FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI
Fotografavimas horizontaliai judinant fotoaparatą pradedantiesiems
Pasinaudokite šiais pagrindiniais patarimais ir sužinokite, kaip naudoti panoraminę funkciją geresnėms veiksmo nuotraukoms.
UŽRAKTO GREITIS
Vienas iš lengviausių būdų pakeisti bendrą vaizdo ekspoziciją – pakeisti fotoaparato išlaikymą. Tačiau jį galima naudoti ir kūrybiškai, kad galėtumėte valdyti išsiliejimą (ar jo nebuvimą) nuotraukose.
Čia rasite penkis patarimus, kurie padės jums suvokti, kaip naudoti išlaikymą, ir labiau kontroliuoti savo veiksmo fotografijas – tiek fotografuojant sporto renginį mokykloje su beveidrodiniu fotoaparatu EOS M, tiek motokroso varžybas su EOS DSLR.
Daugumoje EOS fotoaparatų yra specialus scenos režimas „Sport“, kuriuo fotoaparato išlaikymo ir fokusavimo parametrai automatiškai parenkami judantiems objektams fotografuoti. Taip gausite puikius rezultatus, tačiau galite perimti daugiau kontrolės, jei norite daugiau kūrybinės laisvės, sukurti tam tikrą efektą ar prisitaikyti prie konkrečių aplinkybių, pvz., fotografuodami greitai judantį objektą per atstumą ir laikydami fotoaparatą rankose.
Norėdami tiesiogiai kontroliuoti išlaikymą, nustatykite fotoaparatą į pirmenybės išlaikymui režimą (arba Tv, kuris reiškia „Time Value“ (laiko vertė)). Tada galite nustatyti išlaikymą pagrindiniu fotoaparato ratuku arba jutikliniame ekrane, kurį turi dauguma EOS fotoaparatų, įskaitant Canon EOS M6 Mark II ir Canon EOS 90D. Jūsų fotoaparatas automatiškai pritaikys diafragmą, kad sukurtų standartinę ekspoziciją. EOS fotoaparato trumpiausias išlaikymas yra 1/4000 s arba 1/8000 s, o ilgiausias automatiškai nustatomas išlaikymas yra 30 sekundžių.
Renkantis išlaikymą, svarbu atsižvelgti į du dalykus: ar jis pakankamai trumpas, kad išvengtumėte dėl fotoaparato judėjimo išsiliejusio vaizdo, kai laikote fotoaparatą rankose (taip pat vadinama fotoaparato drebėjimu), ir kaip greitai juda jūsų objektas.
Išlaikymas, kurio reikia, kad nesijaustų fotoaparato drebėjimo, priklauso nuo kelių dalykų, taip pat ir nuo to, ar naudojate objektyvą su integruotu IS (vaizdo stabilizatoriumi) ir ar stiprus yra vėjas. Tačiau svarbiausias veiksnys yra objektyvo židinio nuotolis. Kuo labiau priartinsite objektą, tuo pastebimesnis taps fotoaparato drebėjimas.
Pagrindinė taisyklė šiai problemai pašalinti – pamėginkite naudoti faktinį židinio nuotolį atitinkantį arba trumpesnį išlaikymą. Tad jei naudojate 50 mm objektyvo nustatymą, naudokite 1/50 s arba trumpesnį išlaikymą, o su 200 mm objektyvu naudokite 1/200 s arba trumpesnį išlaikymą. Tada reikės atsižvelgti į objekto greitį – skaitykite toliau!
Judančiam objektui užfiksuoti reikalingas išlaikymas priklauso nuo objekto atstumo iki fotoaparato, jo judėjimo krypties ir greičio, tačiau tikriausiai jums reikalingas trumpesnis išlaikymas, nei jūs galvojate. 1/250 s išlaikymas sustabdys lėtai judantį objektą, pvz., einantį žmogų, o 1/500–1/1000 s išlaikymo gali prireikti bėgančiam žmogui užfiksuoti. Jei norite ryškiai nufotografuoti greitesnius objektus, pvz., skrendančius paukščius arba lekiančius automobilius, reikia nustatyti 1/1000 ar net 1/4000 s.
Palyginkite šiuos judančio motociklo kadrus. Kaip matote, 1/200 s išlaikymu nufotografuotas motociklas ir jo vairuotojas yra išsilieję, nuotraukoje perteiktas bendras judesio pojūtis, bet nėra detalių, o 1/1000 s išlaikymu padarytoje nuotraukoje visos detalės yra ryškios ir veiksmas yra sustabdytas.
Būkite pasiruošę padidinti ISO, kad galėtumėte naudoti trumpesnį išlaikymą, ypač, kai fotografuojate sportą ir laukinius gyvūnus.
Veiksmo sustabdymas kartais gali būti nenaudingas, nes nebeprimena veiksmo. Judančių objektų nuotraukos dažnai atrodo dinamiškesnės, kai objektas yra ryškus, bet jo fonas yra sulietas. Norint tokio efekto, išlaikymas turi būti pakankamai ilgas, kad liktų šioks toks suliejimas, bet tada turite judinti fotoaparatą objekto judėjimo greičiu. Tai vadinama panoraminiu fotografavimu.
Reikiamas išlaikymas priklausys nuo objekto judėjimo greičio ir nuo to, kokio suliejimo norite. Kad padidintumėte savo galimybes ryškiai nufotografuoti objektą, nustatykite AF režimą į „AI Servo“ arba „Servo“: tada fotoaparatas galės nuolatos koreguotis, kad objektas išliktų sufokusuotas. Objektyvas su integruotu vaizdo stabilizatoriumi kompensuos vertikalų drebėjimą judinant fotoaparatą horizontaliai ir atvirkščiai. Jei objektyvas turi IS režimų jungiklį, nustatykite jį į 2 padėtį panoraminiams kadrams – taip stabilizuosite vertikalų judėjimą, bet galėsite sulieti vaizdą dėl horizontalaus judėjimo.
Norėdami tyčia sulieti vaizdą, galite naudoti palyginti ilgą išlaikymą – tarkim, ilgesnį už sekundę. Tačiau vengdami per didelės ekspozicijos, turėsite naudoti siauresnę diafragmą (didesnis f skaičius, pvz., f/16 arba f/22), mažesnį ISO arba ND filtrą, kad apribotumėte į fotoaparatą patenkančios šviesos kiekį. Dabar galite arba judinti fotoaparatą ekspozicijos metu (bus sulieta visa nuotrauka), arba naudoti trikojį, kad fotoaparatas nejudėtų, o sulietos būtų tik judančios siužeto dalys. Išbandykite šį metodą bangoms ir tekančiam vandeniui kraštovaizdžio nuotraukose sušvelninti arba norėdami sulieti judančius automobilius arba žmonių minias, kai fotografuojate miestą.
Ilgesniam nei 30 sekundžių išlaikymui naudokite neribotą režimą. Tam tikruose „Canon“ fotoaparatuose ant režimų ratuko yra nustatymas „B“, kituose reikia nustatyti „M“ (rankinį režimą), o tada slenkant per išlaikymo parinktis bus parodyta „BULB“ (neribotas). Kad išvengtumėte krestelėjimo nuspaudžiant užrakto mygtuką, būtų pravartu naudoti laikmatį arba nuotolinį laidinį valdiklį. Taip pat galima naudoti programėlę „Canon Camera Connect“ ir valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu per išmanųjį telefoną.
Autorius: Marcus Hawkins
Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.
Atgal į visus patarimus ir metodusFOTOGRAFIJOS PAGRINDAI
Pasinaudokite šiais pagrindiniais patarimais ir sužinokite, kaip naudoti panoraminę funkciją geresnėms veiksmo nuotraukoms.
SPORTO FOTOGRAFIJA
Patarimai, kaip padaryti puikius veiksmo kadrus naudojantis „Canon“ fotoaparatu.
JUDESIO FOTOGRAFIJA
Sužinokite, kaip įamžinti judesį ir papildyti savo nuotraukas judėjimo pojūčiu.