APŠVIETIMO METODAI

7 svarbiausi patarimai, kaip fotografuoti prietemoje

Sužinokite, kaip išnaudoti visas „Canon“ fotoaparato galimybes, ir išmokite kurti pribloškiančias nuotraukas nuo sutemų iki aušros.
Spalvingi šviesos spinduliai žaidžia virš pakrantės takelio.

Aušra ir sutemos yra stebuklingas metas. Tai akimirkos, kai festivaliai atgyja, miesto nuotaika pakinta ir atsiranda begalės progų fotografijai. Tačiau kai trūksta šviesos, gali būti sudėtinga nufotografuoti detales, ypač jei naudojamas išmaniojo telefono fotoaparatas.

Prietemos situacijose DSLR, beveidrodinio arba pažangaus kompaktinio fotoaparato rankiniai nustatymai padės gauti ryškias, detalias nuotraukas, kurių nepavyktų lengvai užfiksuoti kitais būdais.

1. Naudokite plačiai atvertą diafragmą (mažą f skaičių), kad įleistumėte kiek įmanoma daugiau šviesos

Tamsiaplaukės moters, pasidažiusios rausvais lūpų dažais ir akių šešėliais, veidas prietemoje iš arti.

Objektyvai su platesne diafragma praleidžia daugiau šviesos per vaizdo jutiklį, o tai įgalina trumpesnį išlaikymą, kai norite užfiksuoti detales ir įamžinti veiksmą nenaudodami itin aukštų ISO nustatymų, kuriuos naudojant nuotraukose gali atsirasti triukšmo. Fotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon“ RF 50 mm F1,8 STM, nustatymai: 1/1250 sek., f/1,8 ir ISO1250. © Ejiro Dafé

Jei turite fotoaparatą su rankiniais nustatymais, galite valdyti jo diafragmą naudodami pirmenybės diafragmai (Av) režimą. Pirmenybės diafragmai nustatymas paprasčiausiai pasako fotoaparatui, kiek šviesos reikia įleisti. Esant silpnam apšvietimui reikia įleisti kiek įmanoma daugiau šviesos, kad gautumėte gerą išlaikymą ir užfiksuotumėte scenos detales. Tam reikia plačiai atvertos diafragmos (mažesnis f skaičius). Jei kadro ekspozicijoje vis dar per mažai šviesos (per tamsu), galite naudoti lėtesnį užrakto greitį ir įleisti daugiau šviesos didindami išlaikymo laiką, tačiau vaizdas dali išsilieti – žr. toliau pateiktą skyrių apie tai, kaip išlaikyti nuotraukų ryškumą.

Tačiau diafragmos nustatymas įtakoja ne tik išlaikymą. Plačiai atvėrus diafragmą sumažėja lauko gylis – tai reiškia, kad esant mažam f skaičiui, tik siaura scenos dalis bus ryškiai sufokusuota. Galbūt tai tobulai tiks fotografuojant portretus prieš švintant, kai norite gražiai išsiliejusio fono, tačiau, pvz., jei norite užfiksuoti ypatingus miesto peizažo niuansus temstant, užvėrus diafragmą (didesnis f skaičius) lauko gylis bus didesnis ir didesnė scenos dalis bus sufokusuota. Tokiu atveju, norint gero išlaikymo, reikės naudoti lėtesnį užrakto greitį.

Natūraliai kai kurių objektyvų diafragma yra platesnė arba „greitesnė“ nei kitų. Puikus kompaktinis variantas EOS R sistemos viso kadro beveidrodiniams fotoaparatams, pvz., „Canon EOS R6“ ir EOS RP, yra „Canon“ RF 35 mm F1,8 MACRO IS STM – tai geras pasirinkimas fotografuojant plataus kadro naktinius miesto peizažus ir kitas scenas prietemoje. Su objektyvu „Canon“ RF 50 mm F1,8 STM gaunama įprastesnė perspektyva (panaši į žmogaus akies) ir jis tobulai tinka autentiškiems gatvės kadrams fotografuojant naktį, o didesnės aprėpties teleobjektyvas „Canon“ RF 85 mm F2 MACRO IS STM ypač gerai tinka fotografuojant portretus prietemoje.

