A time stack image showing a tulip blooming.

LAIKO SLINKTIES FOTOGRAFIJA

Akimirkos laike: pasinaudokite šiuo metodu ir paverskite laiko slinkties įrašą nuotrauka

Nuostabu, kai pavyksta įrašyti šimtus laiko slinktį atskleidžiančių kadrų, bet gauto vaizdo įrašo neįmanoma pasikabinti ant sienos. Tačiau galima laiko slinkties įrašą paversti nuotrauka ir ją išspausdinti. Laiko sluoksnių nuotraukai reikalinga nuotraukų seka – kaip ir laiko slinkties įrašui. Tačiau užuot kūrę vaizdo įrašą, turite paimti skirtingas atskirų kadrų sritis ir jas sujungti į vieną įspūdingą vaizdą, kuriame, pavyzdžiui, matoma, kaip diena virsta naktimi.

Čia paaiškinsime pagrindines fotoaparato nustatymo taisykles laiko slinkties įrašui, kai naudojamas fotoaparatas su integruotu intervalų skaitikliu. Tai paprastas fotografavimo metodas, kurį galėsite lengvai išbandyti savo namuose ar sode. Mes įamžinome jaudinantį tulpės žiedlapių judėjimą nuo popietės iki vakaro, bet šį metodą galite pritaikyti bet kokiam daiktui, kuris lėtai juda – nuo tirpstančių ledų iki dienos–nakties kraštovaizdžio kaitos. Tai padarę pradėsime jungti kadrus, kad sukurtume patrauklią nuotrauką ant sienos.

1. Nufotografuokite laiko slinktį

Pasirinkite padėtį

A photographer frames up his subject: a tulip growing in his garden.
Rinkdamiesi vietą laiko sluoksnių nuotraukai, atsižvelkite į orų permainas ir apsaugokite fotoaparatą nuo atmosferos reiškinių.

Pastatykite fotoaparatą ant trikojo ir pasirinkite fotografavimo kampą. Nepamirškite, kad fotoaparatas turės nejudėti kelias valandas, todėl geriausia būtų pasirinkti atokiau esančią vietą. Jei gali lyti, pastatykite fotoaparatą po uždangalu arba fotografuokite pro langą. Geriausia fotografuoti ramią dieną, nes vėjas gali sukelti nepageidaujamą gėlės judėjimą. Pasirūpinkite, kad baterija būtų visiškai įkrauta. Tulpės dažniausiai būna visiškai atsivėrusios apie vidudienį, kad ant išskleistų žiedlapių patektų saulės šviesa, todėl fotografuoti ruošiamės būtent šiuo metu.

Pasirinkite paprastą foną.

A black back drop is used to make tulips stand out.
Paprastas fonas palengvins laiko sluoksnių nuotraukų sujungimą.

Jei fotografuojate tokį daiktą, kaip gėlė, pasistenkite, kad jos fonas būtų paprastas. Taip gėlė ne tik išsiskirs detalių kupiname sodo fone, bet ir bus lengviau sklandžiai sujungti kelis kadrus. Mes pakabinome už gėlės juodo audinio skiautę, bet jūs galite eksperimentuoti su įvairiausiomis fono spalvomis. Kad fonas liktų tamsus, pasirūpinome, kad jo neapšviestų tiesioginiai saulės spinduliai.

Nustatykite ekspoziciją

Susiję straipsniai
A women touches a paper star hanging from her ceiling.

FOTOGRAFAVIMAS PATALPOSE

Tobulų nuotraukų projektai: trys idėjos kūrybiškoms fotosesijoms namuose

Atskleiskite savo kūrybiškumą namuose. Patarimai, kaip kurti kinematografiškus portretus, abstrakčius makrovaizdus ir laiko slinkties įrašus.

Tulips in a garden framed by trails of light.

FOTOGRAFAVIMAS SODE

Atskleiskite savo kūrybiškumą sode: trys naudingi metodai

Smagūs projektai, kuriuos verta išbandyti namuose: nuo tapymo šviesa iki žvaigždžių fotografavimo.

The Aperture priority mode settings on a Canon EOS 5D Mark IV.
Pirmenybės diafragmai (Av) režimas idealiai tinka laiko sluoksnių nuotraukoms kurti – fotoaparatas pakoreguos išlaikymą pagal kintantį apšvietimą, bet fotografuos su jūsų pasirinkta diafragma.

Jūsų pasirinkta ekspozicija priklausys nuo objekto ir apšvietimo. Paprastai laiko slinkties sekai, kai per visą dieną šviesos lygis kinta, geriausia rinktis pirmenybės diafragmai režimą. Tai reiškia, kad galėsite išlaikyti fiksuotą diafragmą ir ISO, o fotoaparatas pritaikys išlaikymą pagal aplinkos sąlygas. Idealiausiai tinka vidutinio diapazono f/8 diafragma ir mažas ISO, pvz., ISO 100, kad vaizdo trukdžiai būtų kuo mažesni. Sufokusavę objektą perjunkite rankinį objektyvo fokusavimą, kad visos sekos metu jis išliktų fiksuotas.

Galvokite ir apie vaizdo kokybę. RAW formato vaizduose telpa daugiau detalių ryškiose vietose ir šešėliuose, todėl galite saugiau koreguoti per didelę arba per mažą ekspoziciją. Jei nepasitikite RAW formatu, rinkitės RAW+JPG, bet nepamirškite, kad tokiam deriniui reikės daugiau atminties kortelės vietos.

Kontroliuokite apšvietimą

A reflector blocks light from hitting the tulips in frame.
Neleisdami saulei apšviesti fotografuojamo daikto ir kompensuodami apšvietimą dirbtine šviesa, galėsite išlaikyti pastovumą.

Nuoseklus apšvietimas padės sujungti kadrus, bet fotografuojant skirtingu paros metu jį gali būti sudėtinga užtikrinti. Svarbiausia yra neutralizuoti dienos šviesą, kad ji turėtų kuo mažiau įtakos apšvietimui. Čia galimi keli variantai. Visų pirma galima laikinai užblokuoti saulės šviesą reflektoriumi arba audeklu ir apšviesti gėlę lempa arba stipriu žibintu. Arba galite nustelbti dienos šviesą su „Speedlite“ arba išorine blykste.

Nustatykite intervalus

The Interval settings screen on a Canon EOS 5D Mark IV.
Laiko sluoksnių nuotraukos kūrimas yra ilgas procesas. Kad būtų lengviau, naudokite fotoaparato intervalinio fotografavimo parinktį – pvz., fotoaparate „Canon 5D Mark IV“, kurį naudojome čia, „Canon EOS 90D“, „EOS RP“, „EOS 250D“ arba „EOS M6 Mark II“.

Fotoaparato meniu raskite intervalinio fotografavimo nustatymus. Čia yra du valdikliai. Nustatant intervalą parenkama laiko trukmė tarp kadrų. Diapazonas, kurį galima pasirinkti, priklauso nuo fotoaparato: vienuose galima rinktis iki 30 sekundžių, kituose – iki 59 minučių 59 sekundžių, tam tikruose – kelias valandas, minutes ir sekundes (čia fotoaparatas yra nustatytas fotografuoti po kadrą kas valandą). Kadrų skaičių galima nustatyti nurodant konkretų skaičių arba „00 Unlimited“ (neribotą) (jei fotoaparatas turi tokią galimybę), kad galėtumėte fotografuoti nepertraukiamai. Kai viską nustatysite, galėsite paspausti užraktą ir pradėti seką.

2. Sujunkite kadrus

Sukurkite laiko sluoksnių nuotrauką

A tulip on the edit screen in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
Pasirinkite kadrų seką vaizdo programinėje įrangoje „Canon Digital Photo Professional“ (DPP) ir sujunkite kadrus naudodami įrankius „Adjustment“ (koregavimas) ir „Compositing“ (komponavimas).

Kai turėsite kelias valandas fotografuotų nuotraukų seką, galėsite jas sujungti į vieną nuotrauką, kurioje matysis per dieną įvykusi objekto kaita. Pasirinkite nuotraukas, kurias norite sujungti – galite rinktis kiek norite, bet kuo daugiau pasirinksite, tuo ilgiau viskas užtruks. Sutvarkykite vaizdus, pakoreguodami spalvas ir tonus, kaip darytumėte ir su atskira nuotrauka. Kad sutaupytumėte laiko, galite jas tvarkyti partijomis per DPP, naudodami funkciją „Recipe“.

Pasirūpinkite, kad fonas būtų vienodas.

An image of a tulip is tweaked in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
Naudodami įrankį „Adjustment“ (koregavimas), pasirūpinkite, kad visų sujungiamų nuotraukų fonas būtų vienodas.

Jeigu fone yra sričių, kurios nėra visiškai juodos (kaip su šia gėle), jas galite uždažyti koregavimo įrankiu ir tada pasirinktinai patamsinti tą sritį. Tada pradėkite jungti nuotraukas, naudodami DPP įrankius „Adjustment“ (koregavimas) ir „Compositing“ (komponavimas). Įrankiu „Adjustment“ (koregavimas) pajuodinkite tas vaizdo sritis, kurių nenorite naudoti, o tada su įrankiu „Compositing“ (komponavimas) pasirinkite kitą vaizdą ir sujunkite, naudodami parametrą „Lighten“ (pašviesinti) arba „Add“ (pridėti). Junginį įrašykite ir toliau tęskite tokiu pat būdu dėdami vaizdą ant vaizdo, kol sukursite efektą.

Sujunkite vaizdus

Two images of tulips are merged together in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
Programoje DPP galite pasirinkti nuotraukų sujungimo būdą. Čia pasirinkome pastebimai skirtingus gėlės žydėjimo etapus.

Nuotraukoms sujungti galima naudoti įvairias vaizdo redagavimo programas ir programėles, bet visose principai išlieka tie patys. Sluoksniuokite nuotraukas vieną ant kitos ir rinkitės sritis, kurias norite panaudoti sujungtame vaizde. Galite pasirinkti pereinamąjį sujungimą nuo vienos iki kitos kadro pusės arba paeksperimentuoti su įvairiais perėjimo tipais, pvz., keliais pjūviais, kaip žemiau parodyta kraštovaizdžio laiko sluoksnių nuotraukos pavyzdyje.

Kai išmoksite vaizdų sujungimo pagrindus su DPP, galėsite išbandyti skirtingus efektus, pvz., vaizdo pjūvių.

3. Išspausdinkite savo laiko sluoksnius

Paruoškite nuotrauką

Dabar, kai šie kadrai jau sujungti į vieną nuotrauką, ją galima išspausdinti.

Kai sujungsite savo laiko sekos nuotraukas, turbūt vertėtų gautą nuotrauką ir išspausdinti? Įrėminta kelių žydėjimo tarpsnių gėlės nuotrauka gali įspūdingai papildyti jūsų sieną ar židinio atbrailą – arba netgi tapti dovana artimam žmogui. Nuotrauką spausdinimui paprastai paruošite su dauguma vaizdo redagavimo programų. Kad ir kurią pasirinktumėte, svarbiausia, kad ekrano spalvos būtų sukalibruotos ir būtumėte tikri, kad tai, ką matote ekrane, gausite ir iš savo spausdintuvo.

Pasirinkite tinkamus nustatymus

A time stack of tulips shown in a frame on a mantelpiece.
Pasirinkite tinkamus parametrus, kad spalvos ekrane atitiktų spalvas nuotraukoje, ir sukurkite gražią dekoraciją, kuri papuoš jūsų namus.

Spausdinimo procesas gali šiek tiek priklausyti nuo naudojamo spausdintuvo. Profesionalų kategorijos spausdintuvais galima spausdinti ilgaamžiškesnius plakato dydžio spaudinius. Su „Canon PIXMA PRO-10S“ galima spausdinti iki A3+ formato nuotraukas, naudojant gražiai spalvas atkuriančią 10 rašalinių pigmentinę sistemą, o „PIXMA PRO-100S“ naudojama 8 rašalinių dažų pagrindo sistema, kuria išspausdintos nuotraukos gali išlikti dar ilgiau. Arba galimas dar aukštesnis lygis – spausdintuve „Canon imagePROGRAF PRO-1000“ naudojama „Canon“ 12 rašalinių pigmentinio LUCIA PRO rašalo sistema ir juo galima išspausdinti iki A2 formato nuotraukas.

Jei naudojate bet kurį iš šių ar kitą profesionalų kategorijos „Canon“ spausdintuvą, spausdinimo procesui naudokite „Print Studio Pro“. Šis priedas veikia su DPP ir kitomis redagavimo programomis. Jį naudodami galėsite pakoreguoti spalvų valdymo nustatymus ir popieriaus profilius, kad pasiektumėte tiksliai vaizdą ekrane atitinkantį galutinį rezultatą.

Jei naudojate namų spausdintuvą, pvz., mūsų naudotą „Canon PIXMA TS6350“, procesą galite valdyti per DPP: pasirinkite „Print“ (spausdinti), tada „Properties“ (savybės) ir pasirinkite naudojamą popieriaus tipą bei tinkamus nustatymus. Siekdami geriausių rezultatų ir aukščiausios kokybės nuotraukų, naudokite specialų popierių, pvz., popierių „Canon Pro Photo“ ir spausdintuvą su bent 5 rašalinių sistema (pvz., su rašalo technologija „Canon ChromaLife100“, kuri naudojama spausdintuve „PIXMA TS6350“).


Autorius: James Paterson

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus