FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

Kaip įvaldyti išlaikymą

Išlaikymas „Canon“ fotoaparate yra vienas iš trijų nustatymų, nuo kurių priklauso ekspozicija, jis taip pat svarbus norint fiksuoti judesį. Šie paprasti patarimai padės jį įvaldyti.
Per balą lekiantis bekelės motociklas sukelia vandens purslus ir šalia esantis fotografas pritupia nukreipdamas „Canon“ fotoaparatą į motociklininką.

Vienas iš lengviausių būdų pakeisti bendrą vaizdo ekspoziciją – pakeisti fotoaparato išlaikymą. Tačiau galima jį naudoti ir kūrybiškai, kad galėtumėte kontroliuoti vaizdo suliejimo kiekį (ar jo nebuvimą).

Čia rasite penkis patarimus, kurie padės perprasti išlaikymą ir geriau įvaldyti veiksmo fotografiją, nesvarbu, ar fotografuosite sporto varžybas mokykloje su „Canon EOS R100“ (kurio išlaikymas gali siekti iki 1/4000 sek.), ar laukinius gyvūnus su „Canon EOS R7“ (kuris siūlo trumpą iki 1/16 000 sek. išlaikymą).

Fotoaparatu „Canon EOS R10“ su 1/2000 sek. išlaikymu darytoje nuotraukoje užfiksuotas link fotoaparato bėgantis auksaspalvis retriveris.

Fotoaparate „Canon EOS R10“ galima pasirinkti trumpą išlaikymą – iki 1/4000 sek. (mechaninis užraktas) arba iki 1/16 000 sek. (elektroninis užraktas), ir to visiškai pakanka norint ryškiai užfiksuoti greitą veiksmą, pavyzdžiui, sporto rungtynes ar judančius gyvūnus. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“, nuostatos: 100 mm, 1/2000 sek., f/2.8 ir ISO 320.

Kas yra išlaikymas?

Išlaikymas – tai laikas, kurį fotoaparato užraktas lieka atidarytas ir jutiklį veikia šviesa. Kuo ilgiau jis atidarytas, tuo daugiau šviesos pasiekia jutiklį ir tuo šviesesnis bus vaizdas.

Išlaikymas yra viena iš ekspozicijos trikampio – trijų veiksnių, nuo kurių priklauso vaizdo ekspozicija – kraštinių. Kitos dvi yra diafragma ir ISO nustatymas. Diafragma lemia, ar objektyvo anga yra plati, ar siaura, nuo to taip pat priklauso, kiek šviesos pasieks jutiklį. ISO nustatymas kontroliuoja jutiklio jautrumą šviesai – nustačius didesnį ISO, vaizdas bus šviesesnis, bet kartu paprastai padidėja vaizdo iškraipymas.

Trumpas išlaikymas, pvz., 1/1000 sek., kai užraktas lieka atidarytas vos milisekundę, gali užfiksuoti greitai judančio objekto, pvz., dideliu greičiu važiuojančio motociklininko, judesį. Bet dėl trumpo išlaikymo į fotoaparatą patenka mažiau šviesos, todėl siekiant tinkamos vaizdo ekspozicijos paprastai reikia nustatyti platesnę diafragmą arba didesnę ISO vertę. Pasirinkus labai ilgą išlaikymą, pavyzdžiui, 1 sekundės, judantis motociklininkas būtų sulietas.

Galiniame „Canon“ fotoaparato ekrane rodomas pirmenybės išlaikymui (Tv) režimas.

Jei norite tiesiogiai kontroliuoti išlaikymą, nustatykite fotoaparate pirmenybės išlaikymui (Tv) režimą arba rankinį (M) režimą.

1. Valdykite išlaikymą

Daugumoje EOS fotoaparatų yra specialus scenos režimas „Sport“, kuriuo fotoaparato išlaikymo ir fokusavimo parametrai automatiškai parenkami judantiems objektams fotografuoti. Taip gausite puikius rezultatus, tačiau galite perimti daugiau kontrolės, jei norite daugiau kūrybinės laisvės, sukurti tam tikrą efektą ar prisitaikyti prie konkrečių aplinkybių, pvz., fotografuodami greitai judantį objektą per atstumą ir laikydami fotoaparatą rankose.

