NAKTIES FOTOGRAFIJA

Astrofotografija. Nakties dangaus ir žvaigždžių fotografijos patarimai

Patarimai fotografuojantiems žvaigždes nakties danguje, pradedant tinkamiausiu laiku Paukščių Takui fotografuoti, ir baigiant rekomendacijomis, fotoaparatais ir objektyvais.
Kraštovaizdis su pušimis, ežeru ir apsnigtais kalnais po žvaigždėtu dangumi.

Stovint naktį lauke ir žvelgiant į žvaigždes reginys išties užburia. Šiandien, naudojantis pažangiomis fotoaparatų technologijomis, galime lengviau nei bet kada įamžinti nuostabius nakties dangaus vaizdus.

Čia panagrinėsime, kaip daroma astrofotografija, kokios įrangos reikia nakties fotografijoms, taip pat laiko slinkties ir žvaigždžių rėžių vaizdams, ir kokie metodai bei fotoaparato parametrai geriausiai tinka nakties fotografijai.

1. Pasitikrinkite orų prognozę

Prieš vykdami fotografuoti, nepamirškite patikrinti oro prognozės, nes norint, kad žvaigždžių fotografijos būtų puikios, nakties dangus turi būtų visiškai giedras. Vis dėlto, ir nedidelis debesuotumas gali padėti sukurti tam tikrą nakties dangaus nuotraukų nuotaiką, tad kūrybiškai išnaudokite savo naudai oro sąlygas. Stebėkite vėją, jei debesys slenka gana lėtai ir jei naudosite ilgą išlaikymą, nuotraukose jie nebus pernelyg susilieję.

Įsidėkite atsargines baterijas ir atminties korteles, galvos žibintą ir šiltų drabužių. Būtinai laikykite baterijas kišenėse, nes šaltyje jos greičiau išsikrauna.

2. Susiraskite tinkamą vietą ir pasirinkite tinkamą laiką

Žvaigždėtas nakties dangus, horizonte – oranžinis ruožas, o kairėje pirmame plane vos matomas kėnis.

Užsiimant astrofotografija reikia turėti kantrybės ir informacijos. Kad fotografija pavyktų, reikia sulaukti tinkamo oro, rasti gerą vietą, pasirinkti tinkamą laiką ir dieną. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ ir objektyvu „Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM“, nustatymai: 22 mm, 8 sek., f/3,5 ir ISO1250. © Ulla Lohmann

Paukščių Takas nakties danguje ir negyvo medžio siluetas priekiniame plane.

Tose vietose, kuriose yra šviesos tarša, žvaigždės ir nuostabaus grožio Paukščių Takas prastai matomi. Nuvažiavus kur nors į kaimo vietovę ar laukinę gamtą sąlygos nakties dangui fotografuoti bus daug geresnės. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon RF 28-70mm F2L USM“, nustatymai: 28 mm, 30 sek., f/2 ir ISO3200.

Kad nakties dangaus nuotraukos pavyktų puikiai, turite vykti į gamtą, kuo toliau nuo šviesos taršos. Susiraskite ramią vietą be dirbtinio apšvietimo. Miesto šviesos užgoš žvaigždes, bet tą patį padarys ir pilnatis ar net priešpilnis mėnulis arba delčia, todėl planuodami fotografuoti žvaigždes pasižiūrėkite į mėnulio kalendorių.

Geriausias laikas Šiaurės pusrutulyje Paukščių Takui fotografuoti yra kovo–rugsėjo mėnesiai, kai jis matomas aukščiausiai danguje. Stenkitės fotografuoti nuo vidurnakčio iki 5 val. ryto, geriausia tomis naktimis, kai yra jaunatis. Paukščių Tako sezonas Pietų pusrutulyje ilgesnis – nuo vasario iki spalio galo.

3. Išbandykite skirtingus fotoaparato nustatymus

Stačios oranžinės uolos žvaigždėto dangaus fone.

Turėsite išmokti gerai naudotis fotoaparato parametrais, kad galėtumėte sėkmingai fotografuoti žvaigždes danguje. Nebijokite eksperimentuoti ir išmėginkite skirtingus parametrų derinius, kad pamatytumėte, kaip jie nuotraukoje veikia nakties dangaus vaizdą. Fotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon EF 14mm f/2.8L II USM“, nustatymai: 15 sek., f/2,8 ir ISO3200.

Norėdami fotografuoti žvaigždėtą dangų turite išmokti valdyti savo fotoaparatą, tad pasirinkite rankinį režimą ir išbandykite skirtingus toliau aprašytus parametrus.

  • Užrakto greitis: žvaigždės juda Žemei sukantis, tad jei norite užfiksuoti aiškius šviesos taškelius, nustatykite ne didesnį kaip 20 sekundžių užrakto greitį. Jei nustatysite ilgesnį, nuotraukoje matysite žvaigždžių rėžius.
  • Diafragma: taip pat turėsite pasirinkti platesnės diafragmos parametrą. Taip į fotoaparatą galės patekti daugiau šviesos, o išlaikymas bus palyginti trumpas. Atminkite, kad jei diafragma plati, lauko gylis bus mažas, o tai reiškia, kad viskas, kas yra priekiniame plane tiesiai prieš fotoaparatą, bus nesufokusuota.
  • ISO: trečiasis veiksnys, nuo kurio priklauso nuotraukų ekspozicija, yra ISO nustatymas. Kuo didesnis ISO skaičius, tuo jautriau jutiklis reaguos į patenkančią per diafragmą šviesą. Jei pasirinksite per didelį, jūsų nuotraukos išeis grūdėtos. Įsitikinkite, kad pasirinkote tinkamą diafragmą ir užrakto greitį, tik tada bandykite ISO parametrus. Pirmiausia išbandykite nustatę ISO 1600, ir koreguodami nuo šio atskaitos parametro žiūrėkite, kaip keičiasi gaunami rezultatai.

Žvaigždėtas dangus ir pirmame plane matomos oranžinės uolos.

Perėję prie viso kadro jutiklio galėsite įamžinti puikius vaizdus prieblandoje. „Canon EOS RP“ ir „EOS R6“ aukšti didžiausi ISO leidžia aiškiai perteikti detales ir spalvą sudarant kuo mažiau triukšmo. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 28-70mm F2L USM“, nustatymai: 28 mm, 15 sek., f/2 ir ISO3200.

4. Susikaupkite fotografuodami nakties žvaigždes

Nakties dangaus fotografija gali būti tikras iššūkis bet kurio fotoaparato automatinio fokusavimo funkcijoms. Pagalvokite, ar nevertėtų perjungti į rankinio fokusavimo režimą, perjungus AF/MF jungiklį ant „Canon“ objektyvo cilindro. Beveidrodiniai fotoaparatai, kaip antai „Canon EOS R6“ ir „EOS RP“ turi padidinto vaizdo peržiūros funkciją elektroniniame vaizdo ieškiklyje ir galiniame ekrane, todėl ranka galima sufokusuoti ypač tiksliai. Kitas privalumas tas, kad vaizdo ieškiklio vaizdo ryškumas automatiškai padidinamas. Tokiais pat privalumais galite naudotis DSLR aparatuose, kaip antai „Canon EOS 90D“ komponuojant kadrus „Live View“ režimu galiniame LCD ekrane.

Tais fotoaparatais, kurie turi daug megapikselių, kaip antai „Canon EOS R5“, galima padaryti išties įspūdingas nakties dangaus fotografijas, nes fotografuodami žvaigždes galėsite užfiksuoti ypač smulkias detales. Bus matomos net mažiausios, blausiausios žvaigždelės, kurių antraip nuotraukose visai nematytume. Toks detalumas ypač svarbus norint spausdinti žvaigždėto dangaus nuotraukas*.

5. Išsirinkite geriausią objektyvą astrofotografijai

Medžių siluetai žvaigždėto nakties dangaus fone.

Išties stebuklingas astrofotografijos objektyvas „Canon RF 28-70mm F2L USM“ turi nepaprastai greitai veikiančią visame artinimo diapazone diafragmą, konkuruojančią su daugeliu „greitų“ fiksuoto židinio nuotolio objektyvų. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon RF 28-70mm F2L USM“, nustatymai: 28 mm, 75 sek., f/2 ir ISO1600.

Aukštų palmių medžių siluetai nakties dangaus ir Paukščių Tako fone.

Norint nufotografuoti plačiai nusidriekusį Paukščių Taką, reikia ypač plataus vaizdo kampo ir sparčios diafragmos fotoaparato. Dažniausiai tai pajėgia dideli, sunkūs ir brangūs objektyvai, bet „Canon RF 16mm F2.8 STM“ – gana lengvas, kompaktiškas ir nebrangus aparatas – puikiai tinka ekonomiškai astrofotografijai. Fotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 16mm F2.8 STM“, nustatymai: 25 sek., f/2,8 ir ISO6400.

Verčiau renkamasi objektyvus, turinčius „greitą“ diafragmą, ir jie nebūtinai kainuoja labai brangiai. Pavyzdžiui, puikus objektyvas astrofotografijai yra „Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM“. Gana platus šio objektyvo regos laukas apima didelį nakties dangaus plotą, o greita diafragma įleidžia daug šviesos, taip pat optinis vaizdo stabilizavimas leidžia fotografuoti naktį laikant aparatą rankose. Jei nuotraukose norite aprėpti dar daugiau Paukščių Tako, puikiai tiks „Canon RF 16mm F2.8 STM“, kuriame dera ypač platus vaizdo laukas ir greita diafragma bei kompaktiškas korpusas.

Jei norite naudotis universalesniais priartinančiais objektyvais, tiks „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, kuris gali apimti ir labai platų regos lauką, ir telenuotraukos židinio nuotolį, o tai reiškia, kad šis objektyvas tinka ir portretams, ir laukinei gamtai. Jis taip pat turi vaizdo stabilizavimo funkciją, todėl galėsite sulėtinti užrakto greitį, kai fotografuojate laikydami aparatą rankose. Tiems fotografams, kurie ieško dar aukštesnės šio židinio nuotolio diapazono kokybės, „Canon RF 24-105mm F4L IS USM“ atveria profesionalias L serijos optines galimybes, bet yra visiškai atsparus oro sąlygų poveikiui.

„Canon RF 28-70mm F2L USM“ yra įspūdingas standartinis priartinantis objektyvas astrofotografijai, turintis neįtikėtinai greitą f/2 didžiausią diafragmą. Jei tarp plataus lauko objektyvų ieškote dar platesnio, išmėginkite „Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM“.

„Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM“, ypač plataus kampo priartinantis objektyvas, leidžia užfiksuoti didžiulį nakties dangaus plotą, bet naudotis greita diafragma ir lanksčiomis priartinimo galimybėmis. Gera alternatyva – kompaktiškesnis „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“, tik f/padala lėtesnis ir aprėpiantis dar didesnį didžiausią regos lauką. Daugiau apie tai, kodėl RF objektyvai suteiks pranašumo fotografuojant naktį, sužinosite mūsų vadove į geriausią „Canon“ rinkinį prieblandos fotografijai*.

Jei ieškote ne per brangaus priartinančio objektyvo, tinkančio jūsų APS-C formato DSLR, „Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM“ pasiūlys nepriekaištingą vaizdo kokybę ir pastovią, greitą diafragmą f/2,8, kuri nėra įprasta šio klasės objektyvams.

6. Patobulinkite nakties dangaus kompoziciją

Paukščių Tako skliautas danguje virš uolėtų ežero krantų.

Žvaigždėto dangaus gelmę dažnai pavyksta geriau atskleisti įtraukus į kadrą aplinkos vaizdą. Tai suteiks vaizdams ypatumo, ir nuotrauka išsiskirs iš kitų nakties dangaus nuotraukų. Nufotografuota su „Canon EOS 6D“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 6D Mark II“), nustatymai: 20 mm, 30 sek., f/2,8 ir ISO5000.

Smailo medžio siluetas žvaigždėto nakties dangaus fone.

Stenkitės taip parinkti kadrą, kad, nukreipus kamerą į dangų, į kadrą patektų koks nors aukštas objektas priekiniame plane, pavyzdžiui, uolos arba toks medis, kaip šis. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon RF 28-70mm F2L USM“, nustatymai: 28 mm, 30 sek., f/2 ir ISO3200.

Patobulinkite nakties dangaus nuotraukas įtraukdami kitus, dar įdomesnius žiūrovui elementus – pastatus, medžius, kalnus arba ežerus su atspindžiais – visa tai tiks. Kai kada fotografuojant vien žvaigždes nuotraukose pritrūksta perspektyvos arba individualumo, todėl visada ieškokite ką unikalaus galėtumėte įtraukti į nuotrauką.

Tradicinė technika vaizdo ryškumui išsaugoti nuo priekinio iki galinio plano – nustatyti objektyvo hiperfokalinį nuotolį, tačiau tai nepatogu naudojant daugelį šiuolaikinių objektyvų, kuriuose nėra židinio nuotolio skalės. Peržiūrint įvairias vietas fotoaparato galiniame ekrane įjungus padidinto vaizdo peržiūros funkciją galima tiksliais jį fokusuoti ranka, bet žinant, kad naudojant plačią diafragmą gaunamas nedidelis lauko gylis, gali nepavykti sufokusuoti viso kadro. Kita alternatyva – padaryti dvi ar daugiau nuotraukų nustačius skirtingus fokusavimo ir išlaikymo parametrus, atskirai pritaikytus priekinio plano vietoms ir žvaigždėtam dangui tolumoje, ir sujungti jas į vieną nuotrauką redagavimo programa, turinčia sluoksnių kaukes, kaip antai „Adobe Photoshop“.

Tačiau jei norite viską užfiksuoti viename kadre, o priekinis planas yra labai tamsus, pabandykite apšviesti jį blykste, pavyzdžiui, „Canon Speedlite 430EX III-RT“, skleidžiančia vieną ar daugiau šviesos impulsų ilgo išlaikymo metu. Taip pat galite elgtis kūrybiškai, perbraukti žibintuvėlio šviesos spinduliu per priekiniame plane esančius objektus ir įdomias vietas nustatę ilgą išlaikymą, arba apšviesti juos priekiniais automobilio žibintais, jei juo atvažiavote į fotografuojamą vietą.

7. Kaip fotografuoti žvaigždžių rėžius

Nelengva užfiksuoti nuostabias judančių žvaigždžių šviesos linijas, tačiau pasinaudojant keliais paprastais dalykais, šios technikos galima išmokti. Pirmiausia, nustatykite, kur yra Šiaurės ašigalis – tą lengva padaryti pasinaudojant žvaigždėlapio programėle išmaniajame telefone. Atsistokite taip, kad Šiaurės ašigalis (arba Pietų ašigalis, jei esate Pietų pusrutulyje) būtų jūsų nuotraukos židinio taške ir nustatykite ilgą išlaikymą, taip gausite susiformuojančius apie centrinę vietą ratus. Atminkite, kad visada, darydami ilgo išlaikymo kadrą, turite naudotis trikoju, kad vaizdas nesusilietų nuo judesio.

Žvaigždės neskleidžia daug šviesos, tad naudokite aukštą ISO vertę (800, 1600 ar aukštesnę), kad susidarytų aiškūs žvaigždžių rėžiai. Padarykite kelis bandomuosius kadrus prieš išbandydami ilgą išlaikymą, nes kuo aukštesnė ISO vertė, tuo didesnė tikimybė, kad vaizde atsiras „triukšmo“.

Nors visą ratą danguje žvaigždės apsuka per 24 valandas, vaizdą, kad žvaigždė nubrėžė visą rėžio apskritimą galima sudaryti pasinaudojant 60–90 minučių išlaikymu. Jei fotografuojate Šiaurės pusrutulyje, radę danguje Šiaurinę žvaigždę turėsite atskaitos tašką, aplink kurį žvaigždės tarsi suksis.

Lėčiausias daugumos fotoaparatų užrakto greitis yra 30 sekundžių, todėl turėsite naudoti rankinio (M) režimo neribotos („Bulb“) ekspozicijos parametrą. Taip galėsite išlaikyti užraktą atvirą tiek, kiek norite. Nustatykite fokusavimą ties begalybe, o kai būsite pasirengę, pamėginkite nustatyti 30 minučių išlaikymą. Tada vėl peržiūrėkite kadrą. Gali prireikti kelių bandymų (ir kantrybės), bet galiausiai pasieksite norimą rezultatą.

