Deer close up wildlife in focus

Fokusavimo technologijos

Žvelgdami į nuotrauką arba žiūrėdami vaizdo įrašą visų pirma pastebime, ar vaizdas yra sufokusuotas, ar ne.

Nuo 1987 m., kai „Canon“ tapo pirmąja įmone, integravusia fokusavimo variklį objektyvo viduje, buvo sukurti keli varikliai, skirti sufokusuoti ir išlaikyti sufokusuotus greitai judančius objektus. Ir visa tai išlaikant tikslaus fokusavimo kontrolę, tolygumą ir tylumą.

Šiuo metu „Canon“ objektyvuose naudojamos trijų pagrindinių tipų fokusavimo variklių technologijos. Tai yra STM, USM ir labiau tradicinis DC variklis. Apžvelkime šių trijų variklių skirtumus, kad juos suprastumėte ir galėtumėte pasirinkti objektyvą pagal savo poreikius.

STM

STM objektyvai puikiai tinka fotografuoti ir dar labiau – filmuoti. Jie yra pavadinti pagal vieną iš technologijos sudedamųjų dalių – žingsninį variklį (angl. Stepping Motor), kurį naudodamas objektyvas gali sklandžiai ir tyliai sufokusuoti – o tai yra ypač svarbu filmuojant.

Nors kai kurie objektyvuose įtaisyti varikliai veikia labai garsiai ir fokusuodami skleidžia mechaninį triukšmą, STM objektyvai fokusuoja tyliai, todėl galite įrašyti daugiau natūralių aplinkos garsų. „Canon“ STM technologijos pagrindu gaminami išskirtinai tylūs objektyvai, kurie veikia pakankamai greitai, kad daugeliu atveju spėtų tinkamai sufokusuoti.

Pavaros tipo STM

Mūsų mažesnių, kompaktiškesnių STM objektyvų serija, įskaitant EF 50 mm f/1.8 STM, turi pavaros tipo STM – itin kompaktišką STM variklį, kuris fokusavimui naudoja sraigtines pavaras.

Pavaros sraigto tipo STM

Fiziškai didesni STM objektyvai turi pavaros sraigto tipo STM, kuris, palyginti su pavaros tipo STM, užtikrina dar tylesnį ir spartesnį veikimą.

USM

USM (angl. Ultrasonic Motor – ultragarso variklis) – šiuo metu plačiausiai „Canon“ EF objektyvuose naudojamas variklis. Visi USM varikliai pasižymi tuo, kad paverčia ultragarso vibracijos energiją į sukamąją galią objektyvui judinti. Šiuo metu tai sparčiausiai veikiantis „Canon“ fokusavimo variklis, kurį naudodami galite savarankiškai suderinti fokusavimą net ir neišjungę automatinio fokusavimo funkcijos.

Žiedinio tipo USM

Žiedinio tipo USM naudojamas daugumoje „Canon“ profesionalių objektyvų – jis užtikrina kontrolę, spartą ir tikslumą. USM variklis yra pakankamai galingas, kad dideliuose teleobjektyvuose greitai ir lengvai judintų dideles objektyvų grupes, tačiau su juo nereikia pavarų sistemos greičiui sumažinti. USM varikliai taip pat pasižymi didele išlaikymo galia, tad išjungus variklį fokusavimo objektyvų grupė išlaikoma vietoje be papildomų pastangų. Žiedinio tipo USM variklis nėra toks tylus kaip STM varikliai, bet vis dar nepaprastai tylus palyginti su jo našumu.

Žiedinio tipo USM mechanizmą sudaro rotorius ir statorius – elastiškas korpusas su pritvirtintu pjezoelektriniu keraminiu įtampos elementu. Į statorių tiekiant maždaug 30 000 Hz rezonansinio dažnio kintamąją srovę, sukuriama vibracija, kuri priverčia rotorių nuolatos suktis. 30 000 Hz yra ultragarso diapazonas, todėl USM varikliai taip ir yra vadinami.

Ring type USM and Mirco USM comparison diagram

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Vienas iš daugiausiai pripažinimo sulaukusių sporto ir veiksmo objektyvų „Canon“ EF objektyvų asortimente. USM užtikrina varančiąją galią žaibiškos spartos automatiniam fokusavimui ir objekto sekimui, kuris reikalingas fotografuojant laukinius gyvūnus ir sportą.

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM lens

Mikro USM

Žiedinio tipo USM yra skirtas apskritam objektyvų cilindrui, o kito tipo USM – „Mikro USM“ variklis – buvo sukurtas įvairaus tipo objektyvams, neatsižvelgiant į objektyvų cilindro dydį. Su „Mikro USM“ varikliu rotorius, statorius ir pavara yra sujungti į vieną bloką, kuris sveria maždaug perpus mažiau nei USM tipo variklis.

„Nano USM“

„Nano USM“ – tai naujausia „Canon“ fokusavimo technologijų naujovė. 2016 m. pradžioje pristatyta technologija pasižymi žiedinio tipo USM sparta ir STM tylumu ir sklandumu. Šio tipo variklio savybės idealiai tinka sparčiam veiksmui fotografuoti ir filmuoti, kai reikalingas tylus ir sklandus fokusavimas.

Įtaise „Nano USM“ yra elastingas metalinis korpusas, keraminis įtampos elementas ir varomasis įrenginys. Įtampos taikymas keraminiam elementui ir jos reguliavimas valdo varomojo įrenginio kryptį ir greitį. Taip gaunama fokusavimo sistema, užtikrinanti sklandų fokusavimą ir tikslią greičio kontrolę.

„EF-S 18–135 mm f/3.5–5.6 IS USM“

Tai pirmasis „Canon“ objektyvas su „Nano USM“, kuris ypač naudingas siekiant natūraliai ir sklandžiai pakeisti fokusavimą. „Nano USM“ suteikia daug kontrolės, galite sklandžiai sekti, fokusuodami nuo fotoaparato tolstantį ar link jo artėjantį objektą.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM lens
Basketball players action

Tiesioginės pavaros varikliai

Jei jūsų svarstomo objektyvo pavadinime nėra USM arba STM raidžių, greičiausiai jame bus naudojamas įprastinis DC arba tiesioginės pavaros variklis, kuris automatiškai fokusuoja, bet nepasižymi STM ar USM technologijų didele sparta, sklandumu ir tylumu.