Wildlife eagle sea

Objektyvai laukinei gamtai fotografuoti

Priartėkite prie gamtos arčiau nei bet kada

Fotografuojant laukinę gamtą svarbiausia įamžinti objektą natūralioje jo aplinkoje. Turite žinoti savo objekto įpročius ir daugelį kitų veiksnių, pvz., kur jis greičiausiai bus dieną, kur bus saulė objekto atžvilgiu ir kaip arti galite prieiti prie savo objekto, jo neišgąsdindami. Kai kurie iš šių veiksnių turės įtakos naudojamam objektyvui.


Objekto išmanymas

Svarbu pamėginti suplanuoti tai, ką ketinate fotografuoti – pvz., jei būsite gamtos parke, kuriame laikomi gyvūnai, greičiausiai žinosite, kur tikėtina juos rasti dieną, todėl galėsite apsvarstyti, kur jums geriau būti siekiant tinkamo apšvietimo ir atstumo. Taip pat vertėtų apsvarstyti, kokį veiksmą norėtumėte nufotografuoti, kad įvertintumėte gyvūnų elgesio aspektus, pvz., didžiausio ir mažiausio aktyvumo laiką. Jei ketinate fotografuoti tokioje situacijoje, kai neįmanoma suplanuoti, kas pateks į kadrą, pvz., jei vykstate į safarį, kur ne visada yra galimybė suplanuoti nuotraukas, iškyla klausimas, kiek toli būsite nuo objekto ir kokių rūšių gyvūnus ketinate pamatyti. Visi šie aspektai turės įtakos renkantis objektyvą.

Ponies sunrise relaxed

Atstumo išlaikymas

Gali būti, kad ne visada galėsite fiziškai priartėti prie objekto, nes tai gali būti pavojinga arba galite būti pastebėti. Todėl fotografuojant laukinę gamtą paprastai yra naudojamas teleobjektyvas su 300 mm arba didesniu židinio nuotoliu, nes jis gali stipriai priartinti ir leidžia išlaikyti atstumą iki objekto, bet užpildyti kadrą. Tačiau svarbūs tampa kiti veiksniai, pvz., fotografuojamų gyvūnų dydis, nes, tarkim, fotografuojant mažą paukštį reikės didesnio artinimo, apie 600 mm, kad būtų galima užfiksuoti jo detales.

Monkey climbing candid

Veiksmo fiksavimas

Fotografuojant greitai judančius gyvūnus, pvz., gepardus ar paukščius, bus reikalingas kuo trumpesnis išlaikymas. Pasirinkdami objektyvą su sparčiai veikiančia diafragma, galėsite geriau išnaudoti turimą apšvietimą, todėl bus lengviau užfiksuoti veiksmą ir gauti ryškų vaizdą. Teleobjektyvas su plačia diafragma, pvz., EF 300 mm f/2.8L IS II USM, maksimaliai išnaudos esamą apšvietimą ir suteiks galimybę įamžinti veiksmą.

Whale tail ocean action

Paros metas

Fotografuojant laukinę gamtą, būtina kuo geriau išnaudoti turimą šviesos šaltinį (saulę). Paprastai geriausias apšvietimas laukinei gyvūnijai fotografuoti būna tris kartus per parą – ryte, vidurdienį ir temstant. Valanda po saulėtekio ir valanda prieš saulėlydį yra vadinamos auksinėmis valandomis. Šiuo paros metu šviesa yra kur kas švelnesnė, nes, dėl Saulės padėties Žemės atžvilgiu, jos spinduliai turi prasiskverbti pro storesnį Žemės atmosferos sluoksnį, todėl atsiranda dramatiškesnį efektą sukuriantys ilgesni šešėliai. Fotografuojant vidudienį saulės šviesa yra gerokai intensyvesnė, todėl iš viršaus turite ryškią kontrastinę šviesą, padedančią pašalinti ilgus šešėlius.

Eagle flying sea action

Fotografavimo sąlygos

Mėgindami fotografuoti laukinius gyvūnus jų natūralioje aplinkoje, pavyzdžiui, dykumoje arba safaryje, galite atsidurti ypač sudėtingose sąlygose, todėl turite būti užtikrinti, kad įranga nepaves jokiomis aplinkybėmis. Tokiais atvejais jums labiausiai tiktų „Canon“ L serijos objektyvas ir nuo aplinkos poveikio apsaugotas fotoaparato korpusas. Su nuo orų ir dulkių poveikio apsaugota įranga galite ramiai likti lauke ir fotografuoti sudėtingiausiomis sąlygomis. L serijos objektyvai taip pat pasižymi tuo, kad juose naudojama pažangiausia „Canon“ optinė konstrukcija ir išskirtinį našumą užtikrinančios technologijos.

Two seals iceberg

Kokią įtaką objektyvo pasirinkimui turi fotoaparatas

„Canon“ EF-S objektyvai yra sukurti išskirtinai APS-C jutiklio fotoaparatams, pvz., EOS 760D, ir netinka viso kadro modeliams, pvz., EOS 5D fotoaparatų serijai.

