FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

„Bokeh“ fotografijos patarimai: vadovas pradedantiesiems

Niekas nepranoksta tikrojo „bokeh“! Vadovaudamiesi šiais patarimais ir gudrybėmis galėsite išbandyti mūsų pagrindines rekomendacijas dėl objektyvų, nustatymų ir metodų, kad sukurtumėte gražiai sulietą foną.
Stambiu planu nufotografuotos žvakutės ant torto, o fone regimos išsiliejusios šviesos.

Terminas „bokeh“ – tai japonų kalbos žodis, reiškiantis „suliejimą“ ir vartojamas nesufokusuotų nuotraukos sričių išvaizdai apibūdinti. „Bokeh“ (dažnai tariamas taip, tarsi rimuotųsi su OK, nors japonų kalboje antrasis skiemuo yra tariamas su trumpa e, kaip mene) efektas labiausiai pastebimas nuotraukose, kuriose yra daug mažų šviesos akcentų, pvz., naktį gatvėje šviečiančių žibintų. Bet jis nėra susijęs tik su ryškiais šviesos ratilais, jis reiškia ir sulietų vaizdo sričių kokybę.

Fotografavimas kuriant šias sulietas sritis yra vienas iš patraukliausių efektų, kuriuos galime pasitelkti savo fotografijoje. Jį naudodami galime panaikinti dėmesį blaškančią netvarką, nukreipti dėmesį į svarbias nuotraukos dalis ir paversti nereikalingas detales dailiomis švelniomis spalvomis ir atspalviais.

Miške nufotografuotas besišypsantis šviesiaplaukis berniukas, dėvintis baltus marškinėlius trumpomis rankovėmis, gelsvą liemenę ir segintis varlytę.

Neužtenka vien tik sulieti foną – reikia pasirinkti tokį foną, kuris sulietas atrodytų įdomiai ir, idealiu atveju, būtų ryškesnis. Paprastai patrauklų „bokeh“ efektą padeda sukurti šviesos taškai, pvz., pro lapus prasiskverbiantys saulės spinduliai. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/500 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Ant stalo stovintis tortas, papuoštas rožėmis ir gulbe. Foną nušviečia išsiliejusi lempučių girliandos šviesa.

Nesufokusuotos lemputės dėl „bokeh“ efekto tampa gražiais šviesos apskritimais. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/10 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Dėl šių visų priežasčių „bokeh“ jau seniai yra vienas iš galingiausių vizualinių triukų fotografo arsenale. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai su dviem objektyvais jau geba imituoti šį efektą, bet tik per programinę įrangą. Mažais išmaniųjų telefonų objektyvais ir jutikliais neįmanoma pasiekti mažo lauko gylio, kuris yra būtinas natūraliam „bokeh“. Šį optinį efektą natūraliai galima išgauti tik su didesnių fotoaparatų objektyvais ir jutikliais, o tikro „bokeh“ pojūčio negali pranokti niekas. Seniau buvo manoma, kad siekiant gražiai sulieti foną būtinas DSLR fotoaparatas, tačiau idealiai tinka ir beveidrodinis fotoaparatas, kaip antai čia naudotas „Canon EOS R6“, taip pat puikiai tinka ir pradedančiųjų lygio beveidrodiniai modeliai, pvz., „Canon M50“ arba „EOS M6 Mark II“. Kur kas svarbesnis yra objektyvas, nes jis atlieka lemiamą vaidmenį.

Apžvelgsime kelis pagrindinius metodus, fotoaparato valdymo įgūdžius ir įrangą, kurių reikia, kad jūsų nuotraukos būtų dar įspūdingesnės su patraukliu „bokeh“. Ir tai yra kur kas daugiau, nei vien tik fono suliejimas. Tai reiškia ir patrauklių šviesos akcentų pridėjimą, tinkamos šviesos radimą ir detalių įrėminimą išsklaidytame fone.

Geriausi „bokeh“ objektyvai

Fotoaparatas „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“.

