Kaip fotografuoti nuotoliniu būdu ir kodėl to gali prireikti

Norint padaryti laukinės gamtos, naktines ir kraštovaizdžių nuotraukas bei autoportretus, būtina išmokti valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu. Čia pateikiamas trumpas nuotolinio fotografavimo privalumų ir būdų, kaip tai daryti, vadovas.
Moteris geltona vasarine suknele pozuoja ant išlenkto pėsčiųjų tilto, jai nufotografuoti paruoštas „Canon EOS R10“ ant mažo trikojo.

Nuotolinis fotografavimas gali atrodyti kaip sudėtingas metodas, tačiau jis yra daug paprastesnis, nei manote, ir turi keletą svarbių privalumų. Šiame naudingame vadove sužinosite, kaip jis veikia, kada jį naudoti ir kuo jis praverčia įvairioms fotografijos rūšims.

Ką reiškia nuotolinis fotografavimas?

Naudotojas laiko išmanųjį telefoną, kuriame veikia programėlė „Canon Camera Connect“ ir rodomas tas pats vaizdas, kaip ir už jo esančio „Canon“ fotoaparato ekrane.

Greičiausiai jau turite viską, ko reikia norint fotografuoti nuotoliniu būdu, – daugumą „Canon“ fotoaparatų galima valdyti naudojantis nemokama programėle „Canon Camera Connect“ išmaniajame telefone arba planšetiniame kompiuteryje.

Nuotolinis fotografavimas paprasčiausiai reiškia, kad fotoaparatas ir jo užraktas yra valdomi kitu įrenginiu, o ne pačiame fotoaparate esančiais valdikliais. Tradicinis sprendimas buvo nuotolinio užrakto kabelis, kurį buvo galima prijungti prie fotoaparato, tačiau dabar galima valdyti belaidžiu ryšiu. Dauguma „Canon“ fotoaparatų turi „Wi-Fi“ ryšį, o naujausi modeliai, įskaitant visus EOS R sistemos fotoaparatus, taip pat turi „Bluetooth“. Naudodamiesi programėle „Canon Camera Connect“ galite valdyti įvairius nustatymus ir paleisti užraktą tiesiai per išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį.

Kada reikėtų naudoti nuotolinį užraktą?

Nuotolinio užrakto naudojimas turi keletą privalumų. Pirma, kadangi fiziškai neliečiate fotoaparato, nėra jokios rizikos, kad paleisdami užraktą jį sudrebinsite, todėl tai yra puikus būdas išvengti fotoaparato drebėjimo ir išgauti kuo ryškesnes nuotraukas. Antra, jis taip pat naudingas darant nuotraukas, kurias gali būti sunku užfiksuoti laikant fotoaparatą rankose, įskaitant grupės nuotraukas, kuriose dalyvaujate patys, arba baikščių gyvūnų nuotraukas laukinėje gamtoje.

Nuotolinis fotografavimas yra naudingas metodas daugeliui skirtingų fotografijos žanrų.

Upė stačiame slėnyje – ilgos ekspozicijos nuotrauka, nufotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G5 X Mark II“. Dėl ilgos ekspozicijos tekantis vanduo yra susiliejęs, pieno balkšvumo, o likusi scenos dalis yra ryški.

Ilga ekspozicija suliejo tekantį vandenį, tačiau likusią scenos dalį paliko ryškią. Siekiant išgauti šį efektą labai svarbu, kad fotoaparatas nejudėtų, todėl geriausia užraktą paleisti neliečiant fotoaparato. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G5 X Mark II“ 8 sek. greičiu, f/11 diafragma ir ISO 125. © James North

Nuotolinis kraštovaizdžių fotografavimas

Galimybė paleisti užraktą nuotoliniu būdu puikiai praverčia fotografuojant kraštovaizdžius nuo trikojo, ypač kai naudojate ilgas ekspozicijas, nes neliesdami fotoaparato jo nesudrebinate. Kai filmuojate laiko slinkties režimu, ši galimybė taip pat padeda užtikrinti, jog nesudrebinsite fotoaparato ir nepakeisite kadro, dėl ko galutiniame įraše vaizdas gali šokinėti ir blaškyti dėmesį. Naudodami programėlę „Canon Camera Connect“ galite keisti kiekvieno kadro nustatymus per išmanųjį telefoną, todėl nereikia grįžti prie fotoaparato ar tikrinti nuotraukų fotoaparato ekrane. Naudodamiesi mobiliuoju įrenginiu netgi galite pridėti nuotraukų įvertinimus žvaigždutėmis, kad jas būtų lengviau atrinkti, bendrinti ir apdoroti.

Žmogaus pirštas paliečia pelėdos nuotrauką programėlėje „Canon Camera Connect“ išmaniojo telefono ekrane.

Fotografuojant nuotoliniu būdu, lengva fokusuoti naudojantis išmaniajame telefone įdiegta programėle „Canon Camera Connect“. Tiesiog bakstelėkite ekrano sritį, kurioje norite, kad objektyvas fokusuotų, ir stebėkite, kaip objektas tampa matomas.

Nuotolinis laukinės gamtos fotografavimas

Galimybė fotografuoti nuotoliniu būdu puikiai praverčia fotografuojant ar filmuojant baikščius ar sunkiai pagaunamus objektus, pvz.,gyvūnus laukinėje gamtoje. Galite pastatyti fotoaparatą tinkamiausioje vietoje kadrui užfiksuoti, net jei patiems stovėti toje vietoje būtų nepatogu ar pavojinga, ir pasislėpti, kad neišgąsdintumėte gyvūnų ir nesutrikdytumėte jų natūralaus elgesio. Nuotolinis fotografavimas puikiai tinka kadrams stambiu planu ir makrofotografijai, kai net menkiausias fotoaparato sudrebėjimas yra puikiai juntamas ir gali sugadinti kadrą arba objektas gali būti nesufokusuotas. Tai pat ypač svarbu išlaikyti fotoaparatą stabilų ir naudojant fokusavimo diapazono metodą, kai norima užfiksuoti makrokadrų seriją fokusuojant skirtingas objekto dalis, kad būtų galima juos sujungti į vieną vaizdą, kuriame daugiau objekto dalių būtų ryškios. Vėlgi galimybė išmaniuoju telefonu keisti nustatymus, jame peržiūrėti kadrus ir net padidinti vaizdą, kad patikrintumėte fokusavimą, reiškia, kad nereikės nuolat grįžti prie fotoaparato ir trikdyti scenos. Nufotografavę kadrą, naudodamiesi išmaniojo telefono programėle „Canon Camera Connect“ nuotrauką galite pažymėti geografine žyma, tokiu būdu tiksliai užfiksuodami, kur pastebėjote retą gyvūną.

Žmogus išmaniuoju telefonu nuotoliniu būdu reguliuoja „Canon“ fotoaparato, kurio ekrane matoma saulėlydžio scena, nustatymus.

Fotografuojant naktį ir prietemoje dažnai prireikia ilgos ekspozicijos, o šiais atvejais nuotolinis valdymas taip pat yra nepaprastai naudingas, nes paleisdami užraktą nerizikuojate sujudinti fotoaparato.

Astrofotografija naudojant nuotolinį valdiklį

Astrofotografijoje dažnai naudojamos labai ilgos ekspozicijos, trunkančios nuo 30 minučių iki kelių valandų. Galimybė fotografuoti nuotoliniu būdu reiškia, kad paleidžiant užraktą fotoaparatas nesudrebės, o tai labai svarbu norint užfiksuoti ryškius dangaus vaizdus. Be to, laukdami, kol ekspozicija pasibaigs, galite būtų tolokai nuo fotoaparato, galbūt net šildytis automobilyje ar užuovėjoje. Astrofotografijoje retai prireikia reguliuoti daug nustatymų, tačiau jei norite tai padaryti ar net perjungti automatinį fokusavimą į rankinį, viską galite atlikti per atstumą. Be to, fotoaparato skystųjų kristalų ekranas gali likti išjungtas, todėl nepageidaujama šviesa nesugadins ekspozicijos.

Grupė suaugusiųjų ir vaikų sėdi prie stalo, o vyras kairėje naudojasi savo išmaniuoju telefonu, kad paleistų pirmame plane ant stalo padėto „Canon“ fotoaparato užraktą.

Naudodami programėlę „Canon Camera Connect“ galite kūrybiškai fotografuoti autoportretus ir grupinius kadrus, visus tobulai sukomponuojant kadre ir reguliuojant nustatymus per programėlę.

Fotoaparatu „Canon EOS R10“ nuotoliniu būdu nufotografuota moteris geltona suknele, stovinti puošniai dekoruotame brome Sevilijoje.

Kai naudojate programėlę „Canon Camera Connect“ fotografuodami iš toliau, scenoje galite nusifotografuoti patys. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“, naudojant objektyvą „Canon RF 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 35 mm, 1/2000 sek., f/5,6 ir ISO 12800. © Diana Millos

Portretų fotografavimas nenaudojant rankų

Jei norite išbandyti kūrybinių autoportretų fotografiją, tikrai pravers nuotolinis fotografavimas. Lengvai kadruokite save ir įsitikinkite, kad į kadrą pateko viskas, ko norite. Galimybė keisti nustatymus, pavyzdžiui, diafragmą, reiškia, kad galite eksperimentuoti su įvairiais efektais nekeisdami kompozicijos ir nevaikščiodami prie fotoaparato. Galimybė fotografuoti nuotoliniu būdu taip pat labai praverčia fotografuojant grupes, nes galite patikrinti, ar visi yra kadre (ir šypsosi), nesutrikdydami scenos. Iš karto peržiūrėkite kiekvieną kadrą ir, jei reikia, pakoreguokite nustatymus arba žmonių padėtį prieš grupei išsiskirstant.

Fotosesijos studijoje metu fotoaparatą galite valdyti per kompiuterį naudodami programinę įrangą „Canon EOS Utility“, kuri suteikia galimybę matyti vaizdą per didesnį nei mobiliojo įrenginio ekraną. Daugiau apie tai netrukus.

Ko reikia norint fotografuoti nuotoliniu būdu?

Geltona suknele vilkinti moteris atsiklaupusi reguliuoja ant trikojo uždėto „Canon EOS R10“ fotoaparato nustatymus.

Valdydami fotoaparatą nuotoliniu būdu galėsite fotografuoti autoportretus neįprastais kampais – tiesiog nustatykite fotoaparatą ir tada įeikite į kadrą, naudodami programėlę „Canon Camera Connect“ patikrinkite kompoziciją ir reguliuokite nustatymus, o kai būsite pasiruošę, nusifotografuokite. Geriausia naudoti trikojį, tačiau jei jo neturite, galite tiesiog padėti fotoaparatą ant bet kokio stabilaus paviršiaus.

„Canon“ siūlo daugybę nuotoliniam fotografavimui skirtų priedų. „Canon“ nuotolinis jungiklis RS-60E3 – tai nuotolinis paleidiklis su 60 cm ilgio kabeliu, skirtas EOS fotoaparatams su E3 tipo lizdu, o nuotolinis jungiklis RS-80N3 – tai nuotolinis paleidiklis su 80 cm ilgio kabeliu, skirtas EOS fotoaparatams su N3 tipo lizdu. Nuotolinis laikmatis-valdiklis TC-80N3 (gali prireikti ir nuotolinio valdymo adapterio RA-E3) suteikia galimybę fotografuoti reguliariais intervalais laiko slinkties projektams neliečiant fotoaparato.

Belaidžių sprendimų atveju „Canon“ nuotolinis valdiklis RC-6 veikia iki 5 metrų atstumu naudojant infraraudonuosius spindulius. „Canon“ belaidis nuotolinis valdiklis BR-E1 veikia su „Bluetooth“ suderinamais EOS fotoaparatais iki 5 metrų atstumu.

Tačiau greičiausiai jūs jau turite viską, ko reikia nuotolinei fotografijai. „iOS“ ir „Android“ naudotojai gali nemokamai atsisiųsti programėlę „Canon Camera Connect“ ir ją greitai nustatyti išmaniajame telefone arba planšetiniame kompiuteryje. Ji suderinama su daugybe „Canon“ fotoaparatų – ne tik su naujausiais neveidrodiniais fotoaparatais, bet ir su kai kuriais DSLR ir kompaktiniais fotoaparatais „PowerShot“.

Kai kurios programėlės funkcijos veikia per „Bluetooth“, o kitoms reikalingas „Wi-Fi“ ryšys, todėl, norėdami naudotis visomis programėlės teikiamomis galimybėmis, mobiliajame prietaise įjunkite abi šias funkcijas.

Kaip naudoti programėlę „Canon Camera Connect“ nuotoliniam fotografavimui

Prisijungti prie fotoaparato nesudėtinga, nes programėlės ekrane pateikiamos instrukcijos, kuriomis galite vadovautis. Kai prisijungsite, priklausomai nuo fotoaparato modelio, turėsite kelias parinktis, pavyzdžiui, fotografuoti nuotoliniu būdu, pridėti nuotraukų įvertinimą žvaigždutėmis ir perkelti nuotraukas bei vaizdo įrašus, kad galėtumėte juos bendrinti su kitais.

Turėtumėte pamatyti parinktį vadinamą „Remote Live View shooting“, kurią pasirinkę galite tiesiogiai stebėti vaizdą iš fotoaparato. Čia galite reguliuoti nustatymus, pvz., fokusavimo tašką, išlaikymą, diafragmą, ISO, baltos spalvos balansą, laikmatį, matavimą ir kt. Vertėtų susipažinti su sąsaja pirmą kartą ją nustatant.

Ekrane taip pat matysite didelį baltą mygtuką, kurį tereikia bakstelėti norint nufotografuoti nuotrauką. Jei norite įrašyti vaizdo įrašą, palieskite ekrano viršuje esančią vaizdo įrašo piktogramą ir įjungsite filmų režimą.

Programėlė „Canon Camera Connect“ taip pat yra kitų fotoaparatui naudingų programėlių, pvz., „image.canon“ programėlės, skirtos vaizdų perdavimui ir saugojimui debesyje, centras. Naudojant „Canon Camera Connect“ programėlę taip pat galima atnaujinti EOS R3, „PowerShot ZOOM“ ir kitų EOS fotoaparatų, išleistų nuo 2022 m., aparatinę programinę įrangą, todėl gauti naujausius patobulinimus ir funkcijas paprasčiau nei bet kada anksčiau.

Kaip fokusuoti fotografuojant nuotoliniu būdu?

Trys programėlės „Canon Camera Connect“ ekrano kopijos, kuriose, naudojant žalio obuolio nuotraukos stambiu planu pavyzdį, pavaizduota, kaip reguliuoti fokusavimo tašką.

Naudodami programėlę „Canon Camera Connect“ galite lengvai įjungti rankinį ar automatinį fokusavimą bei nustatyti fokusavimo tašką pagal pageidaujamą kadrą.

Fokusuoti naudojant programėlę „Canon Camera Connect“ labai paprasta. Norėdami pakeisti AF tašką, galite bakstelėti ekraną ir pamatysite, kad objektyvas automatiškai fokusuoja ten, kur nustatote fokusavimo tašką.

Taip pat palaikomas rankinis fokusavimas, kuris gali praversti fotografuojant stambaus plano ir makro nuotraukas, kai norite tiksliai sufokusuoti objektą. Papildomas privalumas yra tas, kad, norint perjungti automatinį fokusavimą į rankinį, nereikia eiti prie fotoaparato ir naudoti jungiklio ant objektyvo – programėlėje galite paspausti rankinio fokusavimo mygtuką ir reguliuoti jį rodyklėmis.

Kaip fotografuoti nuotoliniu būdu naudojant programinę įrangą „Canon EOS Utility“?

Lauke ant stalo padėtas nešiojamasis kompiuteris šalia ant trikojo uždėto fotoaparato, ekrane rodomas iš fotoaparato perteikiamas vaizdas ir nustatymai šone.

Jei dirbate formalesnėje aplinkoje ir galite naudotis nešiojamuoju kompiuteriu, paslaugų programa „Canon EOS Utility“ suteikia galimybę tiesiogiai peržiūrėti vaizdą ir nuotoliniu būdu reguliuoti daugiau nustatymų nei telefono ekrane.

Nuotoliniu būdu fotografuoti galite ne tik per išmanųjį telefoną. Yra ir kitų būdų, kurie gali būti tinkamesni, atsižvelgiant į jūsų poreikius.

„EOS Utility“ yra „Canon“ programinė įranga jūsų kompiuteriui, suteikianti galimybę fotografuoti nuotoliniu būdu. Ją galima naudoti belaidžiu ryšiu arba per USB jungtį ir ji suteikia galimybę visapusiškai valdyti fotoaparatą bei įrašyti vaizdus tiesiai į kompiuterį arba atminties kortelę. Tai gali būti puikus pasirinkimas dirbant studijoje, nes galite peržiūrėti vaizdus didesniame kompiuterio ekrane, reguliuoti nustatymus ir užtikrinti tobulą kadravimą tiesioginio vaizdo peržiūroje naudojant tinklelius ir komponavimo įrankius. Ją taip pat galite naudoti kartu su „Canon“ programine įranga „Digital Photo Professional“, norėdami nuotoliniu būdu redaguoti nuotraukas ir suteikti joms įvertinimą.

Jei norite naudoti fotoaparatą kaip internetinę kamerą, tam puikiai pravers EOS internetinės kameros paslaugų programinė įranga. Ji suderinama su įvairiais „Canon“ fotoaparatais ir yra sukurta taip, kad galėtumėte naudoti fotoaparatą tiesioginėms transliacijoms ir vaizdo skambučiams. Be to, ją puikiai tinka naudoti transliuojant ir įrašinėjant kūrinius į fotoaparatą.

Nepriklausomai nuo fotoaparato modelio ir fotografijos tipo, „Canon“ suteikia galimybes fotografuoti ar filmuoti nuotoliniu būdu. Tad kodėl neišbandžius nuotolinio fotografavimo?

Astrid Pitman

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Kaip valdyti ekspoziciją

Pagrindiniai diafragmos, išlaikymo ir ISO nustatymai.

Nakties dangaus fotografija

Svarbiausi žvaigždžių fotografavimo naktį metodai, įskaitant laiko slinkties režimą ir žvaigždžių rėžių vaizdus.

Patarimai, kaip fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis

Nuo įrangos apsaugos iki rūpinimosi savimi – čia rasite svarbiausius patarimus ir gudrybes norintiems įvaldyti fotografiją ekstremaliomis oro sąlygomis.

Kaip užfiksuoti vaizdą laiko slinkties vaizdo įraše

Paprastas būdas, kaip filmuoti laiko slinkties, hiperslinkties ir sulėtinto vaizdo įrašus.