A river flowing through a landscape of mossy rocks.

FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

Kaip valdyti ekspoziciją

Ekspozicija – tai fotoaparato jutiklį pasiekiančios šviesos kiekio matmuo, kuris lemia, kiek šviesi ar tamsi atrodys mūsų nuotrauka. Ją galima valdyti per išlaikymą, diafragmą ir ISO. Šių parametrų koregavimas ne tik turės įtakos ekspozicijai, bet ir nuotraukos vaizdui.

Paprastai viską, ko reikia ekspozicijai, fotoaparatas gali nustatyti naudodamas automatinius režimus. Tačiau sužinoję, kaip skirtingi elementai veikia jūsų nuotraukas, galite įgyti pasitikėjimo ir pradėti valdyti fotoaparatą patys. Gautos nuotraukos išsiskirs iš kitų.

Šiame vaizdo įraše paaiškinama, kaip naudoti diafragmos, išlaikymo ir ISO nustatymus, kad būtų gauta tinkama ekspozicija ir efektas jūsų nuotraukose.

Diafragma

Diafragma – tai objektyvo angos, per kurią į fotoaparatą patenka šviesa, dydis. Kiekviename objektyve galima tam tikru diapazonu keisti diafragmos dydį. Naudokite prioriteto diafragmai fotografavimo režimą (Av), kad valdytumėte diafragmą, tačiau leistumėte fotoaparatui pasirūpinti bendra ekspozicija.

Diafragma matuojama f skaičiais. Didelės diafragmos vertės išreiškiamos mažais skaičiais, pvz., f/2.8. Jos praleidžia daug šviesos ir sukuria seklų lauko gylį (didesnis išsiliejimas už sufokusuoto taško). Mažos diafragmos vertės išreiškiamos dideliais skaičiais f/16. Jos praleidžia mažiau šviesos ir sukuria dideles sufokusuotas erdves nuo pirmojo plano iki fono.

Susiję straipsniai
Improve your images with HDR photography

FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

Patobulinkite savo nuotraukas naudodami HDR fotografiją

Sužinokite, kaip sujungti kelis tos pačios scenos vaizdus, kad būtų detaliai užfiksuoti šviesiausi ir tamsiausi vaizdo elementai.

How to create stunning bokeh

FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

Kaip sukurti stulbinamą „bokeh“

Vadovaudamiesi šiais patarimais ir gudrybėmis, galėsite gražiai sulieti foną savo nuotraukose.

canon-get-inspired-exposure-optiona-2-text-1920x1080

Šie du kadrai yra vienodos ekspozicijos, bet su skirtinga diafragmos verte. Pažiūrėkite, kaip naudojant mažą diafragmą kairėje sukuriamas didesnis lauko gylis, kuriame daug sufokusuotų sričių. Padidinus diafragmą nuotraukoje dešinėje, sumažinamas lauko gylis, todėl yra sufokusuota daug mažiau dalykų.

Išlaikymas

Išlaikymas – tai laikas, kiek leidžiama šviesai kristi ant jutiklio. Jis išreiškiamas sekundėmis. Naudokite prioriteto užraktui fotografavimo režimą (Tv), kad valdytumėte išlaikymą, tačiau leistumėte fotoaparatui prižiūrėti bendrą ekspoziciją.

Trumpesnis išlaikymas, pvz., 1/1000 sek., naudojamas greitam veiksmui, pvz, tekančiam vandeniui, užfiksuoti. Ilgesnis išlaikymas naudojamas judesiui pridėti, pvz., tekančiam vandeniui sraute sulieti.

canon-get-inspired-exposure-optiona-3-text-1920x1080

Palyginkite šiuos du kadrus, padarytus su labai panašia ekspozicija, bet su skirtingu išlaikymu, ir pažiūrėkite, kokį efektą turi ilgas išlaikymas fotografuojant tekantį vandenį. Ilgam išlaikymui reikės naudoti trikojį arba fotoaparatą paremti, kad jis nedrebėtų.

ISO

ISO lemia jutiklio jautrumą šviesai. Todėl šį parametrą galima naudoti jutiklį pasiekiančiai šviesai sustiprinti, kad būtų didesnė išlaikymo ir diafragmos parinkčių laisvė. Paprastai ISO prasideda nuo 100 ir didėja stiprėjant jautrumui.

ISO taip pat gali pakenkti vaizdo kokybei, nes nuotraukoje gali atsirasti grūdėtumas, iškraipymas arba prislopintos spalvos. Paprastai, jei tik įmanoma, geriausia yra naudoti žemesnes ISO vertes.

canon-get-inspired-exposure-optiona-4-1920x1080

Scena dešinėje yra daug tamsesnė už kairėje esantį vaizdą. Norint palikti pakankamai trumpą išlaikymą, kad būtų galima fotografuoti be trikojo, reikės padidinti ISO vertę. Šį kartą pasirinkta 1250, ir ši vertė per daug nepakenkė vaizdo kokybei.

Ekspozicijos reguliavimas

Ekspozicijos valdymas – tai žongliravimas šiais trimis nustatymais. Pavyzdžiui, sumažinus išlaikymą, kad būtų užfiksuotas greitas veiksmas, gali būti per maža nuotraukos ekspozicija. Norėdami tai kompensuoti, turėsite padidinti diafragmos vertę. Panašiai sumažindami diafragmos vertę, kad padidintumėte sufokusuotą sritį, turėsite padidinti išlaikymą. Ekspozicijai išlaikyti galite naudoti ISO. Dažnai matysite šį santykį pavaizduotą kaip ekspozicijos trikampį.

Ekspozicijos kompensavimo ratukas leidžia pašviesinti arba patamsinti nuotrauką. Minusiniai skaičiai sumažins ekspoziciją ir patamsins vaizdą, o teigiami skaičiai padidins ekspoziciją ir vaizdą pašviesins.

canon-get-inspired-exposure-optiona-5-800x534

Šie du kadrai yra akivaizdžiai skirtingos ekspozicijos, nors scena yra tokio paties šviesumo. Kadras kairėje yra per tamsus arba per mažos ekspozicijos, o kadras dešinėje yra per šviesus arba per didelės ekspozicijos. Ekspoziciją būtų galima ištaisyti naudojant ekspozicijos kompensavimą.

Toks ekspozicijos reguliavimas gali būti naudojamas meniniams efektams sukurti. Patamsinkite nuotraukas, kad sustiprintumėte nuotaiką ir pagilintumėte spalvas, visų pirma kraštovaizdžio fotografijose. Padidinus ekspoziciją šešėliai taps šviesesni ir nuotrauka atrodys modernesnė.

Ekspozicijos kadravimas suteikia galimybę užfiksuoti sceną įvairiomis ekspozicijomis ir vėliau pasirinkti geriausią kadrą. Pasirinkite nuo 1 iki 3 sustojimų ant ekspozicijos skalės ir leiskite fotoaparatui pagal poreikį pakoreguoti jūsų nustatymus.

Kitą kartą išsitraukę fotoaparatą eksperimentuokite su kitokiais nustatymais ir pamatykite patys, kokią įtaką tai turi jūsų nuotraukoms.

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus