NAKTINĖS FOTOGRAFIJOS METODAI

Kaip fotografuoti supermėnulį: 8 patarimai nežemiškoms mėnulio fotografijoms

Pasinaudokite šiais ekspertų mėnulio fotografavimo metodais ir sužinokite, kaip nufotografuoti vieną iš įspūdingiausių naktinio dangaus reginių.
Stambiu planu nufotografuota mėnulio pilnatis virš vienišo medžio lauke.

Mėnulis vis dar yra jaudinantis fotografijų objektas visame pasaulyje, ypač tomis retomis naktimis, kai jis pasirodo kaip supermėnulis ar netgi kruvinasis mėnulis. Tačiau tinkamai jį nufotografuoti gali būti sudėtinga. Gali būti sunku fotografuoti taip toli esantį ryškų objektą silpnoje šviesoje ir sunku nustatyti kadrą bei sufokusuoti naudojant ilgą židinio nuotolį. Tačiau turint tinkamą fotografijos rinkinį ir ekspozicijos nustatymus galima sukurti nuostabiai detalias mėnulio nuotraukas ir įspūdingos atmosferos mėnesienos kraštovaizdį. Čia parodysime, kaip tai padaryti.

1. Mėnulio fotografijos patarimai – stebėkite kalendorių.

Mėnulis giedrą naktį su medžių šakomis pirmame plane.

Mėnulis gali judėti tiksliai pagal laikrodį, bet oras yra nenuspėjamas. Mėnesienai fotografuoti geriausiai tinka giedra naktis, tad prieš leisdamiesi fotografuoti pažiūrėkite orų prognozes. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“, nustatymai: 400 mm, 30 sek., f/11 ir ISO 100.

Virš medžių eilės kylanti pilnatis.

2021–2025 m. bus keturi „supermėnuliai“ per metus, todėl bus daugybė galimybių įamžinti šį stulbinamą įvykį. Kruvinasis mėnulis pasirodys 2021 m. ir 2022 m. gegužę, 2022 m. lapkritį, 2025 m. kovą ir rugsėjį ir 2026 m. kovą, tačiau norint jį pamatyti teks pakeliauti. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“ bei plėtikliu RF 1.4x, nustatymai: 700 mm, 2 sek., f/10 ir ISO 1000.

Tam tikru metu Mėnulis savo 27,322 dienos orbitoje yra arčiau prie Žemės. Kai šis metas sutampa su pilnatimi – laiku, kai Saulė, Mėnulis ir Žemė yra susilygiavę – mes galime gėrėtis didesne pilnatimi arba supermėnuliu. Kruvinasis mėnulis būna dar rečiau. Šis reiškinys matomas tada, kai supermėnulis sutampa su visišku mėnulio užtemimu. Tai reiškia, kad Žemė visiškai užstoja tiesioginius saulės spindulius, kad jie nepasiektų Mėnulio, ir lieka tik nuo Žemės atmosferos atsispindėjusi šviesa, dėl kurios Mėnulis atrodo šiek tiek kruvinai raudonas.

2. Planuokite iš anksto

Ant trikojo stovintis „EOS RP“ su teleobjektyvu, nustatytas fotografuoti virš ežerą juosiančios medžių juostos kylantį mėnulį.

Nesvarbu, ar norite nufotografuoti ryškią pilnatį danguje, ar dylantį pusmėnulį, datą galite suplanuoti pagal mėnulio ciklą, kad pasiektumėte tiksliai tai, ko norite.

Per medžius nufotografuotas mėnulis, kurio šviesos atspindžiai krenta pirmame plane esančiame ežere.

Planuodami iš anksto galite pasirinkti savo kompoziciją ir nuspręsti, ar norite fotografuoti mėnulį aukštai virš vietos pilies, ar norite jo atspindžio ežere. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“, nustatymai: 300 mm, 1/40 sek., f/6.3 ir ISO 500.

