Kaip ir „Canon“ DSLR fotoaparatų asortimente, tarp EOS R sistemos beveidrodinių fotoaparatų yra ir APS-C, ir viso kadro fotoaparatų: APS-C formato EOS R7, EOS R10, EOS R50 ir EOS R100 ir viso kadro modeliai, įskaitant EOS R8, „EOS R6 Mark II“, EOS R5 ir EOS R3.
TECHNOLOGIJA
APS-C ir viso kadro formatų skirtumas
Kuo skiriasi APS-C ir viso kadro formatai?
Pagrindinis skirtumas tarp APS-C ir viso kadro jutiklių yra fizinis vaizdo jutiklio dydis: viso kadro jutikliai yra didesni už APS-C jutiklius. Iš šio skirtumo ir išplaukia kiti šių dviejų tipų jutiklių skirtumai. Tačiau kaip ir su daugeliu dalykų, didesnis nebūtinai yra yra geresnis: kiekvienas formatas turi savo esminių pranašumų.
Kas yra APS-C formatas?
Aktyvus „Canon“ APS-C formato vaizdo jutiklių plotas yra 22,2x14,8 mm, beveik atitinka APS-C formato fotojuostos kadro dydį.
APS (angl. termino „Advanced Photo System“ (pažangi fotografavimo sistema) santrumpa) formatas pirmą kartą buvo pristatytas 1996, kaip naujo tipo fotojuostos kasetė. Fotografuojant daugeliu šiandienos juostinių fotoaparatų taip pat galima rinktis vaizdo proporcijas, įskaitant „C“ (klasikinis), kai vaizdo proporcijos 3:2 atitinka įprastinių 35 mm juostinių fotoaparatų, „H“ (didelės raiškos), kai vaizdo proporcijos yra plačiaekranio 16x9 formato, ir „P“ (panoraminis), kai vaizdo proporcijos yra 3:1.
APS-C taip pat atitinka „Super 35“ vaizdo formatą ir tapo populiariu „Canon“ EOS skaitmeninių veidrodinių (DSLR) fotoaparatų bei EOS M serijos beveidrodinių fotoaparatų vaizdo jutiklių pasirinkimu.
Kas yra viso kadro formatas?
„Canon“ viso kadro vaizdo jutiklių aktyvaus paviršiaus plotas yra 36x24 mm, tokio paties dydžio kaip ir 35 mm fotojuostos.
35 mm juostos formatas pradėtas naudoti 1889, kai jis buvo įvestas kaip standartinis kino juostos plotis. Jis greitai tapo norma fotografijoje ir buvo perkeltas į viso kadro skaitmeninius fotoaparatus, įskaitant „Canon“ viso kadro EOS DSLR ir EOS R sistemos beveidrodinius fotoaparatus.
Ir APS-C, ir viso kadro jutikliai sukuria standartinių vaizdo proporcijų 3:2 vaizdus, be to, APS-C jutikliai gali turėti tiek pat megapikselių kaip ir viso kadro jutikliai. Tačiau viso kadro jutiklis yra fiziškai maždaug 63 % arba 1,6 karto didesnis už APS-C formato vaizdo jutiklį.
Apie apkirpimo koeficientą
Šis abiejų jutiklių tipų fizinio dydžio skirtumas nulemia, ką fotoaparatas „mato“. Visi objektyvai sukuria apskritą vaizdą, tai reiškia, kad su viso kadro formatu suderinamas objektyvas turi turėti gan didelį perimetrą, kad vaizdas uždengtų stačiakampio viso kadro vaizdo jutiklio kampus. Jei tas pats objektyvas naudojamas su APS-C formato fotoaparatu, mažesnis vaizdo jutiklis panaudoja tik mažesnę to paties apskritimo sritį centre. Todėl, lyginant su vaizdu viso kadro jutiklyje, vaizdas yra apkarpytas.
Kadangi „Canon“ fotoaparatų APS-C jutikliai yra 1,6 karto mažesni už „Canon“ viso kadro jutiklius, „apkirpimo koeficientas“ yra 1,6 k. Tai reiškia, kad fotografuojant 50 mm standartiniu objektyvu su APS-C fotoaparatu gaunamas toks pat regos laukas, kaip fotografuojant su 80 mm teleobjektyvu, prijungtu prie viso kadro fotoaparato (50 x 1,6 = 80). Analogiškai, naudojant viso kadro 100 mm objektyvą su APS-C fotoaparatu, regos laukas bus toks pat kaip 160 mm objektyvo, prijungto prie viso kadro fotoaparato. Todėl apkirpimo koeficientas kartais vadinamas „židinio nuotolio daugikliu“, nusakančiu naudojamo objektyvo efektyvų židinio nuotolį.
Jei norite jį apskaičiuoti, kai naudojate RF, EF, RF-S, EF-S arba EF-M serijos objektyvus su APS-C fotoaparatu, galite naudoti efektyvaus židinio nuotolio skaičiuoklę nemokamoje programėlėje „Canon Photo Companion app“.
Apkirpimo koeficientas taikomas visiems viso kadro objektyvams, naudojamiems su APS-C formato fotoaparatais, įskaitant EF ir RF objektyvus. EF objektyvus galima naudoti su visais APS-C R sistemos fotoaparatais naudojant bet kurį iš EF-EOS R apsodo adapterių.
APS-C formato privalumai, lyginant su viso kadro formatu
APS-C jutikliai yra mažesni, todėl galima pagaminti kompaktiškesnius ir lengvesnius fotoaparatus, idealiai tinkančius gatvės ir kelionių fotografijai. Kadangi APS-C fotoaparatams skirto objektyvo vaizdo apskritimas yra mažesnis, objektyvas gali būti mažesnis ir lengvesnis ir todėl labiau įperkamas.
APS-C jutiklio apkirpimo koeficientas mažesnius arba toliau esančius objektus kadre padaro didesnius, todėl bet kurio objektyvo efektyvus židinio nuotolis padidėja 1,6 karto. Tai gali tapti didžiuliu privalumu tokiose srityse kaip laukinės gamtos, veiksmo ir sporto fotografija. Naudojant didelio našumo, tačiau įperkamą objektyvą, pvz., „Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM“ su APS-C fotoaparatu, suteikiamas 112–480 mm efektyvus mastelio keitimo diapazonas: įžengiama į superteleobjektyvų teritoriją. Panašiai kainuojantis objektyvas „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ įgauna 160–640 mm efektyvų židinio nuotolį, kai prijungiamas prie APS-C fotoaparato. Reikėtų didesnio, sunkesnio ir brangesnio objektyvo, kad pasiektumėte tą patį rezultatą su viso kadro fotoaparatu.
Norėdami sukurti tokį patį efektą, galite apkirpti viso kadro fotoaparatu užfiksuotus vaizdus, tačiau sumažės megapikselių skaičius, tad galutiniai vaizdai bus mažesni ir todėl ne tokie ryškūs juos vėl padidinus. Fotografuojant APS-C formato fotoaparatu sutaupoma laiko ir pastangų, susijusių su rankiniu vaizdų apkarpymu redagavimo etapu.
Viso kadro formato pranašumai, lyginant su APS-C formatu
Kadangi viso kadro jutiklio regos laukas yra didesnis, viso kadro fotoaparatas idealiai tinka platiems kraštovaizdžiams, itin platiems architektūriniams interjerams fotografuoti ir astrofotografijai bei kūrybiniams efektams fiksuoti, kai norite padidinti perspektyvą tarp pirmo plano ir fono.
Paprastai, ypač esant platesnei diafragmai (mažesniam f-skaičiui), viso kadro fotoaparatai gali užfiksuoti mažesnį lauko gylį nei APS-C fotoaparatai, o tai reiškia, kad mažesnė vaizdo dalis yra ryškiai sufokusuota, o didesnė fono dalis yra neryški. Dažnu atveju tai puikiai tinka fotografuojant natiurmortus ir portretus bei kitomis fotografavimo aplinkybėmis, kai norite išskirti pagrindinį objektą ir sulieti foną.
Dar vienas viso kadro jutiklio privalumas yra tiesiogiai susijęs su jo didesniu dydžiu. Esant kitoms vienodoms sąlygoms, atskiri viso kadro vaizdo jutiklio fotoelementai arba šviesos imtuvai bus fiziškai didesni už to paties megapikselių skaičiaus APS-C jutiklį. Todėl jie turi didesnį šviesos surinkimo potencialą ir gali užfiksuoti daugiau informacijos, mažiau pasireiškiant iškraipymams ir grūdėtumui, ypač, kai fotografuojama silpno apšvietimo sąlygomis nustačius didelį ISO jautrumą. Tai didelis privalumas darant portretus patalpoje arba fotografuojant vestuves, taip pat fotografuojant prieblandoje ir laikant fotoaparatą rankose, nakties metu fotografuojant miesto peizažus ir bet kuriuo kitu metu, kai reikia, kad išlaikymas būtų gan trumpas ir būtų galima sustabdyti judesį prasto apšvietimo sąlygomis.
APS-C ir viso kadro formatų skirtumai
Kartais sakoma, kad viso kadro fotoaparatai yra labiau „profesionalūs“ už APS-C fotoaparatus ir, žinoma, jie paprastai yra didesni, todėl labiau tinkami naudoti su dideliais teleobjektyvais. Tačiau dėl didesnės aprėpties, kuri pasiekiama naudojant APS-C fotoaparatą, tokio didelio teleobjektyvo gali išvis nereikėti. APS-C formatas gali išlikti geriausiu pasirinkimu kelionių fotografams, taip pat sporto ir laukinių gyvūnų fotografams, kuriems reikia galingo teleobjektyvo suteikiamų galimybių bei judėjimo laisvės.
Laukinių gyvūnų fotografė Dani Connor, baigusi pirmą kartą fotografuoti fotoaparatu „Canon EOS R7“, pakomentavo taip: „Jis suteikė man galimybę priartėti prie objekto nenaudojant didelio ir sunkaus objektyvo. Tai puikus fotoaparatas, jei esate paukščių fotografas, nes paukščiai, paprastai, yra maži ir būna toli“.
Viso kadro fotoaparatai gali būti tinkami fotografuoti ypač plačius kraštovaizdžius, tačiau, priešingai, dėl viso kadro jutiklio mažesnio lauko gylio, fotografuojant kraštovaizdį, ryškumą visame plote gali pavykti lengviau pasiekti naudojant APS-C fotoaparatą. Be to, nors viso kadro fotoaparatai paprastai sukuria mažesnį lauko gylį ir todėl galima išryškinti fotografuojamą portreto objektą maloniai suliejus foną, svarbiais tampa ir kiti veiksniai, pvz., diafragma: APS-C fotoaparatai EOS R10, EOS R7, EOS R50 ir EOS R100 puikiai tiks fotografuojant portretą prijungus, pvz., kompaktišką objektyvą „Canon RF 50mm F1.8 STM“, turintį idealų 80 mm efektyvų židinio nuotolį ir greitą f/1.8 diafragmą.
RF ir RF-S serijos objektyvų skirtumas
Visi „Canon“ EOS R sistemos fotoaparatai (tiek viso kadro, tiek APS-C formato) yra beveidrodiniai fotoaparatai, kuriuose naudojamas tas pats RF objektyvo apsodas. Tai reiškia, kad pasirinkus EOS R7 arba EOS R10, ar netgi EOS R50 arba EOS R100, galima išnaudoti visus privalumus, kuriuos suteikia puikūs RF serijos objektyvai. Objektyvams, pasižymintiems naujausiomis fokusavimo technologijomis ir optikos kokybe, RF apsodas suteikia gerokai didesnį duomenų perdavimo greitį ir pralaidumą tarp objektyvo ir fotoaparato, todėl pažangus DI pagrindu veikiantis automatinis fokusavimas ir sekimas veikia neįtikėtinai greitai bei tiksliai ir pasiekiami nauji vaizdo stabilizavimo lygiai, pagerinamas objektyvo optimizavimas realiuoju laiku ir daug kitų funkcijų.
Pristačius EOS R7 ir EOS R10 pateikiami ir nauji RF-S serijos objektyvai, specialiai sukurti fotoaparatams su RF apsodu ir APS-C jutikliais. Standartinis mastelį keičiantis objektyvas „RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“ su 35 mm juostą atitinkančiu 29–72 mm efektyviu židinio nuotoliu yra santykinai mažytis dėl sustumiamos konstrukcijos, sveria vos 130 g. Objektyvas „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ suteikia dar didesnį mastelio keitimo diapazoną: vertinant pagal 35 mm juostos atitikmenį, jo efektyvus židinio nuotolis yra 29–240 mm, tačiau jis tesveria 310 g, todėl yra labai universalus, „viskas viename“ tipo objektyvas, skirtas fotografuoti kasdien ir keliaujant.
Tarp kitų kompaktiškų, lengvų ir įperkamų su viso kadro formatu suderinamų ir pamėgtų RF objektyvų yra „Canon RF 16mm F2.8 STM“, kurį prijungus prie EOS R7 ir EOS R10, vis tiek pasiekiamas gan platus regos laukas, atitinkantis 25,6 mm objektyvo, prijungto prie viso kadro fotoaparato, regos lauką. Objektyvas „Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“ puikiai veikia kaip standartinis fiksuoto 56 mm efektyvaus židinio nuotolio objektyvas: prijungus jį prie APS-C EOS R sistemos fotoaparato suteikiamas optinis vaizdo stabilizavimas ir 0,5 k. makroobjektyvo didinimo koeficientas. „Canon“ objektyvas „RF 50mm F1.8 STM“ yra puikus portretų objektyvas, kuriame dera 80 mm efektyvus židinio nuotolis (prijungus prie APS-C fotoaparato) ir greita f/1.8 diafragma, kad būtų užtikrintas labai nedidelis ryškumo gylis. Kelionių ir gatvių fotografijai tinkantis RF 28mm F2.8 STM suteikia efektyvų 45 mm židinio nuotolį, kai naudojamas su EOS R10, yra lengvas ir kompaktiško plokščio dizaino.
Su APS-C R sistemos beveidrodiniais fotoaparatais taip pat galima naudoti didelę EF ir EF-S serijos objektyvų įvairovę ir neprarasti nei kokybės, nei funkcionalumo: tai leidžia turimas EF-EOS R apsodo adapterių asortimentas.
Susiję gaminiai
-
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R10
Pereikite į naują fotografijos ir vaizdo kūrimo lygį naudodami beveidrodinį EOS R sistemos fotoaparatą su APS-C dydžio jutikliu. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R50
Kurkite geriausią ir žiūrimiausią turinį su šiuo EOS R neveidrodiniu fotoaparatu – nuo ryškių nuotraukų iki 4K filmų ir tiesioginių transliacijų. Viskas viename specialiai tam skirtame įrenginyje. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R7
Pažinkite laukinę gamtą naudodami fotoaparatą, po kurio ateičiai skirtu APS-C korpusu slypi įspūdingas greitis ir vaizdo kokybė. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R8
Pereikite prie viso kadro nuotraukų bei vaizdo įrašų ir įgyvendinkite savo kūrybines ambicijas. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R6 Mark II
Fotografuojant ar filmuojant veiksmą ar portretus, „EOS R6 Mark II“ pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir puikia vaizdo kokybe bei leidžia atsiskleisti jūsų kūrybiškumui -
RF-S objektyvai
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Standartinis APS-C priartinimo objektyvas EOS R serijai, puikiai tinkantis kasdienėms situacijoms, pavyzdžiui, šeimai, gyvenimo būdui, portretams ir atostogoms įamžinti. -
RF objektyvai
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Mažas ir nuostabiai lengvas RF serijos 24–50 mm priartinantis objektyvas, kurį galite kasdien naudoti kelionėms, kraštovaizdžiams ir kt. fiksuoti. -
„CANON“ OBJEKTYVAI
RF 28mm F2.8 STM
Plonas, lengvas plokščiasis objektyvas kelionėms ir gatvių fotografijai, pasižymintis universaliu 28 mm židinio nuotoliu ir greita f/2,8 maksimalia diafragma. -
Standartinis objektyvas
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktiškas, tylus ir lengvas 50mm RF fiksuoto židinio nuotolio objektyvas su plačia f/1.8 diafragma tobulai tinka jūsų kūrybinei vizijai atskleisti.