TECHNOLOGIJA

APS-C ir viso kadro formatų skirtumas

Kas yra viso kadro fotoaparatas ir kuo skiriasi viso kadro ir APS-C jutiklis? Toliau pateikiami pagrindiniai skirtumai ir pagrindinės kiekvieno tipo stipriosios pusės.
Suskaidytas vaizdas, kuriame matyti fotoaparatas „Canon EOS R6“ ant didelio samanoto akmens ir „Canon EOS R7“, taip pat padėtas ant akmens.

Kuo skiriasi APS-C ir viso kadro formatai?

Pagrindinis skirtumas tarp APS-C ir viso kadro jutiklių yra fizinis vaizdo jutiklio dydis: viso kadro jutikliai yra didesni už APS-C jutiklius. Iš šio skirtumo ir išplaukia kiti šių dviejų tipų jutiklių skirtumai. Tačiau kaip ir su daugeliu dalykų, didesnis nebūtinai yra yra geresnis: kiekvienas formatas turi savo esminių pranašumų.

EOS R6 greta EOS R7, abu fotoaparatai be objektyvų.

Žiūrint į šiuos du EOS R sistemos fotoaparatus neprijungus prie jų objektyvų, akivaizdžiai matosi jutiklių dydžių skirtumas. Kairėje yra viso kadro fotoaparatas EOS R6; dešinėje – EOS R7 su APS-C jutikliu. Abiejų modelių RF objektyvo apsodas yra vienodas.

APS-C jutiklis priešais viso kadro jutiklį, todėl matyti jų santykiniai dydžiai.

Palygintas viso kadro jutiklis su APS-C jutikliu. Dydžių skirtumas padeda paaiškinti, kodėl APS-C fotoaparatus dažnu atveju galima pagaminti mažesnius ir kompaktiškesnius nei viso kadro fotoaparatus.

Kas yra APS-C formatas?

Aktyvus „Canon“ APS-C formato vaizdo jutiklių plotas yra 22,2x14,8 mm, beveik atitinka APS-C formato fotojuostos kadro dydį.

APS (angl. termino „Advanced Photo System“ (pažangi fotografavimo sistema) santrumpa) formatas pirmą kartą buvo pristatytas 1996, kaip naujo tipo fotojuostos kasetė. Fotografuojant daugeliu šiandienos juostinių fotoaparatų taip pat galima rinktis vaizdo proporcijas, įskaitant „C“ (klasikinis), kai vaizdo proporcijos 3:2 atitinka įprastinių 35 mm juostinių fotoaparatų, „H“ (didelės raiškos), kai vaizdo proporcijos yra plačiaekranio 16x9 formato, ir „P“ (panoraminis), kai vaizdo proporcijos yra 3:1.

APS-C taip pat atitinka „Super 35“ vaizdo formatą ir tapo populiariu „Canon“ EOS skaitmeninių veidrodinių (DSLR) fotoaparatų bei EOS M serijos beveidrodinių fotoaparatų vaizdo jutiklių pasirinkimu.

Dvi flamenko šokėjos, dėvinčios ilgas raukiniais puoštas sukneles, pozuoja priešais fotoaparatą spalvingame kieme su daug arkų.

Nustačius tą pačią diafragmą ir tą patį židinio nuotolį, APS-C fotoaparatai, pvz., „Canon“ fotoaparatas EOS R10 paprastai užfiksuos platesnį lauko gylį nei viso kadro fotoaparatas. Tai idealiai tinka norint užtikrinti ryškų vaizdą priekinėje ir galinėje dalyje. Nufotografuota naudojant „Canon EOS R10“ ir objektyvą „EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM“; nustatymai: 10 mm, 1/320 sek., f/5 ir ISO1600. © Diana Millos

Jaunos moters ilgais tamsiais plaukais portretas sulietame fone.

Viso kadro fotoaparatui su greitu objektyvu būdingas mažesnis lauko gylis, todėl galima išskirti pagrindinį objektą kadre, suliejant foną. Fotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 85mm F1.2L USM“, nustatymai: 1/500 sek., f/1.8 ir ISO1600. © Javier Cortes

Kas yra viso kadro formatas?

„Canon“ viso kadro vaizdo jutiklių aktyvaus paviršiaus plotas yra 36x24 mm, tokio paties dydžio kaip ir 35 mm fotojuostos.

35 mm juostos formatas pradėtas naudoti 1889, kai jis buvo įvestas kaip standartinis kino juostos plotis. Jis greitai tapo norma fotografijoje ir buvo perkeltas į viso kadro skaitmeninius fotoaparatus, įskaitant „Canon“ viso kadro EOS DSLR ir EOS R sistemos beveidrodinius fotoaparatus.

Ir APS-C, ir viso kadro jutikliai sukuria standartinių vaizdo proporcijų 3:2 vaizdus, be to, APS-C jutikliai gali turėti tiek pat megapikselių kaip ir viso kadro jutikliai. Tačiau viso kadro jutiklis yra fiziškai maždaug 63 % arba 1,6 karto didesnis už APS-C formato vaizdo jutiklį.

Vaizdas į Seviliją; viduriniame plane matyti Viešpaties Apreiškimo bažnyčios bokštas.

Dėl APS-C jutiklio „apkirpimo koeficiento“ fotografuojamas objektas užpildo didesnę kadro dalį, todėl objektyvas gali labiau priartinti. Ši nuotrauka, padaryta žiūrint į Viešpaties Apreiškimo bažnyčią Sevilijoje, buvo užfiksuota viso kadro „Canon“ fotoaparatu EOS RP su objektyvu „Canon RF 70-200mm F2.8 L IS USM“; nustatymai: 84 mm, 1/400 s, f/8 ir ISO200.

Vaizdas į Seviliją; arčiau vidurinio plano matyti Viešpaties Apreiškimo bažnyčios bokštas.

Šis vaizdas nufotografuotas iš tos pačios vietos, naudojant tą patį objektyvą, židinio nuotolį ir nustatymus, tačiau APS-C fotoaparatą. Mažesnis jutiklis užfiksuoja mažesnę fotografuojamo vaizdo dalį: gaunamas toks pat efektas, lyg bokštas būtų priartinamas. Nufotografuota „Canon“ fotoaparatu EOS R10 su objektyvu „Canon RF 70-200mm F2.8 L IS USM“; nustatymai: 84 mm, 1/400 s, f/8 ir ISO200.

Apie apkirpimo koeficientą

Šis abiejų jutiklių tipų fizinio dydžio skirtumas nulemia, ką fotoaparatas „mato“. Visi objektyvai sukuria apskritą vaizdą, tai reiškia, kad su viso kadro formatu suderinamas objektyvas turi turėti gan didelį perimetrą, kad vaizdas uždengtų stačiakampio viso kadro vaizdo jutiklio kampus. Jei tas pats objektyvas naudojamas su APS-C formato fotoaparatu, mažesnis vaizdo jutiklis panaudoja tik mažesnę to paties apskritimo sritį centre. Todėl, lyginant su vaizdu viso kadro jutiklyje, vaizdas yra apkarpytas.

Kadangi „Canon“ fotoaparatų APS-C jutikliai yra 1,6 karto mažesni už „Canon“ viso kadro jutiklius, „apkirpimo koeficientas“ yra 1,6 k. Tai reiškia, kad fotografuojant 50 mm standartiniu objektyvu su APS-C fotoaparatu gaunamas toks pat regos laukas, kaip fotografuojant su 80 mm teleobjektyvu, prijungtu prie viso kadro fotoaparato (50 x 1,6 = 80). Analogiškai, naudojant viso kadro 100 mm objektyvą su APS-C fotoaparatu, regos laukas bus toks pat kaip 160 mm objektyvo, prijungto prie viso kadro fotoaparato. Todėl apkirpimo koeficientas kartais vadinamas „židinio nuotolio daugikliu“, nusakančiu naudojamo objektyvo efektyvų židinio nuotolį.

Jei norite jį apskaičiuoti, kai naudojate RF, EF, RF-S, EF-S arba EF-M serijos objektyvus su APS-C fotoaparatu, galite naudoti efektyvaus židinio nuotolio skaičiuoklę nemokamoje programėlėje „Canon Photo Companion app“.

Apkirpimo koeficientas taikomas visiems viso kadro objektyvams, naudojamiems su APS-C formato fotoaparatais, įskaitant EF ir RF objektyvus. EF objektyvus galima naudoti su visais APS-C R sistemos fotoaparatais naudojant bet kurį iš EF-EOS R apsodo adapterių.

Didelis vandens telkinys kalvų ir kalnų apsuptyje, prietemoje.

APS-C formato privalumai, lyginant su viso kadro formatu

APS-C jutikliai yra mažesni, todėl galima pagaminti kompaktiškesnius ir lengvesnius fotoaparatus, idealiai tinkančius gatvės ir kelionių fotografijai. Kadangi APS-C fotoaparatams skirto objektyvo vaizdo apskritimas yra mažesnis, objektyvas gali būti mažesnis ir lengvesnis ir todėl labiau įperkamas.

APS-C jutiklio apkirpimo koeficientas mažesnius arba toliau esančius objektus kadre padaro didesnius, todėl bet kurio objektyvo efektyvus židinio nuotolis padidėja 1,6 karto. Tai gali tapti didžiuliu privalumu tokiose srityse kaip laukinės gamtos, veiksmo ir sporto fotografija. Naudojant didelio našumo, tačiau įperkamą objektyvą, pvz., „Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM“ su APS-C fotoaparatu, suteikiamas 112–480 mm efektyvus mastelio keitimo diapazonas: įžengiama į superteleobjektyvų teritoriją. Panašiai kainuojantis objektyvas „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ įgauna 160–640 mm efektyvų židinio nuotolį, kai prijungiamas prie APS-C fotoaparato. Reikėtų didesnio, sunkesnio ir brangesnio objektyvo, kad pasiektumėte tą patį rezultatą su viso kadro fotoaparatu.

Norėdami sukurti tokį patį efektą, galite apkirpti viso kadro fotoaparatu užfiksuotus vaizdus, tačiau sumažės megapikselių skaičius, tad galutiniai vaizdai bus mažesni ir todėl ne tokie ryškūs juos vėl padidinus. Fotografuojant APS-C formato fotoaparatu sutaupoma laiko ir pastangų, susijusių su rankiniu vaizdų apkarpymu redagavimo etapu.

Angliakasys dirba prastai apšviestoje šachtoje, kiti du angliakasiai žiūri į jį.

Viso kadro vaizdo jutikliai paprastai tinkamesni nustačius didelį ISO jautrumą, nes jų fotoelementai yra didesni nei to paties megapikselių skaičiaus APS-C jutiklių. Tai reiškia, kad jie gali užfiksuoti proporcingai daugiau šviesos su mažiau iškraipymų. Ši nuotrauka buvo padaryta anglių kasykloje apšviečiant angliakasių lempoms ir naudojant viso kadro fotoaparatą „Canon EOS R“ su objektyvu „Canon RF 50mm F1.2L USM“; nustatymai: 1/100 s, f/2.0 ir ISO12800. © Daniel Etter

Naktinis miesto peizažas, kuriame matyti aukšti pastatai ir gatvės šviestuvų skleidžiama šviesa, atsispindinti pirmame plane esančiame vandens telkinyje.

Vis dėlto, vaizdo iškraipymai gerai kontroliuojami 32,5 MP fotoaparatu EOS R7 ir 24,2 MP fotoaparatu EOS R10, kuriais galima užfiksuoti stulbinančias nuotraukas, kuriose grūdėtumas būtų minimalus, labai silpno apšvietimo sąlygomis nustačius didelius ISO jautrumo lygius. Nufotografuota „Canon“ fotoaparatu EOS R10 su objektyvu „RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“; nustatymai: 22 mm, 1/40 s, f/8 ir ISO25600.

Viso kadro formato pranašumai, lyginant su APS-C formatu

Kadangi viso kadro jutiklio regos laukas yra didesnis, viso kadro fotoaparatas idealiai tinka platiems kraštovaizdžiams, itin platiems architektūriniams interjerams fotografuoti ir astrofotografijai bei kūrybiniams efektams fiksuoti, kai norite padidinti perspektyvą tarp pirmo plano ir fono.

Paprastai, ypač esant platesnei diafragmai (mažesniam f-skaičiui), viso kadro fotoaparatai gali užfiksuoti mažesnį lauko gylį nei APS-C fotoaparatai, o tai reiškia, kad mažesnė vaizdo dalis yra ryškiai sufokusuota, o didesnė fono dalis yra neryški. Dažnu atveju tai puikiai tinka fotografuojant natiurmortus ir portretus bei kitomis fotografavimo aplinkybėmis, kai norite išskirti pagrindinį objektą ir sulieti foną.

Dar vienas viso kadro jutiklio privalumas yra tiesiogiai susijęs su jo didesniu dydžiu. Esant kitoms vienodoms sąlygoms, atskiri viso kadro vaizdo jutiklio fotoelementai arba šviesos imtuvai bus fiziškai didesni už to paties megapikselių skaičiaus APS-C jutiklį. Todėl jie turi didesnį šviesos surinkimo potencialą ir gali užfiksuoti daugiau informacijos, mažiau pasireiškiant iškraipymams ir grūdėtumui, ypač, kai fotografuojama silpno apšvietimo sąlygomis nustačius didelį ISO jautrumą. Tai didelis privalumas darant portretus patalpoje arba fotografuojant vestuves, taip pat fotografuojant prieblandoje ir laikant fotoaparatą rankose, nakties metu fotografuojant miesto peizažus ir bet kuriuo kitu metu, kai reikia, kad išlaikymas būtų gan trumpas ir būtų galima sustabdyti judesį prasto apšvietimo sąlygomis.

Fotoaparatas „Canon EOS R10“ su objektyvu „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ padėtas ant ryškiai geltoną suknelę vilkinčios moters kelių.

Naudojami kartu su kompaktiškais ir lengvais keičiamo mastelio objektyvais „RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“ ir „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“, fotoaparatai EOS R10 ir EOS R7 yra puikūs kelioniniai fotoaparatai, nesvarbu, ar susiruošėte į netolimą išvyką, ar keliaujate į kitą pasaulio kraštą.

APS-C ir viso kadro formatų skirtumai

Kartais sakoma, kad viso kadro fotoaparatai yra labiau „profesionalūs“ už APS-C fotoaparatus ir, žinoma, jie paprastai yra didesni, todėl labiau tinkami naudoti su dideliais teleobjektyvais. Tačiau dėl didesnės aprėpties, kuri pasiekiama naudojant APS-C fotoaparatą, tokio didelio teleobjektyvo gali išvis nereikėti. APS-C formatas gali išlikti geriausiu pasirinkimu kelionių fotografams, taip pat sporto ir laukinių gyvūnų fotografams, kuriems reikia galingo teleobjektyvo suteikiamų galimybių bei judėjimo laisvės.

Laukinių gyvūnų fotografė Dani Connor, baigusi pirmą kartą fotografuoti fotoaparatu „Canon EOS R7“, pakomentavo taip: „Jis suteikė man galimybę priartėti prie objekto nenaudojant didelio ir sunkaus objektyvo. Tai puikus fotoaparatas, jei esate paukščių fotografas, nes paukščiai, paprastai, yra maži ir būna toli“.

Viso kadro fotoaparatai gali būti tinkami fotografuoti ypač plačius kraštovaizdžius, tačiau, priešingai, dėl viso kadro jutiklio mažesnio lauko gylio, fotografuojant kraštovaizdį, ryškumą visame plote gali pavykti lengviau pasiekti naudojant APS-C fotoaparatą. Be to, nors viso kadro fotoaparatai paprastai sukuria mažesnį lauko gylį ir todėl galima išryškinti fotografuojamą portreto objektą maloniai suliejus foną, svarbiais tampa ir kiti veiksniai, pvz., diafragma: APS-C fotoaparatai EOS R10, EOS R7, EOS R50 ir EOS R100 puikiai tiks fotografuojant portretą prijungus, pvz., kompaktišką objektyvą „Canon RF 50mm F1.8 STM“, turintį idealų 80 mm efektyvų židinio nuotolį ir greitą f/1.8 diafragmą.

„Canon EOS R7“ kartu su trimis objektyvais: „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, „RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“ ir „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“.

Kairėje pavaizduoto objektyvo „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ efektyvus židinio nuotolis yra 160–640 mm, kai prijungtas prie fotoaparatų EOS R10 ir EOS R7. Jei naudotumėte ilgintuvą „Canon Extender RF 1.4x“ arba „Extender RF 2x“ su viso kadro EOS R sistemos fotoaparatu, norėdami gauti tą patį teleobjektyvo artinimą, atitinkamai prarastumėte vieną ar dvi diafragmos padalas, todėl pailgėtų išlaikymas, o dėl šios priežasties būtų sunkiau išvengti judesio suliejimo ir fotoaparato drebėjimo. „RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“ (viduryje) suteikia 35 mm juostos židinio nuotolį atitinkantį 29–72 mm židinio nuotolį, o „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ (dešinėje) – 29–240 mm.

RF ir RF-S serijos objektyvų skirtumas

Visi „Canon“ EOS R sistemos fotoaparatai (tiek viso kadro, tiek APS-C formato) yra beveidrodiniai fotoaparatai, kuriuose naudojamas tas pats RF objektyvo apsodas. Tai reiškia, kad pasirinkus EOS R7 arba EOS R10, ar netgi EOS R50 arba EOS R100, galima išnaudoti visus privalumus, kuriuos suteikia puikūs RF serijos objektyvai. Objektyvams, pasižymintiems naujausiomis fokusavimo technologijomis ir optikos kokybe, RF apsodas suteikia gerokai didesnį duomenų perdavimo greitį ir pralaidumą tarp objektyvo ir fotoaparato, todėl pažangus DI pagrindu veikiantis automatinis fokusavimas ir sekimas veikia neįtikėtinai greitai bei tiksliai ir pasiekiami nauji vaizdo stabilizavimo lygiai, pagerinamas objektyvo optimizavimas realiuoju laiku ir daug kitų funkcijų.

Pristačius EOS R7 ir EOS R10 pateikiami ir nauji RF-S serijos objektyvai, specialiai sukurti fotoaparatams su RF apsodu ir APS-C jutikliais. Standartinis mastelį keičiantis objektyvas „RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“ su 35 mm juostą atitinkančiu 29–72 mm efektyviu židinio nuotoliu yra santykinai mažytis dėl sustumiamos konstrukcijos, sveria vos 130 g. Objektyvas „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ suteikia dar didesnį mastelio keitimo diapazoną: vertinant pagal 35 mm juostos atitikmenį, jo efektyvus židinio nuotolis yra 29–240 mm, tačiau jis tesveria 310 g, todėl yra labai universalus, „viskas viename“ tipo objektyvas, skirtas fotografuoti kasdien ir keliaujant.

Tarp kitų kompaktiškų, lengvų ir įperkamų su viso kadro formatu suderinamų ir pamėgtų RF objektyvų yra „Canon RF 16mm F2.8 STM“, kurį prijungus prie EOS R7 ir EOS R10, vis tiek pasiekiamas gan platus regos laukas, atitinkantis 25,6 mm objektyvo, prijungto prie viso kadro fotoaparato, regos lauką. Objektyvas „Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“ puikiai veikia kaip standartinis fiksuoto 56 mm efektyvaus židinio nuotolio objektyvas: prijungus jį prie APS-C EOS R sistemos fotoaparato suteikiamas optinis vaizdo stabilizavimas ir 0,5 k. makroobjektyvo didinimo koeficientas. „Canon“ objektyvas „RF 50mm F1.8 STM“ yra puikus portretų objektyvas, kuriame dera 80 mm efektyvus židinio nuotolis (prijungus prie APS-C fotoaparato) ir greita f/1.8 diafragma, kad būtų užtikrintas labai nedidelis ryškumo gylis. Kelionių ir gatvių fotografijai tinkantis RF 28mm F2.8 STM suteikia efektyvų 45 mm židinio nuotolį, kai naudojamas su EOS R10, yra lengvas ir kompaktiško plokščio dizaino.

Su APS-C R sistemos beveidrodiniais fotoaparatais taip pat galima naudoti didelę EF ir EF-S serijos objektyvų įvairovę ir neprarasti nei kokybės, nei funkcionalumo: tai leidžia turimas EF-EOS R apsodo adapterių asortimentas.

Matthew Richards

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

 • KOMPLEKTAS

  Kodėl perėjimas prie EOS R sistemos gali pakeisti karjeros kryptį

  „Canon EOS R“ fotoaparatai ir objektyvai jau penkerius metus kelia fotografų darbo kartelę. Sužinokite iš pirmų rankų, kodėl profesionalai priėmė tokį sprendimą.

 • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

  Kaip pradėti fotografuoti

  Norite pereiti nuo išmaniojo telefono prie fotoaparato? Mūsų fotografijos vadove pradedantiesiems rasite viską, ko reikia pradžiai.

 • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

  Kaip pasirinkti objektyvą?

  Viskas, ką jums reikia žinoti apie objektyvus – nuo objektyvų tipų iki funkcijų, kurių galima tikėtis.

 • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

  Kaip valdyti ekspoziciją

  Pagrindiniai diafragmos, išlaikymo ir ISO nustatymai.