MAKROFOTOGRAFIJA

Kaip pasirinkti geriausią makrofotografijos įrangą pradedantiesiems

Nesvarbu, stambiu planu fotografuojate vabzdžius, kūdikius, naminius gyvūnus ar konditerijos gaminius, čia pateikiamos fotoaparato ir objektyvo funkcijos, į kurias reikia atkreipti dėmesį, bei geriausi priedai.
Stambiu planu nufotografuotas laumžirgis ant žolės stiebelio; užfiksuota naudojant objektyvą „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“.

Jei norite užfiksuoti geometrinius vabzdžių akies modelius, ryto rasos lašelį ant žolės stiebelio arba kūdikio blakstienas, geriausias būdas išryškinti gražias detales yra makrofotografija.

Vis dėlto, nors į makrofotografiją lengva pasinerti ir ji teikia daug malonumo, yra ir tam tikrų iššūkių, pavyzdžiui, reikia išgauti pakankamai didelį lauko gylį, kad visas mažas objektas būtų ryškus.

Daugelyje „Canon“ fotoaparatų ir objektyvų yra funkcijų, atitinkančių konkrečius makrofotografijos poreikius. Kad būtų lengviau išsirinkti tinkamą įrangą, išskirsime kelias funkcijas, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį renkantis geriausius fotoaparatus ir objektyvus pradedant makrofotografijos kelionę.

Itin stambiu planu nufotografuoti rasos lašai ant raudonos rožės; nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R7“ naudojant makroobjektyvą „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“.

Makrofotografija – tai mažų objektų fotografavimas stambiu planu, priartinus 0,5 karto ar daugiau. Objektai gali būti įvairūs – nuo augalų ir vabzdžių iki maisto ir net namų apyvokos daiktų. Makronuotraukas galite fotografuoti ir patalpoje, ir lauke. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R7“ su objektyvu „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“, nustatymai: 1/2000 sek., f/1,8 ir ISO 200.

Fotoaparato funkcijos makrofotografijai

Rankose laikomas fotoaparatas „Canon EOS R10“, kurio ekrane rodomi fokusuotės skirtingų parametrų serijos parametrai.

Canon EOS R10“ turi fokusuotės skirtingų parametrų serijos funkciją, kuria automatiškai palaipsniui keičiant židinio nuotolį užfiksuojamas vaizdų rinkinys. Netgi yra galimybė sulieti vaizdus fotoaparate, sukomponuojant tobulą ryškumą visame kadro gylyje.

Stambiu planu nufotografuota maisto lėkštė su įvairiomis daržovėmis ir virtais kiaušiniais; užfiksuota fotoaparatu „Canon EOS R10“.

Naudodami fokusavimo diapazoną, galite nurodyti norimų užfiksuoti vaizdų skaičių. Sluoksniuojant gautus vaizdus sukuriamas ryškus vaizdas su platesniu lauko gyliu. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 35 mm, 1/2000 sek., f/5 ir ISO 1 600.

Pažangus fokusavimas

Makrofotografijoje fokusavimas yra itin svarbus. „Canon EOS R“ sistemos fotoaparatai puikiai tinka makrofotografijai, nes jie turi daugybę galingų funkcijų, kurios padės tobulai sufokusuoti kiekvieną kartą fotografuojant.

Kuo arčiau jūsų objektas, tuo mažesnis lauko gylis ties tam tikru diafragmos nustatymu. Jei nepakanka šviesos, o fotografuojant iš labai arti tai pasitaiko dažnai, reikia plačiau atverti diafragmą, kad patektų daugiau šviesos, o tai dar labiau sumažina lauko gylį. Tai reiškia, kad bus sufokusuota tik maža vaizdo dalis, – šis pasirinkimas nėra idealus, kai siekiama išryškinti visas detales.

Siekiant įveikti šį iššūkį, keli EOS R sistemos fotoaparatai, pvz., EOS R10 ir EOS R50, turi fokusuotės skirtingų parametrų serijos funkciją. Šia funkcija užfiksuojamos kelios to paties kadro nuotraukos, automatiškai palaipsniui perkeliant fokusavimo tašką, kad būtų užfiksuota daug smulkių ryškiai sufokusuotų fragmentų. Tuomet šiuos vaizdus galima sujungti ir sukurti vieną vaizdą, kuriame sufokusuota kur kas didesnė objekto dalis, nei tai būtų galima padaryti vienu kadru. Ši funkcija vadinama fokusavimo sluoksniavimu arba gylio komponavimu, o kai kuriuose fotoaparatuose tai atliekama automatiškai fotoaparate. Taip pat galite dirbti rankiniu režimu, naudodami tokius įrankius, kaip „Depth Compositing“ programinėje įrangoje „Canon Digital Photo Professional“ (DPP).

Fotoaparato EOS R50 pažangusis A+ režimas teikia dar daugiau galimybių. Jis automatiškai nustato, kada reikia atlikti fokusavimo sluoksniavimą, užfiksuoja kelis kadrus ir sukomponuoja gylį fotoaparate, kad jo nereikėtų nustatyti patiems.

Jei naudojate „Canon“ beveidrodinius fotoaparatus, jais taip pat galima maksimaliai valdyti fokusavimą. Visuose EOS R sistemos fotoaparatuose yra galimybė ekrane matyti rankinio fokusavimo piką, kai ryškiomis spalvomis išskiriamos sufokusuotos vaizdo sritys. Taip pat galima priartinti vaizdą naudojant tiesioginės peržiūros režimą „Live View“ ir rankiniu būdu patikrinti fokusavimą. Ant kai kurių fotoaparatų korpuso, pavyzdžiui, EOS R10 ir EOS R7, taip pat yra AF / MF jungikliai, kuriais galima greitai perjungti rankinio fokusavimo režimą ir tiksliai pasirinkti fokusuojamą sritį.

Geriausi fotoaparatai su pažangia fokusavimo funkcija makrofotografijos pradedantiesiems:

Itin stambiu planu nufotografuota geltona gėlė su smulkiomis sufokusuotomis žiedlapių detalėmis; užfiksuota fotoaparatu „Canon EOS R50“.

Dėl EOS R50 fotoaparato APS-C jutiklio maži objektai kadre tampa didesni nei yra, kai su viso kadro fotoaparatu naudojate tuos pačius objektyvus. Be to, fotoaparatas turi greito nepertraukiamo fotografavimo funkciją iki 15 k./sek. sparta ir tylų elektroninį užraktą bei suteikia galimybę fotografuoti judančius objektus, pvz., gėles vėjyje. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R50“ su objektyvu „Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“, nustatymai: 1/125 sek., f/8 ir ISO 400.

Itin stambiu planu nufotografuotos kelios rausvos gėlės; užfiksuota fotoaparatu „Canon EOS R50“.

Kompaktiška EOS R50 konstrukcija ir lengvas svoris puikiai tinka makrofotografijai, kai fotoaparatas laikomas rankose. Jis turi tokį patį RF objektyvo adapterį kaip ir kiekvienas EOS R sistemos fotoaparatas, o tai reiškia, kad galite pridėti bet kokį RF ar RF-S objektyvą, įskaitant daugybę makroobjektyvų. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R50“ su objektyvu „Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“, nustatymai: 1/250 sek., f/2,8 ir ISO 800.

Jutiklio dydis ir raiška

Kai kuriuose EOS R sistemos fotoaparatuose yra viso kadro jutiklis, o kai kuriuose – APS-C jutiklis. Abiejų tipų jutikliai yra naudingi užsiimant makrofotografija. Aps-C jutikliai yra mažesni, o tai reiškia, kad nustačius tą patį židinio nuotolį maži objektai kadre atrodo didesni nei naudojant viso kadro jutiklį. APS-C jutikliai paprastai suteikia didesnį lauko gylį nei viso kadro jutikliai. Dėl to APS-C fotoaparatai, pvz., EOS R10 ir EOS R50, puikiai tinka makrofotografijai.

Tačiau jei fotografuojate mažą objektą, kuris juda, ir turite naudoti didelį užrakto greitį, ypač jei nepakanka šviesos ir reikia didelio ISO, tuomet švaresnį vaizdą perteiks viso kadro fotoaparatas, pvz., EOS R8.

Nesvarbu, ar pasirinksite APS-C, ar viso kadrofotoaparatą, makrofotografijai taip pat pravers jutiklis su dideliu megapikselių kiekiu. Daugiau pikselių reiškia daugiau detalių, todėl apkarpius vaizdą siekiant kadre padidinti mažą objektą, jis vis tiek atrodys ryškus.

Geriausi fotoaparatai su APS-C jutikliu makrofotografijos pradedantiesiems:

Objektyvo funkcijos makrofotografijai

Objektyvas „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ šalia ramunėlių puokštelės.

Naudojant objektyvą „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ galima sufokusuoti net 14 cm atstumu ir padidinti objektą 0,5 k. Dėl platus regos kampo į kadrą patenka daugybė detalių, o integruotas optinis vaizdo stabilizatorius padeda išvengti vaizdo susiliejimo, kurį sukelia fotoaparato drebėjimas, net jei fotografuojate laikydami fotoaparatą rankose.

Itin stambiu planu nufotografuotas ramunė; užfiksuota naudojant objektyvą „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“.

Objektyvas „RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ fokusuoja greitai ir pasižymi tyliu žingsniniu varikliu, todėl nereikia jaudintis, jei objektas juda – vis tiek gausite tikslų kadrą. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“, nustatymai: 1/4000 sek., f/1,8 ir ISO 100.

didinimas

Užsiimant makrofotografija svarbiausia objektyvo funkcija yra didinimas. Kai objektyvas padidina 0,5 k. (arba 1:2), vaizdas jutiklyje atitinka pusę jo realaus dydžio. Kai objektyvas padidina 1,0 k. (arba 1:1), vaizdas jutiklyje atitinka realų dydį. Taip išryškėja itin daug detalių, ypač kai vaizdas peržiūrimas didesniame ekrane ar spaudinyje.

Siekiant tokio didinimo efekto, makroobjektyvai turi turėti trumpą minimalų fokusavimo atstumą, kad galėtų sufokusuoti labai arti objekto. Pavyzdžiui, „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“, kuris gali sufokusuoti net 14 cm atstumu, ir „RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“, kuris gali sufokusuoti net 17 cm atstumu. Abu objektyvai didina 0,5 k. ir turi greitą maksimalią diafragmą, įleidžiančią daug šviesos, taip pat turi vaizdo stabilizatorių (IS), kuris padeda išvengti susiliejimo, kai fotografuojate laikydami fotoaparatą rankose ir naudojate ilgesnį išlaikymą.

Geriausi 0,5 k. didinimo ir trumpo židinio nuotolio makroobjektyvai pradedantiesiems:

Stambiu planu nufotografuota rausva gėlė; užfiksuota naudojant objektyvą „Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“.

Objektyvas „RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“ nėra išskirtinai makroobjektyvas, tačiau jis pasižymi didžiausiu 0,28 k. priartinimu ir galinga mastelio keitimo funkcija, todėl galite sufokusuoti netrikdydami objekto ir užfiksuoti net menkiausias detales per atstumą. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R50“ su objektyvu „Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“, nustatymai: 1/320 sek., f/7.1 ir ISO 100.

Itin stambiu planu nufotografuotas žiedinis kopūstas „Romanesco“; užfiksuota naudojant objektyvą „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“.

Kitas plačiu artinimo diapazonu pasižymintis objektyvas yra „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“. Naudojant rankinį fokusavimą, jo maksimalus priartinimas 0,59 k., o tai reiškia, kad galite užfiksuoti itin detalius kadrus stambiu planu. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“, nustatymai: 35 mm, 1/200 sek., f/10 ir ISO 400.

Židinio nuotolis

Gali atrodyti akivaizdu, kad fotografavimui iš arti reikėtų rinktis mažo židinio nuotolio objektyvą, tačiau teleobjektyvai taip pat turi nemažai privalumų. Fotografuodami šiek tiek iš toliau, mažiau trikdysite fotografuojamą objektą arba nemesite ant jo nepageidaujamų šešėlių. Makrofotografijos teleobjektyvai, pvz. „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“ su 0,5 k. didinimu, suteikia galimybę stovėti toliau nuo objekto ir užpildyti juo visą kadrą. Objektyve naudojamas optinis vaizdo stabilizatorius, kaip ir kituose panašiuose platesnio kampo objektyvuose, kad naudojant ilgesnį išlaikymą visas vaizdas būtų ryškus.

Taip pat galite naudoti artinantį teleobjektyvą, pvz. „Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“ arba „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“. Nors jie nėra išskirtinai makroobjektyvai (0,5 k.), jų maksimalus teleobjektyvo židinio nuotolis suteikia galimybę fotografuoti stambiu planu ir užpildyti visą kadrą fotografuojant iš toliau.

Geriausi teleobjektyvai makrofotografijai ir artinantys teleobjektyvai makrofotografijos pradedantiesiems:

Vaizdo įrašo, kuriame aiškinama centrinio fokusavimo makrofunkcija, ekrano kopija. Ekrano kopijoje rodoma naudotojo ranka, reguliuojanti „Canon“ objektyvą prie mažo žmogaus figūros modelio.

Centrinio fokusavimo makrofunkcija

Kai kurie „Canon“ RF objektyvai, įskaitant „RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ ir „RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM“, turi centrinio fokusavimo makrofunkciją. Nors šiais objektyvais neišgaunamas makrodidinimas naudojant automatinį fokusavimą, rankinio fokusavimo režimu jų minimalus fokusavimo atstumas yra daug mažesnis, o tai reiškia, kad jais galima fokusuoti iš daug arčiau ir pasiekti bent 0,5 k. makrodidinimą.

Geriausi objektyvai pradedantiesiems su centrinio fokusavimo makrofunkcija:

Norite žengti toliau?

Jei įsimylėjote makrofotografiją, tikriausiai esate pasiryžę daugiau investuoti į profesionalų lygio objektyvus su didesniu didinimu, geresne optine kokybe ar didesniu židinio nuotoliu, kad galėtumėte fotografuoti kadrą užpildančius objektus, prie kurių negalite fiziškai priartėti. Peržvelkite mūsų profesionalams skirtų objektyvų makrofotografijai vadovą (tam tikromis kalbomis).

Priedai makrofotografijai

Išmaniajame telefone pateikti trys programėlės „Canon Camera Connect“ rodiniai, naudojami rankiniu būdu fokusuojant žalio obuolio kotelį stambiu planu.

Naudodami programėlę „Canon Camera Connect“ galite reguliuoti fotoaparato nustatymus ir paleisti užraktą per savo išmanųjį telefoną. Naudodami suderinamus objektyvus galite netgi įjungti ir valdyti rankinį fokusavimą neliesdami fotoaparato, užtikrindami stambaus plano kadrų ryškumą.

Programėlė „Canon Camera Connect“ suteikia galimybę valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu. Išmaniojo telefono ekrane galite naudoti tiesioginės peržiūros režimą „Live View“, norėdami patikrinti ir sureguliuoti fokusavimą arba valdyti ekspoziciją ir paleisti užraktą nuotoliniu būdu, kad nesudrebintumėte fotoaparato ir nesutrikdytumėte objekto.

Jei norite naudoti ilgesnį išlaikymą, ant trikojo fotoaparatas bus stabilus, tačiau gali nepavykti priartėti prie objekto. Išeitis – maža ir universali „Canon“ trikojo rankena HG-100TBR, pateikiama su nuotoliniu valdikliu, kuris padės išvengti fotoaparato drebėjimo. Taip pat galite naudoti sėdmaišį, ant kurio galėtumėte pasidėti objektyvą, kad kadrai būtų stabilesni, arba suteikti fotoaparatui paminkštinimą, kai dirbate arčiau žemės.

Tarp suderinamo objektyvo ir fotoaparato korpuso galima įstatyti plėtimo žiedus, kurie suteikia dar didesnį objektyvo didinimą be jokių iškraipymų ir neprarandant vaizdo kokybės.

Apšvietimas gali būti keblus užsiimant makrofotografija, tačiau naudodami išorinę blykstę, pvz., „Canon Speedlite EL-100“, susietą su belaidžiu „Speedlite“ siųstuvu ST-E10, galite sukurti tikslesnį ir kryptingesnį objekto apšvietimą. Atsidavusiems makrofotografams skirta blykstė „Canon Macro Ring Lite MR-14EX II“, tvirtinama suderinamų objektyvų priekyje, suteikia visą reikiamą ir valdomą apšvietimą fotografuojant objektą stambiu planu.

Tai pagrindinės funkcijos, į kurias reikia atkreipti dėmesį įsigyjant makrofotografijos įrangą. Net ir neturėdami visos įrangos galėsite užfiksuoti nuostabių kadrų stambiu planu. Svarbiausia yra jūsų kūrybiškumas!



Autorius: Peter Wolinski

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai