FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI / FOTOGRAFAVIMAS LAUKE

Patarimai, kaip fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis

Karšta ar šalta, pila lietus ar plieskia saulė – šie patarimai padės kurti įspūdingas nuotraukas bet kokiu oru ir bet kokioje aplinkoje.
Žiemiškai apsivilkęs fotografas su kuprine stovi ant apsnigto kalno šlaito laikydamas „Canon“ fotoaparatą. © Richard Walch

Fotografuoti esant ekstremaliai temperatūrai dažniausiai būna sunkiau. Sniegas, šerkšnas ir ledas sukuria įspūdingus žiemiškus vaizdus, bet dauguma fotoaparatų skirti naudoti aukštesnėje nei 0 °C / 32 °F temperatūroje. Taip pat labai karštoje aplinkoje fotoaparatai gali perkaisti, o smėlingose vietovėse padidėja rizika sugadinti neapsaugotas įrangos dalis.

Daugelis „Canon“ fotoaparatų apsaugoti nuo oro sąlygų poveikio ir gali veikti stebėtinai atšiauriomis sąlygomis, bet turite pagalvoti ir apie save. Fotografuoti ekstremaliose aplinkose jums gali būti taip pat sunku kaip jūsų įrangai.

Tad suprantama, kad fotografuojant ekstremalioje temperatūroje reikia būti atsargiems ir būtinai prieš išeinant iš namų patikrinti orų prognozę bei įsidėti tinkamų drabužių ir lauko fotografijos įrangos. O kad viskas vyktų dar sklandžiau, padės ir keletas praktiškų fotografijos patarimų. Čia rasite svarbiausius mūsų patarimus, kaip fotografuoti labai šalto arba labai karšto oro sąlygomis.

Fotografavimas šaltu oru

1. Laikykite rankas šiltai

Fotografas vilkintis žiemine striuke su kepure ir pirštinėmis laiko „Canon EOS R5“.

Fotografuojant ekstremaliomis oro sąlygomis, rankos turi likti šiltos. Verta įsigyti plonas termines pirštines, kurios užsimaunamos po pagrindinėmis pirštinėmis ir padeda sulaikyti šiltą orą.

Jei virpės jūsų rankos, drebės ir fotoaparatas, todėl vaizdas nuotraukose gali būti susiliejęs. Būtinai pasiimkite porą storų vandeniui atsparių pirštinių ir rankų šildyklę, kad pabuvę šaltame ore galėtumėte atsišildyti rankas.

Fotografuojant šaltu oru pirštinės labai svarbios, bet jos gali trukdyti spaudyti fotoaparato mygtukus. Jei mūvite pirštines, naudoti įrangą bus lengviau turint „Canon“ objektyvą su keičiamos funkcijos valdymo žiedu, pavyzdžiui, „RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“, „RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“ arba „RF 85mm F2 MACRO IS STM“. Jei mūvint pirštines sunku naudotis jutikliniu ekranu ir perkelti AF tašką, gali praversti „Canon“ fotoaparatai su valdymo svirtele, pavyzdžiui, „Canon EOS R10“.

Jei mėgstate fotografuoti žiemą, sporto fotografas ir „Canon“ ambasadorius Richard Walch rekomenduoja įsigyti laipiojimo pirštines – fotografuodami galėsite atidengti pirštų galus, bet kol nefotografuosite rankos bus saugomos.

2. Saugokite įrangą

Pirštinėta ranka laiko „Canon“ fotoaparatą, prie kurio pritvirtintas nuo žiemiškų sąlygų saugantis objektyvo gaubtas.

Fotografuojant žiemą, objektyvo gaubtas gali apsaugoti nuo vandens lašelių ant objektyvo. „Objektyvo gaubtas nepaprastai naudingas sningant, – aiškina Richard. – Naudodami tinkamą objektyvo gaubtą galite išvengti daugybės problemų.“ © Richard Walch

Fotografė filmuojasi ant vėjingo molo naudodama „Canon“ fotoaparatą su prijungtu mikrofonu ir apsauga nuo vėjo.

Filmuojant vaizdo įrašą vėjo sukuriamas triukšmas gali sugadinti garso takelį. Kad garsas liktų švarus, galite įjungti vėjo slopinimo režimą „Canon“ fotoaparate arba naudoti išorinį mikrofoną su apsaugos nuo vėjo priedu.

„Canon EOS R“ sistemos fotoaparatai, pavyzdžiui, „EOS R6“, „EOS R6 Mark II“ ir „EOS R7“, yra apsaugoti nuo oro sąlygų, todėl nebus problemų fotografuoti lyjant, tačiau būkite atsargūs, jei lauke liūtis. Jei ant objektyvo vis tik pateko vandens lašelių, nuvalykite juos švaria mikropluošto šluoste arba objektyvų šluoste. Taip pat galite įsigyti objektyvams apsauginių filtrų, kurie labai naudingi ekstremaliomis sąlygomis. Nerekomenduojama keisti objektyvų per smarkų lietų ar pūgą, nes kyla pavojus sugadinti įrangą.

Jei naudojate fotoaparatą lauke ir kurį laiką nesukiojate fokusavimo žiedo rankomis bei nenaudojate automatinio fokusavimo, objektyvo fokusavimo ir mastelio keitimo žiedai gali „užšalti“. Kad taip nenutiktų, būtinai suvyniokite nenaudojamą fotoaparatą ir laikykite jį kokybiškame krepšyje arba pridenkite, jei fotografuojate sningant. Kitas variantas – pasukioti fokusavimo ir mastelio keitimo žiedą naudojantis AF varikliu arba rankomis.

Šaltu oru baterijos išsenka greičiau nei įprastai, todėl laikykite fotoaparatą ir baterijas krepšyje, kad apsaugotumėte nuo aplinkos sąlygų, arba vidinėje kišenėje, kurioje juos sušildys kūno šiluma. Be to, nepamirškite pasiimti dvigubai daugiau baterijų nei įprastai.

Parsinešus fotoaparatą iš šalto lauko į šiltas patalpas, jame gali susidaryti kondensatas, kuris gali sugadinti įrangą. „Eidami pietauti palikite kuprinę arba patys likite lauke, – pataria Richard. – Jei eisite iš šaltos aplinkos į šiltą ir bandysite peržiūrėti nuotraukas – žaidimas baigtas. Aprasos ir fotoaparatas, ir objektyvas, kils pavojus sugadinti fotoaparatą. Turite laikyti fotoaparatą vienos temperatūros zonoje.“ Palikite įrangos krepšį šiek tiek vėsesnėje vietoje, pavyzdžiui, prieangyje, kad įrangos temperatūra keistųsi pamažu.

Jei tenka eiti iš vienos aplinkos tiesiai į kitą, pabandykite kelioms minutėms apvynioti įrangą plastikiniu maišeliu, kad temperatūros pokytis nebūtų toks staigus.

3. Naudokite trikojį ir fotografuokite nuotoliniu būdu

Žiemiškai apsirengęs fotografas lenkiasi prie „Canon EOS R6“ fotoaparato ant trikojo, pastatyto ant uolų palei upę.

Nustatę fotoaparatą ant trikojo ir fotografuodami nuotoliniu būdu su programėle „Canon Camera Connect“ galite sumažinti fotoaparato drebėjimo riziką, jei patys virpate nuo šalčio. Naudodamiesi programėlės funkcija „Live View“ galite patikrinti kadravimą ir pakeisti ekspoziciją, o tada fotografuoti ir perkelti vaizdus tiesiai į išmanųjį telefoną.

Kai rankos dreba nuo šalčio, sukurti stabilų kadrą išties sunku. Lengvas ir patogus nešiotis trikojis padės stabilizuoti fotoaparatą, tad galėsite ramiai fotografuoti. Tik nelieskite trikojo plikomis rankomis, jei temperatūra yra žemiau nulio, nes galite „nusideginti“ odą. Prieš statydami įrangą sutrypkite sniegu padengta žemę, kad paviršius būtų lygus ir suspaustas.

Naudodamiesi programėle „Canon Camera Connect“ išmaniajame telefone galite atleisti užraktą nuotoliniu būdu ir belaidžiu ryšiu – tuomet jums nereikės net liesti fotoaparato. Programėlėje taip pat galite reguliuoti fokusavimą ir pridėti prie vaizdų geografinę žymą, kad niekada nepamirštumėte, kur padarėte tą nepaprastą kadrą.

Fotografavimas karštu oru arba smėlingoje vietovėje

1. Apsaugokite save nuo saulės

Moteris sėdi pavėsyje nukreipusi ant trikojo nustatytą „Canon“ fotoaparatą pro langą.

Jei tik galite, susiraskite pastogę. Per ilgas buvimas saulėje gali sukelti dehidrataciją, be to, gali perkaisti įranga. Įvertinkite savo kelionės tikslą ir nepamirškite pasiimti pakankamai vandens.

Venkite tiesioginių saulės spindulių ir, jei tik įmanoma, likite šešėlyje. Jei turite būti saulėje, naudokite tinkamo UV faktoriaus apsauginę priemonę nuo saulės ir užsidėkite veidą nuo saulės dengiančią skrybėlę. Jei įmanoma, laikykite įrangą, ypač baterijas, pavėsyje. Jei ruošiatės vykti į aplinką, kurioje sąlygos bus ekstremalios, praneškite kam nors, kur ir kada vyksite bei kada planuojate grįžti, kad prireikus jie galėtų paskelbti pavojų.

2. Pasirinkite tinkamą įrangą

Fotografas su kepure nuo saulės laiko „Canon“ fotoaparatą su baltu objektyvu „Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“.

Juoda įranga sugeria daugiau šviesos ir greičiau perkaista nei reikmenys su balta danga, pavyzdžiui, objektyvas „Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“ (parodytas).

Smėlingame paplūdimyje moteris lenkiasi norėdama įdėti „Canon“ fotoaparatą į įrangos krepšį.

Investicija į kokybišką įrangos krepšį padės saugiai nešiotis įrangą ir apsaugoti ją, kai jos nenaudojate.

Vengdami tiesioginės saulės šviesos taip pat apsaugosite nuo perkaitimo įrangą, ypač jei filmuojate. Perkaitę fotoaparatai negali veikti, todėl nebegalėsite tęsti darbo, jei jūsų įranga perkais, o laukdami, kol ji atvės, galite praleisti puikių kadrų.

Jei fotografuojate smėlingoje aplinkoje, pavyzdžiui, paplūdimyje ar dykumoje, reikia apsaugoti įrangą nuo smiltelių. Galima įsigyti fotoaparatą su apsauga nuo oro sąlygų, pavyzdžiui, „Canon EOS R7“, kuris atsparus drėgmei ir dulkėms. EOS R7 modelyje yra ir užrakto apsauga, neleidžianti dulkėms pasiekti jutiklio. Objektyvams taip pat kyla pavojų. Naudokite nuo oro sąlygų apsaugotą fotoaparatą su panašią apsaugą turinčiu objektyvu, pavyzdžiui, „Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“, kuriame esantys guminiai sandarikliai saugo vidinę optiką nuo smėlio daromos žalos.

Net jei nėra ypač karšta, įrangą gali paveikti drėgmė – patekusi į vidų, ji gali sugadinti komponentus. To nebus naudojant drėgmei atsparią ir nuo oro sąlygų apsaugotą įrangą, bet galite imtis ir kitų priemonių. Naudokite vandeniui nelaidų įrangos krepšį ir įmeskite į jį keletą silikagelio maišelių, kurie surinks visą į vidų patekusią drėgmę. Laikykite įrangos krepšį sausoje aplinkoje – galbūt net patalpoje su oro sausintuvu, jei įmanoma.

Jei karštis ekstremalus, galite įsidėti į įrangos krepšį ledukų pakuotę, kuri padės palaikyti vėsą. Bet būtinai tinkamai ją suvyniokite, kad ledukams tirpstant drėgmė nepakenktų įrangai.

Svarbi ir jūsų įrangos spalva. Kai kurie „Canon“ objektyvai, pavyzdžiui, „RF 200-800mm F6.3-9 IS USM“, padengti balta danga, kuri saugo objektyvą nuo perkaitimo fotografuojant aukštoje temperatūroje. „Canon EOS R50“ taip pat gali būti baltos spalvos, todėl saulės šviesoje jis neperkais ilgiau nei juodas fotoaparatas. Be to, L serijos RF objektyvai, pavyzdžiui, „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“, turi apsauginę šiluminę dangą, kuri neleidžia objektyvo cilindrui perkaisti intensyvioje saulėkaitoje.

3. Apšvietimas ir pereksponavimas

Prie įėjimo į urvą stovi figūra, jos siluetas matosi ryškaus ir saulėto dangaus fone.

„Canon“ beveidrodiniais fotoaparatais galima kurti RAW vaizdo failus. Jei fotografuojate sudėtingomis apšvietimo sąlygomis, pvz., ryškioje saulės šviesoje, RAW failas užfiksuos daugiau duomenų ir platesnį dinaminį diapazoną, todėl bus lengviau sutvarkyti ekspoziciją apdorojant.

Dėl ryškios saulės kadrai dažnai gali būti pereksponuoti. Fotografuodami saugokitės, kad šviesūs plotai nevirstų dėmėmis, nes jei taip nutiks, duomenys bus prarasti ir nebegalėsite jų atkurti – negalėsite sutvarkyti pereksponavimo redaguodami.

Naudodamiesi fotoaparato histograma arba zebro rašto funkcija stebėkite paryškinimo piką ekrane arba EVF ir sumažinkite kadro ekspoziciją, jei reikia. Jei šviesios sritys netampa ryškiomis dėmėmis, turėtų pavykti atkurti šiek tiek per šviesų kadrą mažinant ryškumą ir baltumą redagavimo programinėje įrangoje, pavyzdžiui, „Canon Digital Photo Professional“.

Daugiau fotografavimo sudėtingomis sąlygomis patarimų ir metodų rasite mūsų straipsnyje apie fotografavimą ekstremaliuose kraštovaizdžiuose*.



Autorius: Peter Wolinski



* Tik tam tikromis kalbomis.

Susiję gaminiai

  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R7

    Pažinkite laukinę gamtą naudodami fotoaparatą, po kurio ateičiai skirtu APS-C korpusu slypi įspūdingas greitis ir vaizdo kokybė.
  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R6 Mark II

    Fotografuojant ar filmuojant veiksmą ar portretus, „EOS R6 Mark II“ pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir puikia vaizdo kokybe bei leidžia atsiskleisti jūsų kūrybiškumui
  • RF objektyvai

    RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

    Galingas ypač artinantis teleobjektyvas su 200–800 mm židinio nuotoliu puikiai tinka sporto, laukinės gamtos ir veiksmo fotografijai.
  • RF objektyvai

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Puikus kasdienis objektyvas viso kadro beveidrodinį fotoaparatą naudojantiems fotoentuziastams. RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM, kurį yra paprasta naudoti, yra lengvas, kompaktiškas ir pasirengęs suteikti jūsų fotografijoms visai kitą lygį.
  • RF objektyvai

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    Kompaktiškame ir lengvame „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ korpuse slypi universalaus priartinimo ir subtilaus teleobjektyvo glaudinimo galimybės bei 5 padalų optinis vaizdo stabilizatorius.
  • RF objektyvai

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Greitai veikiančios diafragmos 35mm f/1.8 MACRO makroobjektyvas yra skirtas plataus kampo perspektyvai, fokusavimui iš arti ir hibridiniam IS.
  • Susiję straipsniai

  • NUOTYKIŲ FOTOGRAFIJA

    Nuotykių lauke fotografija

    Fotografė Anna Blackwell žygiuoja po laukinę Dartmūro gamtą su „Canon EOS R6“.

  • KRAŠTOVAIZDŽIO FOTOGRAFIJA

    Įspūdinga kraštovaizdžio fotografija

    Kaip pasidaryti tobulą „asmenukę gamtoje“, pasakoja kraštovaizdžio fotografė ir nuomonės formuotoja Ása Steinars.

  • LAUKE

    Žiemos fotografijos patarimai ir gudrybės

    Profesionalus sporto fotografas Richard Walch dalijasi savo žinovo patarimais apie žiemos fotografiją – nuo fotoaparato iki geriausių nuostatų pasirinkimo.

  • KELIONIŲ FOTOGRAFIJA

    Geriausi fotoaparatai ir objektyvai kelionėms

    Nesvarbu, ar tyrinėjate miesto gatves, ar atokią kaimo vietovę, ar netgi skrendate į kitą pasaulio pusę, keliauti reikia lengvai. Čia rasite geriausią „Canon“ įrangą savo patirtimis įamžinti už priimtiną kainą.