Jei naudojate DSLR, toks objektyvas, kaip „Canon“ EF 35 mm f/2 IS USM, suteikia natūralios perspektyvos ir vaizdo stabilizavimo (IS) privalumą fotografuojant iš rankos. Objektyvas „Canon“ EF 35 mm f/1,4L II USM su dar platesne maksimalia diafragma pasižymi išskirtinėmis fotografavimo prietemoje galimybėmis. Jei turite DSLR fotoaparatą su APS-C formato jutikliu, pvz., „Canon EOS 850D“, tuomet tinka naudoti natūralios perspektyvos suteikiantį EF-S objektyvą, pvz, „Canon“ EF-S 35 mm f/2,8 Macro IS STM. Jei ieškote panašaus plačiakampio ir natūralios perspektyvos suteikiančio objektyvo EOS M beveidrodiniam fotoaparatui, pvz., „EOS M50 Mark II“, kuris taip pat turi APS-C jutiklį, jums geriausiai tiks itin kompaktiškas „Canon“ EF-M 22 mm f/2 STM plokščiasis objektyvas ir itin greitas „Canon“ EF-M 32 mm f/1,4 STM.

2. Didinkite ISO nustatymo vertę, kad gautumėte didesnį jautrumą šviesai

Didelis vandens telkinys kalvų ir kalnų apsuptyje, prietemoje.

Jei panaudojote plačiai atvertą diafragmą, bet manote, kad nuotraukai vis dar trūksta šviesumo, pamėginkite padidinti ISO vertę. Taip padidinamas jutiklio jautrumas šviesai, kuris praverčia fotografuojant naktį be blykstės. Kuo didesnis ISO skaičius, tuo didesnis jautrumas. „Canon“ DSLR, beveidrodiniai ir pažangūs kompaktiniai fotoaparatai turi didesnius jutiklius, todėl jais gaunamos geresnės nuotraukos naudojant didelį ISO, nei su fotoaparatais, kurių jutikliai mažesni, pvz., išmaniųjų telefonų fotoaparatais.

Viso kadro CMOS jutikliai beveidrodiniuose „Canon“ fotoaparatuose, pvz., „Canon EOS RP“ ir „EOS R6“, suteikia išskirtinę kokybę naudojant didelį ISO, tad nuotraukose beveik nematyti triukšmo ir grūdėtumo. „Canon“ naujausiuose APS-C formato fotoaparatuose jutikliai yra šiek tiek mažesni, tačiau jais vis tiek gaunami detalūs ir kokybiški vaizdai beveik be jokio triukšmo, net naudojant labai didelio ISO nustatymus, todėl fotoaparatus puikiai tinka naudoti fotografuojant naktį iš rankos.

3. Pasirūpinkite, kad nuotraukos būtų ryškios

Fotografuojant iš rankos prietemoje, nuotraukos gali išeiti išsiliejusios. Tai dažniausiai nutinka tada, kai naudojate ilgesnį išlaikymo laiką (lėtesnį užrakto greitį), kad užfiksuotumėte daugiau šviesos. Štai dar vienas privalumas naudojant plačiau atvertą diafragmą: kuo daugiau šviesos patenka į objektyvą, tuo didesnį užrakto greitį galite naudoti. Tai svarbu, nes didesnis užrakto greitis tarsi sustingdo judesį, o kuo greitesnis judesys, kurį norite užfiksuoti, tuo didesnio užrakto greičio reikės, kad judesys neišsilietų. Esant geram apšvietimui pakankamai stabilius objektus paprastai galima užfiksuoti naudojant užrakto greitį 1/50 sek., einantiems objektams reikia šiek tiek greitesnio, maždaug 1/250 sek. užrakto greičio, o greitą veiksmą geriausia fiksuoti naudojant 1/1000 sek. ar dar didesnį užrakto greitį. Esant silpnam apšvietimui reikės naudoti didesnį užrakto greitį.

Be objekto judesių taip pat reikia atsižvelgti į fotoaparato drebėjimą – kuo ilgesnis židinio nuotolis, tuo sunkiau išlaikyti fotoaparatą nesudrebinus, kai fotografuojate iš rankos. Svarbiausia iš pradžių nustatyti tokią diafragmą, kuri atitiktų židinio nuotolį – su 50 mm objektyvu naudokite 1/50 sek. arba didesnį užrakto greitį, su 600 mm objektyvu naudokite 1/600 sek. ir t. t. Naudojant objektyvą su optine vaizdo stabilizacija (IS) galima pasirinkti mažesnį užrakto greitį ir vis tiek gauti tą patį ryškumą.

Fotoaparatas „Canon EOS R6“ turi korpuse integruotą vaizdo stabilizacijos (IBIS) sistemą, kurią naudojant kartu su IS turinčiais objektyvais ir fotografuojant iš rankos gaunami itin ryškūs ilgo išlaikymo kadrai. Norėdami sumažinti fotoaparato drebėjimą taip pat galite naudotis aplinkos objektais: pabandykite atsiremti į sieną arba padėti fotoaparatą ant kieto paviršiaus. Jei turite, naudokite trikojį stovą, kuris suteiks maksimalų lankstumą fotografuojant.

4. Išnaudokite visas baltos spalvos balanso parinktis

Bato abatija vakare, apšviesta šiltų spalvų akcentais, su šviečiančiu gatvės žibintu.

Baltos spalvos balanso nustatymo reguliavimas – tai kūrybingas būdas radikaliai pakeisti galutinę nuotraukų išvaizdą. Fotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS 7D“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 7D Mark II“) su objektyvu „Canon“ EF 17–40 mm f/4L USM, nustatymai: 2,5 sek., f/11 ir ISO100. © Marcus Hawkins

Šaltų spalvų naktinė Bato abatijos nuotrauka su sodriai mėlyno atspalvio dangumi.

Šioje to paties kadro versijoje buvo pakeistas baltos spalvos balansas, išgaunant daugiau natūralaus akmens spalvų ir sodresnį mėlyną dangaus atspalvį. Nufotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS 7D“ su objektyvu „Canon“ EF 17–40 mm f/4L USM, nustatymai: 21 mm, 2,5 sek., f/11 ir ISO100. © Marcus Hawkins

Naudojant „Canon“ fotoaparatų automatinį baltos spalvos balanso nustatymą nuosekliai gaunami tikslūs kadrai dienos šviesoje, be to, jis taip pat gerai veikia fotografuojant prietemoje. Tačiau norėdami sukurti atitinkamą nuotaiką, prietemoje fotografuojamus kadrus taip pat galite praturtinti stilingais akcentais, naudodami alternatyvius iš anksto nustatytus baltos spalvos balanso nustatymus.

Pavyzdžiui, fotografuojant po miesto šviesomis temstant, „Tungsten“ baltos spalvos balanso nustatymas suteikia dirbtine šviesa apšviestoms sritims neutralios temperatūros spalvos bei sustiprina mėlyno dangaus sodrumą. Arba, jei norite išryškinti dirbtinio apšvietimo šiltumą, pabandykite perjungti „Daylight“ baltos spalvos balanso nustatymą.

Daugeliu „Canon“ fotoaparatų, įskaitant kompaktinius fotoaparatus, pvz., „Canon PowerShot G5 X Mark II“, galima fotografuoti RAW failų formatu. Pasirinkite šį formatą ir galėsite pakeisti arba pakoreguoti baltos spalvos balanso nustatymą, kai redaguosite nuotraukas naudodami norimą RAW failų apdorojimo programinę įranga, įskaitant „Canon“ galingąją ir nemokamą „Digital Photo Professional“.

5. Apšvietimo efektai

Katė silpnai apšviestame kambaryje, priekines letenas pasidėjusi ant dviejų knygų.

Fotoaparatą uždėję ant trikojo stovo galite naudoti lėtesnį užrakto greitį ir užfiksuoti daugiau šviesos bei išsaugoti nuotraukos ryškumo kokybę. Žinoma, geriausia, kai fotografuojamas objektas bendradarbiauja ir pozuoja pernelyg nejudėdamas. Fotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS 850D“ su objektyvu „Canon“ EF 50 mm f/1,2L USM, nustatymai: 1/160 sek., f/2,8 ir ISO100.

Kelių tinklas naktį, automobilių priekiniams žibintams sukuriant aiškių kontūrų šviesos pėdsakus.

Su ilgu išlaikymu fotografuojant naktinį eismą galima sukurti tobulus šviesos pėdsakus, paprastas scenas paverčiant užburiančiais kūriniais. Fotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon“ RF 15–35 mm F2,8L IS USM, nustatymai: 61 sek., f/16 ir ISO400. © Lorenz Holder

Naktiniams kadrams galite pridėti dinamikos, sukurdami šviesų pėdsakus iš judančių transporto priemonių galinių žibintų ir neoninių atrakcionų parko šviesų. Jei norite fotoaparatu užfiksuoti šviesos judesį, reikės naudoti ilgą išlaikymą, t. y., kelių sekundžių arba lėtesnį užrakto greitį ir fotoaparatą uždėti ant trikojo stovo arba tvirto paviršiaus. Eksperimentuokite su įvairaus ilgio išlaikymu. Naudokite fotoaparato automatinį laikmatį arba fotografavimo nuotoliniu būdu funkciją, kad nesudrebintumėte fotoaparato spausdami užraktą. Daugelis „Canon“ fotoaparatų turi Wi-Fi, kurio dėka galite keisti nustatymus ir aktyvinti užraktą iš savo išmaniojo telefono, naudodami programėlę “Canon Camera Connect“.

6. Išbandykite nuotraukų serijos režimą

Per kalvą bekelės motociklu skriejančios figūros siluetas temstančio dangaus fone.

Nepertraukiamo fotografavimo arba nuotraukų serijos režimas tobulai tinka fotografuojant veiksmą prietemoje, kad visada užfiksuotumėte tą tobulą akimirką. Užfiksuota su fotoaparatu „Canon EOS 7D Mark II“ ir objektyvu „Canon“ EF 24–70 mm f/2,8L II USM, nustatymai: 35 mm, 1/1600 sek., f/8 ir ISO3200.

Nepertraukiamo fotografavimo režimu (tam tikruose fotoaparatuose vadinamas serijos režimu) per kelias sekundės dalis bus padaryta greita nuotraukų serija. Tai naudinga fotografuojant judantį objektą ar užfiksuojant akimirką trunkantį veiksmą. Todėl, jeigu jūsų fotoaparate yra ši funkcija, pasinaudokite ja – turėsite daugiau galimybių užfiksuoti puikų veiksmo kadrą prietemoje.

7. Geriausi fotoaparatai fotografavimui prietemoje

Fotoaparatas „Canon EOS R6“.

Nepriklausomai nuo jūsų poreikių ir biudžeto, yra daugybė fotoaparatų, kurie tobulai tinka fotografuojant prietemoje, įskaitant „Canon EOS R6“.

„Canon EOS R6“ – tobulas nuotraukas užfiksuojantis viso kadro beveidrodinis fotoaparatas fotografavimui prietemoje

  • Ypač efektyvi integruota vaizdo stabilizacija
  • Klasėje pirmaujanti automatinio fokusavimo sistema veikia beveik visiškoje tamsoje
  • Įspūdinga vaizdo kokybė naudojant didelio ISO nustatymus

„Canon EOS RP“ – geriausias nebrangus beveidrodinis fotoaparatas naktinei fotografijai

  • Viso kadro vaizdo jutiklis, suteikiantis įspūdingą kokybę fotografuojant prietemoje
  • Pažangiai veikiantis automatinis fokusavimas prietemoje
  • Konkurencingos kainos viso kadro beveidrodinis fotoaparatas

„Canon EOS M50 Mark II“ – idealus sprendimas žengiant laiptelį aukštyn fotografijos srityje po išmaniojo telefono

  • Beveidrodinio fotoaparato privalumai elegantiškame, lengvame korpuse su APS-C formato vaizdų jutikliu
  • AF veikia net ir labai silpnoje šviesoje (iki -4EV), fotografavimas iki ISO 25 600
  • Specialus keičiamų, kompaktinių EF-M objektyvų asortimentas

„Canon EOS 850D“ – lengvas DSLR fotoaparatas su pažangesniu kūrybiniu valdymu

  • Lengvas 515 g korpusas puikiai tinka naktinei gatvės fotografijai
  • 24,1 MP APS-C jutiklio dėka gaunamos išskirtinės kokybės nuotraukos
  • Klasikinė DSLR ergonomika ir optinis vaizdo ieškiklis, kad užmegztumėte tiesioginį ryšį su scena

„Canon PowerShot G5 X Mark II“ – mažas ir elegantiškas, tačiau itin įmantrus

  • Galingas integruotas 5x artinimo diapazonas, tolygus 24–120 mm
  • Mažas, tačiau labai kokybiškas 1,0 tipo vaizdo jutiklis
  • Gausybė naktinio fotografavimo režimų, įskaitant „Star Portrait“, „Star Nightscape“, „Star Trails“, „Star Time-Lapse Movie“ ir „Handheld Night Scene“

Skaitykite papildomus fotografijos prietemoje patarimus*, kuriais dalijasi „Redline Challenge“ mentorius Lorenz Holder.



Autorius: Matthew Richards



*Turinys pateikiamas keliomis kalbomis.

Susiję gaminiai

  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R6 Mark II

    Fotografuojant ar filmuojant veiksmą ar portretus, „EOS R6 Mark II“ pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir puikia vaizdo kokybe bei leidžia atsiskleisti jūsų kūrybiškumui
  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R8

    Pereikite prie viso kadro nuotraukų bei vaizdo įrašų ir įgyvendinkite savo kūrybines ambicijas.
  • Standartinis objektyvas

    RF 50mm F1.8 STM

    Kompaktiškas, tylus ir lengvas 50mm RF fiksuoto židinio nuotolio objektyvas su plačia f/1.8 diafragma tobulai tinka jūsų kūrybinei vizijai atskleisti.
  • RF objektyvai

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Greitai veikiančios diafragmos 35mm f/1.8 MACRO makroobjektyvas yra skirtas plataus kampo perspektyvai, fokusavimui iš arti ir hibridiniam IS.
  • Plačiakampis fiksuoto židinio nuotolio objektyvas

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompaktiškas ir lengvas 24 mm fiksuoto židinio nuotolio objektyvas idealiai tinka kraštovaizdžiams ir interjerams fotografuoti bei vaizdo tinklaraščiams kurti, be to, juo užfiksuojami ir puikūs makrofotografijos kadrai.
  • Susiję straipsniai

  • NAKTIES FOTOGRAFIJA

    Mėnulio fotografavimas

    Nuoseklus vadovas apie kūrybingą mėnulio fotografavimą.

  • APŠVIETIMO METODAI

    Fotografavimas esamoje šviesoje

    Sužinokite, kaip rasti ir nustatyti geriausią šviesą, kad pagerintumėte nuotraukų išvaizdą.

  • FILMAVIMO METODAI

    Patarimai, kaip filmuoti naktį

    Atverkite visiškai naują kūrybiškumo pasaulį su mūsų filmavimo naktį gairėmis.

  • LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

    Laukinė gamta prasto apšvietimo sąlygomis

    Atidenkite širmą nuo slapto gyvūnų gyvenimo pasinaudodami šiais geriausiais naktinės fotografijos patarimais.