Perėjimas nuo išmaniojo telefono prie tikro fotoaparato – tai įspūdingas šuolis kiekvieno fotografo kelionėje: tam reikia perprasti ekspoziciją ir kompoziciją bei išsiaiškinti, kaip smulkūs nuostatų pakeitimai gali turėti didelės įtakos galutiniams vaizdams.
Šiame fotografijos pradedantiesiems vadove pateiksime visą informaciją, kurios reikia norint kurti dėmesį prikaustančias nuotraukas. Nagrinėsime, kodėl patogių naudoti „Canon“ fotoaparatų, objektyvų ir programėlių asortimentas idealiai tinka pradedantiesiems, bei paaiškinsime fotografijos pagrindus padėdami pereiti į aukštesnį fotografijos lygį.
Fotografija pradedantiesiems
Fotoaparatai ir objektyvai
Pereinant nuo išmaniojo telefono prie tikro fotoaparato yra dvi galimybės. Kompaktiški fotoaparatai, pavyzdžiui, fotoaparatas vaizdo tinklaraščiams kurti „Canon PowerShot V10“, yra lengvi, patogūs nešiotis ir turi vieną nekeičiamą objektyvą, o fotoaparatai su keičiamais objektyvais, pavyzdžiui, EOS R100, EOS R50 ir EOS R10, suteikia galimybę naudotis įvairesniais objektyvais. Dauguma fotoaparatų su keičiamais objektyvais parduodami kartu su universaliu objektyvu, kuris puikiai tinka pradedantiesiems, bet pradėjus eksperimentuoti ir įgijus daugiau įgūdžių, galima papildyti rinkinį naujais objektyvais. Yra daug skirtingų objektyvų įvairiems fotografavimo scenarijams, todėl prieš pirkdami išsiaiškinkite, koks objektyvas tinkamiausias jūsų poreikiams, ir, naudodamiesi „Canon“ objektyvų suderinamumo vadovu, įsitikinkite, kad jis suderinamas su jūsų fotoaparatu.
Nesvarbu, ar norite fotografuoti lauke ūkanotais rytais, ar miegamajame, kokybiškiems ir jūsų viziją atitinkantiems rezultatams labai svarbus apšvietimas. Fotoaparatai turi didesnius jutiklius nei išmanieji telefonai, ir tai reiškia, kad jais darytose nuotraukose bus mažiau iškraipymo, o detalės bus ryškesnės – ypač prietemoje. „Canon“ fotoaparatuose naudojami dviejų dydžių jutikliai: APS-C ir viso kadro. Viso kadro jutikliai didesni už APS-C jutiklius, bet didesnis ne visada yra geresnis. APS-C jutikliai mažesni, todėl galima pagaminti kompaktiškesnius ir lengvesnius fotoaparatus, idealiai tinkamus gatvės ir kelionių fotografijai. Be to, kadangi jutiklis yra mažesnis, toliau esantys objektai kadre atrodys didesni, todėl APS-C fotoaparatai puikiai tinka sporto renginiams ir laukiniams gyvūnams fotografuoti. Viso kadro jutikliams būdingas platesnis regos laukas, todėl viso kadro fotoaparatai idealiai tiks platiems kraštovaizdžiams, itin platiems pastatų interjerams ir žvaigždėms fotografuoti.
Pradedantiesiems skirtuose „Canon“ fotoaparatuose yra galingų funkcijų, bet rasite ir pradedantiesiems pritaikytų įrankių, kurie padės rasti geriausias nuostatas daugybėje įvairių aplinkų. Naudojant populiariąją „Canon“ informacinio režimo sąsają, ekrane rodomi paaiškinimai, padedantys greitai perprasti fotografijos pagrindus. Piktogramos ir paveikslėliai padeda suprasti, ką kuri funkcija atlieka, be to, galite lengvai naršyti sąsajoje naudodamiesi jutikliniu ekranu arba mygtukais. Pradedantiesiems skirtame „Canon EOS R100“ yra baltas meniu su režimų ir funkcijų vadovais, kuriuose pateikiama naudinga informacija apie pasirinktą režimą ar funkciją.
Jei norite atsisiųsti vadovų ir instrukcijų, apsilankykite „Canon“ produktų palaikymo puslapyje ir ieškokite savo fotoaparato modelio.
Ekspozicija ir fotoaparato režimai
Fotografijoje galima išskirti tris nuotraukos išvaizdai svarbius veiksnius: tai objektyvo angos dydis (diafragma), laikas, kurį užraktas lieka atidarytas, (išlaikymas) ir jutiklio jautrumas šviesai (ISO). Jie sudaro tris vadinamojo ekspozicijos trikampio kraštines. Jei nenorite specialiai šviesinti ar tamsinti vaizdo, šias tris kraštines reikia subalansuoti – jei pakeisite vieną veiksnį, reikės kompensuoti rezultatą koreguojant kitus veiksnius.
Įsigijus bet kokį naują fotoaparatą, pirmiausia verta susipažinti su režimo pasirinkimo ratuku fotoaparato viršuje, nes juo galite pasirinkti ekspozicijos valdymo būdą.
A+ (išmanus automatinis vaizdo režimas) – tai visiškai automatinis režimas, analizuojantis sceną ir parenkantis optimalias nuostatas. SCN (scenos) režimas automatiškai parenka konkrečiam objektui ar scenai tinkamas ekspozicijos nuostatas, todėl galite lengvai fotografuoti sporto rungtynes, žmones, fejerverkus, stambų planą ir pan., kol dar mokotės, kaip viskas veikia.
P (programos) režimas taip pat puikiai tinka pradedantiesiems, nes fotoaparatas nustato diafragmą ir išlaikymą, o kitas nuostatas palieka jums. Pusiau automatiniais režimais Tv (pirmenybė išlaikymui) ir Av (pirmenybė diafragmai) jums suteikiama daugiau kūrybinės laisvės. Kaip rodo šie pavadinimai, nustačius pirmenybę išlaikymui, pasirenkate išlaikymą, o kamera automatiškai pritaiko likusias nuostatas – tai naudinga fotografuojant sporto rungtynes ir laukinius gyvūnus; nustačius pirmenybę diafragmai, jūs renkatės diafragmą – ši parinktis puikiai tinka kuriant portretus ir fotografuojant kraštovaizdžius. M (rankiniu) režimu perimate visų fotoaparato nuostatų valdymą, tad galite jį išbandyti, kai jau geriau suprasite ekspozicijos trikampį.
Nuostatos ir metodai
Pritaikyti ekspozicijos nuostatas įvairiems scenarijams nėra sudėtinga, bet svarbiausia pagalvoti apie tai, kokio rezultato norite. Fotografuojant laukinius gyvūnus ir kuriant portretus, dažniausiai naudojama plati diafragma (mažas f padalos skaičius, pvz., f/1,8) siekiant sukurti mažą lauko gylį, sulieti foną ir išgauti „bokeh“ (nesufokusuotų sričių) efektą.
Sporto ir veiksmo fotografijoje nustačius trumpą išlaikymą galima sustabdyti veiksmą, o naudojant panoraminį fotografavimą ir ilgą išlaikymą galima sulieti objektus ir pridėti jausmo. Kalbant apie ISO, didesnis jautrumas gali puikiai tikti fotografuojant naktinį dangų, o pasirinkus mažą ISO vertę galima sumažinti iškraipymo kiekį, kai fotografuojate kraštovaizdį saulei tekant.
Baltos spalvos balansas (WB) – tai dar viena nuostata, leidžianti patobulinti jūsų vaizdus. Ji lemia spalvos temperatūrą – koks šiltas arba šaltas atrodys aplinkos apšvietimas. Automatinė WB nuostata „Canon EOS R“ sistemos fotoaparatuose paprastai užfiksuoja spalvas labai tiksliai.