Norėdami tiesiogiai kontroliuoti išlaikymą, nustatykite fotoaparatą į pirmenybės išlaikymui režimą (arba Tv, kuris reiškia „Time Value“ (laiko vertė)). Tada galite nustatyti išlaikymą fotoaparato pagrindiniu valdymo ratuku arba jutikliniame ekrane, kurį turi dauguma EOS fotoaparatų, įskaitant EOS R50 ir EOS R8. Jūsų fotoaparatas automatiškai pritaikys diafragmą, kad sukurtų standartinę ekspoziciją. Jei norite viską valdyti patys, įjunkite rankinį režimą (M) ir pasirinkite bet kokį norimą nustatymų derinį.

Trumpiausias galimas išlaikymas priklauso nuo fotoaparato modelio ir nuo pasirinkto užrakto režimo – jei galite rinktis iš mechaninio užrakto ir elektroninio užrakto. Mechaninis užraktas „Canon EOS“ fotoaparate paprastai gali pasiūlyti iki 1/4000 sek. arba 1/8000 sek. išlaikymą, o naudojant elektroninį užraktą pažangiuose beveidrodiniuose EOS R sistemos modeliuose išlaikymas gali būti daug trumpesnis – iki 1/64 000 sek. EOS R3 modelyje. Ilgiausias automatiškai nustatomas išlaikymas yra 30 sekundžių. Jei norite ilgesnės ekspozicijos, pavyzdžiui, fotografuodami fejerverkus arba šviesos pėdsaką, galite pasirinkti neriboto išlaikymo režimą. Šiuo režimu užraktas atidaromas paspaudus užrakto mygtuką ir lieka atidarytas, kol paspausite jį dar kartą.

Fotoaparatu „Canon EOS R10“ nustačius trumpą išlaikymą darytoje nuotraukoje gatvės šokėjas aukštai iškelia koją remdamasis į žemę viena ranka. Fone yra dar keturi žmonės ir aukštų palmių guotas.

Naudotas išlaikymas, 1/3200 sek., buvo pakankamai trumpas judesiui užfiksuoti, bet galima įžiūrėti ir sulieto judesio, pavyzdžiui, aplink šokėjo pėdas. Tačiau dėl optinio vaizdo stabilizavimo objektyve nejudantys vaizdo elementai yra nuostabiai ryškūs. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“, nuostatos: 18 mm, 1/3200 sek., f/4.5 ir ISO 400.

Ryškus priartintas irkluotojų vandenyje vaizdas, nufotografuotas naudojant objektyvą „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“.

Kuo labiau priartinsite objektą, tuo daugiau problemų kels fotoaparato drebėjimas. Bet 4,5 padalos optinis vaizdo stabilizavimas objektyve „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ gali veiksmingai jį sumažinti, todėl galite naudoti išlaikymą, kuris nėra itin didelis, 1/2000 sek., ir vis tiek ryškiai užfiksuoti vandens lašus 100 mm židinio nuotoliu. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“, nuostatos: 100 mm, 1/2000 sek., f/6.3 ir ISO 500.

2. Apsaugokite fotoaparatą nuo drebėjimo

Renkantis išlaikymą, svarbu atsižvelgti į du dalykus: ar jis pakankamai trumpas, kad išvengtumėte suliejimo dėl fotoaparato judėjimo, kai laikote fotoaparatą rankose (dar vadinamo fotoaparato drebėjimu), ir kokiu greičiu juda objektas.

Išlaikymas, reikalingas fotoaparato drebėjimui išvengti, priklauso nuo įvairių dalykų, pavyzdžiui, ar vėjuota ir ar naudojate objektyvą arba fotoaparatą su integruota vaizdo stabilizavimo funkcija. Tačiau svarbiausias veiksnys yra objektyvo židinio nuotolis. Kuo labiau priartinsite objektą, tuo pastebimesnis taps fotoaparato drebėjimas.

