PIRKĖJO VADOVAS

Geriausi pradedančiųjų lygmens „Canon“ objektyvai laukinės gamtos fotografijai

Pradedate fotografuoti laukinę gamtą? Išgaukite nuostabias laukinių gyvūnų ir paukščių nuotraukas, naudodami šiuos „Canon“ fiksuoto nuotolio ir priartinančius objektyvus.
Canon Camera
Norint fotografuoti laukinius gyvūnus ir paukščius jų natūralioje gyvenamojoje aplinkoje, reikia suprasti gyvūnų elgesį, turėti išgyvenimo įgūdžių, kantrybės bei atkaklumo. Tačiau net pasirūpinus visu tuo, nepasieksite rezultatų be teleobjektyvo.

Gera žinia – Jums nereikia ištuštinti kišenių, perkant brangų, profesionalų objektyvą, kad galėtumėte pradėti fotografuoti laukinę gamtą. Yra daugybė lengvų, didelio našumo objektyvų, skirtų laukinei gamtai, kurie puikiai papildo EOS M fotoaparatus, viso kadro beveidrodinės EOS R sistemos pažangias AF funkcijas ir aukštus ISO pajėgumus bei naujausius EOS DSLR.
Trijų elnių siluetas, nufotografuotas debesų fone auksinės šviesos spinduliuose

Priartinimo funkciją turintis objektyvai suteikia jums daugiau įrėminimo pasirinkimų, leidžia vietoje ankštų gyvūnų kadrų padaryti platesnę nuotrauką, užfiksuojant juos jų aplinkoje. Šis kadras nufotografuotas su APS-C jutiklį turinčiu fotoaparatu, naudojant 187 mm židinio nuotolį (35 mm atitinkantis židinio nuotolis: 299 mm). Nufotografuota su „Canon EOS 850D“ ir objektyvu „Canon EF 70-300mm f/4.5-6 IS II USM“, nustatymai: 1/2500 sek., f/5.6 ir ISO800. © Ben Hall

Spalvingos papūgos su žaliomis plunksnomis ant galvos, mėlynais sparnais ir ryškiai oranžiniu kūnu nuotrauka stambiu planu.

Naudodami teleobjektyvus galite detaliai nufotografuoti gyvūnus, prie kurių negalite prisiartinti, nes jie pavojingi, arba tiesiog nenorite jiems sutrukdyti. Fotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 600mm F11 IS STM“, nustatymai: 1/350 sek., f/11 ir ISO1600.

Ar man reikia teleobjektyvo laukinės gamtos fotografijai?
Ne visada. Kartais užtenka plačiakampio objektyvo (įprastai apibrėžiamo kaip turinčio 35 mm ar mažesnį židinio nuotolį), kad galėtumėte fotografuoti laukinius gyvūnus jų natūralioje gyvenamojoje aplinkoje, bet tuomet reikia prisiartinti. Norint išgauti kadrą užpildančias laukinės gamtos nuotraukas, dažniausiai reikia teleobjektyvo (85 mm arba didesnio židinio nuotolio) arba ypač artinančio teleobjektyvo (300 mm ir daugiau). Šie objektyvai suteikia mažesnį regos lauką – apimantį vos dalelę prieš Jus atsiveriančio vaizdo – todėl toli esantys gyvūnai ir paukščiai nuotraukoje atrodo didesni.

Ar laukinės gamtos fotografijai reikia naudoti priartinantį arba fiksuoto židinio nuotolio objektyvą?
Artinantys teleobjektyvai yra universalesni, nes galite pakeisti nuotraukos kadro nustatymą, nejudėdami iš savo pozicijos ir nenustodami fotografuoti, kad pakeistumėte objektyvą. Fiksuoto židinio nuotolio objektyvai pasižymi tik vienu židinio nuotoliu, tačiau dažniausiai yra lengvesni nei atitinkami priartinantys objektyvai. Jų židinio nuotoliai taip pat yra didesni, todėl galite lengviau fotografuoti laukinius gyvūnus, prie kurių negalite fiziškai prisiartinti ir kurių nepasiekia net Jūsų pritraukiantis objektyvas.
Kanadinė berniklė, plaukiojanti ramiame vandenyje.

Novatoriškai EOS R sistemai tinka inovatyvaus, lengvo dizaino objektyvai – pvz., „Canon RF 800mm F11 IS STM“, kuris sveria 1 260 g, o įtrauktas siekia vos 281,8 mm, tad bus nesunku nešiotis jį su savimi. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 800mm F11 IS STM“, nustatymai: 1/500 sek., f/11 ir ISO 1250. © Ben Hall

Elnias su išsikišusiais ragais stovi žolėmis apaugusiame lauke pakelta galva ir veidu į fotoaparatą.

Priartinimo funkciją turintis objektyvas suteikia jums lankstumo pakeisti kadro kompoziciją, kad užfiksuotumėte sceną neturėdami laiko pakeisti objektyvų. Nufotografuota su „Canon EOS 850D“ ir objektyvu „Canon EF 70-300mm f/4.5-6. IS II USM“, nustatymai: 300 mm (35 mm atitinkantis židinio nuotolis: 480 mm), 1/500 sek., f/5.6 ir ISO 400. © Ben Hall

Kurie židinio nuotoliai geriausiai tinka laukiniams gyvūnams ir paukščiams?

Įprastai paukščiai yra mažesni ir prie jų sunkiau prisiartinti nei prie kitų laukinių gyvūnų, todėl norint juos fotografuoti, dažniausiai prireikia didesnio židinio nuotolio. Nors fotografuodami didelį žinduolį 300 arba 400 mm objektyvu galite išgauti kadrą užpildančias nuotraukas, kai kurių paukščių fotografijai reikia 500, 600 ar net 800 mm objektyvo.

Tačiau Jums gali padėti fotoaparato jutiklis. APS-C jutikliai, esantys EOS M beveidrodiniuose fotoaparatuose ir APS-C EOS DSLR, yra mažesni nei viso kadro jutikliai, todėl jie apkerpa objektyvo vaizdą ir fotografuojamas subjektas užpildo didesnę kadro dalį. „Apkirpimo faktorius“ siekia 1,6 k., todėl naudodami viso kadro fotoaparatui skirtą EF objektyvą su fotoaparatu, turinčiu APS-C jutiklį, padidinsite objektyvo aprėptį 1,6 koeficientu. Pvz., 400 mm EF objektyvas, naudojamas su „Canon EOS 250D“, suteikia vaizdą, atitinkantį su viso kadro fotoaparatu naudojamo 640 mm objektyvo (400 x 1,6) vaizdą. Kitos šio objektyvo charakteristikos išlieka nepakitusios, tačiau didesni jutikliai suteikia siauresnį regos lauką, todėl labiau suliejamas fonas.
A male photographer in a green waterproof jacket crouches down to look through the viewfinder of a camera paired with a long lens with a camouflage cover.

Kas dar svarbu renkantis objektyvą laukinės gamtos fotografijai?

Objektyvus su didesniu židinio nuotoliu gali būti sunkiau stabiliai laikyti, bet integruotas optinis vaizdo stabilizatorius (IS) gali padėti ištaisyti suliejimą, kilusį dėl fotoaparato judėjimo. Galingas fokusavimo variklis padės neatsilikti nuo greitų gyvūnų, o kuo tyliau jis veiks, tuo mažesnė tikimybė, kad išbaidysite savo subjektą. Didesnė maksimali diafragma (mažesnis f skaičius) reiškia, kad objektyvas į fotoaparatą įleidžia daugiau šviesos, o tai padeda fotografuojant greitus gyvūnus, esant silpnam apšvietimui. Galiausiai reikia atkreipti dėmesį į savo objektyvo dydį ir svorį, nes tikriausiai pasiimsite kompaktišką bei lengvą objektyvą, suteikiantį daugiau galimybių fotografuojant laukinę gamtą.

Suliejimas ne visuomet yra blogai, kaip teigia laukinių gyvūnų fotografas Benas Hallas savo vaizdo įraše „Getting creative with abstract wildlife photography“*.

Kurie „Canon“ objektyvai geriausiai tinka laukinės gamtos fotografijai?

Toliau pateikiami lengvai naudojami fiksuoto židinio nuotolio ir pritraukiantys objektyvai, padedantys išgauti aukštos kokybės laukinių gyvūnų bei paukščių nuotraukas.

„Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“

„CANON RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ puikiai tinka laukinei gyvūnijai fotografuoti

Padvigubinus židinio nuotolį – pavyzdžiui, nuo 200 mm iki 400 mm – gyvūnai ir paukščiai atrodo dukart didesni nuotraukoje, tad didžiausia jūsų subjekto dalis tampa fokusavimo tašku. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nustatymai: 400 mm, 1/40 sek., f/8 ir ISO800. © Ben Hall

Elnias su mažomis ausimis įrėmintas paparčių žaliame miške.

Siauras teleobjektyvų vaizdo kampas leidžia lengviau parinkti puikų švelnų foną, kuriame galite įrėminti gyvūną. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nustatymai: 373 mm, 1/50 sek., f/8 ir ISO 1250. © Ben Hall

EOS R sistemos fotoaparatams skirti „Canon RF“ objektyvai pasižymi įvairiomis dizaino inovacijoms ir „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ – ne išimtis. Jis yra lengvesnis nei „Canon EF 70-300mm F4-5.6 IS II USM“, bet pasižymi didesne aprėptimi, kurią galima dar padidinti naudojant RF ilgintuvus. Jo privalumai yra 5,5 padalų vaizdo stabilizatorius suteikiantis kadrui ryškumo, fotografuojant nuo rankos (kaip aukščiau pateiktuose pavyzdžiuose), ir „Nano USM“ fokusavimo technologija, užtikrinanti greitą ir tylų automatinį fokusavimą, kuris neišbaidys subjektų, prie kurių bandote prisiartinti.

Canon RF 800mm F11 IS STM

Šiuo metu prieinamas didžiausiu židinio nuotoliu pasižymintis RF objektyvas „RF 800mm F11 IS STM“ suteikia kadrą užpildančias laukinės gamtos nuotraukas, neatsižvelgiant į tai, ar fotografuojate didelius gyvūnus, ar paukščius savo sode. Su objektyvu naudodami „Canon Extender RF 1.4x“ arba „Canon Extender RF 2x“, galite pasiekti dar daugiau; su antruoju – net 1 600 mm. EOS R sistemos fotoaparatai gali automatiškai sufokusuoti net su šiuo įspūdingu židinio nuotoliu.

Nors „RF 800mm F11 IS STM“ pasižymi tokia didele aprėptimi, jis yra stebėtinai kompaktiškas ir lengvas bei turi 4 padalų optinį vaizdo stabilizatorių, užtikrinantį ryškesnes nuotraukas bei vaizdo įrašus, fotografuojant ar filmuojant nuo rankos.
Kiškis lauke, fonas išlietas, o saulė apšviečia gyslas vienoje ausyje.

Toli siekiantis teleobjektyvas, kaip RF 800mm F11 IS STM, leidžia fotografuoti greitus gyvūnus, jų neišgąsdinant. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 800mm F11 IS STM“, nustatymai: 1/100 sek., f/11 ir ISO 500. © Ben Hall

Būdraujantis lemūras ant uolos, už jo stūkso uola su keliomis angomis.

Teleobjektyvus su mažesne maksimalia diafragma, pvz., f/5,6 ir f/11, lengviau nešiotis ir juos galima įsigyti už prieinamesnę kainą nei teleobjektyvus su didele maksimalia diafragma (su mažesniais f skaičiais). Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 600mm F11 IS STM“, nustatymai: 1/1400 sek., f/11 ir ISO1600.

Canon RF 600mm F11 IS STM

„Canon RF 800mm F11 IS STM“ ypač tinka paukščių fotografijai, o „RF 600mm F11 IS STM“ yra bendresnės paskirties ypač artinantis teleobjektyvas, tinkamas ir paukščiams, ir gyvūnams. Jo funkcijų rinkinys panašus į „RF 800mm“, įskaitant f/11 bementę diafragmą, suteikiančią dailų fono suliejimą, o STM variklis užtikrina beveik negirdimą automatinį fokusavimą. Šį objektyvą galima naudoti su „Canon Extender RF 1.4x“ (suteikiamas 840 mm židinio nuotolis) ir „Canon Extender RF 2x“ (1 200 mm židinio nuotolis). Objektyvas taip pat sutraukiamas iki 20 cm ilgio, todėl tai yra universalus ypač artinantis teleobjektyvas, kurį galite pasiimti bet kur.

„Canon EF 70-300mm IS f/4-5.6 IS II USM“

Antis, nufotografuota vandens lygyje, vandens lašeliai laša nuo jos snapo.

Universalus „Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM“ objektyvas suderinamas tiek su viso kadro, tiek su APS-C EOS DLSR fotoaparatais, taip pat gali būti naudojamas su EOS R sistema ir EOS M serijos fotoaparatais naudojant adapterius. Nufotografuota su „Canon EOS 850D“ ir objektyvu „Canon EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM“, nustatymai: 267 mm (35 mm atitinkantis židinio nuotolis: 427 mm), 1/320 sek., f/5.6 ir ISO 640. © Ben Hall

Šis priartinantis objektyvas pasižymi net 70–300 mm židinio nuotoliu. Tai yra klasikinis laukinės gamtos objektyvas pradedantiesiems, suteikiantis lanksčias kadro nustatymo parinktis didesniems gyvūnams. Norėdami dar labiau prisiartinti, pritvirtinkite „EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM“ prie „Canon EOS DSLR“ su APS-C jutikliu (pvz., „Canon EOS 850D“, „EOS 250D“ arba „EOS 90D“) ir pasinaudokite mažesnio jutiklio didinamuoju efektu, suteikiančiu iki 112–480 mm aprėptį.

Šis objektyvas, sveriantis vos 710 g ir sutraukiamas iki 14,55 cm, yra patogus kelionėms, o jo 4 padalų vaizdo stabilizatorius padeda sumažinti kameros judėjimo sukeliamą suliejimą ir užtikrina ryškesnes nuotraukas.

„Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM“

Laukys plaukioja ramioje upėje.

Universalus EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM objektyvas yra lengvas ir kompaktiškas, o tai reiškia, kad galite pasiimti jį bet kur. Nufotografuota su „Canon EOS 850D“ ir objektyvu „Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM“, nustatymai: 250 mm (35 mm atitinkantis židinio nuotolis: 400 mm), 1/400 sek., f/5.6 ir ISO 800. © Ben Hall

Dvi gulbės plaukioja ant ramaus vandens.

Objektyvas EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM leidžia prisiartinti prie toli esančių gyvūnų ir sklandžiai bei tyliai fotografuoti netrikdant objekto – STM fokusavimas yra toks tylus, kad mažai tikėtina, jog jį užfiksuos fotoaparato mikrofonas. Nufotografuota su „Canon EOS 850D“ ir objektyvu „Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM“, nustatymai: 200 mm (35 mm atitinkantis židinio nuotolis: 320 mm), 1/4000 sek, f/5.6 ir ISO 800. © Ben Hall

Jei ieškote artinančio teleobjektyvo, papildančio 18–55 mm rinkinio objektyvą, tai yra puikus pasirinkimas. „EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM“, skirtas EOS DSLR su APS-C jutikliais, pvz., „Canon EOS 2000D“ ir „EOS 4000D“, užtikrina vaizdą su regos lauku, atitinkančiu viso kadro fotoaparato 88–400 mm objektyvo regos lauką. Tai yra mažas, lengvas ir patogiai nešiojamas objektyvas, kurį galima pasiimti į zoologijos sodą, rezervatą ar tolesnę kelionę į gamtą.

„Canon“ EF-M 55-200mm f / 4-5.6 IS STM

Spalvota papūga ant šakos, fone lapuoti medžiai.

EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM objektyvo rankinio fokusavimo žiedas leidžia jums greitai ir paprastai atlikti tikslias fokusavimo korekcijas, o tai puikiai tinka įspūdingiems portretams ir detalėms kurti. Nufotografuota su „Canon EOS M2“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS M6 Mark II“) ir objektyvu „Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 200 mm, 1/30 sek., f/8 ir ISO 100.

Šis kompaktiškas artinantis teleobjektyvas, skirtas EOS M beveidrodiniams fotoaparatams, užtikrina vaizdą, atitinkantį viso kadro fotoaparato vaizdą su 88–320 mm objektyvu. „EF-M 55-200mm f/4-5.6 IS STM“ turi 3,5 padalų vaizdo stabilizatorių, suteikiantį ryškesnes nuotraukas, fotografuojant nuo rankos, ir žingsnio variklį (STM), suteikiantį sklandų, tylų kaip vanduo po ledu automatinį fokusavimą, kuris itin pasitarnauja filmuojant kadrą užpildančius laukinės gamtos vaizdo įrašus.

Alternatyvūs objektyvai laukinei gamtai

Nors laukinės gamtos fotografijai dažniausiai naudojami teleobjektyvai, yra daugybė kitų, kuriuos kūrybingai naudojant, galima fotografuoti gyvūnus ir paukščius.

Makroobjektyvai, pvz.: „Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM“, „Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM“, „Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM“, tobulai tinka vabzdžių ir kitų smulkių gyvių fotografijai. Jie fokusuoja arčiau nei kitų tipų objektyvai, todėl galite visą nuotrauką užpildyti smulkiu subjektu. Makroobjektyvai pasižymi įvairiais židinio nuotoliais. Ilgesni objektyvai geriau tinka laukinės gamtos fotografijai, nes galite iš toli fotografuoti smulkias detales. Nors „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ nėra skirtas naudoti kaip makroobjektyvas, jis pasižymi įspūdingu pusės dydžio makroobjektyvo priartinimu ir galimybe arti fokusuoti – tai praverčia, kai netoliese netikėtai pastebite nuotraukos vertą vaizdą.

Plačiakampiai objektyvai, pvz.: „Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM“ ir itin plačiakampis „Canon RF 16mm F2.8 STM“ taip pat tinka fotografuojant didesnę gyvūno gyvenamosios aplinkos dalį, pulką paukščių arba net filmuojant vaizdo tinklaraštį, pačiam esant kadre ir kalbant apie už nugaros esančią laukinę gamtą. Pasitelkiant „Wi-Fi“ naudojantį fotoaparatą, galima nuo jo atsitraukti, leisti gyvūnui prisiartinti ir nufotografuoti, naudojant nemokamą „Canon Camera Connect“ išmaniojo telefono programėlę, kuria užraktas paleidžiamas nuotoliniu būdu.


Autorius: Marcus Hawkins


*Vaizdo įrašas prieinamas tik anglų kalba.

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

 • Raudona voverė žiūri tiesiai į kamerą, bėgdama per išdžiūvusių lapų ir nukritusių žiedlapių patalą.

  LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

  Laukinės gamtos fotografijos patarimai

  Patarimai ir metodai, padėsiantys padaryti aukštesnio lygio laukinės gamtos fotografijas, kuo geriau panaudojant savo „Canon“ fotoaparatą ir objektyvus.

 • Pavėsyje besiilsintis leopardas.

  LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

  Nuo prizininkų iki profesionalų

  Du Metų jaunojo laukinės gamtos fotografo apdovanojimo laimėtojai dalijasi, ką jiems reiškė ankstyva sėkmė.

 • EOS 90D

  LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

  Laukinės gamtos nuotraukos naudojant „Canon EOS 90D“

  Pamatykite įspūdingus Markuso Varesvuoso laukinės gamtos fotografijos naudojant „Canon EOS 90D“ rezultatus.

 • Rudas šokliavoris iš arti.

  MAKROFOTOGRAFIJA

  Atraskite vabzdžių pasaulį

  Atskleiskite slaptą šių mažų padarėlių gyvenimą, pasinaudodami Pierre’o Anqueto patarimais.