Taip pat galite rinktis rankinį (MF) arba automatinį (AF) fokusavimą. „Canon“ AF sistemos tokios paprastos naudoti, kad daugelis fotografų retai perjungia į MF. Bet rankinis fokusavimas gali praversti, jei norite pradėti eksperimentuoti su fokusavimo piko parinktimi – pagalbine vaizdine priemone, suteikiančia spalvinį akcentą sufokusuotos srities kraštams – makrofotografijoje arba fotografuojant naktį.
Jei fotografuojate vaizdus RAW formatu, neverta stengtis tobulai nustatyti fotoaparatą, nes galėsite redaguoti vaizdus vėliau. Tam reikia specialios programinės įrangos, pavyzdžiui, nemokamos „Canon“ programėlės „Digital Photo Professional“, su kuria galėsite dirbti įgiję daugiau įgūdžių.
Programėlės, programinė įranga ir spausdintuvai
Be to, „Canon EOS R“ sistemos fotoaparatai siūlo puikias ryšio galimybes: per „Bluetooth“, integruotą „Wi-Fi“ ir įvairias „Canon“ programėles. Naudodamiesi programėle „Canon Camera Connect“ galite siųsti vaizdus ir klipus tiesiai į išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį, taip pat fotografuoti nuotoliniu būdu ir pridėti nuotraukose geografinę žymą, kad visada tiksliai žinotumėte, kur fotografavote. Programėlė „image.canon“ padeda perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš fotoaparato į mėgstamas debesijos saugyklos paslaugas, kompiuterį ar net „Adobe Photoshop Lightroom“.
„Canon“ asortimente rasite ir geriausių fotografijų spausdintuvų, leisiančių kurti nuostabius fizinius spaudinius namuose ar keliaujant, įvairių tipų popieriaus nuotraukoms ir kūrybiniams projektams, taip pat programinės įrangos, kuri padės suteikti nuotraukoms gyvybės.
Tad kodėl nepabandžius susikurti autoportreto su programėle „Canon Camera Connect“, kuri suteikia galimybęfotografuoti nuotoliniu būdu. Išsiaiškinkite, kaip veikia automatinis fokusavimas, ir eksperimentuokite su skirtingomis diafragmomis, kad pamatytumėte, kaip keičiasi fonas. Užfiksuokite po sodą lakstantį vaiką ar augintinį ir išbandykite įvairius judesio fotografijos metodus. Sporto scenos režimas – puikus būdas pradėti fotografuoti greitą veiksmą – perjunkite į Tv režimą, jei norite sulieti judesį, arba išbandykite panoraminį fotografavimą ir suliekite foną. Patikrinkite naujai įgytus įgūdžius fotografuodami naktį nakties scenos arba P režimu ir keiskite ISO vertę stebėdami, kaip dėl to keičiasi vaizdai. Įvaldžius fotografijos pagrindus, atsiveria neribotos kūrybinės galimybės.
- „Adobe“, „Lightroom“ ir „Photoshop“ yra registruotieji arba neregistruotieji „Adobe“ prekių ženklai Jungtinėse Amerikos Valstijose ir (arba) kitose šalyse.
Susiję gaminiai
-
EOS R100
Kurkite puikios kokybės prisiminimus su šiuo intuityviai naudojamu EOS R fotoaparatu, kuris visada yra pasirengęs. -
EOS R50
Kurkite geriausią ir žiūrimiausią turinį su šiuo EOS R neveidrodiniu fotoaparatu – nuo ryškių nuotraukų iki 4K filmų ir tiesioginių transliacijų. Viskas viename specialiai tam skirtame įrenginyje. -
EOS R10
Pereikite į naują fotografijos ir vaizdo kūrimo lygį naudodami beveidrodinį EOS R sistemos fotoaparatą su APS-C dydžio jutikliu. -
EOS R8
Pereikite prie viso kadro nuotraukų bei vaizdo įrašų ir įgyvendinkite savo kūrybines ambicijas. -
EOS R7
Pažinkite laukinę gamtą naudodami fotoaparatą, po kurio ateičiai skirtu APS-C korpusu slypi įspūdingas greitis ir vaizdo kokybė.