Pradedančiojo vadovas renkantis objektyvą

Ketinate įsigyti naują objektyvą? Štai viskas, ką turite žinoti, kad rastumėte tinkamiausią objektyvą – nuo objektyvų, suderinamų su jūsų fotoaparatu, iki funkcijų, į kurias reikia atkreipti dėmesį.
Trys „Canon RF“ objektyvai – „RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“, „RF 50mm F1.8 STM“ ir „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ – ant medinio paviršiaus, už kurio yra oranžinė siena.

Ieškote naujo objektyvo? Galbūt nuo kompaktinio fotoaparato norite pereiti prie fotoaparato su keičiamuoju objektyvu arba galbūt siekiate išplėsti savo fotografavimo potencialą neapsiribodami objektyvu, kuris buvo su jūsų fotoaparatu. Štai ką turite žinoti, kad rastumėte tinkamiausią objektyvą.

„Canon“ objektyvo pavadinime yra visa svarbiausia informacija apie jį. Pavyzdžiui, „Canon RF 100mm F2,8L MACRO IS USM“:

  • RF = objektyvo tipas, atitinkantis skirtingus objektyvo apsodo tipus „Canon“ fotoaparatuose;
  • 100 mm = objektyvo židinio nuotolis;
  • F2,8 = maksimali diafragma;
  • L reiškia, kad šis objektyvas yra iš „Canon“ L serijos profesionalų (aukštesnės kokybės) asortimento;
  • MACRO = apima galimybę fiksuoti vaizdus makrodidinimo režimu;
  • IS = objektyve įtaisytas optinis vaizdo stabilizatorius, sumažinantis fotoaparato drebėjimo sukeliamą vaizdo suliejimą;
  • USM = ultragarsinis variklis, greitas ir tylus fokusavimo variklis.
  • Specializuotieji objektyvai savo pavadinime gali turėti kitų elementų, susijusių su dizainu ar naudojamomis technologijomis, pavyzdžiui, „Fisheye“, DS („Defocus Smoothing“) arba DO (difrakcinės optikos).
  • Kai kurių objektyvų pavadinime taip pat yra II arba III. Tai nurodo modelio numerį, o ne kokias nors objektyvo ypatybes. Pavyzdžiui, „EF 75-300mm f/4-5.6 III USM“ yra trečioji šio EF artinančio objektyvo versija, kurios židinio nuotolio diapazonas yra 75–300 mm, diafragma nuo f/4 iki f/5,6 ir USM variklis.

„Canon“ RF objektyvų rinkinys sustatytas baltame fone.

Objektyvai iš plataus „Canon“ RF objektyvų asortimento tinka kiekvienam žanrui ir fotografavimo poreikiams – nuo plačiakampių objektyvų, skirtų fotografuoti visą sceną, iki teleobjektyvų, skirtų tolimiems objektams fotografuoti.

Objektyvų apsodai ir suderinamumas su fotoaparatu

Prieš perkant bet kokį objektyvą svarbu patikrinti, ar jis suderinamas su jūsų fotoaparatu. Kiekviename „Canon EOS“ fotoaparate naudojamas vienas iš keturių skirtingų objektyvų apsodų. Kiekvieno tipo objektyvas pagamintas taip, kad tiktų konkrečiam objektyvo apsodui:

  • RF ir RF-S objektyvai skirti naudoti su EOS R sistemos beveidrodiniais fotoaparatais – žr. toliau.
  • EF, TS-E (pakreipimo ir poslinkio) ir MP-E (makrofotografijos) objektyvai yra skirti EF stovui fotoaparatuose „Canon EOS DSLR“. Juos taip pat galima naudoti ant EOS R sistemos fotoaparatų kartu su EF-EOS R tvirtinimo adapteriu.
  • EF-S objektyvai skirti fotoaparatams APS-C DSLR. Jų negalima naudoti su viso kadro DSLR fotoaparatais, tačiau juos galima naudoti su (viso kadro arba APS-C) EOS R sistemos fotoaparatais su tvirtinimo adapteriu.
  • EF-M objektyvai yra skirti EOS M beveidrodiniams fotoaparatams ir negali būti naudojami su jokio kito tipo fotoaparatu.

Visi EOS R sistemos fotoaparatai turi identišką RF apsodą, o tai reiškia, kad bet kurį asortimento fotoaparatą galima derinti su bet kuriuo RF arba RF-S objektyvu. RF-S objektyvai yra skirti APS-C fotoaparatams, tačiau juos taip pat galima naudoti su viso kadro EOS R sistemos fotoaparatais, nors fotoaparatas automatiškai apkarpo vaizdo zoną, kad atitiktų mažesnę objektyvo APS-C aprėptį.

Taip pat galima naudoti viso kadro RF objektyvą (arba EF objektyvą su adapteriu) su APS-C EOS R sistemos fotoaparatu, pavyzdžiui, EOS R7, EOS R10 arba EOS R50. Tačiau APS-C jutikliai yra mažesni nei viso kadro jutikliai, vadinasi, jutiklis nenaudoja viso objektyvo regos lauko. Vietoj to jis apkarpo vaizdą pagal mažesnį jutiklio aktyvųjį plotą. „Canon“ fotoaparatuose apkarpymo koeficientas yra 1,6 k. Tai turi vaizdo priartinimo efektą, suteikiant 50 mm objektyvui tokį patį regos lauką kaip 80 mm objektyvo ant viso kadro fotoaparato (50 x 1,6 = 80), 100 mm objektyvui – 160 mm objektyvo regos lauką ir t. t.

Norėdami apskaičiuoti objektyvo ant APS-C fotoaparato efektyvų židinio nuotolį, tiesiog padauginkite objektyvo židinio nuotolį iš 1,6. Arba, kad būtų lengviau, kai naudojate kintamojo židinio nuotolio priartinantį objektyvą, nemokamoje programėlėje „Canon Photo Companion“ yra veiksmingas židinio nuotolio skaičiuotuvas.

Žmogus prie veido laiko „Canon“ fotoaparatą su objektyvu „Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“.

„Canon“ objektyvo pavadinimas, šiuo atveju „RF-S 55-210mm F5-7,1 IS STM“, nurodo visą pagrindinę informaciją, pavyzdžiui, su kokiais fotoaparatais jis suderinamas, jo židinio nuotolį ir maksimalią diafragmą.

Naudotojas ruošiasi pritvirtinti objektyvą prie „Canon EOS R7“ RF apsodo.

RF ir RF-S objektyvai skirti naudoti su „Canon EOS R“ sistemos fotoaparatais. Palyginti su EF stovu, RF apsodas užtikrina daug greitesnį ryšį tarp fotoaparato ir objektyvo, daug didesnį duomenų perdavimo pralaidumą ir palaiko naujausias fokusavimo, vaizdo stabilizavimo ir optines technologijas.

Kas yra židinio nuotolis?

Objektyvo židinio nuotolis yra tiesiog atstumas tarp jo optinio centro ir fotoaparato jutiklio. Paprastai jis būna užrašytas ant objektyvo. Jei tai yra fiksuotojo židinio nuotolio objektyvas, tai bus vienas skaičius, pavyzdžiui, 24 arba 135 mm. Jei tai yra priartinantis (kintamojo židinio nuotolio) objektyvas, tai bus diapazonas, pavyzdžiui, 15–35 mm arba 24–70 mm.

Objektyvo židinio nuotolis lemia jo regos lauką, o objektyvus galima suskirstyti į tris plačias kategorijas: plačiakampį, standartinį ir teleobjektyvą.

  • Plačiakampiai objektyvai – iki 35 mm – apims daugiau fotografuojamos aplinkos, todėl idealiai tinka kraštovaizdžiui fotografuoti. Objektyvai, mažesni nei apie 24 mm (viso kadro atitikmuo), kartais vadinami itin plačiais.
  • Standartinių objektyvų židinio nuotolis paprastai yra maždaug 50 mm. Sakoma, kad jie turi natūralią perspektyvą, maždaug atitinkančią žmogaus akies perspektyvą, todėl jie yra puikūs universalūs kelionių ir portretų fotografijos objektyvai.
  • Teleobjektyvas yra toks, kurio židinio nuotolis yra maždaug 85 mm ar daugiau. Čia rasite iki 600, 800 ar net 1 200 mm objektyvų. Didesni nei 300 mm objektyvai kartais vadinami superteleobjektyvais ir paprastai naudojami laukinei gamtai ir sportui / veiksmui fotografuoti, kai fotografams paprastai reikia fotografuoti objektus iš toli arba išskirti nedidelę scenos dalį.

Kai kurie priartinantys objektyvai apima daugiau nei vieną iš šių kategorijų, kai kurie jų būna nuo plataus kampo iki teleobjektyvo, pavyzdžiui, 24–240 mm.

Geriau turėti fiksuotojo židinio nuotolio ar priartinantį objektyvą? Priartinantys objektyvai yra universalesni, todėl įrangos krepšyje nereikia nešiotis tiek daug objektyvų, norint būti pasiruošus įvairioms fotografavimo situacijoms. Tačiau fiksuotojo židinio nuotolio objektyvai paprastai pasižymi geresne optine kokybe ir dažnai būna su platesne diafragma – žr. toliau.

Vyras, nukreipęs „Canon“ fotoaparatą su objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“ į modelį raudonos, geltonos ir mėlynos spalvų drabužiais.

Objektyvas su plačia diafragma, pavyzdžiui, „Canon RF 50mm F1.8 STM“, suteikia daugiau šviesos fotoaparato jutikliui, todėl galite fotografuoti trumpesniu išlaikymu ir užfiksuoti ryškius judančių objektų vaizdus.

Portretinė nuotrauka, padaryta su f/1,8 diafragma, kurioje matomas ryškiai sufokusuotas modelis su geltonos spalvos džemperiu, o fone – susilieję medžiai.

Plati diafragma taip pat sukuria gražų sulietą foną, todėl šie objektyvai puikiai tinka portretinei fotografijai. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“; nuostatos: 1/2,500 sek., f/1,8 ir ISO 100.

Diafragmos paaiškinimas

Paprastai tariant, objektyvo diafragma yra anga, pro kurią pereina šviesa. Diafragmos dydis išreiškiamas f padalomis – f/2,8, f/4 ir t. t. Pasvirasis brūkšnys ne visada būna įtrauktas į objektyvo pavadinimus, bet tai svarbu, nes f padala iš tikrųjų yra trupmena:

diafragmos skersmuo = židinio nuotolis (f), padalytas iš f skaičiaus

Kai tai suvoksite, suprasite, kodėl mažesnis f skaičius reiškia didesnę diafragmą – tai trupmenos vardiklis, o 1/4 yra didesnis nei 1/16. Kuo mažesnis skaičius, tuo platesnė maksimali objektyvo diafragma: f/1,4 yra labai plati, f/4 yra siauresnė, o f/16 – dar siauresnė.

Kuo platesnė anga, tuo daugiau šviesos gali patekti į fotoaparato jutiklį, o tai garantuoja geresnius rezultatus, ypač esant silpnam apšvietimui. Objektyvas su plačia maksimalia diafragma (mažu f skaičiumi) vadinamas greituoju objektyvu, nes įleidžia daugiau šviesos, todėl galite naudoti trumpesnį išlaikymą, nei jums reikia su mažesnės diafragmos objektyvu, kad pasiektumėte tą pačią ekspoziciją.

Be to, diafragma lemia ir vaizdo lauko gylį, t. y. kiek fotografuojamo vaizdo yra ryškiai sufokusuota. Plati diafragma (mažesnis f skaičius) sukuria mažą lauko gylį, todėl portretai atrodo patraukliai sulietame fone. Siauresnė diafragma (didesnis f skaičius) lemia gilesnį lauko gylį, todėl puikiai tinka norint ryškiai matyti visą plataus kraštovaizdžio vaizdą. Sužinokite daugiau mūsų išsamiame diafragmos vadove.

Kai kurie priartinantys objektyvai turi kintamąją maksimalią diafragmą, todėl maksimali diafragma, kurią galite nustatyti, skiriasi priklausomai nuo to, kurioje padėtyje nustatytas mastelio keitimas. Pavyzdžiui, objektyvas „RF 24-240mm F4-6.3 IS USM“ turi maksimalią f/4 diafragmą 24 mm gale ir f/6,3 diafragmą 200 mm gale.

Fiksuotojo židinio nuotolio objektyvai turi plačiausią diafragmą, todėl puikiai tinka, kai reikia fotografuoti prietemoje ir sukurti mažą lauko gylį. Dėl reikiamo optinio tikslumo objektyvai su labai plačia diafragma gali būti brangūs, bet ne visada, pavyzdžiui, populiarus objektyvas „Canon RF 50mm F1.8 STM“ už prieinamą kainą.

Naudodami priartinančius objektyvus, pasirinkę pakankamai plačią maksimalią diafragmą, pavyzdžiui, f/2,8, galėsite puikiai suderinti plačios diafragmos privalumus ir skirtingų židinio nuotolių lankstumą.

Sprinteris, atsispiriantis bėgti nuo startinių kaladėlių, nufotografuotas objektyvu „Canon RF 600mm F11 IS STM“.

Objektyvas su iki 5 padalų optiniu vaizdo stabilizatoriumi „RF 600mm F11 IS STM“ užfiksuoja ypač ryškius vaizdus ir vaizdo įrašus, net jei fotografuojate sporto ir veiksmo metu laikydami fotoaparatą rankose. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ su objektyvu „Canon RF 600mm F11 IS STM“; nuostatos: 1/16 00 sek., f/11 ir ISO 800.

Žmogus laiko „Canon“ fotoaparatą su objektyvu „Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM“ kaimo aplinkoje, o fone – vandens telkinys.

„Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM“ yra puikus priartinantis objektyvas vaizdo tinklaraščiams ir kelionėms – jo galingas 5,5 padalos vaizdo stabilizatorius leidžia lengvai fotografuoti laikant fotoaparatą rankose.

Objektyvo kokybė, IS ir kitos funkcijos

Visi objektyvai yra sudėtingos optinės ir mechaninės inžinerijos gaminys, tačiau kai kurie komponentai, medžiagos ir technologijos yra brangesni nei kiti. Objektyvo kainą gali nulemti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, naudojamo stiklo tipas, specialios dangos ar procesai, naudojami optiniuose elementuose, siekiant sumažinti problemas, tokias kaip šešėliavimas ir blyksniai, arba tikslios konstrukcijos ir sandarinimo medžiagos, naudojamos atsparumui dulkėms ir drėgmei padidinti. „Canon“ L serijos objektyvai, kurių pavadinime po diafragmos yra raidė L, pagaminti taip, kad atitiktų griežtus profesionalių naudotojų našumo ir patvarumo reikalavimus.

Kai kurie objektyvai turi integruotą vaizdo stabilizavimą (IS), neutralizuojantį vaizdo suliejimą drebant fotoaparatui. Šių objektyvų pavadinime yra raidės IS. Jie gali turėti jungiklį šone, skirtą aktyvinti IS, ir atskirą jungiklį, kad būtų galima perjungti skirtingus IS režimus skirtingoms fotografavimo situacijoms, arba neturėti. IS jums bus naudingas, jei, pavyzdžiui, fotografuojate prietemoje ir turite naudoti ilgą išlaikymą – su IS vis tiek galite gauti ryškų kadrą, net jei fotografuojate laikydami fotoaparatą rankose. IS taip pat padeda, jei neturite trikojo, jį naudoti nepraktiška arba esate kur nors, kur trikojai neleidžiami. Tai gali apimti pačią įvairiausią fotografiją nuo automobilių sporto iki alpinizmo. Į IS turinčio objektyvo specifikacijas (pavyzdžiui, jo žiniatinklio puslapyje „Canon“ svetainėje) bus įtraukta, kiek naudos galite tikėtis iš IS, nors tai priklausys nuo židinio nuotolio, išlaikymo ir kitų veiksnių.

Norite stambiu planu fotografuoti vabzdžius, gėles ar kitus smulkius objektus? Tai galite padaryti naudodami skirtingas sąrankas, tačiau makroobjektyvas – kurio pavadinime yra žodis MACRO – padės pasiekti artimą minimalų fokusavimo atstumą ir padidinti 0,5 k. ar daugiau. Turėkite omenyje, kad makroobjektyvas taip pat gali būti naudojamas visų rūšių fotografijai, pavyzdžiui, „RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“yra kompaktiškas, lengvas plačiakampis objektyvas, puikiai tinkantis kraštovaizdžiui fotografuoti ir vaizdo tinklaraščiams kurti, taip pat makrofotografijai.

Pora rankų objektyvą „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ pritvirtina prie „Canon EOS R5“.

„Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ yra greitas ir lengvas objektyvas, puikiai tinkantis norint fotografuoti tiek kraštovaizdžius, tiek makrofotografinius objektus net 14 cm atstumu.

Žmogus į krepšį dedasi „Canon“ fotoaparatą su objektyvu „Canon RF 28mm F2.8 STM“.

„Canon RF 28mm F2.8 STM“ yra itin kompaktiškas, todėl fotoaparatą lengvai įsidėsite į krepšį ir nebus sunku nešiotis.

Fotoaparato objektyvo svoris ir dydis

Objektyvo dydis ir svoris gali būti jums svarbūs, atsižvelgiant į tai, kiek kitų objektyvų jau turite savo reikmenų krepšyje ir ką jums patogu nešiotis. Nors EOS R sistemos fotoaparatai gali veikti su EF objektyvais (su tvirtinimo adapteriu, kuris šiek tiek padidina svorį), verta rinktis RF objektyvus – apskritai RF objektyvai yra mažesni ir lengvesni nei jų EF atitikmenys. Jie taip pat turi daug techninių privalumų, pavyzdžiui, daug greitesnį ryšį tarp fotoaparato ir objektyvo.

Tačiau net ir tarp RF objektyvų galite rasti tokių, kurių specifikacijos labai panašios, bet skiriasi dydžiu. Pavyzdžiui, „RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ ir „RF 28mm F2.8 STM“ židinio nuotolis yra panašus, abu šie objektyvai puikiai tinka gatvės, kelionių ir kasdienei fotografijai. Tačiau pastarasis vadinamas plokščiuoju objektyvu, vadinasi, jis yra labai kompaktiškas – tik 24,7 mm ilgio ir 120 g svorio. Pirmasis yra 63,1 mm ilgio ir 270 g svorio. Jei didžiausias jūsų prioritetas yra dydis ir svoris, tuomet 28 mm objektyvas yra puikus pasirinkimas. Tačiau 24 mm objektyvas turi platesnę maksimalią diafragmą ir suteikia makrofotografijos galimybę 0,5 k. padidinant vaizdą. Taigi, jei prioritetas yra didesnis lankstumas, tada papildomas dydis ir svoris yra kompromisas.

Nuotraukoje, nufotografuotoje objektyvu „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“, per samanomis apaugusius akmenis teka vanduo.

„RF 14-35mm F4L IS USM“ – šiuo metu plačiausias objektyvas „Canon RF“ asortimente. Maksimali f/4 diafragma išlieka pastovi artinimo diapazone, todėl artinant išlaikymas ar ISO nesikeičia. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 14-35mm F4L. IS USM“; nuostatos: 35 mm, 1,3 sek., f/10 ir ISO 100.

Žolėmis apaugusiame lauke moteris filmuoja save fotoaparatu „Canon EOS R7“ su objektyvu „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“, laikomu ištiestos rankos atstumu.

„Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ suteikia labai platų artinimo diapazoną nuo plačiakampio iki teleobjektyvo (29–240 mm efektyvus židinio nuotolis), todėl jis puikiai tinka kelionėms, laukinei gamtai ir net makrofotografijai. Jis taip pat puikiai tinka vaizdo tinklaraščiams kurti, ypač jei bandote užfiksuoti aplink esantį vaizdą, o jo 4,5 padalos IS padeda sumažinti fotoaparato drebėjimą.

Objektyvo pasirinkimas

Jei jums reikia pagalbos renkantis objektyvą, patogi „Canon“ objektyvų ieškyklės priemonė pateiks rekomendacijas pagal turimą fotoaparatą, norimą fotografuoti žanrą ir jums svarbiausias funkcijas. Jei galvojate apie tam tikrą žanrą, peržiūrėkite mūsų vadovus apie geriausius objektyvus portretinei fotografijai, kraštovaizdžio fotografijai, veiksmo fotografijai ir laukinės gamtos fotografijai; tai padės jums apsispręsti.

Pasiruošę žengti kitą žingsnį ir dar labiau pagerinti savo fotografiją? Mūsų patarimai padės jums sumaniai pasirinkti objektyvus ir pradėti fotografuoti tokias nuotraukas, apie kurias visada svajojote.

Amy Davies and Alex Summersby

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Geriausia objektyvai kraštovaizdžiui

Visa informacija, kurios reikia renkantis prieinamus fiksuoto ir kintamo židinio nuotolio objektyvus.

Geriausia pradedantiesiems skirta įranga portretams

Fotoaparatai ir objektyvai visų tipų portretų fotografijai.

Geriausias rinkinys makrofotografijos pradedantiesiems

Pasirinkite fotoaparatus, objektyvus ir priedus detalioms makronuotraukoms.

Kaip pradėti fotografuoti

Norite pereiti nuo išmaniojo telefono prie fotoaparato? Mūsų fotografijos vadove pradedantiesiems rasite viską, ko reikia pradžiai.