Sunset Photography

Objektyvai kraštovaizdžiui fotografuoti

Atraskite savo perspektyvą

Jei trokštate įamžinti gamtos turtus, fotografuodami kraštovaizdžius tikriausiai dažnai atsiduriate žygiuose, ekspedicijose ar kopiate į kalnus. Todėl būtina rimtai pagalvoti apie skirtingoms vietoms tinkamiausius objektyvus.


Kraštovaizdžiams paprastai turbūt rinksitės didelio arba ypač didelio židinio nuotolio objektyvus, kurie suteikia plačią perspektyvą ir galimybę užfiksuoti plačias erdves. Kad pasirinktumėte savo kraštovaizdžio tipui tinkamiausią objektyvą, turėsite peržvelgti galimus židinio nuotolio variantus ir dirbti su tokiu nuotoliu, kuris labiausiai tinka jūsų norimam įamžinti vaizdui.

Seaside Photography

Ypač plataus kampo

11–20 mm židinio nuotolio objektyvai (naudojami su viso kadro fotoaparatu) sukuria ypač platų regos lauką ir pasiekia kur kas toliau, nei žmogaus aprėpiama perspektyva. Jie puikiai tinka atstumui tarp pirmo plano ir fono padidinti ir norint perteikti plačias prieš fotoaparatą nusidriekusias erdves. Ypač plataus kampo objektyvai labai efektyviai užpildo kadrą didingais architektūros ir interjero elementais.

Desert Photography

Standartinis plačiakampis

24–35 mm standartinio nuotolio plataus kampo objektyvai užtikrina pakankamą regos lauką, bet ne taip padidina perspektyvą, palyginti su ypač plataus kampo objektyvais. Šis nuotolis labiau tinka siauresnėms kompozicijoms ir yra naudingas, kai nenorite, kad antras planas susitrauktų pirmo plano atžvilgiu.

Mountain Landscape

Teleobjektyvai

Naudojant didesnį židinio nuotolį, galima labiau suartinti savo kompozicijos objektus, gauti plokštesnę perspektyvą ir suspausti siužeto mastelį, suteikiant įspūdį, kad pirmas ir antras planas yra arti. Žiūrint į daugiasluoksnius elementus, pvz., miškus su kalnais ir saule, toks metodas gali suteikti dramatišką efektą. Paprastai viskas, kas viršija 85 mm, laikoma teleobjektyvo nuotoliu.

Forest Photography

Ypač plataus nuotolio fotografavimas

Žemiau pateiktoje scenoje matyti, kad ypač plataus kampo kadre telpa daugiau elementų, o nutolę elementai kadre atrodo daug toliau ir pirmas planas kadre tampa toks pat svarbus, kaip ir dangus. Didėjant židinio nuotoliui galima pastebėti priešingą efektą – regos laukas siaurėja ir elementai artėja.


Pastaba: pirmiau pateikti židinio nuotoliai padidės 1,6 karto, jei bus fotografuojama APS-C fotoaparatu.

Lighthouse Photography

16 mm

Lighthouse Photography

35 mm

Lighthouse Photography

47 mm

Lighthouse Photography

75 mm

Kokią įtaką objektyvo pasirinkimui turi fotoaparatas

„Canon“ EF-S objektyvai yra sukurti išskirtinai APS-C jutiklio fotoaparatams, pvz., EOS 760D, ir netinka viso kadro modeliams, pvz., EOS 5D fotoaparatų serijai.


EF objektyvus galima naudoti su bet kokiu EOS DSLR fotoaparatu, bet naudojant EF objektyvą su APS-C tipo EOS, regos kampas atitiks objektyvą su 1,6 k. ilgesniu židinio nuotoliu ant viso kadro fotoaparato. Pavyzdžiui, naudojant „EF 28mm f/2.8 IS USM “ su EOS 760D, gaunamas vaizdo kampas atitinka 45 mm objektyvą ant viso kadro fotoaparato. Į tai būtina atsižvelgti fotografuojant plataus kampo kraštovaizdžio kadrus.

Forest With Full Frame Sensor

Fotografuota su 11 mm ir viso kadro jutikliu

Forest With Aps-C Sensor

Fotografuota su 11 mm ir APS-C jutikliu

Fiksuotas ar artinantis objektyvas?

Gali atrodyti keista svarstyti rinktis fiksuotą arba pagrindinį objektyvą, bet optiniu požiūriu jie yra paprastesni ir lengvesni už artinančius objektyvus ir užtikrina puikią vaizdo kokybę, todėl vien dėl to juos renkasi daugybė profesionalų. Jie taip pat gali paskatinti judėti ir nustatyti kadrą, o ne vien tik pasikliauti artinimo funkcija.