Mėnulio fotografavimas – ne tik smagus jūsų fotoaparato valdymo įgūdžių išbandymas, bet ir įdomus būdas susipažinti su Žemės ir jos palydovo judėjimu. Mes galime daugybę metų į ateitį tiksliai pasakyti, kada mėnulis patekės, koks bus jo kelias danguje ir kur jis nusileis. Yra kelios naudingos telefoninės programėlės, kurios gali padėti tiksliai susiplanuoti fotografavimo kampą, o mėnulio fazes galite sekti internete. Apytiksliai visada galite žinoti, kad mėnulis pasirodys tiksliai priešingoje pusėje, nei nusileido saulė.

3. Mėnulio fotografavimo nustatymai

Mėnulį fotografuojantis ir savo „Canon EOS RP“ pakreipiamą ekraną reguliuojantis asmuo.

Fotografuojant tokį ryškų objektą tamsoje, gali kilti sunkumų su ekspozicija, todėl pabandykite ją nustatyti rankomis.

„Canon EOS RP“ ekranas, kuriame rodomi piko funkcijos nustatymai.

Jeigu nepavyksta sufokusuoti Mėnulio, pabandykite fokusuoti rankiniu būdu. Naudokite režimą „Live View“ ir įjunkite fokusavimo piko funkciją, kad užtikrintumėte detalių ryškumą.

Fotografuojant mėnulį, automatinės ekspozicijos režimai gali nenuosekliai veikti, todėl geriausia naudoti rankinę ekspoziciją. Iš esmės į Mėnulį patenkančių Saulės spindulių intensyvumas lieka vienodas, todėl galime vadovautis paprasta ekspozicijos taisykle – „mėnulio 11“. Nustatykite f/11 diafragmą ir pritaikykite išlaikymą atvirkščiai ISO reikšmei, t. y. ISO 100 naudotume 1/100 sek., ISO 200 jis būtų 1/200 sek. ir taip toliau. Tačiau tai žinoma nėra iškalta akmenyje – atsispirdami nuo šių reikšmių išlaikymą ir diafragmą galite keisti, kol vaizdas atrodys tinkamai.

4. Kokiu objektyvu fotografuoti mėnulį?

Prie trikojo pritvirtintą „EOS RP“ fotoaparatą su objektyvu „RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“ reguliuojantis fotografas.

Artinantis objektyvas, pvz., „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“, suteikia daug galimybių fotografuojant platesnius mėnesienos peizažus ir detalius stambaus plano vaizdus.

Mėnesiena virš greitkelio, kuriame dėl ilgos ekspozicijos nusidriekusios automobilių šviesų juostos.

Kitą šviesos šaltinį galima užfiksuoti ir naudojantis pirmo plano objektais, kaip šiame kadre su dėl ilgos ekspozicijos susidariusiomis automobilių šviesų juostomis, ir tai yra puikus būdas suteikti nuotraukoms kontrasto. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“, nustatymai: 100 mm, 8 sek., f/10 ir ISO 250.

Norint fotografuoti Mėnulį iš arti, būtinas ilgas objektyvas, tačiau nėra būtina turėti greitą ir brangų objektyvą, nes Mėnulis yra toks ryškus, kad nereikia plačiausios diafragmos, kurią turi patys geriausi ilgi objektyvai. Gali tikti net standartinis artinantis objektyvas, pvz., „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ – galbūt su juo nepavyks užpildyti viso kadro, bet vaizdą visada galima vėliau apkirpti. Čia savo vertę parodo didelės skyros, tarkim 26,2 MP, fotoaparatai, pvz., „Canon EOS RP“.

5. Pasiekite toliau

Fotografas, reguliuojantis objektyvą „Canon RF 800mm F11 IS STM“ ant prie trikojo pritaisyto fotoaparato „EOS RP“.

Naudodami tokius unikalius objektyvus kaip „Canon RF 800mm F11 IS STM“, neturėsite išleisti visų santaupų, kad galėtumėte kurti itin detalias mėnesienos nuotraukas.

Beveik pilnas mėnulis giedrą naktį stambiu planu.

Čia prijungėme objektyvą „Canon RF 800mm F11 IS STM“ prie 2 k. telekonverterio, kuris suteikia neįtikėtiną 1 600 mm aprėptį itin detalioms Mėnulio nuotraukoms. Nufotografuota su „EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 800mm F11 IS STM“ bei plėtikliu RF 2x, nustatymai: 1600 mm, 1/50 sek., f/22 ir ISO 100.

6. Nutaikykite tinkamą akimirką

Pro medžius žibanti ryški geltona mėnulio pilnatis.

Jei norite įrėminti objektus Mėnulio fone naudodami ilgą objektyvą, turėsite būti nuo jų kilometro ar didesniu atstumu, kad atitiktų proporcijos. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“, nustatymai: 500 mm, 0,5 sek., f/8 ir ISO 100.

Mėnulio pilnaties fone skriejančio orlaivio siluetas.

Tikslus akimirkos pasirinkimas padeda pagauti įspūdingus kadrus, kaip antai šį mėnulio fone skrendantį lėktuvą. Nufotografuota su „Canon EOS R5“ ir objektyvu „Canon RF 800mm F11 IS STM“, nustatymai: 1/1000 sek., f/11 ir ISO 1600. © Tibor Szövetes

Supermėnulis, ko gero, yra įspūdingiausias, kai tik pasirodo virš horizonto. Šviesa turi jus pasiekti keliaudama šonu pro Žemės atmosferą, todėl mėnulis tampa šiltai rausvas. Tai pat šią akimirką mėnulis atrodo didžiausias, nors tai yra iliuzija – dydis išlieka vienodas visą naktį, bet atmosferos linkis suveikia tarsi didinamasis stiklas.

7. Fotografuokite mėnulį su pirmo plano objektais

Ant trikojo stovintis „Canon“ fotoaparatas „EOS RP“, paruoštas fotografuoti mėnulį virš ežero. Aukštai virš vandens stūkso senas šuolių į vandenį tramplinas.

Papildomos pirmo plano detalės mėnulio nuotraukoje gali padėti jį įrėminti ir sukurti įdomesnį kadrą.

Virš ežero atsispindintis mėnulis. Aukštai virš vandens stūkso senas šuolių į vandenį tramplinas.

Naudodami trikojį ir sulėtindami išlaikymą iki sekundės ar daugiau, galite fotografuoti mėnesieną ir nežemišką kraštovaizdį, kurie atrodys beveik taip pat gerai, kaip daryti dieną. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nustatymai: 46 mm, 2,5 sek., f/5.6 ir ISO 800.

Kūrybiškai pažvelkite į mėnulio kompozicijas, įtraukdami į jas dėmesį patraukiančių horizonto detalių. Turėsite būti vietoje ir greitai veikti, nes jau po kelių minučių mėnulis bus pakilęs virš horizonto ir judės savo taku per dangų.

8. Pamirškite mėnesieną

Iš arti nufotografuotas Mėnulis, kuriame matosi jo paviršiaus ypatybės ir detalės.

Pilnėjantis arba dylantis mėnulis (kai matomi maždaug du trečdaliai) – puikus laikas paviršiaus detalėms fiksuoti. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 800mm F11 IS STM“ bei plėtikliu RF 2x, nustatymai: 1600 mm, 1/50 sek., f/22 ir ISO 100.

Nors pilnatis ir yra kerinti, tai nėra tinkamiausias laikas fotografuoti Mėnulio paviršiaus ypatumus, pvz., jo kraterius. Panašiai, kaip fotoaparato iškylančioji blykstė apšviečia veidą, iš priekio krentanti Saulės šviesa panaikina Mėnulio šešėlius. Visomis kitomis fazėmis Saulės šviesa yra nukreipta labiau iš šono, todėl šviesa ir šešėliai labiau išryškina Mėnulio kraštovaizdžio kontūrus ir detales.

Pasiekite kitą mėnulio fotografijos lygį – susipažinkite su profesionalaus fotografo Andrewso Fuseko Peterso* patarimais ir pasisemkite įkvėpimo.

*Tik tam tikromis kalbomis.


Autorius: Phil Hall

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai