FEJERVERKŲ FOTOGRAFAVIMAS

10 patarimų norintiems nufotografuoti įspūdingus fejerverkus

Geriausi patarimai, kokius rinkinius, metodus ir kompozicijas rinktis fotografuojant fejerverkus.
Spalvingi fejerverkai sprogsta tamsiame dangaus skliaute virš tilto, apšviesdami vandenį po juo.

1. Kuris „Canon“ fotoaparatas labiausiai tinka fotografuoti fejerverkus?

Jauna moteris su mėlyna žiemine kepure laiko „Canon EOS RP“ fotoaparatą.

Beveidrodinė technologija puikiai tinka fotografuoti fejerverkus. Tokių fotoaparatų kaip „Canon EOS RP“ ir „Canon EOS R6“ elektroniniame vaizdo ieškiklyje bei galiniame ekrane galite pamatyti, kaip atrodys ekspozicija, kad tiksliai matytumėte galutinį vaizdą. Jei naudojate DSLR fotoaparatą (pvz., „Canon EOS 90D“), tokį patį rezultatą pasieksite galiniame ekrane peržiūrėdami vaizdą režimu „Live View“ ir įjungę ekspozicijos imitavimą.

Visiškai nesvarbu, koks jūsų įrangos rinkinys ir kiek esate patyrę – fotografuoti fejerverkus gali būti lengva ir smagu. Jei išėjote į lauką pasigrožėti fejerverkais, juos geriausiai užfiksuosite patogiu kišeninio dydžio fotoaparatu „Canon PowerShot SX740 HS“ su itin jautriu CMOS jutikliu arba „Canon PowerShot G7 X Mark III“ su itin ryškia didžiausia f/1,8 diafragma, kuri puikiai tinka fotografuoti naktį ir prietemoje.

Galingieji „Canon EOS RP“ ir „Canon EOS 90D“ puikiai tinka fotografams, trokštantiems daugiau kūrybinės laisvės. EOS RP viso kadro jutiklis leidžia geriau valdyti lauko gylį ir pasiekti geresnių rezultatų prietemoje. EOS 90D fotografuoja lygiai taip pat puikiai esant prastam apšvietimui, o nustatę specialų naktinio fotografavimo laikant fotoaparatą rankose režimą galėsite užfiksuoti ryškius vaizdus ir be trikojo stovo. Abiejuose fotoaparatuose integruotas „Canon“ vaizdo apdorojimo procesorius DIGIC 8, kuris skaitmeniniu būdu sumažina vaizdo trukdžius net ir pasirinkus didelę ISO (jautrumo) reikšmę, todėl tamsoje fotografuosite lanksčiai ir pasieksite puikių rezultatų.

Trokštantiems dar geresnių rezultatų galime pasiūlyti „Canon EOS R6“ – profesionalaus lygio fotoaparatą, sukurtą galvojant apie fotografavimą prietemoje. Jis turi 20,1 megapikselio viso kadro jutiklį, kas reiškia, kad visi pikseliai yra didesni ir jautresni šviesai, todėl prietemoje užfiksuosite aukščiausios kokybės vaizdus ir džiaugsitės neprilygstamu dinaminiu diapazonu. Jame taip pat integruotas 8 padalų vaizdo stabilizatorius, kuris veikia fotografuojant su suderinamais RF objektyvais, kad užfiksuotumėte kuo daugiau šviesos. Todėl net ir laikydami fotoaparatą rankose bei nustatę santykinai ilgą išlaikymą naktį užfiksuosite nesulietus kadrus.

2. Kurie objektyvai labiausiai tinka fotografuoti fejerverkus?

Raudoni ir auksiniai fejerverkai nušviečia tamsų dangaus skliautą.

Kompaktiniuose fotoaparatuose (pvz., „Canon PowerShot G7 X Mark III“) integruoti objektyvai yra daugiau nei pajėgūs užfiksuoti fejerverkus – kaip parodyta čia (nustatymai: 36 mm, 2 sek., f/11 ir ISO125).

Rožiniai ir auksiniai fejerverkai sprogsta danguje virš metalinio tilto.

Naudodami kompaktišką artinantį objektyvą galite priartėti prie veiksmo, o integruota vaizdo stabilizavimo funkcija pasirūpins, kad net ir laikant fotoaparatą rankose kadrai būtų nesulieti. Nufotografuota su „Canon EOS M10“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS M200“) ir objektyvu „Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 90 mm, 6 sek., f/18 ir ISO100.

Puikių kadrų galima padaryti ir naudojant kompaktinio ypač priartinančio fotoaparato objektyvą arba su fotoaparatu gauto rinkinio objektyvą. Žinoma, keisdami objektyvus galėsite sukurti įvairesnių ir meniškesnių kompozicijų.

Dėl trumpesnio židinio nuotolio, kadruose galite įkomponuoti statinius ir struktūras, taip suteikdami vaizdui konteksto ir sukurdami vizualiai įdomius vaizdus. Būtų puiku, jei įrangos krepšyje turėtumėte plataus kampo fiksuoto nuotolio objektyvą, pavyzdžiui, „Canon RF 16mm F2.8 STM“, kuris puikiai tinka „Canon EOS R System“ fotoaparatams, tokiems kaip EOS RP arba EOS R6. Šie kompaktiško profilio fotoaparatai yra universalūs pagalbininkai visų tipų fotografijai. Ant „EOS R System“ fotoaparato uždėję plataus kampo priartinantį objektyvą, tokį kaip „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“ arba „Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM“, kaitaliodami židinio nuotolį, galėsite kurti skirtingas kompozicijas – tai ypač naudinga masinio susibūrimo vietose, kur vietos stovėti nėra daug.

Tuo tarpu, naudodami teleobjektyvus, galėsite išskirti ir paryškinti detales, taip sukurdami įspūdingus kadrus, kuriuose figūruoja vien tik fejerverkai.

Jei norite išnaudoti abiejų įrenginių pranašumus, išbandykite plataus fokusavimo diapazono priartinantį objektyvą „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, kurio papildomas pranašumas – integruotas vaizdo stabilizavimas, leidžiantis užfiksuoti nuosekliai ryškius kadrus.

3. Kokioje vietoje geriausia fotografuoti fejerverkus?

Planuokite iš anksto, kad rastumėte vietą, kurioje jums niekas netrukdys. Apžiūrėkite vietą dienos šviesoje ir išsiaiškinkite, kuria kryptimi pūs vėjas. Tai ypač svarbu, jei netoliese degs laužas, nes taip galėsite išvengti į kadrą patenkančių dūmų ar karštų pelenų. Jei ketinate naudoti trikojį stovą, pastatykite jį ten, kur bus mažai tikėtina, kad fotografuojant jums trukdys žmonės.

Jei antrame plane yra koks nors įdomus objektas, pavyzdžiui, tiltas, galėsite padaryti daugiamačių nuotraukų.

4. Kaip įamžinti fejerverkų atmosferą šventėje?

Dega ryški bengališka ugnelė, o žiežirbos lekia į visas puses.

Bengališkų ugnelių fotografavimas – puikus ir nebrangus būdas palengva įgusti fotografuoti fejerverkus. Eksperimentavimas tapant šviesa taip pat gali būti smagi šeimos veikla.

Geras būdas šventės atmosferai įamžinti – nufotografuoti su bengališkomis ugnelėmis žaidžiančius šeimos narius, kurie gali pasitelkti vaizduotę ir kurti įvairius linksmus bei meniškus šviesos raštus. „Canon“ programėlėje „Photo Companion“ rasite mokomosios medžiagos apie geriausius tapybos šviesa metodus ir parametrus bei daugybę kitų idėjų nuostabioms nuotraukoms.

Dar vienas būdas sukurti įdomų kadrą – fotografuoti fejerverkų atspindžius lange, kai draugai ar šeimos nariai juos stebės iš vidaus. Padarykite kelis bandomuosius kadrus, kad įsitikintumėte, ar objektai gerai matomi, ir išsaugokite parametrus, kad juos panaudotumėte prasidėjus veiksmui. Jei fotoaparate yra tokia galimybė, būtinai fotografuokite RAW formatu. Tada turėsite visišką laisvę koreguoti skirtingų vaizdo dalių ekspoziciją. Nuotraukas taip pat galima redaguoti naudojant „Digital Photo Professional“ (DPP) – „Canon“ nemokamą RAW apdorojimo ir redagavimo programinę įrangą.

5. Kaip ryškiai nufotografuoti fejerverkus?

Virš tilto sprogstantys rožiniai ir violetiniai fejerverkai nušviečia dangų.

Fotoaparate nustatę nepertraukiamą fotografavimą, galėsite užfiksuoti įspūdingą vaizdą, net jei fejerverkai iššautų akimirką anksčiau ar vėliau, nei tikitės. Nufotografuota su „Canon EOS M10“ ir objektyvu „Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 100 mm, 6 sek., f/11 ir ISO100.

Du oranžiniai fejerverkai, iššauti tamsiame dangaus skliaute.

Pradėkite fotografuoti pradėjus šaudyti fejerverkams ir patikrinkite, ar ekspozicija jus tenkina. Jei ekspozicija per šviesi, galite susiaurinti diafragmą (didesnis f skaičius), pavyzdžiui, f/11. Jei ekspozicija per tamsi, galite išplėsti diafragmą arba pasirinkti didesnę ISO reikšmę, tačiau atminkite – kuo mažesnė ISO reikšmė, tuo ryškesnis vaizdas ir mažesnė vaizdo trukdžių tikimybė. Nufotografuota su „Canon EOS M10“ ir objektyvu „Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 40 mm, 30 sek., f/11 ir ISO100.

Kad ir kokį įrenginį naudotumėte, pirmas svarbus veiksmas, kurio turite imtis, tai išjungti blykstę – juk norite užfiksuoti fejerverkų šviesas, o ne blykstės apšviestus artimiausius objektus. Tada, jei įmanoma, perjunkite fotoaparato režimą į tokį, kuriame bent iš dalies galėsite valdyti parametrus. Pavyzdžiui, nustatykite pirmenybės išlaikymui (Tv) arba rankinį (M) režimą.

Sudėtinga atspėti, kada pasirodys didžiausi ir spalvingiausi fejerverkai, todėl pravartu fotoaparate nustatyti nepertraukiamo fotografavimo režimą (dar vadinamą serijos režimu) ir, kaskart nuspaudus užrakto mygtuką, greitai padaryti kelias nuotraukas iš eilės. Taip bus didesnė galimybė kadre pagauti vieną ar daugiau ypač įspūdingų sprogimų. Nustačius elektroninį užrakto režimą, „Canon EOS R6“ nepertraukiamai fotografuoja 20 k./s. sparta, todėl nieko nepraleisite.

Jei fotoaparatas sumontuotas ant trikojo stovo, naudokite „Canon“ programėlę „Camera Connect“ ir valdykite savo fotoaparato užrakto mygtuką belaidžiu būdu telefone arba planšetiniame kompiuteryje. Taip pat galite naudoti laidinį arba belaidį nuotolinį valdiklį, arba netgi fotoaparato laikmačio funkciją. Visi šie būdai padės suaktyvinti ekspoziciją neliečiant fotoaparato, todėl jis nesudrebės ir vaizdai liks ryškūs.

6. Kaip fotografuoti fejerverkus be trikojo stovo?

Jei naudojate objektyvą su vaizdo stabilizavimo funkcija (objektyvo pavadinime ieškokite raidžių IS) arba turite fotoaparatą su integruotu IS (pvz., „Canon EOS R6“), jis padės panaikinti nežymų drebėjimą, kuris atsiranda laikant fotoaparatą rankose, tačiau atminkite, kad fotografuojant pirmenybės diafragmai (Av) režimu, gali pailgėti išlaikymas. Jei naudojate trikojį stovą, išjunkite objektyvo IS. Jei vis dėlto norite daugiau stabilumo, pabandykite padėti fotoaparatą ant stabilaus paviršiaus, pavyzdžiui, atbrailos ar sienelės, naudoti režimą „Live View“ fotoaparato galiniame ekrane arba padaryti kelis bandomuosius kadrus, kad patikrintumėte kompoziciją.

7. Kaip fokusuoti fotografuojant fejerverkus?

Paltu vilkintis vaikas su apskrita kepuraite stebi danguje pasirodžiusius geltonus ir raudonus fejerverkus.

Fotografuodami fejerverkus galite pabandyti ką nors neįprasto – pavyzdžiui, sufokusuoti fone esantį objektą. Taip sukursite nuostabų nesufokusuotą foną. (Techninis terminas, kuriuo vadinamas švelnus fono suliejimas, yra „bokeh“.) Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS 5D Mark II“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 5D Mark IV“) su objektyvu „Canon EF 85mm f/1.8 USM“, nustatymai: 85 mm, 1/100 sek., f/1,8 ir ISO1600.

Įjunkite fotoaparato rankinį fokusavimą arba perstumkite objektyvo fokusavimo jungiklį į padėtį MF ir nustatykite fokusavimą į begalybę. Ji žymima simboliu ∞ ant objektyvo korpuso arba fotoaparato ekrane. Jei norėsite fotografuoti fejerverkus danguje, greičiausiai šią padėtį ir pasirinksite.

Jei norėsite, kad pirmajame nuotraukos plane būtų kitų objektų ir kad jie būtų ryškūs, pasinaudokite mūsų patarimu ir sufokusuokite tašką, esantį maždaug per vieną trečdalį scenos, kad išgautumėte didžiausią lauko gylį ir ryškiai užfiksuotumėte didžiąją dalį kadro tarp pirmo ir antro plano. Tai greitas būdas imituoti profesionalų metodą, vadinamą hiperfokaliniu fokusavimu. Daugiau informacijos bei tikslesnį hiperfokalinio nuotolio skaičiuotuvą rasite „Canon“ programėlėje „Photo Companion“.

8. Kokius parametrus naudoti fotografuojant fejerverkus?

Kad ir kokį fotoaparatą naudotumėte, pasirinkę žemesnę ISO (jautrumo šviesai) reikšmę, užfiksuosite ryškesnius ir gražesnių spalvų vaizdus su mažiau triukšmo. Todėl, norėdami gauti gerą ekspoziciją, pradėkite nuo ISO100 arba ISO125, o paskui pakoreguokite diafragmą ir išlaikymą.

Jei fotoaparatą laikote rankose, pradėkite nuo ilgiausio išlaikymo, kurį įmanoma naudoti neatsiradus nepageidaujamam suliejimui dėl fotoaparato krutėjimo arba fejerverkų judėjimo. Paprastai tinkamiausias išlaikymas yra 1/10 sek. – pakankamai trumpai, kad pavyktų sustabdyti judesį, bet kartu ir pakankamai ilgai, kad spėtumėte užfiksuoti fejerverkų šviesas. Jei tvirtinate fotoaparatą ant trikojo stovo, galite naudoti kur kas ilgesnį išlaikymą – pavyzdžiui, pradėti nuo vienos ar dviejų sekundžių.

Jei scenoje norite išlaikyti bent dalį ryškumo, pradėkite nuo f/8 diafragmos nustatymo. Jei norite įleisti daugiau šviesos, galite rinktis ilgesnį išlaikymą be suliejimo ir tada išplėsti diafragmą iki f/5,6 ar f/4 nustatymo. Tačiau atminkite – kuo plačiau atverta diafragma (t. y., kuo mažesnis f skaičius), tuo siauresnis lauko gylis, dėl ko mažėja fokusuojamos scenos ryškumas.

Tikėtina, kad prireiks kelių bandymų, kol neklysdami nustatysite tinkamą išlaikymą ir užfiksuosite detales taip ryškiai, kaip norite, bei pasirinksite tinkamą diafragmos skaičių, kad gautumėte gerą ekspoziciją bei norimą lauko gylį. Jei nepavyks gauti geros ekspozicijos, nesulieto vaizdo naudojant diafragmą ir lauko gylio, pabandykite pakoreguoti ISO. Nustačius didelį ISO, fotoaparatai su didesniais jutikliais (pvz., viso kadro beveidrodiniai EOS RP ar EOS R6) duoda geriausius rezultatus, tačiau vis tiek būtų gerai vadovautis tokiu principu: pradėti nuo mažiausios ISO reikšmės ir ją padidinti tik prireikus.

9. Kaip įamžinti fejerverkų formas?

Naudodami fotoaparato lemputės režimą, galite palikti užraktą atvirą tiek laiko, kiek reikia, kad nufotografuotumėte dangumi judantį ir sprogstantį fejerverką, kuris paliks įspūdingų formų šviesos pėdsaką. Norėdami naudoti lemputės režimą, pasirinkite rankinį režimą (M) arba pirmenybę išlaikymui (Tv) ir pasukite ratuką iki parinkčių galo, už 30 sek. ribos. Spustelėkite užrakto mygtuką vieną kartą, kad atidarytumėte išlaikymą, ir dar kartą, kai norėsite jį uždaryti.

Kai reikės ilgo išlaikymo, turėsite pasirūpinti, kad fotoaparatas būtų ypač stabilus, todėl būtinai naudokite trikojį stovą. Užrakto kabelis arba nuotolinis užraktas (pvz., „Canon“ belaidį nuotolinį valdiklį BR-E1) taip pat labai naudingi, nes juos naudodami galėsite fotografuoti laisvomis rankomis ir užfiksuoti tobulai ryškius vaizdus. Jei turite fotoaparatą su „Wi-Fi“ ryšiu (pvz., „Canon EOS 90D“), taip pat galite išbandyti „Canon“ programėlę „Camera Connect“, kuria galėsite nuotoliniu būdu paleisti užrakto mygtuką tiesiai išmaniajame telefone arba planšetiniame kompiuteryje.

10. Kaip išgauti tinkamą fejerverkų ekspoziciją?

Juodas dangus ir jame sprogstantys ryškūs fejerverkai – gana neįprastas fotografijos objektų scenarijus, todėl jūsų fotoaparatas gali nustatyti ekspoziciją, kuri bus per ryški naktinių fejerverkų nuotraukai. Jei fotografuojate rankiniu (M) režimu arba pusiau automatiniu režimu, pavyzdžiui, pirmenybės diafragmai (Av) arba išlaikymui (Tv), galite to išvengti naudodami ekspozicijos kompensavimą. Ieškokite mygtuko -/+ arba piktogramos ekrane ir nustatykite šią parinktį nuo -1 iki -2.

Jei fotografuojate rankiniu (M) režimu, rinkdamiesi parametrus taip pat galite stebėti ekspozicijos indikatoriaus skalę LCD ekrane arba fotoaparato vaizdo ieškiklio apačioje, kad šis indikatorius atsidurtų skalės kairėje.

Kad ir kokį fotoaparatą naudojate, užfiksuoti įspūdingus fejerverkus tikrai įmanoma. Tačiau svarbiausia yra pradėti, pabandyti ir smagiai praleisti laiką!

Autorius: Peter Wolinski

Susiję produktai

Susiję straipsniai

 • UGNIES FOTOGRAFIJA

  Ugnies fotografijos patarimai

  Sužinokite fotografavimui ugnies arba žvakių šviesoje reikalingus metodus.

 • ŠVENČIŲ FOTOGRAFAVIMAS

  Geriausi patarimai puikioms švenčių nuotraukoms

  Šie paprasti patarimai ir metodai padės kurti neįtikėtinas švenčių nuotraukas.

 • NAKTIES FOTOGRAFIJA

  Nakties dangaus fotografija

  Svarbiausi žvaigždžių fotografavimo naktį metodai, įskaitant laiko slinkties režimą ir žvaigždžių rėžių vaizdus.

 • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

  Fotografuokite nuotoliniu būdu

  Sužinokite apie nuotolinio fotografavimo privalumus fotografuojant bet kokio tipo nuotraukas.

 • Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį

  Gaukite naujienas ir produktų informaciją