Tulips in a garden framed by trails of light.

FOTOGRAFAVIMAS SODE

Auginkite kūrybiškumą – trys projektai, kuriuos galite išbandyti savo sode

Jeigu pasisekė turėti sodą, jis gali tapti tikra palaima. Tai ne tik erdvė lauke, kurioje galite įkvėpti gaivaus oro, pasilepinti saule ar gėrėtis bundančia gamta, bet ir vieta, atverianti daugybę galimybių fotografijai. Čia aptarsime tris metodus, kurie padės įžiebti jūsų kūrybiškumą – nuo tulpių tapymo šviesa ir žvaigždžių fotografavimo iki bandymo pagauti kadre gražius sodo paukščius...

Nakties vizija – tapymas su šviesa

Vadovaudamiesi šiais paprastais žingsniais, galėsite lengvai sukurti savo šviesos tapybos kūrinį.

1. Pasiruoškite įrangą

A torch with different coloured cups taped to the end.
Šviesos lazdelę galite pasidaryti iš namuose turimų daiktų, pvz., iš spalvotų plastikinių puodelių.

Jums reikės

  • Kamera
  • Trikojis
  • Išmanusis telefonas
  • Žibintas
  • Spalvoti plastikiniai puodeliai (arba panašūs spalvoti daiktai, pvz., maži maisto laikymo indai, servetėlės ar margaspalvės kalėdinės lemputės)
Tapymas šviesa – tai paprastas metodas, kurį sutemus galite išbandyti savo sode, kad sukurtumėte ryškių ir energingų nuotraukų. Visų pirma pasigaminkite šviesos lazdelę – mes sudėjome vieną ant kito tris spalvotus plastikinius puodelius ir lipnia juosta priklijavome juos prie žibinto. Kai fotografuosite su ilga ekspozicija, mojuodami šia savadarbe lazdele sukursite išsiliejusias spalvų juostas.

2. Nustatykite fotoaparatą

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Pastatykite fotoaparatą taip, kad objektas atsidurtų kadre. Tai gali būti gėlės žiedas, medis arba lapas – bet kas jūsų sode.

Sukomponuokite kadre gėles, medžius ar kitus tinkamus savo sodo objektus. Galbūt naudinga tai būtų padaryti dieną, kad turėtumėte laiko kompozicijai patobulinti. Kai sutems, pastatykite fotoaparatą ant trikojo. Įjunkite režimą „Live View“, kad galiniame LCD ekrane matytumėte, ką fotografuojate, pašvieskite į objektą žibintu ir bakstelėkite ekrane, kad jį sufokusuotumėte. Įjunkite objektyvo rankinį fokusavimą, kad fokusavimą užfiksuotumėte. Ekspozicija turi būti ne trumpesnė kaip 30 sekundžių. Tam tikruose fotoaparatuose ant ratuko yra specialus režimas B – tokiu atveju pasirinkite B (neribota ekspozicija) ir su šia parinktimi galėsite išlaikyti užraktą atidarytą tiek, kiek tik norėsite. Kitu atveju reikia pasirinkti režimą Tv (pirmenybė išlaikymui) ir tada nustatyti išlaikymo trukmę. Nustatykite 100 ISO, kad sumažintumėte jutiklio jautrumą ir kuo labiau sumažintumėte vaizdo trukdžius, tada pasirinkite siaurą diafragmą, pvz., f/22 – su diafragma teks paeksperimentuoti, nes ji priklausys nuo žibinto stiprumo. Šviesesniems rezultatams rinkitės mažesnį f skaičių, o tamsesniems – f skaičių padidinkite.

3. Prijunkite telefoną

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
Išmaniajame telefone transliuokite vaizdą „Live View“, kad pamatytumėte, kaip tapymas šviesa atrodo galutiniame vaizde.

Ekspozicijai pradėti arba sustabdyti galite naudoti telefono programėlę „Canon Camera Connect“. Atsisiųskite programėlę į telefoną ir prisijunkite per telefono tinklo nustatymus. Per programėlę galėsite paleisti užraktą negrįždami prie fotoaparato, todėl galėsite visą dėmesį skirti tapymui šviesa. Matydami telefone tiesiogiai transliuojamą vaizdą galėsite lengviau planuoti, kur mojuoti žibintu, nes tiksliai matysite, kokį poveikį jis turės kadrui, kai užraktas bus įjungtas.

4. Tapykite žibintu

Susiję straipsniai
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

FOTOGRAFAVIMAS PATALPOSE

Tobulų nuotraukų projektai: trys idėjos kūrybiškoms fotosesijoms namuose

Atskleiskite savo kūrybiškumą namuose. Patarimai, kaip kurti kinematografiškus portretus, abstrakčius makrovaizdus ir laiko slinkties įrašus.

A time stack of a tulip in bloom.

LAIKO SLINKTIS

Sukurkite ir išspausdinkite laiko slinkties sluoksnių nuotrauką

Paverskite laiko slinkties filmą viena nuotrauka – pasinaudokite šiuo praktiniu vadovu, kad išmoktumėte sluoksniais sudėti kadrų seriją.

Get lost in the details with macro

MAKROFOTOGRAFIJA

Pasinerkite į detales su makrofotografija

Keturi išradingi patarimai, kaip žengti pirmuosius makrofotografijos žingsnius naudojant įprastus daiktus įspūdingoms nuotraukoms kurti.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Tapymas šviesa – tai paprastas ir smagus būdas papildyti savo nuotraukas ir sukurti ryškiems objektams abstraktų foną.

Paleiskite neribotą ekspoziciją telefonu ir pradėkite mojuoti šviesos lazdele. Stenkitės mojuoti už objektų, kad jie matytųsi siluete. Jei norite papildomai apšviesti tam tikrą kadro dalį, tiesiog kelioms sekundėms nukreipkite į ją žibintą. Mes nukreipėme kelioms sekundėms žibintą į priekyje esančią tulpę, kad išryškintume jos raudonumą, o tada pradėjome mosuoti aplink gėlių lysvę už jos, kad sukurtume spalvinį foną.

Išbandykite laukinės gamtos fotografiją – fotografuokite savo sodo paukščius

Seniau įrengta lesykla privilios nuolatinių lankytojų, todėl tai bus puiki vieta sodo paukščiams fotografuoti.

1. Įrenkite lesyklą

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
Galite nustebti pamatę, kiek laukinių gyvūnų galima nufotografuoti šalia savo namų.

Sena paukščių lesykla dažniausiai pritraukia daugiau plunksnuotų lankytojų, todėl naudokite jau turimą lesyklą arba įrenkite lesyklą kelias dienas prieš fotografuodami ir pridėkite į ją riešutų ir sėklų. Paukščiai yra aktyviausi rytais, todėl ateikite anksti. Pasislėpkite už krūmų ar gyvatvorės, jei tokių yra, arba fotografuokite pro savo namų langą. Planuokite savo poziciją atsižvelgdami į saulės padėtį. Fotografuojant ryškias spalvas, geriausia, kai saulė yra už jūsų, bet jei norite ypatingo iš galo apšviesto kadro, fotografuokite į saulę. Kad ir ką pasirinktumėte, geriausias būtų paprastas fonas, kuris kontrastuotų su paukščio spalvomis arba jas papildytų – tik geriau ne juodas! Jei įmanoma, fone turėtų būti kuo mažiau detalių ar akį patraukiančių dalykų.

2. Naudokite ilgą objektyvą.

Naudokite tylųjį fotografavimo režimą, kad neišgąsdintumėte savo objekto, ir galėsite padaryti neįtikėtinai detalių laukinės gyvūnijos kadrų.

Fotografuojant mažus ir baikščius objektus, kadrui užpildyti reikalingas ilgas objektyvas. Mes naudojome du artinančius objektyvus: „Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM“ ir „Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM“. Jeigu jūsų objektyvas, kaip ir mūsiškiai, turi optinį vaizdo stabilizatorių, įjunkite jį, kad jis kompensuotų fotoaparato judėjimo lemiamą išsiliejimą. Toli esantiems objektams gali būti naudingi apkirpto kadro jutiklio (APS-C) fotoaparatai, pvz., „Canon EOS 90D“. 1,6 artinimo koeficientas reiškia, kad 135 mm židinio nuotolis faktiškai tampa 216 mm, o 400 mm tampa galingu 640 mm nuotoliu. Šis fotoaparatas fotografuoja 30 megapikselių skiriamąja geba, todėl kadrus vėliau galima apkirpti, taigi, mažiems paukščiams tiks 70–300 mm objektyvas. Fotografuodami mažiau baikščius paukščius, pavyzdžiui, draugišką liepsnelę, galbūt galėsite lėtai priartėti ir nufotografuoti dar iš arčiau.

3. Ekspozicijos nustatymai

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
Norint nufotografuoti judantį paukštį, reikės trumpesnio išlaikymo.

Pasukite fotoaparato ratuką į padėtį M (rankinis režimas), tada paspauskite mygtuką Q ir pasirinkite f/5.6 arba mažesnę diafragmą, kad nustatę mažą lauko gylį sulietumėte vaizdo foną. Nustatykite 1/1250 sekundės ar trumpesnį išlaikymą ir automatinį ISO, kad jis būtų pritaikytas pagal sąlygas. Dienos metu ISO gali siekti 1600 ir daugiau, todėl neišvengiamai padaugės vaizdo trukdžių, bet fotoaparato „Canon EOS 90D“ vaizdo trukdžius galima valdyti, net kai yra didesnis ISO jautrumas. Greitai judantiems objektams, pvz., skraidantiems paukščiams, reikės trumpesnio išlaikymo, kad pavyktų gerai užfiksuoti detales. Galbūt vertėtų nustatyti 1 pasirinktinį režimą lesykloje tupintiems paukščiams ir 2 pasirinktinį režimą skrendantiems paukščiams – tada galėtumėte greitai perjungti, kai atsiras tinkama proga.

4. Pasirinkite greitą pavaros režimą

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Fotografuojant greitai judančius objektus, ko gero, geriausia naudoti serijos režimą.

Pasirodžius paukščiui, geriausia padaryti kadrų seriją – taip bus didesnė tikimybė pagauti tobulą kadrą. Paspauskite mygtuką Q ir nustatykite nepertraukiamą didelės spartos pavaros režimą. „Canon EOS 90D“ fotografuoja 10 kadrų per sekundę, kai nustatytas automatinio fokusavimo sekimas, arba 11 k./s režimu „Live View“. Nustatykite automatinio fokusavimo režimą „AI Servo“ ir jis nuolat veiks nuspėdamas objekto judėjimą. Tada nustatykite vieną fokusavimo tašką. Nustatykite tašką ant paukščio ir iki pusės nuspauskite užrakto mygtuką, kad sufokusuotą objektą užfiksuotumėte, tada nuspauskite užrakto mygtuką iki galo ir nufotografuokite.

5. Pašalinkite iš kadro pašarą

Siekdami natūralesnių kadrų, sukomponuokite vaizdą taip, kad sufokusavus objektą nesimatytų lesyklos.

Natūraliausiai atrodo tokios paukščių nuotraukos, kuriose nesimato lesyklos ar kitų žmogaus pėdsakų, todėl pasistenkite, kad jų neliktų kadre. Dažnai prieš pradėdami lesti paukščiai šokčioja ant šakelių šalia lesyklos, todėl tai gali būti tinkamas momentas pradėti fotografuoti. Jei pastebėsite, kad jūsų fotoaparato garsas baugina paukščius, išjunkite fokusavimo fiksavimą patvirtinantį pyptelėjimą („Canon EOS 90D“ ir kituose fotoaparatuose) ir nustatykite tylųjį fotografavimą, kad užraktas būtų mažiau girdimas.

Nukreipkite žvilgsnį žvaigždes – astrofotografija

Galutinis rezultatas bus įdomesnis, jei fotografuodami žvaigždes pirmame plane paliksite kokį nors objektą.

1. Pastatykite trikojį

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Naudojant trikojį vaizdai išliks ryškus fotografuojant su ilga ekspozicija.

Žvaigždes geriausia fotografuoti giedrą naktį, kai mėnulis yra jaunas ir dangus labai tamsus. Gali būti sunku išvengti šviesos taršos, bet ryškių žvaigždžių kadrų galima padaryti ir urbanistinėje aplinkoje. Visų pirma, pastatykite fotoaparatą ant trikojo. Pasistenkite, kad astrofotografijos kadre būtų ir pirmo plano detalių, pvz., medžių. Rinkdamiesi, kur nukreipti fotoaparatą, galite pasirinkti žvaigždyną naudodamiesi telefono naktinio dangaus programėle arba nukreipti objektyvą į Paukščių tako centrą.

2. Sufokusuokite tolimą žvaigždę

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Komponuodami kadrą sufokusuokite į vieną žvaigždę arba jų grupę. Nepamirškite priartinti ir atitolinti vaizdo, kai komponuojate.

Norint sufokusuoti tolimą žvaigždę, reikės naudoti rankinį fokusavimą. Įjunkite „Live View“ ir ieškokite danguje labai ryškios žvaigždės. Dukart spustelėkite fotoaparato artinimo mygtuką, kad pamatytumėte priartintą žvaigždę savo ekrane. Nustatykite rankinį objektyvo fokusavimą ir sukite fokusavimo žiedą (esantį arčiau objektyvo galo), kol žvaigždė taps ryški. Tai padarę galėsite ją vėl atitolinti ir, jei reikia, pakeisti kompoziciją.

3. Pasirinkite išlaikymo trukmę

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Pasirinkite tinkamą norimam sukurti efektui išlaikymą – naudodami ilgą išlaikymą nufotografuosite sulietą judesį, o trumpas išlaikymas padės sustabdyti veiksmą.

Dėl Žemės sukimosi žvaigždės niekada nestovi vietoje, todėl nustačius per ilgą išlaikymą žvaigždės susilieja į šviesos juostas. Čia galėtų praversti „500 taisyklė“ – tai būdas maksimaliai ekspozicijos trukmei (kol žvaigždės susilieja arba atsiranda šviesos takai) nustatyti. Išlaikymas negali būti ilgesnis nei 500 padalinti iš jūsų objektyvo židinio nuotolio. Taigi, jei objektyvas yra nustatytas į 25 mm, galite fotografuoti ne ilgiau 20 sekundžių (500 padalinti iš 25). Dėl tokios ilgos ekspozicijos gali atsirasti vaizdo trukdžių, nes ekspozicijos metu jutiklis įkais. Kad sumažintumėte šiuos trukdžius, įjunkite „Long Exposure Noise Reduction“ (ilgos ekspozicijos trukdžių mažinimo) nustatymą.

4. Ekspozicija nakties dangui

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Pasirūpinkite, kad fotoaparatas būtų parengtas fotografuoti naktį: nustatykite aukštą ISO, kad vaizdai nebūtų tamsūs ar niūrūs, ir, nors skamba prieštaringai, nustatykite dienos šviesos baltumo balansą.

Nustatykite režimų ratuką į padėtį M (rankinis režimas), tada spustelėkite mygtuką Q, kad pasirinktumėte ekspoziciją. Pasirinkite plačią diafragmą, pvz., f/5.6, ir nustatykite 20 sekundžių išlaikymą. Arba naudokitės 500 taisykle ir pasirinkite aukštą ISO – pvz., 3200. Nustatykite pavaros režimui dviejų sekundžių laikmatį arba naudokite programėlę „Canon Camera Connect“, kad apsaugotumėte fotoaparatą nuo sudrebėjimo nuspaudžiant užrakto mygtuką, ir fotografuokite. Įvertinkite nuotrauką – padidinkite ISO, jei ji turėtų būti šviesesnė, arba sumažinkite ISO, jei norite, kad ji būtų tamsesnė.

5. Fotografuokite žvaigždžių pėdsaką

Žvaigždžių pėdsakas nuotraukose atrodo išties įspūdingai.

Užuot kovojus su tuo, kad judančios žvaigždės palieka pėdsaką, galbūt vertėtų užfiksuoti jų apskritus takus? Nusprendus tai padaryti, reikės nepertraukiamai fotografuoti 30 sekundžių ekspozicijas bent pora valandų ar net ilgiau. Jei fotoaparatas turi galimybę fotografuoti intervalais (pvz., fotoaparatai „Canon EOS 90D“, „EOS 6D Mark II“ ir „EOS RP“ ir profesionalų kategorijos fotoaparatai, įskaitant „EOS 5D Mark IV“), tada įjunkite šį režimą, nustatykite 1 sekundės intervalą ir 00 (neribotą) kadrų skaičių. Nustatykite 30 sekundžių išlaikymą ir pradėkite fotografuoti. Jei fotoaparatas neturi galimybės fotografuoti intervalais, galbūt jame yra laiko slinkties režimas, kurį galima išbandyti su ilga ekspozicijos trukme. Kai bet kuriuo iš būdų padarysite nuotraukų seriją, galėsite jas sujungti naudodami vaizdo apdorojimo programinę įrangą „Digital Photo Professional“ (DPP). Naudokite įrankį „Compositing“ (komponavimas) ir nustatykite kiekvieną nuotrauką į „Lighten“ (pašviesinti) sujungimo režimą.


Autorius: James Paterson

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus