Fotografuoti esant ekstremaliai temperatūrai dažniausiai būna sunkiau. Sniegas, šerkšnas ir ledas sukuria įspūdingus žiemiškus vaizdus, bet dauguma fotoaparatų skirti naudoti aukštesnėje nei 0 °C / 32 °F temperatūroje. Taip pat labai karštoje aplinkoje fotoaparatai gali perkaisti, o smėlingose vietovėse padidėja rizika sugadinti neapsaugotas įrangos dalis.
Daugelis „Canon“ fotoaparatų apsaugoti nuo oro sąlygų poveikio ir gali veikti stebėtinai atšiauriomis sąlygomis, bet turite pagalvoti ir apie save. Fotografuoti ekstremaliose aplinkose jums gali būti taip pat sunku kaip jūsų įrangai.
Tad suprantama, kad fotografuojant ekstremalioje temperatūroje reikia būti atsargiems ir būtinai prieš išeinant iš namų patikrinti orų prognozę bei įsidėti tinkamų drabužių ir lauko fotografijos įrangos. O kad viskas vyktų dar sklandžiau, padės ir keletas praktiškų fotografijos patarimų. Čia rasite svarbiausius mūsų patarimus, kaip fotografuoti labai šalto arba labai karšto oro sąlygomis.
FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI / FOTOGRAFAVIMAS LAUKE
Patarimai, kaip fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis
Fotografavimas šaltu oru
1. Laikykite rankas šiltai
Jei virpės jūsų rankos, drebės ir fotoaparatas, todėl vaizdas nuotraukose gali būti susiliejęs. Būtinai pasiimkite porą storų vandeniui atsparių pirštinių ir rankų šildyklę, kad pabuvę šaltame ore galėtumėte atsišildyti rankas.
Fotografuojant šaltu oru pirštinės labai svarbios, bet jos gali trukdyti spaudyti fotoaparato mygtukus. Jei mūvite pirštines, naudoti įrangą bus lengviau turint „Canon“ objektyvą su keičiamos funkcijos valdymo žiedu, pavyzdžiui, „RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“, „RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“ arba „RF 85mm F2 MACRO IS STM“. Jei mūvint pirštines sunku naudotis jutikliniu ekranu ir perkelti AF tašką, gali praversti „Canon“ fotoaparatai su valdymo svirtele, pavyzdžiui, „Canon EOS R10“.
Jei mėgstate fotografuoti žiemą, sporto fotografas ir „Canon“ ambasadorius Richard Walch rekomenduoja įsigyti laipiojimo pirštines – fotografuodami galėsite atidengti pirštų galus, bet kol nefotografuosite rankos bus saugomos.
2. Saugokite įrangą
„Canon EOS R“ sistemos fotoaparatai, pavyzdžiui, „EOS R6“, „EOS R6 Mark II“ ir „EOS R7“, yra apsaugoti nuo oro sąlygų, todėl nebus problemų fotografuoti lyjant, tačiau būkite atsargūs, jei lauke liūtis. Jei ant objektyvo vis tik pateko vandens lašelių, nuvalykite juos švaria mikropluošto šluoste arba objektyvų šluoste. Taip pat galite įsigyti objektyvams apsauginių filtrų, kurie labai naudingi ekstremaliomis sąlygomis. Nerekomenduojama keisti objektyvų per smarkų lietų ar pūgą, nes kyla pavojus sugadinti įrangą.
Jei naudojate fotoaparatą lauke ir kurį laiką nesukiojate fokusavimo žiedo rankomis bei nenaudojate automatinio fokusavimo, objektyvo fokusavimo ir mastelio keitimo žiedai gali „užšalti“. Kad taip nenutiktų, būtinai suvyniokite nenaudojamą fotoaparatą ir laikykite jį kokybiškame krepšyje arba pridenkite, jei fotografuojate sningant. Kitas variantas – pasukioti fokusavimo ir mastelio keitimo žiedą naudojantis AF varikliu arba rankomis.
Šaltu oru baterijos išsenka greičiau nei įprastai, todėl laikykite fotoaparatą ir baterijas krepšyje, kad apsaugotumėte nuo aplinkos sąlygų, arba vidinėje kišenėje, kurioje juos sušildys kūno šiluma. Be to, nepamirškite pasiimti dvigubai daugiau baterijų nei įprastai.
Parsinešus fotoaparatą iš šalto lauko į šiltas patalpas, jame gali susidaryti kondensatas, kuris gali sugadinti įrangą. „Eidami pietauti palikite kuprinę arba patys likite lauke, – pataria Richard. – Jei eisite iš šaltos aplinkos į šiltą ir bandysite peržiūrėti nuotraukas – žaidimas baigtas. Aprasos ir fotoaparatas, ir objektyvas, kils pavojus sugadinti fotoaparatą. Turite laikyti fotoaparatą vienos temperatūros zonoje.“ Palikite įrangos krepšį šiek tiek vėsesnėje vietoje, pavyzdžiui, prieangyje, kad įrangos temperatūra keistųsi pamažu.
Jei tenka eiti iš vienos aplinkos tiesiai į kitą, pabandykite kelioms minutėms apvynioti įrangą plastikiniu maišeliu, kad temperatūros pokytis nebūtų toks staigus.
3. Naudokite trikojį ir fotografuokite nuotoliniu būdu
Kai rankos dreba nuo šalčio, sukurti stabilų kadrą išties sunku. Lengvas ir patogus nešiotis trikojis padės stabilizuoti fotoaparatą, tad galėsite ramiai fotografuoti. Tik nelieskite trikojo plikomis rankomis, jei temperatūra yra žemiau nulio, nes galite „nusideginti“ odą. Prieš statydami įrangą sutrypkite sniegu padengta žemę, kad paviršius būtų lygus ir suspaustas.
Naudodamiesi programėle „Canon Camera Connect“ išmaniajame telefone galite atleisti užraktą nuotoliniu būdu ir belaidžiu ryšiu – tuomet jums nereikės net liesti fotoaparato. Programėlėje taip pat galite reguliuoti fokusavimą ir pridėti prie vaizdų geografinę žymą, kad niekada nepamirštumėte, kur padarėte tą nepaprastą kadrą.
Fotografavimas karštu oru arba smėlingoje vietovėje
1. Apsaugokite save nuo saulės
Venkite tiesioginių saulės spindulių ir, jei tik įmanoma, likite šešėlyje. Jei turite būti saulėje, naudokite tinkamo UV faktoriaus apsauginę priemonę nuo saulės ir užsidėkite veidą nuo saulės dengiančią skrybėlę. Jei įmanoma, laikykite įrangą, ypač baterijas, pavėsyje. Jei ruošiatės vykti į aplinką, kurioje sąlygos bus ekstremalios, praneškite kam nors, kur ir kada vyksite bei kada planuojate grįžti, kad prireikus jie galėtų paskelbti pavojų.
2. Pasirinkite tinkamą įrangą
Vengdami tiesioginės saulės šviesos taip pat apsaugosite nuo perkaitimo įrangą, ypač jei filmuojate. Perkaitę fotoaparatai negali veikti, todėl nebegalėsite tęsti darbo, jei jūsų įranga perkais, o laukdami, kol ji atvės, galite praleisti puikių kadrų.
Jei fotografuojate smėlingoje aplinkoje, pavyzdžiui, paplūdimyje ar dykumoje, reikia apsaugoti įrangą nuo smiltelių. Galima įsigyti fotoaparatą su apsauga nuo oro sąlygų, pavyzdžiui, „Canon EOS R7“, kuris atsparus drėgmei ir dulkėms. EOS R7 modelyje yra ir užrakto apsauga, neleidžianti dulkėms pasiekti jutiklio. Objektyvams taip pat kyla pavojų. Naudokite nuo oro sąlygų apsaugotą fotoaparatą su panašią apsaugą turinčiu objektyvu, pavyzdžiui, „Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“, kuriame esantys guminiai sandarikliai saugo vidinę optiką nuo smėlio daromos žalos.
Net jei nėra ypač karšta, įrangą gali paveikti drėgmė – patekusi į vidų, ji gali sugadinti komponentus. To nebus naudojant drėgmei atsparią ir nuo oro sąlygų apsaugotą įrangą, bet galite imtis ir kitų priemonių. Naudokite vandeniui nelaidų įrangos krepšį ir įmeskite į jį keletą silikagelio maišelių, kurie surinks visą į vidų patekusią drėgmę. Laikykite įrangos krepšį sausoje aplinkoje – galbūt net patalpoje su oro sausintuvu, jei įmanoma.
Jei karštis ekstremalus, galite įsidėti į įrangos krepšį ledukų pakuotę, kuri padės palaikyti vėsą. Bet būtinai tinkamai ją suvyniokite, kad ledukams tirpstant drėgmė nepakenktų įrangai.
Svarbi ir jūsų įrangos spalva. Kai kurie „Canon“ objektyvai, pavyzdžiui, „RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“, padengti balta danga, kuri saugo objektyvą nuo perkaitimo fotografuojant aukštoje temperatūroje. „Canon EOS R50“ taip pat gali būti baltos spalvos, todėl saulės šviesoje jis neperkais ilgiau nei juodas fotoaparatas. Be to, L serijos RF objektyvai, pavyzdžiui, „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“, turi apsauginę šiluminę dangą, kuri neleidžia objektyvo cilindrui perkaisti intensyvioje saulėkaitoje.
3. Apšvietimas ir pereksponavimas
Dėl ryškios saulės kadrai dažnai gali būti pereksponuoti. Fotografuodami saugokitės, kad šviesūs plotai nevirstų dėmėmis, nes jei taip nutiks, duomenys bus prarasti ir nebegalėsite jų atkurti – negalėsite sutvarkyti pereksponavimo redaguodami.
Naudodamiesi fotoaparato histograma arba zebro rašto funkcija stebėkite paryškinimo piką ekrane arba EVF ir sumažinkite kadro ekspoziciją, jei reikia. Jei šviesios sritys netampa ryškiomis dėmėmis, turėtų pavykti atkurti šiek tiek per šviesų kadrą mažinant ryškumą ir baltumą redagavimo programinėje įrangoje, pavyzdžiui, „Canon Digital Photo Professional“.
Daugiau fotografavimo sudėtingomis sąlygomis patarimų ir metodų rasite mūsų straipsnyje apie fotografavimą ekstremaliuose kraštovaizdžiuose*.
Autorius: Peter Wolinski
* Tik tam tikromis kalbomis.