Objektyvas su plačia maksimalia diafragma, pvz., Canon RF 50mm F1.8 STM, gali paversti foną gražiu ir švelniu „bokeh“. Atkreipkite dėmesį, kaip šioje nuotraukoje regimos objektyvo mentelės sukuria apskritą angą, kuri iš esmės lemia „bokeh“ formą.

Patraukliam „bokeh“ efektui reikalingas „greitas“ objektyvas – toks, kurio diafragma yra kuo platesnė, geriausia f/2.8 ar daugiau (mažesnis f skaičius). Tai viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių vertą savo įrangos rinkinį papildyti greitu fiksuoto židinio nuotolio objektyvu, net jeigu tokį židinio nuotolį turi ir jūsų su fotoaparatu gautas artinantis objektyvas. Fiksuoto židinio nuotolio objektyvas su maksimaliai plačia diafragma, pvz., kaip čia naudotas „Canon RF 50mm F1.8 STM“, padeda lengvai sulieti detales fone, kad jos pavirstų gražiais šviesos taškais. Nors naudodami su fotoaparatu gautą objektyvą ir maksimalią jo f/4–5.6 ar didesnę diafragmą galėsite sulieti foną, „bokeh“ nebus toks pat kokybiškas. Žinoma, plati maksimali diafragma reiškia, kad į objektyvą patenka daugiau šviesos, o tai naudinga ir esant silpnam apšvietimui, kai galima išties pažaisti su „bokeh“.

Verta atsižvelgti ir į kitą veiksnį, nors jis ir nėra toks svarbus. Objektyvai suliejimą fiksuoja įvairiais būdais, ir vienų sukuriamas „bokeh“ yra malonesnis, nei kitų. Paprastai patrauklesnis „bokeh“ gaunamas su objektyvais, kurie turi daugiau diafragmos mentelių, nes kiekvienas šviesos taškas atspindi diafragmos formą. Tai ne taip svarbu, jeigu fotografuojama su plačiai atvertu objektyvu – su maksimalia objektyvo palaikoma diafragma (mažiausias f skaičius), nes tada anga bet kokiu atveju yra apskrita, – bet juk taip būna ne visada. Mentelių skaičių savo objektyve galite sužinoti prie jo pridėtame vadove arba galite pasidomėti objektyvo specifikacijomis „Canon“ žiniatinklio svetainėje. Septynios mentelės puikiai tinka patraukliam „bokeh“ efektui, bet devynios yra dar geriau.

Nustatykite „bokeh“ fotografijai tinkamiausią diafragmą

Gelsvai rudą liemenę vilkintis ir varlytę segintis jaunuolis, stovintis priešais išsiliejusią gebenių sieną ir laikantis žiedo dėžutę.

Pažvelkime, kuo skiriasi f/1.8 ir f/8 diafragma padaryti kadrai. Fotografuojant platesne f/1.8 diafragma, fonas suliejamas. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/200 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Gelsvai rudą liemenę vilkintis ir varlytę segintis jaunuolis, stovintis priešais ryškiai matomą gebenių sieną ir laikantis žiedo dėžutę.

Priešingai, jei fotografuotumėte su f/8, fonas būtų kur kas detalesnis ir atitrauktų dėmesį nuo objekto. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/200 sek., f/8 ir ISO 1250.

Jūsų pasirinkti diafragmos nustatymai turi didelės įtakos „bokeh“ išvaizdai jūsų nuotraukose. Kuo platesnė diafragma (mažesnis f skaičius), tuo mažesnis yra lauko gylis, o tai reiškia, kad fonas bus labiau sulietas. Todėl pabandykite fotografuoti pirmenybės diafragmai (Av) režimu arba rakiniu režimu ir pasirinkite plačią diafragmą (mažą f skaičių).

„Bokeh“ efektui tinkamiausi fotoaparato nustatymai

Fotoaparato „Canon EOS R6“ LCD ekranas, kuriame rodomi pirmenybės diafragmai režimo nustatymai.

Naudodami pirmenybės diafragmai režimą, galite nustatyti plačią diafragmą mažam lauko gyliui, kuris reikalingas stipriam „bokeh“ efektui sukurti.

Besišypsantis gelsvą liemenę vilkintis ir varlytę segintis jaunuolis vaikštinėja miške tarp medžių.

Kai fotografuojama su f/1.8 diafragma, lauko gylis yra labai mažas, todėl būtina tobulai sufokusuoti. Labai praverčia toks fotoaparatas kaip EOS R6, nes jo akių aptikimo AF gali automatiškai rasti ir užfiksuoti arčiausiai esančią akį. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/500 sek., f/1.8 ir ISO 320.

Pirmenybės diafragmai (Av) režimu taip pat turėsite nustatyti ISO – pabandykite pradėti nuo 100 ir pažiūrėkite, ar išlaikymas atitinka jūsų poreikius. Arba, jei fotografuojate rankiniu (M) režimu ir automatiniu ISO, galite nustatyti diafragmą ir išlaikymą, o fotoaparatas pats nustatys ISO. Svarbiausia pasirinkti plačią diafragmą ir pakankamai trumpą išlaikymą, kad sufokusuotos sritys būtų ryškios, kai laikysite fotoaparatą rankose (pabandykite maždaug 1/200 sek.).

Pakoreguokite savo atstumą, kad sukurtumėte gražesnį „bokeh“

Rožinių gėlių vaza priešais nesufokusuotą plytų sieną.

Objektas yra gana arti fono, todėl net ir sulietame fone galima įžiūrėti plytų formas. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/200 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Rožinių gėlių vaza išsiliejusiame fone, kuriame vos galima atpažinti plytų sieną.

Padidinus atstumą tarp objekto ir fono, fonas suliejamas dar labiau. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/200 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Padidinus atstumą tarp objekto ir fono, foną pavyks sulieti dar labiau. Taip pat svarbus atstumas tarp objekto ir fotoaparato. Kuo arčiau objekto yra objektyvas, tuo mažesnis yra lauko gylis. Tai reiškia, kad fono sritys greičiau praras sufokusavimą. Atkreipkite dėmesį, kaip mūsų gėlių nuotraukoje priekyje esančios gėlės yra ryškiai sufokusuotos, o tolėliau esantys žiedai jau nebėra ryškūs. Todėl norėdami sulieti platesnę nuotraukos sritį, priartinkite objektą prie fotoaparato ir atitolinkite jį nuo fono.

Nustatykite tinkamiausią „bokeh“ efektui židinio nuotolį

Iš stiklo rutuliukų sukurtas širdies formos sodo ornamentas priešais rudenišką gyvatvorę.

Pažvelkite, koks skirtumas gaunamas skirtingose 24–105 mm artinančio objektyvo diapazono pusėse. Plačiojoje artinimo diapazono pusėje (šiuo atveju 32 mm) yra daugiau sufokusuoto fono, todėl kadras atrodo perkrautas. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nustatymai: 32 mm, 1/200 sek., f/6.3 ir ISO 2000.

Iš stiklo rutuliukų padarytas širdies formos sodo ornamentas sulietame fone.

Jeigu atsitrauksite ir artinsite naudodami kitą objektyvo židinio diapazono pusę (105 mm), perspektyva bus suspausta ir bus sustiprintas fono suliejimas. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nustatymai: 105mm, 1/200 sek., f/7.1 ir ISO 3200.

Ilgesnis židinio nuotolis gali lemti stipriau sulietą foną. Tai lemia smailesnis regos kampas, dėl kurio į kadrą patenka mažesnė fono dalis. Dėl šios priežasties galima labai veiksmingai panaudoti teleobjektyvus, kai norima išskirti objektą ir sulieti jo foną, kad jame būtų mažiau detalių. Jei norite, kad suliejimas ir „bokeh“ efektas būtų stipresni, atsitraukite per kelis žingsnius ir priartinkite vaizdą (arba pakeiskite objektyvą), kad pasiektumėte ilgesnį židinio nuotolį.

Kaip sukurti pirmojo plano „bokeh“

Gelsvai rudą liemenę vilkintis jaunuolis, stovintis šalia gebenėmis apaugusios sienos ir laikantis pravertą žiedo dėžutę.