Kita galimybė – kurti nakties dangaus vaizdo įrašą laiko slinkties režimu. Daugelis „Canon“ fotoaparatų, taip pat ir „Canon EOS R6“, „EOS R5“ ir „EOS 90D“ turi laiko slinkties filmo režimą, kuriam naudojamas integruotas intervalų matuoklis. Pastatykite fotoaparatą ant trikojo ir nustatykite maždaug 20 sekundžių ar didesnį užrakto greitį, atitinkamai pasirinkite diafragmą ir ISO (f/4 ir ISO640 dažniausiai gerai tinka). Padarykite bandomąjį kadrą ir peržiūrėkite, kas išėjo, tada, jei reikia, pakeiskite išlaikymo parametrus. Toliau nustatykite intervalo matuoklį taip, kad kadrai būtų daromi maždaug kas kelias minutes.

Visas vienos sekos filmavimo laikas priklausys nuo to, kokio ilgio laiko slinkties vaizdo įrašą norite sukurti, taip pat nuo jūsų kadrų spartos. Pavyzdžiui, iš viso 60 kadrų seka esant 30 kadrų per sekundę spartai sudarys dviejų sekundžių trukmės laiko slinkties vaizdo įrašą.

Gerai nufilmuotas žvaigždžių laiko slinkties vaizdo įrašas gali padaryti stulbinamą įspūdį – tarsi žvaigždės pamažu suktųsi žiūrint. Jei jums pasiseks pataikyti į meteorų lietų arba jei ketinate fotografuoti jo metu – krintančios žvaigždės suteiks nuotraukai išties nuostabų visatos pojūtį. Sužinokite, kaip profesionalai fotografuoja šį nepaprastą dangaus reginį, perskaitę mūsų vadovą meteorų lietui fotografuoti*.


Autorius: Matthew Richards


*Turinys pateikiamas keliomis kalbomis.
„Adobe“ ir „Photoshop“ yra registruotieji arba neregistruotieji „Adobe“ prekių ženklai Jungtinėse Amerikos Valstijose ir (arba) kitose šalyse.

Susiję gaminiai

  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R6 Mark II

    Fotografuojant ar filmuojant veiksmą ar portretus, „EOS R6 Mark II“ pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir puikia vaizdo kokybe bei leidžia atsiskleisti jūsų kūrybiškumui
  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R8

    Pereikite prie viso kadro nuotraukų bei vaizdo įrašų ir įgyvendinkite savo kūrybines ambicijas.
  • Plačiakampis fiksuoto židinio nuotolio objektyvas

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompaktiškas ir lengvas 24 mm fiksuoto židinio nuotolio objektyvas idealiai tinka kraštovaizdžiams ir interjerams fotografuoti bei vaizdo tinklaraščiams kurti, be to, juo užfiksuojami ir puikūs makrofotografijos kadrai.
  • Itin plataus kampo priartinantis objektyvas

    RF 14-35mm F4L IS USM

    Ypač platus „Canon“ 14–35 mm RF objektyvas pasižymi L serijos tikslumu ir juo lengva fotografuoti laikant fotoaparatą rankose, nes jis turi 5,5 padalų vaizdo stabilizatorių.
  • Plačiakampis objektyvas

    RF 16mm F2.8 STM

    Kompaktiškas ir įperkamas ypač platus viso kadro 16 mm objektyvas EOS R serijai, sukurtas vaizdo tinklaraštininkams ir kūrybinio turinio kūrėjams.
  • Susiję straipsniai

  • NAKTIES FOTOGRAFIJA

    Mėnulio fotografavimas

    Nuoseklus vadovas apie kūrybingą mėnulio fotografavimą.

  • APŠVIETIMO METODAI

    7 patarimai, kaip fotografuoti prietemoje

    Susipažinkite su pagrindiniais metodais, kaip nufotografuoti ryškias nuotraukas esant silpnam apšvietimui, ir su geriausiu „Canon“ rinkiniu fotografavimui prietemoje.

  • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI / FOTOGRAFAVIMAS LAUKE

    Patarimai, kaip fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis

    Nuo įrangos apsaugos iki rūpinimosi savimi – čia rasite svarbiausius patarimus ir gudrybes norintiems įvaldyti fotografiją ekstremaliomis oro sąlygomis.

  • NAKTIES FOTOGRAFIJA

    Geriausia pradedantiesiems skirta įranga naktinėms nuotraukoms

    Fotoaparatai ir objektyvai žvaigždžių naktinei fotografijai.