Pagrindinė taisyklė šiai problemai pašalinti – pamėginkite naudoti išlaikymą, atvirkščiai proporcingą faktiniam židinio nuotoliui arba dar trumpesnį. Tad jei naudojate 50 mm objektyvo nustatymą, naudokite 1/50 s arba trumpesnį išlaikymą, o su 200 mm objektyvu naudokite 1/200 s arba trumpesnį išlaikymą. Tada reikės atsižvelgti į objekto greitį – skaitykite toliau.

Sulietas motociklininko ant bekelės motociklo kadras, fonas sufokusuotas.

Fotografuojant su 1/200 sek. išlaikymu, kuris gali pasirodyti pakankamai trumpas, šiame kadre sukuriamas puikus pralekiančio objekto įspūdis, nefiksuojant motociklo ar motociklininko detalių. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS 90D“ su objektyvu „Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM“, nuostatos: 11 mm, 1/200 sek., f/14 ir ISO 1250.

Ryškus motociklininko ant bekelės motociklo kadras, fonas ir motociklininkas sufokusuoti.

Nustačius 1/1000 sek., šis kadras užfiksuoja veiksmą. Be to, norint išlaikyti tinkamą ekspoziciją, diafragmos plotis buvo padidintas iki f/5.6. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS 90D“ su objektyvu „Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM“, nuostatos: 18 mm, 1/1000 sek., f/5.6 ir ISO 1250.

3. Fiksuokite veiksmą naudodami trumpą išlaikymą

Judančiam objektui užfiksuoti reikalingas išlaikymas priklauso nuo objekto atstumo iki fotoaparato, judėjimo krypties ir greičio, bet veikiausiai jums reikia trumpesnio išlaikymo, nei manote. 1/250 sek. išlaikymas užfiksuos lėtai judantį objektą, pavyzdžiui, einantį žmogų, bet jei norite ryškiai nufotografuoti greitesnius objektus, pvz., skrendančius paukščius arba lekiančius automobilius, jums reikės 1/1000 ar net 1/4000 sek. išlaikymo. Būkite pasiruošę padidinti ISO nustatymą, kad ekspozicija liktų tinkama naudojant trumpesnį išlaikymą, ypač, kai fotografuojate sporto renginius ir laukinius gyvūnus.

Veiksmo sustabdymas kartais gali būti nenaudingas, nes nebeprimena veiksmo. Judančių objektų nuotraukos dažnai atrodo dinamiškesnės, kai objektas yra ryškus, bet jo fonas yra sulietas. Norint tokio efekto, išlaikymas turi būti pakankamai ilgas, kad liktų šioks toks suliejimas, bet tada turite judinti fotoaparatą objekto judėjimo greičiu. Tai vadinama panoraminiu fotografavimu – sužinokite daugiau mūsų patogiame panoraminio fotografavimo vadove.

Fotoaparatu „Canon EOS R7“ padaryta motociklininko nuotrauka – jis ryškus sulietame fone, nes fotografas suko fotoaparatą sekdamas objekto judėjimą.

Jei naudosite palyginti ilgą išlaikymą sukdami fotoaparatą paskui judantį objektą, objektas bus ryškus, o fonas sulietas, todėl veiksmas atrodys dinamiškesnis. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R7“ su objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM“, nuostatos: 363 mm, 1/160 sek., f/10 ir ISO 100.

Riedlentininko nuotrauka – jis ryškus sulietame fone, nes fotografas suko fotoaparatą sekdamas objekto judėjimą.

Panoraminio fotografavimo metodo įvaldymas neįtikėtinai naudingas visų rūšių veiksmo fotografijoje – nuo sporto iki laukinių gyvūnų. Svarbiausia – atsispirti norui sustabdyti veiksmą. Vietoje to naudojamas pakankamai ilgas išlaikymas judesiui sulieti, bet fotoaparatas judinamas sekant judantį objektą atitinkamu greičiu. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ (dabar jį pakeitė EOS R8) su objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nuostatos: 26 mm, 1/30 sek., f/16 ir ISO 100.

4. Išlaikymas filmuojant vaizdo įrašus

Kai filmuojate vaizdo įrašą, naudinga bendroji taisyklė nurodo nustatyti maždaug 1/2R išlaikymą, kur R yra jūsų pasirinktas kadrų dažnis. Pavyzdžiui, jei filmuojate pasirinkę 4K 60p „Canon EOS R10“ modelyje, idealus išlaikymas yra maždaug 1/125 sek. – maždaug dvigubai daugiau nei filmavimo dažnis 60 k./sek. Taip išvengsite vaizdo suliejimo dėl ilgo išlaikymo, bet įrašas neatrodys „kapotas“ – taip nutiktų naudojant trumpesnį išlaikymą.

Nuo didelių samanotų uolų kaskadomis srūvantis vanduo. Fotoaparate nustatytas ilgas išlaikymas, todėl vandens vaizdas susiliejo.

Pastačius fotoaparatą ant trikojo, kad nejudėtų, ir naudojant ilgą ekspoziciją (ilgą išlaikymą), viskas, kas juda, pavyzdžiui, šis krioklys, bus sulieta ir išgausite klasikinį balkšvą vaizdą. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“, nuostatos: 35 mm, 1 sek., f/22 ir ISO 100.

5. Naudokite ilgą išlaikymą judesiui sulieti

Galite naudoti palyginti ilgą ekspoziciją, tarkime, ilgesnį nei sekundės išlaikymą, jei norite specialiai sulieti vaizdą arba sulieti tik judančius elementus ryškiame vaizde. Bet vengdami per didelės ekspozicijos turėsite naudoti siauresnę diafragmą (didesnį f skaičių, pvz., f/16 arba f/22), mažesnį ISO nustatymą arba ND filtrą, kad apribotumėte į fotoaparatą patenkančios šviesos kiekį. Dabar galite arba judinti fotoaparatą ekspozicijos metu (bus sulieta visa nuotrauka), arba naudoti trikojį, kad fotoaparatas nejudėtų, o sulietos būtų tik judančios siužeto dalys. Išbandykite šį metodą bangoms ir tekančiam vandeniui kraštovaizdžio nuotraukose sušvelninti arba norėdami sulieti judančius automobilius ar žmones, kai fotografuojate miestą.

Ilgesniam nei 30 sekundžių išlaikymui naudokite neribotą režimą. Tam tikruose „Canon“ fotoaparatuose ant režimų ratuko yra nustatymas „B“, kituose reikia nustatyti „M“ (rankinį režimą), o tada slenkant per išlaikymo parinktis bus parodyta „BULB“ (neribotas). Kad išvengtumėte krestelėjimo nuspaudžiant užrakto mygtuką, būtų pravartu naudoti laikmatį arba nuotolinį laidinį valdiklį. Taip pat galima naudoti programėlę „Canon Camera Connect“ ir valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu išmaniajame telefone.

Suprasdami išlaikymą ir kaip jį valdyti, galėsite išnaudoti visas fotoaparato ir objektyvo galimybes bei užfiksuoti puikius vaizdus kiekvieną kartą.


Autoriai: Marcus Hawkins ir Pete Wolinski

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

  • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

    Kaip valdyti ekspoziciją

    Pagrindiniai diafragmos, išlaikymo ir ISO nustatymai.

  • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

    Fotografavimas horizontaliai judinant fotoaparatą pradedantiesiems

    Pasinaudokite šiais pagrindiniais patarimais ir sužinokite, kaip naudoti panoraminę funkciją geresnėms veiksmo nuotraukoms.

  • JUDESIO FOTOGRAFIJA

    Judesio fotografavimas

    Sužinokite, kaip įamžinti judesį ir papildyti savo nuotraukas judėjimo pojūčiu.

  • VEIKSMO FOTOGRAFIJA

    Tinkamiausi objektyvai veiksmui užfiksuoti

    Mūsų tinkamiausių objektyvų veiksmui užfiksuoti vadovas.