MAKROFOTOGRAFIJA

Esminiai makrofotografijos patarimai ir metodai

Pradėti naudoti fotografavimą stambiu planu yra paprasta: šiame makrofotografijos vadove aptariami geriausi „Canon“ fotoaparatai ir objektyvai, kuriais užfiksuojami neįtikėtino detalumo kadrai, jame taip pat rasite patarimų ir gudrybių, kaip užfiksuoti pribloškiančias nuotraukas.
Itin stambiu planu užfiksuotos ryškiaspalvės vapsvos, besimaitinančios ant gelsvai žalios spalvos gėlės kuokelio, nuotrauka.

Įvairių objektų, pradedant vabzdžiais bei gėlėmis ir baigiant maistu bei namų apyvokos reikmenimis, nuotraukos stambiu planu gali atskleisti stulbinančius detalumo lygius. Galima pamanyti, kad norint daryti puikias makrofotografijos nuotraukas, reikia sudėtingos įrangos ir profesinių įgūdžių, tačiau pasinaudodami keliais patarimais ir gudrybėmis, visi gali daryti nuostabias nuotraukas stambiu planu, net ir nebrangiais fotoaparatais ir objektyvais. Skaitykite mūsų makrofotografijos vadovą, kuriame rasite visus reikiamus patarimus.

Kaip fotografuoti stambiu planu?

Kad būtų paprasta, daugelyje pradedantiesiems skirtų „Canon“ fotoaparatų yra fotografavimo stambiu planu režimas, kurį galima įjungti režimų ratuku arba per meniu sistemą. Naudojantis šiuo režimu nustatomi optimalūs fotografavimo stambiu planu nustatymai. Visavertė makrofotografija yra dar daugiau, paprastai apima objektyvą, suteikiantį visą 1,0 k. didinimą. Tai reiškia, kad maži objektai atkuriami visu dydžiu fotoaparato vaizdo jutiklyje, kad gautas nuotraukas būtų galima labai padidinti jas peržiūrint ekrane arba išspausdinus.

Šiame makrofotografijos vadove siekiama atsakyti į dažniausiai iškylančius klausimus apie makrofotografiją ir fotografavimą stambiu planu, įskaitant nurodytus toliau.

  1. Rinkinio pasirinkimas: kad ir kokį rinkinį turite, galite daryti puikias nuotraukas stambiu planu, tačiau galingas fotoaparatas ir specialus makrofotografijai skirtas objektyvas fotografavimą gali kilstelėti į kitą lygį.
  2. Nustatymų išmanymas: automatiniai fotografavimo stambiu planu režimai puikiai tinka atsitiktiniams kadrams stambiu planu padaryti, tačiau perėjus prie pirmenybės diafragmai (Av) arba rankinio (M) režimo, galima visiškai išlaisvinti kūrybiškumą.
  3. Patikimas sufokusavimas: „Canon“ patikimos automatinio fokusavimo sistemos puikiai tinka įprastoms nuotraukoms daryti, tačiau darant tikrus makrofotografijos kadrus, verta išbandyti tokias funkcijas kaip fokusavimo piką ir diapazoną.
  4. Nuotraukų redagavimas: dažnu atveju redagavimas yra naudingas makrofotografijai, tačiau profesionalu būti nebūtina. Paprasčiausias kadro apkirpimas padės išryškinti smulkesnes detales, tačiau taškų ištaisymo funkcija „Spot Healing“ gali padėti ištobulinti galutinį produktą.

Geriausias rinkinys makrofotografijai

Itin stambiu planu užfiksuotos kriauklės nuotrauka, kurioje matyti spiralių tekstūra.

Panašiai kaip ir kituose „Canon EOS R“ sistemos fotoaparatuose, „EOS RP“ įdiegta daug veiksmingų makrofotografijai tinkamų funkcijų, įskaitant fokusavimo piką ir fokusavimo diapazoną. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nustatymai: 24 mm, 15 sek., f/4 ir ISO100.

Itin stambiu planu užfiksuotos raudonos gėlės nuotrauka, kurioje matyti žiedlapių detalės.

Fotoaparate EOS RP taip pat yra sukiojamas galinis jutiklinis ekranas. Jis labai praverčia darant makrofotografijos nuotraukas iš sudėtingų kampų, taip pat suteikia galimybę greitai ir lengvai fokusuoti įprastai fotografuojant stambiu planu, nes galite tiesiog paliesti peržiūros vaizdą tame taške, kuriame norite automatiškai fokusuoti. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nustatymai: 24 mm, 1/10 sek., f/4 ir ISO 100.

