Kaip fotografuoti kraštovaizdžius be trikojo

Sužinokite, kaip detaliai nufotografuoti kraštovaizdį ir netgi sulieti vandenį ar debesis laikant fotoaparatą rankose.
Kraštovaizdžio fotografas žvelgia per „Canon EOS RP“ vaizdo ieškiklį, kad nufotografuotų besidriekiančius laukus.

Trikojai gali būti labai naudingi fotografuojant kraštovaizdžius, nes jie užtikrina fotoaparato stabilumą ir jums nereikia jaudintis, kad dėl ilgo išlaikymo vaizdas sudrebės, ypač fotografuojant prietemoje. Tačiau trikojai gali būti sunkūs ir nepatogūs nešiotis, ypač jei tenka daug eiti. Su šiuolaikišku fotoaparatu, tinkamais nustatymais ir šiek tiek išmonės, kitą kartą keliaudami fotografuoti gražaus vaizdo galėsite palikti trikojį namuose ir vietoje jo pasiimti termosą kavos ar užkandį.

1. Laikykite stabiliai ir išnaudokite savo kūną

Kraštovaizdžio fotografas žvelgia per „Canon EOS RP“ vaizdo ieškiklį, pasirėmęs ant kelio, kad nufotografuotų besidriekiančius laukus.

Kuo stabilesnis fotoaparatas, tuo mažesnė tikimybė, kad jis sudrebės – jei naudojate lėtą užraktą, fotografuodami sulaikykite kvėpavimą.

Kraštovaizdžio fotografas laiko „Canon EOS RP“ toli nuo kūno, todėl kaklo dirželis yra įsitempęs.

Įtempus kaklo dirželį galima puikiai stabilizuoti fotoaparatą.

Nuo to, kaip laikomas fotoaparatas, priklauso, ar jūsų nuotrauka bus tobulai ryški, ar sugadinta drebėjimo. Norėdami užtikrinti stabilumą, paremkite objektyvo apačią ant atversto kairės rankos delno, o alkūnę prispauskite prie šono. Taip sukursite tvirtą fotoaparato atramą,

Judesio susiliejimo galite išvengti ir kitas būdais naudodami savo kūną. Pabandykite atsisėsti ir pasiremti ranka į kelį. Arba naudokite kaklo dirželį – įjunkite „Live View“ ir laikykite fotoaparatą toli nuo kūno, kad dirželis įsitemptų (tik nepasitempkite kaklo).

2. Įjunkite stabilizavimą

Kraštovaizdžio fotografas laiko virš galvos fotoaparatą, kad nufotografuotų medį dangumi besiritančių debesų fone.

Naudodami objektyvo stabilizatorių, kurį turi „Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM“, galite fotografuoti laikydami fotoaparatą rankose su 0,8 sek. išlaikymu.

Objektyvo stabilizatorius gali padėti sumažinti fotoaparato drebėjimą sušvelnindamas natūralų rankų judėjimą, todėl su juo lengviau fotografuoti laikant fotoaparatą rankose ir naudojant ilgesnį išlaikymą. Paprastai vadovaujamasi taisykle, kad tai turėtų būti daroma židinio nuotolį atitinkančiu arba mažesniu išlaikymu, pvz., naudodami 50 mm objektyvą neturėtumėte viršyti 1/50 sek. Bet su objektyvo stabilizatoriumi galima pasiekti kur kas daugiau. „Canon“ RF serijos objektyvai, įskaitant pradedantiesiems tinkamus objektyvus „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ ir „RF 35mm F1.8 Macro IS STM“, turi pažangų stabilizatorių, kuris palaiko ryšį su beveidrodinio fotoaparato korpusu, o didesnis RF apsodas užtikrina didesnį jutiklio judėjimą.

3. Raskite paaukštinimą

Ant tvoros stulpo padėtas „Canon EOS RP“.

Padėjus fotoaparatą ant tvoros stulpo ir įjungus dviejų sekundžių laikmatį, fotoaparatas turi laiko stabilizuotis prieš suveikiant užraktui.

Keliaujant po lauką nesunku rasti platformą ar natūralų paaukštinimą, ant kurio galima stabiliai pastatyti fotoaparatą ir dar labiau pailginti išlaikymą. Nustatydami fotoaparatą ilgam išlaikymui, nepamirškite, kad DSLR veidrodžio atšokimas (kurį sukelia veidrodžio apsukimas jutikliui atidengti), gali sukelti fotoaparato drebėjimą. Fotoaparato meniu nustatykite veidrodžio fiksavimą arba, jei jūsų įrenginyje šios funkcijos nėra, įjunkite „Live View“. Žinoma, šios problemos neturi beveidrodiniai įrenginiai, pvz., EOS RP. Fotoaparatas gali sudrebėti ir spaudžiant užrakto mygtuką, todėl nustatykite dviejų sekundžių laikmatį, naudokite nuotolinį užrakto paleidiklį arba paleiskite fotoaparatą nuotoliniu būdu per programėlę „Canon Camera Connect“.

4. Judėkite ir eksperimentuokite

Kraštovaizdžio fotografas pritūpęs fotografuoja augalus ankstyvo ryto saulės spinduliuose.

Nuėmę fotoaparatą nuo trikojo galite išlaisvinti savo kūrybiškumą, atrasti naujus vaizdo kampus ir unikalias kompozicijas.

Trapaus augalo silueto besileidžiančios saulės šviesoje nuotrauka iš arti.

Kai fotografuojama laikant fotoaparatą rankose, prarastą stabilumą galima kompensuoti išradingai prisitaikant. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM“, nustatymai: 1/100 sek., f/16 ir ISO100.

Kraštovaizdžio fotografijoje visada bus vietos trikojui, bet kartais jo neturėjimas gali būti naudingas. Trikojis yra skirtas judėjimui panaikinti, bet laikydami fotoaparatą rankose galite laisvai išbandyti skirtingas padėtis ir kūrybiškai fotografuoti iš įvairių kampų. Jei stovėsite viename taške, net ir suradus įdomų pirmo plano objektą ir suformavus kadrą pagal trejetų taisyklę, nuotraukai gali trūkti dinamikos.

5. Naudokite automatinį ISO

Fotografas pasilenkęs bando iš žemai nufotografuoti pakrantėje vandens išmestą medžio gabalą.

Fotografas pasinaudojo judėjimo laisve laikydamas fotoaparatą rankose, kad galėtų šį vandens išplautą medžio gabalą nufotografuoti iš įvairių kampų.

Tuščioje pakrantėje gulintis vandenyje išmirkusio medžio gabalas. Bangų judesys išsiliejęs dėl ilgo išlaikymo.

Naudojant dviejų sekundžių išlaikymą ir laikant fotoaparatą rankose, bangų mūša švelniai susilieja – tai įmanoma pasiekti, nes „Canon EOS R6“ integruotas stabilizatorius veikia kartu su objektyvo „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ vaizdo stabilizatoriumi. Šį kadrą gal būtų netgi sunkiau padaryti su trikoju, nes aplink jo kojas teliūskuojantis vanduo sukeltų judėjimą. Nustatymai: 35 mm, 2 sek., f/7.1 ir ISO125.

Prieš kelis metus būtų neįmanoma net pagalvoti apie galimybę padidinti ISO iki 1600, bet šiuolaikiniai jutikliai prietemoje veikia kur kas geriau, todėl įmanoma sukurti išskirtinai švarias nuotraukas net ir šiame lygyje. Paprastam ekspozicijos nustatymui pasirinkite rankinį režimą, automatinį ISO ir židinio nuotolį atitinkantį ar trumpesnį išlaikymą. Fotoaparatas pritaikys ISO pagal fotografuojamą vaizdą, tad galėsite ramiai kūrybiškai naudoti išlaikymo ir diafragmos nuostatas.

Pažangesni „Canon“ fotoaparatai, pvz., EOS R6, turi pažangų integruotą vaizdo stabilizatorių (IBIS), kuris veikia atskirai arba kartu su optiniu objektyvo IS, kad būtų pasiektas iki 8 padalų vaizdo stabilizavimas ir būtų galima be trikojo fotografuoti taikant sekundės trukmės išlaikymą.

Autorius: James Paterson

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Patarimai, kaip fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis

Nuo įrangos apsaugos iki rūpinimosi savimi – čia rasite svarbiausius patarimus ir gudrybes norintiems įvaldyti fotografiją ekstremaliomis oro sąlygomis.

Objektyvų kraštovaizdžiui fotografuoti iššūkis

Profesionalė Verity Milligan dalijasi savo patirtimi fotografuojant kūrybiškus kraštovaizdžius dviem lengvais objektyvais.

Kaip redaguoti kraštovaizdžio nuotraukas spaudai

Redagavimo metodai, kurie pavers jūsų vaizdingas nuotraukas meno darbais.

Nuotykių fotografijos patarimai

Penki patarimai fotografuojantiems nuotykius gamtoje su „EOS M6 Mark II“.