EF objektyvus galima naudoti su bet kokiu EOS DSLR fotoaparatu, bet naudojant EF objektyvą su APS-C tipo EOS, regos kampas atitiks objektyvą su 1,6 k. ilgesniu židinio nuotoliu ant viso kadro fotoaparato. Pavyzdžiui, 300 mm objektyvas ant EOS 760D suteikia 480 mm objektyvui ant viso kadro fotoaparato prilygstantį vaizdo kampą, o tai reiškia, kad kadre objektas atrodys didesnis.

Deer full frame sensor wildlife

VISO KADRO JUTIKLIS

Deer APS-C sensor wildlife

APS-C JUTIKLIS

Diafragmos ir išlaikymo supratimas

Diafragma ne tik įleidžia daugiau šviesos, bet ir padeda atskirti objektą nuo fono, nes fotografuojant mažesniu išlaikymu, pvz., f/2.8, sumažėja lauko gylis. Fotografams nepaprastai svarbu suprasti ryšį tarp diafragmos ir išlaikymo – ypač fotografuojant gamtą. Pavyzdžiui, padidinus diafragmą vienu sustojimu (pvz., nuo f/4 iki f/2.8), ant jutiklio patenkančios šviesos kiekis padvigubėja, ir tai reiškia, kad galite naudoti dvigubai trumpesnį išlaikymą ir lengvai fotografuoti judančius objektus.

Blue parrot claw wildlife

Tinkamo objektyvo pasirinkimas

  • Reikalingas objektyvas, kad galėtumėte priartėti prie objekto jo netrikdydami? Tada jums tiks 400 mm arba didesnio židinio nuotolio objektyvas, nes su juo galėsite užpildyti kadrą net nepriartėję.
  • Jūsų objektas greitai juda? Tada jums reikės trumpo išlaikymo (pvz., f/4 arba f/2.8), kad išnaudotumėte visą esamą šviesą ir galėtumėte sumažinti išlaikymą. Mažesnis išlaikymas yra fiksuoto židinio nuotolio objektyvuose, todėl reikėtų rinktis iš jų. 
  • Ar reikalingas atsparumas fotografuoti nepalankiomis sąlygomis? Tada geriausia rinktis objektyvus iš „Canon“ L serijos, nes jie yra patvaresni.

  • Ar reikalinga galimybė greitai keisti kompoziciją nejudant? Tokiu atveju rinkitės artinantį 100–400 mm diapazono objektyvą, kad galėtumėte lanksčiau rinktis kompoziciją nekeisdami objektyvo ir neartėdami prie objekto.

Horses beach action wildlife

Daugiau laukinės gyvūnijos fotografavimo galimybių

Mažesni gyvūnai

Makroobjektyvai puikiai tinka vabzdžiams ir kitiems mažiems laukinės gyvūnijos padarams fotografuoti. Šie objektyvai leidžia išlaikyti pakankamai didelį atstumą iki objekto (kad jų neišgąsdintumėte), tačiau leidžia užpildyti kadrą. Naudodami makroobjektyvą su vaizdo stabilizatoriumi, pvz., objektyvą EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM, galite fotografuoti laikydami fotoaparatą rankose net tokiomis sąlygomis, kai įprastai būtų reikalingas trikojis.

Macro butterfly colourful insect

Trikojis

Kuo didesnis židinio nuotolis, tuo didesnė tikimybė, kad reikės trikojo, nes fotoaparato korpuso drebėjimas didėjant židinio nuotoliui vis labiau stiprėja. Įsigijus objektyvą su vaizdo stabilizatoriumi, drebėjimui sumažinti trikojį naudoti teks kur kas rečiau. Tačiau jei ketinate ilgą laiką laukti, gali tekti užfiksuoti fotoaparatą ir objektyvą stabilioje padėtyje. Tokiu atveju gali praversti trikojis arba vienakojis.

Squirrel frozen in motion wildlife

Ilgintuvų naudojimas

Jei jūsų objektyvas yra suderinamas su ilgintuvais, galite lengvai išplėsti objektyvo panaudojimo galimybes, kad labiau priartėtumėte prie objekto. Tačiau ketindami naudoti ilgintuvą, turite nepamiršti, kad jis sumažina fotoaparato jutiklį pasiekiančios šviesos kiekį. Naudodami ilgintuvą EF 1.4x III, prarasite 1 šviesos sustojimo lygį, o su ilgintuvu EF 2x III prarandami 2 šviesos sustojimų lygiai. Tai turės įtakos didžiausiai objektyvo diafragmos nuostatai ir mažiausiam išlaikymui, pvz., f/4 tampa f/5.6 ir tai gali nelabai tikti greitai judantiems objektams fotografuoti.

Two seals sea action wildlife

Profesionalų pasirenkami laukinės gyvūnijos objektyvai

EF 300mm f/2,8L IS II USM

Šis itin efektyvus L serijos objektyvas su 4 sustojimų vaizdo stabilizatoriumi yra pripažįstamas už galimybę pasiekti stulbinamą ryškumą, spalvas ir kontrastą, net kai teleobjektyvo padidinimui sustiprinti naudojamas telekonverteris, kartu išsaugant neįtikėtiną nuotraukų ryškumą.

Žiūrėti išsamesnius duomenis

EF 300mm f2.8L IS USM pack shot