Ir priešingai, judant naudoti kelis fiksuotus objektyvus dažnai tiesiog yra nepatogu. Tokiems atvejams gali būti prasmingiau naudoti lengvesnį plačiakampį arba ypač plataus kampo artinantį objektyvą, kad turėtumėte daugiau veiksmų laisvės ir nereikėtų keisti objektyvo.

Diafragmos subtilybių supratimas

Dažniausiai kraštovaizdžiai fotografuojami su maža f/8 arba didesne diafragma, kad pirmas planas ir fonas būtų ryškiai sufokusuoti, tačiau jei svarstote fotografuoti kraštovaizdžius prietemoje arba norite įamžinti žvaigždėtą dangų, reikėtų pagalvoti apie platesnės diafragmos objektyvus (f/2.8 artinantį ar net platesnį f/1.4 pagrindinį objektyvą). Šie objektyvai taip pat puikiai tinka norint įamžinti judesį su išsiliejusiu vaizdu – pvz., kylančius paukščius.

Ocean Photography

Tinkamo objektyvo pasirinkimas

Atsižvelgę į šiuos aspektus, turite pagalvoti apie tai, kas svarbu jūsų kadrui ir kokį stilių norite išgauti.


  • Norite užpildyti kadrą plačiu kraštovaizdžiu? Tuomet geriausia rinktis ypač plataus kampo 11–20 mm židinio nuotolio objektyvą.
  • Norite dirbti su daugiasluoksniais elementais, pvz., miškais ir kalnų masyvais? Tokiu atveju reikėtų ieškoti teleobjektyvo, kuris padės sumažinti perspektyvos gylį ir suartinti pirmą planą ir foną.
  • Norite fotografuoti natūralius kraštovaizdžius? Tuomet reikėtų ieškoti 24–35 mm židinio nuotolio objektyvo, kuris padėtų užfiksuoti natūralesnę perspektyvą.

Sunset Photography

Neapsiribokite vien tik kraštovaizdžiu

Tradicinė kraštovaizdžio fotografija paprastai siejama su plačiu, nusidriekusiu kraštovaizdžiu.


Norėdami daugiau, pabandykite paeksperimentuoti su didesniu židinio nuotoliu. Taip galima labiau suartinti savo kompozicijos objektus, gauti plokštesnę perspektyvą ir suspausti siužeto mastelį, suteikiant įspūdį, kad pirmas planas ir fonas yra arti. Dirbant su daugiasluoksniais elementais, pvz., miškais su kalnais ir saule, ar slėniais ir jūrų horizontais, toks metodas gali suteikti dramatišką efektą.


Taip pat yra specialių objektyvų, kurie gali jūsų siužetui suteikti unikalią išvaizdą. Galite papildyti savo objektyvų rinkinį „Fisheye“ objektyvu arba pakreipimo ir paslinkimo objektyvais, kad suteiktumėte savo nuotraukoms naują perspektyvą.

Išgaubto vaizdo efektas

Apskrita perspektyva gali atrodyti visiškai beprotiškas žingsnis, tačiau naudodami180° regos lauką galite sukurti įspūdingo stiliaus nuotrauką ir perteikti išskirtinį požiūrį į tipinį kraštovaizdį. Jį galite pasirinkti dėl išskirtinio bendro stiliaus, kurį gali suteikti pusrutulio formos vaizdas.

Fisheye Photography

Pakreipimas ir poslinkis

Paprastai su miestų ir architektūros fotografija siejami pakreipimo ir poslinkio objektyvai gali ištaisyti perspektyvos problemas, kurių kyla fotografuojant kampu. Objektyvo pakreipimas ir poslinkis valdomi atskirai, ir tai turi skirtingą poveikį nuotraukoms.

Museum Photography

Pakreipus

Museum Photography

Paslinkus

Ekstremalūs objektyvų sprendimai kraštovaizdžio fotografijai

EF 11-24mm f/4L USM

Vienas iš garsiosios „Canon“ L serijos objektyvų, šis profesionalus ypač plataus kampo artinantis objektyvas pasižymi įspūdingu 11–24 mm nuotoliu ir minimaliu vaizdo iškraipymu net esant didžiausiam židinio nuotoliui. Dėl patvaraus ir sandaraus korpuso jis yra atsparus dulkėms ir vandeniui, todėl idealiai tinka fotografuojant sudėtingomis sąlygomis. Jo 9 menčių diafragma sukuria gražiai sulietą foną.

Žiūrėti išsamesnius duomenis

Ef 11-24Mm F/4L Usm

Galbūt jums patiks ir…