Canon EOS M50 ar Canon EOS M6 Mark II, galite naudoti objektyvą Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, kuris turi tą pačią „Macro Lite“ funkciją.

A Canon EOS 77D with a Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens and a tripod lie on long grass.

Jei prieš įsigydami specialų objektyvą, norėtumėte išbandyti makrofotografiją, galite pasinaudoti tam tikromis priemonėmis standartinio objektyvo didinimo gebėjimams sustiprinti. Pavyzdžiui, jei suderinamo objektyvo gale įtaisysite „Canon“ plėtimo žiedą EF 25 II arba „Canon“ plėtimo žiedą EF 12 II, galėsite sufokusuoti arčiau nei įprasta. Panašų efektą pasieksite vietoje objektyvo ant priekinio filtro sriegio prisukę „Canon 250D 58mm Close-Up Lens“ arba „Canon 500D 77mm Close-Up Lens“.

Kad ir kokį makrofotografijos būdą pasirinktumėte, dirbant arti objekto fotoaparato drebėjimo poveikis bus atitinkamai stipresnis, todėl siekdami ryškesnių rezultatų naudokite trikojį ar panašią atramą.

2. Kaip pasirengti makrofotografijai?

Daugelis EOS fotoaparatų turi specialų stambaus plano režimą, bet daugiau kūrybinio lankstumo gausite nustatę fotoaparatą diafragmos pirmenybės (Av) arba rankiniu (M) režimu. Abiem šiais fotografavimo režimais galėsite pasirinkti diafragmos nustatymus, o jie turi labai didelės įtakos makrofotografijos išvaizdai ir atmosferai bei ekspozicijai.

Lengviausia pradėti nuo pirmenybės diafragmai, nes fotoaparatas automatiškai nustatys išlaikymą, kad su jūsų pasirinkta diafragma sukurtų subalansuotą ekspoziciją. Kai būsite pasirengę visiškai perimti valdymą, perjunkite rankinį fotoaparato režimą.

3. Mūsų naudotos sistemos (EOS 77D + 35mm f/2.8 Macro) privalumai

Naudojant makroobjektyvą su 24,2 MP jutikliu, kurį turi „Canon EOS 77D“, galima tobulai ryškiai nufotografuoti plonyčius šios musės kojų plaukelius ir jos dideles raudonas akis.

Canon EOS 77D – puikus pasirinkimas makrofotografijai. Fotoaparato 24,2 MP CMOS jutiklis geba užfiksuoti neįtikėtinai daug detalių, o naudojantis jo pakreipiamu ekranu galima fotografuoti neįprastu kampu, pvz., iš „slieko perspektyvos“ šalia žemės.

Siekiant kuo geriau išnaudoti makroobjektyvo detalių atskleidimo galią ir didelės skiriamosios gebos CMOS jutiklį, svarbu pasirūpinti, kad ekspozicijos metu fotoaparatas nejudėtų. Net maži virpesiai gali paveikti nuotraukos kokybę, todėl vertėtų įtaisyti fotoaparatą ant trikojo ir fotografuoti naudojant laikmatį. Objektyvas Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM turi vaizdo stabilizatorių, kuris puikiai tinka fotografuojant kelyje, bet kai naudosite trikojį, nepamirškite vaizdo stabilizavimo išjungti, nes vidinis su judesiais kovojantis mechanizmas gali turėti priešingą poveikį, kai judesio nėra. (Tam tikri objektyvai turi trikojo aptikimo funkciją, bet ne visi, todėl saugiausia yra išjungti IS ranka, ypač naudojant ilgą ekspoziciją).

Siekdami mechaninę vibraciją sumažinti dar labiau, galite per pagrindinį meniu įjungti fotoaparato veidrodžio fiksavimo funkciją arba nustatyti „Live View“, kad veidrodis būtų užfiksuotas automatiškai. Galite netgi pasinaudoti Canon EOS 77D „Wi-Fi“ ryšiu ir valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu per išmaniajame telefone arba planšetiniame kompiuteryje įdiegtą programėlę „Canon Camera Connect“.

4. Diafragma

Susiję straipsniai
See glorious autumn through fresh eyes

RUDENS FOTOGRAFIJA

Pažvelkite į nuostabųjį rudenį kitomis akimis

Gamtos fotografas Theo Bosboom dalijasi savo paslaptimis, kaip iš unikalios perspektyvos nufotografuoti visą rudens didybę.

How to capture nature in the city

GAMTOS FOTOGRAFIJA

Kaip fotografuoti gamtą mieste

Ossi Saarinen pasakoja apie geriausias fotoaparato nuostatas ir kūrybinius metodus, kuriuos pataria naudoti fotografuojant miestų gamtą.

Discover the world of insects

MAKROFOTOGRAFIJA

Atraskite vabzdžių pasaulį

Atskleiskite slaptą šių mažų padarėlių gyvenimą, pasinaudodami Pierre’o Anqueto patarimais.

Mažas f skaičius reiškia, kad sraigė yra sufokusuota, o fonas yra švelniai sulietas.

Jūsų pasirinktos diafragmos nuostatos turi įtakos lauko gyliui – makrofotografijos objekto ryškumui fone. Maži f skaičiai, pvz., f/2.8 ir f/4, lemia mažą lauko gylį (sufokusuota tik maža sritis), o dideli f skaičiai, pvz., f/11 ir f/16, suteikia didesnį lauko gylį (sufokusuota didesnė objekto dalis).

Fotografuojant stambiu planu net didelis lauko gylis gali būti vos kelių milimetrų, todėl fokusuojant klysti negalima. Fonas tikriausiai vis tiek liks nesufokusuotas, bet mažesnė diafragma (aukštesnis f skaičius) suteiks ryškesnį objektą, o didesnė diafragma (mažas f skaičius) leis sufokusuoti į mažesnę objekto dalį, o likusią sritį palikti nesufokusuotą.

5. Išlaikymas

Su šia diafragma mažas lauko gylis lemia labai siaurą fokusavimo sritį, todėl net paties lapo dalys yra nesufokusuotos.

Keičiant diafragmos nuostatas, turi keistis išlaikymas arba ISO, kad būtų išlaikyta nekintanti ekspozicija. Keisdami ISO galite pakenkti vaizdo kokybei, todėl geriausia prieš keičiant ISO pagal savo kūrybinį sumanymą pakeisti diafragmą ir išlaikymą.

Štai kaip tai vyksta: didėjant f skaičiui, diafragma objektyve mažėja. Į fotoaparatą patenka mažiau šviesos, todėl išlaikymas turi pailgėti, kad vaizdas nebūtų per tamsus. Pasirinkus mažesnį f skaičių, diafragma objektyve padidėja, todėl išlaikymas turi sutrumpėti, kad vaizdas nebūtų per šviesus.

Gali atrodyti keista, kad mažas f skaičius, pvz., f/4, lemia didelę diafragmą, o didelis f skaičius, pvz., f/16, lemia mažą diafragmą, bet bus lengviau suprasti, jei galvosite apie šiuos skaičius kaip apie trupmenas: 1/4 yra daugiau už 1/16.

Pirmiau pateiktas kadras yra nufotografuotas su f/2.8 diafragma, ir tai yra mažiausias galimas objektyvo Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM diafragmos nustatymas. Kaip matote, mažas lauko gylis su tokia diafragma sukuria mažesnę fokusavimo sritį ir gražiai sulieja foną.

6. ISO

Reguliuodami ISO jautrumą, galite derinti mažesnę diafragmą ir trumpesnį išlaikymą.

Geriausiai vaizdo kokybei stenkitės naudoti mažas ISO vertes, pvz., ISO 100, ISO 200 ir ISO 400. Tokiu jautrumu išlaikymas gali tapti per ilgas, kad pavyktų gauti ryškius rezultatus, kai nustatyta maža diafragma arba fotografuojama prietemoje.

Padidinę ISO galėsite sutrumpinti išlaikymą, tačiau didesnis ISO jautrumas gali lemti daugiau vaizdo trikdžių – tai yra skaitmeninis juostos grūdėtumo atitikmuo. Kad jų būtų mažiau, galite padidinti fotoaparato didelio ISO jautrumo sąlygojamų iškraipymų mažinimo stiprumą. Šią parinktį rasite fotoaparato raudonajame fotografavimo meniu.

7. Kūrybiškumas

Su tokia diafragma (f/2.8) bambuko stiebas yra sufokusuotas, bet jo fonas yra sulietas.

Vienas iš makrofotografijos privalumų – kad stulbinamus vaizdus galima kurti tiesiog prie savo durų slenksčio. Kasdieniai objektai gali atsiskleisti visiškai naujomis spalvomis, todėl drąsiai eksperimentuokite su fotoaparato nuostatomis.

Vienas iš paprasčiausių būdų tai padaryti – eksperimentuoti su diafragma. Pirmiau pateiktame pavyzdyje diafragma yra f/2.8. Vaizdas turi švelnų, sulietą foną, bet bambuko stiebas pirmame plane yra tobulai sufokusuotas.

Sumažinus diafragmą galima pamatyti daugiau detalių fone.

Kitas kadras (aukščiau) padarytas su f/5. Fone matoma daugiau detalių, palyginti su vaizdu, kuris padarytas su f/2.8.

Dar labiau sumažinus diafragmą, fone atsiveria dar daugiau detalių.

Galiausiai viršuje esantis vaizdas padarytas su mažesne f/8 diafragma. Ekspozicija panaši į kitų kadrų, bet fonas yra kur kas detalesnis. Akivaizdžiai matyti, kad maži pakoregavimai gali turėti didelės įtakos makrofotografijoje.

Ruduo – puikus laikas makrofotografijos praktikai. Besikeičiant augalijos spalvoms ir gamtai besiruošiant žiemai, atraskite grožį smulkmenose. Išeikite pro duris ir pažvelkite iš arčiau.


Autoriai: Ian Wade ir Marcus Hawkins

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus