A dirt-bike speeds through a puddle, creating a spray of water.

UŽRAKTO GREITIS

Kaip įvaldyti išlaikymą

Vienas iš lengviausių būdų pakeisti bendrą vaizdo ekspoziciją – pakeisti fotoaparato išlaikymą. Tačiau jį galima naudoti ir kūrybiškai, kad galėtumėte valdyti išsiliejimą (ar jo nebuvimą) nuotraukose.

Čia rasite penkis patarimus, kurie padės jums suvokti, kaip naudoti išlaikymą, ir labiau kontroliuoti savo veiksmo fotografijas – tiek fotografuojant sporto renginį mokykloje su beveidrodiniu fotoaparatu EOS M, tiek motokroso varžybas su EOS DSLR.

1. Valdykite išlaikymą

The screen of the Canon EOS 90D showing the Tv (Time Value) settings.
Norėdami tiesiogiai kontroliuoti išlaikymą, nustatykite fotoaparatą į pirmenybės išlaikymui režimą (arba Tv, kuris reiškia „Time Value“ (laiko vertė)).

Daugumoje EOS fotoaparatų yra specialus scenos režimas „Sport“, kuriuo fotoaparato išlaikymo ir fokusavimo parametrai automatiškai parenkami judantiems objektams fotografuoti. Taip gausite puikius rezultatus, tačiau galite perimti daugiau kontrolės, jei norite daugiau kūrybinės laisvės, sukurti tam tikrą efektą ar prisitaikyti prie konkrečių aplinkybių, pvz., fotografuodami greitai judantį objektą per atstumą ir laikydami fotoaparatą rankose.

Norėdami tiesiogiai kontroliuoti išlaikymą, nustatykite fotoaparatą į pirmenybės išlaikymui režimą (arba Tv, kuris reiškia „Time Value“ (laiko vertė)). Tada galite nustatyti išlaikymą pagrindiniu fotoaparato ratuku arba jutikliniame ekrane, kurį turi dauguma EOS fotoaparatų, įskaitant Canon EOS M6 Mark II ir Canon EOS 90D. Jūsų fotoaparatas automatiškai pritaikys diafragmą, kad sukurtų standartinę ekspoziciją. EOS fotoaparato trumpiausias išlaikymas yra 1/4000 s arba 1/8000 s, o ilgiausias automatiškai nustatomas išlaikymas yra 30 sekundžių.

2. Apsaugokite fotoaparatą nuo drebėjimo

Kuo labiau priartinsite objektą, tuo pastebimesnis taps fotoaparato drebėjimas, todėl jam sumažinti reikės mažinti išlaikymą. Pirmiau esanti nuotrauka padaryta su 1/50 s, joje matomas fotoaparato drebėjimas. Žemiau esančioje nuotraukoje veiksmas sustabdytas, ji padaryta 1/640 s išlaikymu.

Renkantis išlaikymą, svarbu atsižvelgti į du dalykus: ar jis pakankamai trumpas, kad išvengtumėte dėl fotoaparato judėjimo išsiliejusio vaizdo, kai laikote fotoaparatą rankose (taip pat vadinama fotoaparato drebėjimu), ir kaip greitai juda jūsų objektas.

Išlaikymas, kurio reikia, kad nesijaustų fotoaparato drebėjimo, priklauso nuo kelių dalykų, taip pat ir nuo to, ar naudojate objektyvą su integruotu IS (vaizdo stabilizatoriumi) ir ar stiprus yra vėjas. Tačiau svarbiausias veiksnys yra objektyvo židinio nuotolis. Kuo labiau priartinsite objektą, tuo pastebimesnis taps fotoaparato drebėjimas.

Pagrindinė taisyklė šiai problemai pašalinti – pamėginkite naudoti faktinį židinio nuotolį atitinkantį arba trumpesnį išlaikymą. Tad jei naudojate 50 mm objektyvo nustatymą, naudokite 1/50 s arba trumpesnį išlaikymą, o su 200 mm objektyvu naudokite 1/200 s arba trumpesnį išlaikymą. Tada reikės atsižvelgti į objekto greitį – skaitykite toliau!

3. Užfiksuokite veiksmą naudodami trumpą išlaikymą

Susiję straipsniai
A person riding a dirt bike around a track, leaning the bike low to the ground, photographed using camera panning. © Richard Walch

FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

Fotografavimas horizontaliai judinant fotoaparatą pradedantiesiems

Pasinaudokite šiais pagrindiniais patarimais ir sužinokite, kaip naudoti panoraminę funkciją geresnėms veiksmo nuotraukoms.

A female athlete in a purple vest leaping over a hurdle.

SPORTO FOTOGRAFIJA

Kaip užfiksuoti puikius veiksmo kadrus?

Patarimai, kaip padaryti puikius veiksmo kadrus naudojantis „Canon“ fotoaparatu.

Light trails suspended in motion by a bus on a busy street in Madrid, Spain.

JUDESIO FOTOGRAFIJA

Judesio fotografavimas

Sužinokite, kaip įamžinti judesį ir papildyti savo nuotraukas judėjimo pojūčiu.

1/250 s išlaikymu sustabdysite kadre lėtai judantį objektą, pvz., einantį žmogų, tačiau norėdami ryškiai nufotografuoti bėgantį žmogų, turėsite naudoti trumpesnį išlaikymą.

Judančiam objektui užfiksuoti reikalingas išlaikymas priklauso nuo objekto atstumo iki fotoaparato, jo judėjimo krypties ir greičio, tačiau tikriausiai jums reikalingas trumpesnis išlaikymas, nei jūs galvojate. 1/250 s išlaikymas sustabdys lėtai judantį objektą, pvz., einantį žmogų, o 1/500–1/1000 s išlaikymo gali prireikti bėgančiam žmogui užfiksuoti. Jei norite ryškiai nufotografuoti greitesnius objektus, pvz., skrendančius paukščius arba lekiančius automobilius, reikia nustatyti 1/1000 ar net 1/4000 s.

Palyginkite šiuos judančio motociklo kadrus. Kaip matote, 1/200 s išlaikymu nufotografuotas motociklas ir jo vairuotojas yra išsilieję, nuotraukoje perteiktas bendras judesio pojūtis, bet nėra detalių, o 1/1000 s išlaikymu padarytoje nuotraukoje visos detalės yra ryškios ir veiksmas yra sustabdytas.

Fotografuojant 1/200 s išlaikymu (viršuje), kuris gali pasirodyti pakankamai mažas, šiame kadre sukuriamas puikus pralekiančio objekto įspūdis, nefiksuojant motociklo ar jo vairuotojo detalių. 1/1000 s (žemiau) šiame kadre sustabdomas veiksmas.

Būkite pasiruošę padidinti ISO, kad galėtumėte naudoti trumpesnį išlaikymą, ypač, kai fotografuojate sportą ir laukinius gyvūnus.

4. Kūrybiškai išnaudokite panoraminį fotografavimą

Veiksmo sustabdymas kartais gali būti nenaudingas, nes nebeprimena veiksmo. Judančių objektų nuotraukos dažnai atrodo dinamiškesnės, kai objektas yra ryškus, bet jo fonas yra sulietas. Norint tokio efekto, išlaikymas turi būti pakankamai ilgas, kad liktų šioks toks suliejimas, bet tada turite judinti fotoaparatą objekto judėjimo greičiu. Tai vadinama panoraminiu fotografavimu.

Judinant fotoaparatą paskui judančius objektus sukuriamas išsiliejęs fonas, todėl veiksmas atrodo dinamiškesnis.

Reikiamas išlaikymas priklausys nuo objekto judėjimo greičio ir nuo to, kokio suliejimo norite. Kad padidintumėte savo galimybes ryškiai nufotografuoti objektą, nustatykite AF režimą į „AI Servo“ arba „Servo“: tada fotoaparatas galės nuolatos koreguotis, kad objektas išliktų sufokusuotas. Objektyvas su integruotu vaizdo stabilizatoriumi kompensuos vertikalų drebėjimą judinant fotoaparatą horizontaliai ir atvirkščiai. Jei objektyvas turi IS režimų jungiklį, nustatykite jį į 2 padėtį panoraminiams kadrams – taip stabilizuosite vertikalų judėjimą, bet galėsite sulieti vaizdą dėl horizontalaus judėjimo.

5. Naudokite ilgą išlaikymą judesiui sulieti

Pastačius fotoaparatą ant trikojo, kad jis nejudėtų, ir naudojant ilgą ekspoziciją (ilgą išlaikymą), viskas, kas juda, pvz., bangos, bus sulieta.

Norėdami tyčia sulieti vaizdą, galite naudoti palyginti ilgą išlaikymą – tarkim, ilgesnį už sekundę. Tačiau vengdami per didelės ekspozicijos, turėsite naudoti siauresnę diafragmą (didesnis f skaičius, pvz., f/16 arba f/22), mažesnį ISO arba ND filtrą, kad apribotumėte į fotoaparatą patenkančios šviesos kiekį. Dabar galite arba judinti fotoaparatą ekspozicijos metu (bus sulieta visa nuotrauka), arba naudoti trikojį, kad fotoaparatas nejudėtų, o sulietos būtų tik judančios siužeto dalys. Išbandykite šį metodą bangoms ir tekančiam vandeniui kraštovaizdžio nuotraukose sušvelninti arba norėdami sulieti judančius automobilius arba žmonių minias, kai fotografuojate miestą.

Ilgesniam nei 30 sekundžių išlaikymui naudokite neribotą režimą. Tam tikruose „Canon“ fotoaparatuose ant režimų ratuko yra nustatymas „B“, kituose reikia nustatyti „M“ (rankinį režimą), o tada slenkant per išlaikymo parinktis bus parodyta „BULB“ (neribotas). Kad išvengtumėte krestelėjimo nuspaudžiant užrakto mygtuką, būtų pravartu naudoti laikmatį arba nuotolinį laidinį valdiklį. Taip pat galima naudoti programėlę „Canon Camera Connect“ ir valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu per išmanųjį telefoną.

Autorius: Marcus Hawkins

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus