LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

Kaip „Canon“ fotoaparatu padaryti įspūdingas laukinės gamtos nuotraukas

Dešimt pažangių patarimų ir metodų, padėsiančių padaryti aukštesnio lygio laukinės gamtos fotografijas.
Raudona voverė žiūri tiesiai į kamerą, bėgdama per išdžiūvusių lapų ir nukritusių žiedlapių patalą.

Fotografuoti neprognozuojamus, greitai, nenuosekliai ir padrikai judančius gyvūnus – tikras iššūkis.

Bet turėdami tinkamų žinių lengviau padarysite vertas pasididžiavimo nuotraukas. Kitaip nei fotografuojant sporto akimirkas, fotografuojant laukinę gamtą labai svarbu tinkamai pasiruošti, rasti tinkamą padėtį, žinoti, kokio įrangos rinkinio reikia (ir kaip jį naudoti) ir laukti netikėtumų.

Štai 10 svarbiausių patarimų puikioms laukinių gyvūnų nuotraukos padaryti.

1. Sukaupkite žinias apie objektą

Iberijos lūšis, stovinti ant uolos, žiūri tiesiai į fotografą Andudžaro nacionaliniame parke Ispanijoje.

Verta išsiaiškinti, kaip laukiniai gyvūnai juda ir elgiasi, kad rastumėte, kaip geriausia juos fotografuoti. Fotografuota su „Canon EOS R7“ ir objektyvu „Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM“, nustatymai: 1/1600 sek., f/2.8 ir ISO1250. © Dani Connor

Labai svarbu išmanyti fotografuojamo gyvūno gyvenamąją aplinką ir elgesį – taip sutaupysite daug laiko ir mažiau jo praleisite laukuose. Žinodami, kokiu metų laiku tos rūšies gyvūnai aktyvūs, galėsite suplanuoti fotografavimą. Neturint žinių ir nepasirengus retai pavyksta užfiksuoti puikius laukinės gamtos vaizdus.

2. Praktika moko tobulumo

Išskleidusi sparnus gulbė kyla nuo vandens.

Fotografuojant laukinę gamtą reikia kantrybės ir įgūdžių, tačiau sulaukus tobulos akimirkos galima gauti neįtikėtinų rezultatų. Fotografuota su „Canon EOS R5“ ir objektyvu „Canon RF 600mm F4L IS USM“, nustatymai: 1/1600 sek., f/4 ir ISO800.

Kas iš to, jei atsidursite tinkamoje vietoje laiku, bet negalėsite užfiksuoti to, ką pamatote. Norint fiksuoti sekundės dalimis reikalingi įgūdžiai. Jei norite fotografuoti baikščius gyvūnus, daug kartų klysite, kol atrasite, kaip geriausia tai padaryti.

Pagalvokite, gal verta sode įsirengti paukščių lesyklėles ir fotografuoti juos pro langą arba pasislėpus priedangoje priartinančiu objektyvu, gebančiu aprėpti kaip teleobjektyvas, pavyzdžiui, „Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM“ arba „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“. Priartinančiu objektyvu galėsite koreguoti židinio nuotolį, pavyzdžiui, „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ 400 mm aprėptį, o tai reiškia, kad net mažiausias būtybes galėsite priartinti netrikdydami jų.

Kad geriau suprastumėte gyvūnų elgesį, galite pabūti kur nors parke arba gyvūnų draustinyje. Kuo labiau išlavinsite akį ir gebėjimą greitai reaguoti, tuo geriau fotografuosite laukinę gamtą.

3. Priartėkite

Ant šakos tupinčio rudo plunksnuoto paukščio raudona akis stambiu planu.

Apskritai geriausia fokusuotis į gyvūno akis, nes žiūrovo dėmesys natūraliai krypsta į šį tašką. Fotografuota su „Canon EOS R7“ ir objektyvu „Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM“ bei „Canon Extender EF 1.4x III“ naudojant valdymo žiedo tvirtinimo adapterį EF-EOS R, nustatymai: 1/400 sek., f/4 ir ISO320. © Dani Connor

Daugumoje laukinės gamtos vaizdų matomas iš arti įamžintas veiksmas. Fiziškai prisiartinus prie laukinių gyvūnų, jų elgesys dažniausiai pasikeičia arba jie visai išbaidomi. Labai svarbu naudoti ilgą objektyvą, kad gautumėte vaizdus, kuriuose aiškiai matysite veiksmą, o norėdami dar labiau priartinti, galėsite nuotrauką apkirpti.

Tiek „Canon EOS R7“, tiek viso kadro„Canon EOS R6“ esanti gyvūnų sekimo funkcija gali atpažinti šunis, kates ir paukščius, aptikdama objekto kūną, galvą ar akis, todėl galėsite įamžinti labai aiškius judančių gyvūnų vaizdus.

4. Rinkitės tinkamą objektyvą

Aukštai medyje ant šakos tupinti ruda voverė.

Ilgas teleobjektyvas yra ypač svarbus norint fotografuoti laukinę gamtą ir išlaikyti pagarbų atstumą. Nufotografuota su „Canon EOS R5“ ir objektyvu „Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM“, nustatymai: 200 mm, 1/320 sek., f/4 ir ISO5000. © Robert Marc Lehmann

Objektyvus verta rinktis išmintingai. „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ turi didžiulį artinimo diapazoną, todėl yra labai universalus. Jei norite, kad viso kadro beveidrodinis fotoaparatas turėtų dar stipresnę ypač didelio priartinimo funkciją, kaip antai„Canon EOS RP“, galima naudoti „Canon RF 600mm F11 IS STM“ ir „RF 800mm F11 IS STM“ fiksuoto nuotolio objektyvus.

Jei turite APS-C formato fotoaparatą, pvz., „Canon EOS R7“, ir norite pradėti nuo mažo modelio tiek konstrukcijos, tiek biudžeto atžvilgiu, apsvarstykite „RF-S 18-150MM F3.5-6.3 IS STM“.

Kadangi APS-C fotoaparato jutiklis yra mažesnis nei viso kadro fotoaparato jutiklis, APS-C fotoaparatas nefiksuoja viso vaizdo pločio, kurį tas pat objektyvas užfiksuotų naudojamas su viso kadro fotoaparatu – vaizdas apkerpamas maždaug 1,6 karto, todėl vaizdas priartinamas, nes jūsų objektas kadre yra tiek kartų didesnis. Pavyzdžiui, prijunkite objektyvą „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ prie „Canon EOS R7“, ir pasinaudokite „veiksmingu 160–640 mm židinio nuotoliu“.

Norėdami sužinoti efektyvų fotoaparato objektyvo židinio nuotolį, naudokite nemokamą programėlę „Canon Photo Companion“ su efektyvaus židinio nuotolio skaičiuokle.

5. Laikykite ramiai

Lapiukas stovi ant samanotos kalvos.

Fotografuodami laukinę gamtą dažniausiai neturėsite laiko trikojui pasistatyti. Tuomet labai praverčia vaizdo stabilizacija, nes taip nuosekliai gaunami ryškūs kadrai, net naudojant ilgus teleobjektyvus ir makroobjektyvus.

Suvirpėjęs fotoaparatas su teleobjektyvu – ryškių vaizdų priešas.

Didžioji „Canon“ teleobjektyvų dauguma turi labai veiksmingą optinio vaizdo stabilizavimo funkciją šiam vaizdo trūkumui pašalinti, dažniausiai ji atitinka nuo 3 iki 5 žingsnių ekspozicijos vertę. Tai labai pagerina laukinės gamtos nuotrauka, jei fotoaparatas laikomas ranka, nes trumpas išlaikymas praverčia tik tiesioginėje saulės šviesoje. Naudodamiesi „Canon RF 600mm F11 IS STM“ 5 žingsnių vaizdo stabilizavimo funkcija, ryškius vaizdus nuosekliai fiksuotumėte per 1/20 sekundės, o ne 1/640 sekundės.

Vaizdo stabilizavimo funkcija naudokitės darydami telefotografijas ir makrofotografijas, ypač jei fotoaparatą laikote ranka. Tačiau jei fotoaparatas pastatytas ant trikojo, geriau išjungti vaizdo stabilizavimo funkciją.

6. Išlaikykite fokusavimą

Plėšrus paukštis sklando ore.

Jei elgsitės tyliai ir neišbaidysite paukščių ir kitų jautrių gyvūnų, galėsite pasimokyti įvairių fotografavimo metodų ir lavinti įgūdžius. Nufotografuota su „Canon EOS R5“ ir objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM“, nustatymai: 451 mm, 1/8000 sek., f/6.3 ir ISO4000. © Robert Marc Lehmann

Fotografuojant laukinę gamtą svarbu, kad objektas reikiamame plote būtų ryškus. „Canon“ beveidrodiniai EOS R fotoaparatai paprastai turi labai veiksmingą „Dual Pixel AF“ sistemą, todėl gali greitai nustatyti fazę ir automatiškai fokusuoti pačiu vaizdo jutikliu, taip pat apimti didžiąją dalį vaizdo kadro. „Dual Pixel AF“ taip pat naudojama naujausiuose EOS DSLR ir veikia fotografuojant tiesioginės peržiūros režimu.

Stenkitės fokusuoti į svarbiausią objekto dalį, paprastai tai – akys. „Canon EOS R7“ ir „EOS R6“ įdiegtas gyvūno akių aptikimo automatinio fokusavimo režimas, automatiškai ieškantis vaizde akių ir užsifiksuojantis ties jomis. „AI Servo“ automatinio fokusavimo režimas nepertraukiamai seka judančius laukinius gyvūnus, net jei jie juda labai greitai, todėl nuotraukos būna tikrai ryškios. Pamėginkite fotografuoti kadrų seriją įjungę greičiausią fotoaparato fotografavimo režimą.

7. Svarbu greitis

Zebras bėga lauku.

Norėdami sužinoti daugiau, kaip vaizduose fiksuoti judėjimą, peržiūrėkite mūsų judesio fotografijos patarimus.

Labai svarbu teisingai nustatyti išlaikymą, kad laukinės gamtos vaizdai būtų puikūs. Fotografuojant greitai judantį vaizdą protingiausia sutrumpinti išlaikymo laiką. Tačiau norėdami perteikti judesio įspūdį, galite šiek tiek sulieti vaizdą, pavyzdžiui, paukščių sparnų galiukus, įjungę ilgesnį išlaikymą.

Labiau įgudę naudotis įranga galite dar labiau pailginti išlaikymą, gal net 1/10 sek., ir net pasitelkti panoramavimo metodą.

Svarbiausia naudoti tokį išlaikymą, kuris būtų bent toks pat, kaip abipusis viso kadro židinio nuotolis. Tad, jei naudojate 600 mm objektyvą, pavyzdžiui, „Canon RF 600mm F11 IS STM“, kai IS išjungtas, turėsite įjungti bent 1/600 sekundės išlaikymą – daugumoje fotoaparatų tai bus 1/640.

8. Atsižvelkite į šviesą – kuo geriau pasinaudokite fono šviesa

Elnias stovi aukštoje žolėje.

„Auksinė valanda“ ne veltui taip vadinama. Pirmą valandą po patekėjimo ir paskutinę valandą iki saulėlydžio saulė būna žemai danguje, todėl šviesa tampa auksinė ir šilta. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nustatymai: 373 mm, 1/1250 sek., f/8 ir ISO1250. © Ben Hall

Nuotraukos bus dar geresnės, jei fotografuodami objektus pasirinksite tinkamą apšvietimą. Atsižvelgdami į gyvūnų elgesio modelius, stenkitės išnaudoti šiltą, ramią ankstyvo ryto ar vėlaus vakaro saulės šviesą, kurioje spalvos tampa sodrios, o šešėliai ilgi.

9. Lauko gylio valdymas

Elnias kelia galvą virš žaliuojančių paparčių – jų vaizdas sulietas.

Nors teleobjektyvo diafragma nėra laikoma sparčia, naudodamiesi ja vis tiek galėsite sulieti nuotraukų foną, nes didelis židinio nuotolis gali sudaryti, palyginti, nedidelio lauko gylio įspūdį, net naudojant gana siaurą diafragmą. Taip yra todėl, kad teleobjektyvas gali suspausti atstumą ir pritraukti sulietą, nesufokusuotą foną arčiau jūsų fotografuojamo objekto. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nustatymai: 400 mm, 1/60 sek., f/8 ir ISO1250. © Ben Hall

Šis patarimas tikrai svarbus. Standartinėje fotografijoje įprasta naudoti fotografavimo režimą „Pirmenybė diafragmai“ (AV ženklas jūsų fotoaparato ratuke). Makroobjektyvuose dėl artimų darbo nuotolių diafragma uždaroma iki f/16, f/22 arba dar daugiau, kad kuo labiau padidėtų lauko gylis ir tikrai visa nuotrauka būtų sufokusuota.

Laukinės gamtos fotografiją galite paįvairinti pasitelkę „bokeh“, tada objektas bus nuotraukos židinio taške. Tačiau, jei norite fotografuoti natūralią laukinės gamtos aplinką, stengsitės nenaudoti suliejimo funkcijos.

Ilgesnis židinio nuotolis gali lemti stipriau sulietą foną. Todėl, kai norima išskirti objektą ir sulieti jo foną, galima panaudoti teleobjektyvus, kad fone būtų mažiau detalių. Jei norite, kad suliejimas ir „bokeh“ efektas būtų stipresni, atsitraukite per kelis žingsnius ir priartinkite vaizdą, kad pasiektumėte ilgesnį židinio nuotolį.

10. Vaizdas iš labai arti

Rudas, šokinėjantis voras ant šakelės.

Gyvų objektų makrofotografija kai kada būna tikras iššūkis – kad užfiksuotumėte išties nepaprastus vaizdus, reikia tinkamos įrangos ir didelės kantrybės. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS 90D“ ir objektyvu „Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM“, nustatymai: 1/250 sek., f/8 ir ISO500. © Pierre Anquet

Parinkus vietovę ir užfiksavus norimą objektą natūralioje jo aplinkoje, galima padaryti įspūdingą nuotrauką. Tam jums reikės plataus kampo objektyvo. Fotografuojant mažesnius objektus, pavyzdžiui, paukščius ar net vabzdžius, nuotraukos bus geresnės, jei bus daromos labai iš arti, kad objektas nepranyktų plačiame kadre. Tam reikės specialaus makroobjektyvo. Galite naudoti „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nors jis ne makroobjektyvas – jis gali padidinti 0,41 karto ir fokusuoti iš arti, todėl nuotraukos bus labai panašios į makronuotraukas.

Dabartiniuose „Canon“ objektyvuose dažniausiai naudojamas hibridinis vaizdo stabilizavimas, koreguojantis ir x-y poslinkį, ir dažniau pasitaikančią kampinę vibraciją. Todėl šie objektyvai neprilygstami fotografuojant labai iš arti. Puikus pavyzdys „Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO STM“ ir „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ objektyvai – darant makronuotraukas artimiausiu fokusavimo atstumu, jie gali padidinti 0,5 karto.

Makroobjektyvas puikus tuo, kad juo galima padaryti nuotraukas, kuriose objektai matomi didesni, nei paprastai būtų matomi ekrane ar atspausdinus. Mažyčius vabzdžius parodysite kaip įspūdingus siaubūnus išsprogusiomis akimis ar atskleisite sudėtingas detales, kurių žmogaus akis paprastai nepastebėtų.

Jei ieškote tinkamo objektyvo laukinei gamtai fotografuoti, peržiūrėkite visą mūsų vadovą.


Autorius: Matthew Richards

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

 • LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

  Geriausi objektyvai natūraliai gamtai

  Išgaukite pribloškiančias laukinių gyvūnų ir paukščių nuotraukas, naudodami šiuos fiksuoto nuotolio ir priartinančius objektyvus.

 • Pavėsyje besiilsintis leopardas.

  LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

  Nuo prizininkų iki profesionalų

  Du Metų jaunojo laukinės gamtos fotografo apdovanojimo laimėtojai dalijasi, ką jiems reiškė ankstyva sėkmė.

 • Suskaidytas vaizdas, kuriame matyti fotoaparatas „Canon EOS R6“ ant didelio samanoto akmens ir „Canon EOS R7“, taip pat padėtas ant akmens.

  TECHNOLOGIJA

  APS-C ir viso kadro formatų skirtumų paaiškinimas

  Kuo skiriasi APS-C ir viso kadro fotoaparatai ir kuris jums tinka?

 • Rudas šokliavoris iš arti.

  MAKROFOTOGRAFIJA

  Atraskite vabzdžių pasaulį

  Atskleiskite slaptą šių mažų padarėlių gyvenimą, pasinaudodami Pierre’o Anqueto patarimais.