Fotografuodami šalia gebenių gyvatvorės galime užfiksuoti išsiliejusius lapus kadro kairėje ir sustiprinti gilumo pojūtį. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/160 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Smėlio spalvos liemenę vilkintis ir mėlynus aulinukus mūvintis berniukas bėga per miško properšą.

Taip žemai laikomu fotoaparatu galima ne tik sulieti žemę priešais objektą, bet ir atitolinti antrąjį planą, kad būtų sukurtas stipresnis fono „bokeh“. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/500 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Dažnai apie „bokeh“ galvojame kaip apie estetinį fono apipavidalinimą, bet jį galima puikiai panaudoti ir pirmajam planui. Sukomponuodami kadrą taip, kad pirmajame plane būtų nesufokusuotų sričių, galite patraukti dėmesį į ryškų objektą. Gali reikėti prieiti su fotoaparatu prie lapų arba nusileisti prie žemės, kad į kadrą patektų sulietas pirmasis planas. Tokios švelnės detalės suteikia siužetui gylio ir yra puikus būdas praturtinti kompoziciją ryškiomis, sulietomis spalvomis.

Kaip sukurti „bokeh“ efektą vaizdo įrašuose

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Gylis labai svarbus ir vaizdo įrašų kompozicijoje, nes padeda žiūrovui orientuotis erdvėje. Pridėję nesufokusuotų detalių pirmajame plane ir fone, galime sustiprinti gylio pojūtį ir nuvesti žvilgsnį į kadrą. Be to, „bokeh“ akcentai puikiai atrodo ne tik nuotraukose, bet ir vaizdo įrašuose, ir jie turi papildomą pranašumą, nes juda. Automobilių priekiniai žibintai, girliandų lemputės ir kiti ryškūs šviesos akcentai gali atrodyti ypač gražiai sulieti į blyksinčius auksinius „bokeh“ taškus.

Kaip pridėti ryškių „bokeh“ akcentų

Rusvą rainą katiną pro skaidrių kalėdinių lempučių girliandą fotografuojantis vyras.

Šis paprastas metodas tinka ir su spalvotomis lemputėmis ar net su kalėdinėmis dekoracijomis.

Katės portretas su nesufokusuotomis spalvotomis šviesomis fone.

Pabandykite nuotraukų foną papildyti lempučių girlianda, kuri padės sukurti gražius „bokeh“ šviesos elementus.

Vienas iš ryškiausių būdų pasitelkti „bokeh“ efektą fotografijoje – papildyti tamsų arba silpnai apšviestą foną mažais ir ryškiais šviesos taškais. Šį patrauklų efektą galite pastebėti įvairiausiomis aplinkybėmis, pvz., saulei šviečiant pro medžio lapus ar judrioje gatvėje sutemus, taip pat spalvingoje karuselėje ar ant torto žybsinčių žvakučių šviesoje. Jei norite išbandyti šį efektą patys, pabandykite naudoti lempučių girliandą. Pakabinkite ją savo kadro fone arba pirmajame plane, arba ir ten, ir ten. Nesufokusuota girliandos lempučių šviesa virsta patraukliais „bokeh“ ratilais.

Kaip sukurti pasirinktines „bokeh“ formas

A blurred image with out-of-focus highlights in the shape of five-pointed stars rather than circles.

Fotografuojant su plačiai atvertu objektyvu (maksimalia diafragma), nuotraukose turėtumėte matyti apskritus „bokeh“, nes anga yra apskrita. Kitais atvejais „bokeh“ formą lemia diafragmos mentelių skaičius objektyve – paprastai, kuo daugiau mentelių, tuo apskritesnė išlieka atveriama diafragma ir atitinkamai gaunamas apskritesnis „bokeh“ efektas. Praktiškai tai reiškia, kad „bokeh“ šviesos akcentai yra apskriti arba šešiakampiai – jei norite pamatyti, kokios formos bus jūsų „bokeh“, tiesiog nuimkite objektyvą nuo fotoaparato, pakelkite jį prieš šviesą ir pažvelkite pro jį.

Bet galite imtis kūrybos ir pakeisti savo „bokeh“ formą patys. Tereikia išsikirpti bet kokios formos šabloną ir pritvirtinti jį priešais objektyvą. Šiame vaizdo įraše paprastas kartono gabalėlis pakeičia „bokeh“ į gausybę spalvingų žvaigždžių ir snaigių.

Išbandykite jau dabar: nufotografuokite natiurmortą

Stalviršis su folijos supamu veidrodžiu: vienoje pusėje šviesos dėžė, kitoje – „Canon EOS R6“, paruoštas fotografuoti geltoną rožę.

Tai išties paprastas ir veiksmingas būdas, kurį taikydami galite eksperimentuoti su „bokeh“ efektu namuose ir išbandyti visus šiame straipsnyje pateiktus patarimus.

Ant atspindinčio paviršiaus nufotografuota geltona rožė su ją supančiais nesufokusuotais šviesos elementais.

Glamžyta folija išsklaido lempos šviesą, kuri dėl „bokeh“ efekto atrodo kaip dailūs šviesos ratilai. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/640 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Jau matėme, kaip nesufokusuoti šviesos taškai sukuria patrauklų „bokeh“ efektą, jei fotografuojama parinkus tinkamus nustatymus. Šiuos paprastus nustatymus galite išbandyti namuose, kad sukurtumėte dailų natiurmortą su „bokeh“ elementais. Padėkite objektą ant veidrodinio paviršiaus, o fone padėkite suglamžytą folijos lapą (pernelyg nesuglamžykite, užtenka kelių paspaudimų, kad folija ne tik atspindėtų šviesą, bet ir ją išsklaidytų). Nukreipkite buitinį šviestuvą į foliją, o antru šviesos šaltiniu apšvieskite fotografuojamą objektą (mes naudojome LED skydą, bet tiks ir paprasta lempa). Padėkite fotoaparatą arti objekto, nustatykite pirmenybės diafragmai (Av) režimą, plačią diafragmą – geriausia maždaug f/1.8 – ir fotografuokite iš žemo kampo, kad užfiksuotumėte dailiai išsiliejusį „bokeh“.

Autorius James Paterson

„Bokeh“ fotografavimo patarimai

 • Naudokite greitą objektyvą (f/2.8 ar mažiau) su daugiau diafragmos mentelių.
 • Fotografuokite plačiai atvertu objektyvu.
 • Fotografuokite pirmenybės diafragmai (Av) režimu.
 • Padidinkite atstumą, kad sukurtumėte gražesnį „bokeh“
 • Ilgesnis židinio nuotolis lemia stipresnį suliejimą.
 • Kūrybiškai panaudokite pirmojo plano „bokeh“.
 • Nepamirškite, kad „bokeh“ tinka ir vaizdo įrašams.
 • Mažos ryškios lemputės tamsiame fone sukuria ryškų „bokeh“.
 • Kurkite pasirinktines „bokeh“ formas išsikirpdami savo šablonus.

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

 • Skysčio lašeliai ant ranka iškeltos stiklinės taurės skliauto oranžinio dangaus fone.

  MENINĖ FOTOGRAFIJA

  Kūrybinės socialinių tinklų technikos

  Du „TikTok“ fotografai dalijasi svarbiausiais patarimais, kaip sukurti išsiskiriančius iš minios vaizdus.

 • Portretų fotografė ir poetė Amaal Said užmerktomis akimis, savo pečius apsigaubusi gražiai krintančia raudona skraiste.

  AUTOPORTRETŲ FOTOGRAFIJA

  Tobuli autoportretai

  Sužinokite, kaip įprastą asmenukę paversti įspūdingu autoportretu.

 • Žmogus uždėjęs ranką ant blizgios kompaktinio disko pusės su „bokeh“ žvaigždėmis aplink jį.

  NAMŲ PROJEKTAI

  Sukurkite unikalų „bokeh“ efektą

  Paprastas, sumanus būdas suteikti nuotraukoms unikalių formų. pvz., širdelės ar žvaigždės formos, „bokeh“ efektą.

 • NAMŲ PROJEKTAI

  3 savadarbiai priedai nuotraukoms

  Pasidaryk minkštą dėžutę, prožektoriaus vamzdelį sufokusuotai šviesai ir sėdmaišį kamerai atremti.