Norint fotografuoti stambiu planu, nereikia brangių fotoaparatų ir objektyvų. Geriausias makrofotografijai skirtas fotoaparatas yra tas, kurį laikote rankose. Daugelyje pradedantiesiems skirtų kasdienio naudojimo fotoaparatų yra fotografavimo stambiu planu režimas, suteikiantis galimybę fokusuoti būnant vos 1 cm atstumu. Kompaktiniame fotoaparate „Canon PowerShot G7 X Mark III“ yra galingesnis fotografavimo stambiu planu režimas, suteikiantis papildomą galimybę naudoti fokusavimo piką ir dar tiksliau fokusuoti rankiniu būdu, apie tai pakalbėsime vėliau.

EOS fotoaparatai su keičiamais objektyvais suteikia daugiau lankstumo fotografuojant stambiu planu, kadangi galima prijungti užduočiai idealiai tinkantį objektyvą. Juose taip pat yra sukiojami jutikliniai ekranai, todėl galima fotografuoti iš bet kurio kampo, be to, įdiegtos fokusavimo diapazono ir fokusavimo piko funkcijos.

Beveidrodinis fotoaparatas „Canon EOS M50 Mark II“ yra puikus nebrangus variantas, ypač naudojant kartu su objektyvu „EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM“. Jis suteikia didesnį maksimalų 1,2 k. priartinimą, be to, buvo pristatytas kaip pirmasis pasaulyje automatinio fokusavimo objektyvas su įmontuota LED blykste „Macro Lite“, skirta apšviesti objektą.

Rožės viduriuko nuotrauka stambiu planu, užfiksuota išjungus blykstę „Macro Lite“.

Objektyve „Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM“ integruota blykstė „Macro Lite“; aukščiau pavaizduota, kokį skirtumą padaro šviesa. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS M3“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS M6 Mark II“) ir objektyvu „Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM“, nustatymai: 1,3 sek., f/7.1 ir ISO100.

Rožės viduriuko nuotrauka stambiu planu, užfiksuota įjungus blykstę „Macro Lite“.

Papildomas apšvietimas, kurį suteikia blykstė, padeda iš vaizdo pašalinti šešėlius ir tamsias sritis. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS M3“ su objektyvu „Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM“, nustatymai: 0,4 sek., f/7.1 ir ISO100.

Kurie objektyvai geriausiai tinka makrofotografijai?

Daugelis su „Canon“ EOS serijos fotoaparatais tiekiamų objektyvų pasižymi įspūdingais minimaliais fokusavimo atstumais (MFD). Tarp jų yra „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, skirtas EOS R sistemos fotoaparatams, kurio MFD yra vos 13 cm, bei „EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II“, skirtas APS-C formato DSLR fotoaparatams, kurio MFD yra 25 cm, ir kurį galima naudoti su EOS R sistemos arba EOS M serijos fotoaparatais prijungus tvirtinimo adapterį EF-EOS R arba EF-EOS M. Tą patį galima pasakyti ir apie objektyvą „Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM“, kuriame įdiegta panaši blykstė „Macro Lite“ kaip ir „EF-M 28mm“. Jis yra fantastiškas nebrangus variantas įsigyjant pirmą makrofotografijai skirtą objektyvą.

Itin stambiu planu užfiksuoto lapo nuotrauka, kurioje matyti sudėtinga lapo struktūra.

Kaip ir daugelyje naujausių „Canon“ makroobjektyvų, objektyve „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ įdiegtas hibridinis vaizdo stabilizatorius. Jis neutralizuoja judesius į šonus, aukštyn ir žemyn, todėl stabilizavimas yra gerokai veiksmingesnis, kai fotografuojant stambiu planu bei taikant makrofotografiją, fotoaparatas laikomas rankose. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“; nustatymai: 1/40 sek., f/2 ir ISO800.

Itin stambiu planu užfiksuota drugelio galvos ir sparnų nuotrauka.

1,4 k. didinantis objektyvas „Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM“ suteikia galimybę užfiksuoti neįtikėtinas detales, pvz., atskirus žvynelius ant šio drugelio sparnų. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon“ RF „100 mm F2.8L MACRO IS USM“, nustatymai: 1/50 sek., f/4,5 ir ISO3200. © Oliver Wright nuotrauka

Entuziastams, norintiems kilstelėti savo meninę makrofotografiją į kitą lygį, idealiai tinka specialūs makroobjektyvai ir „Canon“ viso kadro fotoaparatai. Fotoaparatuose „Canon“ EOS RP ir EOS R6 įdiegti viso kadro jutikliai išlaiko neįtikėtiną vaizdo kokybę esant silpnam apšvietimui, kad kadrai būtų švarūs net ir nustačius didelį ISO jautrumą. Juose abiejuose yra ir fokusavo diapazono režimas, kuris ypatingai naudingas makrofotografijoje. Apie šią funkciją paaiškinsime truputį toliau. Puikūs pagalbininkai yra ir objektyvai „Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“ bei „RF 85mm F2 MACRO IS STM“. Jie užtikrina maksimalų 0,5 k. didinimą, juose taip pat įdiegti hibridiniai vaizdo stabilizatoriai, kad vaizdai fotografuojant laikant fotoaparatą rankose būtų ryškūs.

Tas pats galioja ir profesionalų kategorijos objektyvui „Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM“, skirtam DSLR fotoaparatams. Siekiant užtikrinti labai didelį didinimą, aukščiausio lygio profesionalų objektyvas „Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM“ suteikia didžiulį 1,4 k. didinimą.

Geriausi makrofotografijai skirti nustatymai

Moteris daro kriauklės makrofotografijos nuotrauką „Canon“ fotoaparatu ir objektyvu. Ji apsirengusi žieminiais drabužiais ir alkūnėmis remiasi į smėlį, kad turėtų atramą.

Tik pagalvokite, kiek detalių galima užfiksuoti plačiakampiame horizontaliame kadre. O dabar įsivaizduokite, kad didžiąją fotoaparato vaizdo jutiklio dalį užima pašto ženklo dydžio objektas. Net ir 0,5 k. makroobjektyvo didinimas gali atskleisti smulkias detales, kurios plika akimi paprastai nepastebimos.

Vyras naudoja fotoaparatą su dideliu objektyvu, kad stambiu planu nufotografuotų ant lapo tupintį vabzdį.

Vabzdžių ir kitų vabalų fotografavimas stambiu planu gali nepavykti. Sėkmingų kadrų skaičių galite padidinti pasirinkdami „AI Servo“ (nepertraukiamo) automatinio fokusavimo režimą ir didelės spartos nepertraukiamo fotografavimo režimą. Laikykite nuspaustą užrakto mygtuką, kad greitai užfiksuotumėte kadrų seriją ir būtumėte tikri, kad pavyko pagauti keletą vertų pasilikti kadrų.

Daugelyje „Canon“ fotoaparatų įdiegtas fotografavimo stambiu planu režimas veikia puikiai, bet norint kūrybiškiau fotografuoti stambiu planu naudojant entuziastų lygio fotoaparatus, geriausia perimti kontrolę į savo rankas. Pusiau automatinių ir rankinių režimų naudojimas gali atsipirkti.

Ypatingu iššūkiu tampa lauko gylis (atstumas tarp ryškiai perteikiamų artimiausio ir tolimiausio taškų fotografuojamame vaizde), kuris fotografuojant stambiu planu pasidaro labai mažas, o taikant makrofotografiją pasidaro visiškai mažytis. Siekiant maksimaliai padidinti lauko gylį, galima įjungti fotografavimo režimą „Av“ (pirmenybė diafragmai) ir nustatyti siaurą diafragmą, kad ji būtų tarp f/16 ir f/22. Tačiau, jei apšvietimas būtų labai ryškus, gali tekti nustatyti trumpą užrakto greitį, kad pavyktų užtikrinti teisingą ekspoziciją. Paprastai tai nebūna problema, jei naudojamas trikojis, kai pasitelkiama makrofotografija fotografuojant gėles arba maistą stambiu planu ar natiurmortus, tačiau dėl blankios šviesos nuotraukos gali būti plokščios. Kai fotografuojama patalpoje, padidinti apšvietimo lygį galima staline lempa arba pasinaudojant dienos šviesa, sklindančia pro langą. Fotografinės LED lempos taip pat geras pasirinkimas, pavyzdžiui, aukščiau minėtos kai kuriuose „Canon“ objektyvuose įmontuotos LED blykstės „Macro Lite“.

Vabzdžių makrofotografija reikalauja trumpo užrakto greičio, kad būtų sustabdytas judesys. Tai pasakytina ir apie fotografuojamus kitus gyvus objektus, pvz., kai naudojant makrofotografiją fotografuojama akis. Vienas iš būdų tai pasiekti, kai kartu naudojama siaura diafragma, yra padidinti fotoaparato ISO nuostatą. Tačiau pasirinkus didesnį ISO jautrumą galima prarasti smulkias detales, taip pat gali padaugėti vaizdo iškraipymų: tuomet ir pagelbsti viso kadro fotoaparatų, pvz., EOS RP arba EOS R6, galimybės, užtikrinančios nedaug iškraipymų.

Pažangesnis sprendimas yra naudoti blykstę arba „Speedlite“. Ji ne tik užtikrina geresnį apšvietimą: kadangi blykstė apšviečia labai trumpai, ji efektyviai sustabdo judesį. Kad būtų maksimaliai valdomas fotografavimas stambiu planu ir užtikrinamas apšvietimas be šešėlių naudojant makrofotografiją, blykstė „Canon Macro Ring Lite MR-14EX II“ yra suderinama su daugeliu „Canon“ makroobjektyvų.

Makrofotografijos taikymo metodai

Vanilinių ledų kaušelio, padengto plonu žiedo formos šokolado sluoksniu, papuošto pabarstukais ir plonu žaliu lapeliu, vaizdas stambiu planu.

Norint užtikrinti nepriekaištingą ryškumą fotografuojant itin stambiu planu ir naudojant makrofotografiją, paprastai reikia, kad fotoaparatas būtų kaip įmanoma stabilesnis. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS M50 Mark II“ ir objektyvu „Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM“, nustatymai: 1/125 sek., f/5.6 ir ISO2500.

Ryškiai rožinės spalvos gėlės nuotrauka stambiu planu.

Gamta paslėpė grožio gylį, kurį galite atskleisti pasitelkdami fotografavimą stambiu planu ir makrofotografiją. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon“ RF „85 mm F2 MACRO IS STM“, nustatymai: 1/1250 sek., f/2 ir ISO400. © Ilvy Njiokiktjien

Gali būti sudėtinga fokusuoti fotografuojant stambiu planu, be to, tai reikalauja didelio tikslumo, nes lauko gylis paprastai būna mažytis. Programėlėje „Canon Photo Companion“ įdiegtas naudingas įrankis, apskaičiuojantis artimiausią ir tolimiausią fokusuotės taškus, lauko gylį ir hiperfokalinį nuotolį, atsižvelgiant į fotoaparatą bei nustatymus.

Fotografuojant natiurmortus, pvz., maistą, pasitelkiant makrofotografiją, fotoaparatą geriausia pritvirtinti prie trikojo ar kitos atramos, kad jis būtų užfiksuotas ir nebūtų jokio judėjimo ar suliejimų. Kad fotoaparatas visiškai nesujudėtų, pravartu naudoti dviejų sekundžių laikmatį arba nuotolinį valdiklį, kad fotografuojant nereikėtų prisiliesti prie fotoaparato.

Net ir naudojant trikojį, vibracijas gali sukelti prisilietimas prie fotoaparato prieš pat eksponavimą, o DSLR fotoaparatų atveju – atspindžio veidrodžio pajudėjimas. Daugumoje „Canon“ DSLR fotoaparatų galima pasirinkti naudingą nustatymų derinį: dviejų sekundžių delsos laikmatį kartu su veidrodžio fiksavimo režimu. Tuomet veidrodis pakils likus dviem sekundėms iki fotografavimo taip suteikiant pakankamai laiko vibracijoms išsisklaidyti. Tokiais atvejais taip pat praverčia programėlė „Canon Camera Connect“, suteikianti galimybę valdyti fotoaparatą telefonu.

A close-up image of blue flowers; the blooms in the centre are in focus, while the background is blurred.

Kai fotoaparatas užfiksuotas, automatinio fokusavimo funkcija gali gerai veikti, jei naudojamas vieno taško AF ir yra tiksliai išlygiuotas su objekto dalimi, kuri turėtų būti ryškiausia. Rankinis fokusavimas gali suteikti dar geresnį rezultatą, kaip pavaizduota vaizdo įraše aukščiau. „Canon“ naujausiame EOS M ir visose EOS R sistemos beveidrodiniuose fotoaparatuose įdiegta fokusavimo piko funkcija (objektyvas turi būti perjungtas į MF režimą). Įjungus ją, sufokusuotos sritys vaizdo rėmelyje bus rodomos vaizdo ieškiklyje arba galiniame ekrane, kad būtų galima dar tiksliau suderinti kadrą. Arba galima naudoti pageidaujamos srities padidinto vaizdo peržiūrą ir taip užtikrinti optimalų rankinį fokusavimą. Tą patį metodą galima naudoti ir „Canon“ DSLR fotoaparatų galiniame ekrane, kai įjungtas „Live View“ režimas.

Net ir taikant tiksliausią fokusavimą ir siaurą diafragmą, kartais gali nepavykti užtikrinti pageidaujamą ryškumą priekinėje ir galinėje dalyje. Vėlgi, taip nutinka dėl labai mažo lauko gylio fotografuojant stambiu planu. Kai kuriuose „Canon“ fotoaparatuose, įskaitant „Canon EOS RP“ ir „EOS R6“, yra įdiegtas fokusavimo diapazono režimas. Jis puikiai tinka makrofotografijai, nes kadrų serija padaroma automatiškai keičiant fokusavimo atstumą su kiekvienu kadru. Tuomet redagavimo etapu seriją galima sujungti į vieną vaizdą ir taip gauti platesnę židinio plokštumą.


Norint išryškinti detales, verta paeksperimentuoti su skirtingais šviesos šaltiniais, pradedant nuo natūralaus apšvietimo ir šviesos atspindėjimo pasitelkiant baltą kortelę ar popieriaus lapą iki fotografijai skirto LED apšvietimo skydo ar „Speedlite“ blykstės. Dalyje „Canon“ makroobjektyvų taip pat yra integruota blykstė „Macro Lite“, padedanti pašalinti šešėlius ir tamsias sritis.

Kaip redaguoti makrofotografijos nuotraukas

Fotoaparato „Canon EOS R6“ galinis ekranas, kuriame matyti įjungtas RAW fotografavimo režimas ir nustatymai, skirti stambiu planu fotografuoti papūgos galvą.

Daugelyje „Canon“ fotoaparatų įdiegtas RAW kokybės režimas. Pasitelkite jį, kad turėtumėte daugiau laisvės redagavimo etapu naudodami tokią programinę įrangą kaip „Canon Digital Photo Professional“ (galima atsisiųsti nemokamai). Galėsite tiksliai suderinti ekspozicijos vertę ir baltos spalvos balansą, kad pasiektumėte optimalų ryškumą ir spalvų perteikimą neprarasdami vaizdo kokybės. Taip pat galite pritaikyti ryškinimą arba naudoti filtrą „Unsharp Mask“, kad pabrėžtumėte detales ir sustiprintumėte įspūdį derindami aiškumą, kontrastą, atspalvį ir sotį.

Didžiąją dalį užfiksuotų stambiu planu ir makrofotografijos vaizdų pravartu šiek tiek paredaguoti. Jei dėl objektyvo minimalaus fokusavimo atstumo nepavyksta priartėti prie fotografuojamo objekto tiek, kiek pageidaujama, panikuoti nereikia. Kūrybiškai panaudotas apkirpimas redagavimo etapu suteikia galimybę pašalinti nepageidaujamus vaizdo pakraščius ir išsaugoti tik pageidaujamą sritį.

Nebūna visiškai tobulų dalykų. Kai darote makrofotografijos nuotraukas arba nuotraukas stambiu planu, vien smulkių detalių, kurias užfiksuosite, lygis išryškins bet kokias dulkes, dėmeles ir kitus trūkumus. Taškų ištaisymo teptuko funkcija „Spot Healing Brush“ arba klonavimo įrankis vaizdų redagavimo programinėje įrangoje gali efektyviai juos paslėpti nukopijuojant ryškumo, spalvos ir tekstūros duomenis iš aplinkinių pikselių.

Naujausioje „Canon“ programos „Digital Photo Professional“ (DPP) versijoje yra įdiegtas gylio komponavimo įrankis. Jis automatizuoja vaizdų, užfiksuotų naudojant EOS R sistemos fotoaparatuose įdiegtą fokusavimo diapazono režimą, konvertavimo procesą ir sujungia juos į vieną vaizdą. Šis įrankis puikiai tinka praplėsti veiksmingą lauko gylį stambaus plano arba makrofotografijos nuotraukose.


Tikimės, kad šie patarimai ir metodai pademonstravo, kaip lengva pradėti daryti makrofotografijos nuotraukas ir įkvėpė jus išeiti į lauką ir pabandyti išryškinti detales bei užfiksuoti savo nuotraukas stambiu planu.



Autorius: Matthew Richards

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai