Išmokus valdyti fotoaparatą, tiek fotografijoje, tiek videografijoje svarbiausia tampa išmokti, kaip dirbti su šviesa. Naktį šviesos šaltiniai yra riboti, tačiau vis tiek yra daug akimirkų, kurias norėsite įamžinti – nuo šventinių nuotaikų iki gilių pokalbių aplink laužą. Vaizdo įrašai ypač reikšmingi įamžinant ypatingas akimirkas – nuotraukose negalima užfiksuoti, kaip žmonės juda, kalba ir juokiasi. Vis dėlto, gali būti sunku pradėti filmuoti, kai aplink nėra daug šviesos.
Naudojant didesnį ISO, padidėja fotoaparato jautrumas šviesai, o pasirinkus platesnę diafragmą ir lėtesnį išlaikymą, gali padidėti į jutiklį patenkančios šviesos kiekis. Tačiau jei nesuprantate, kaip valdyti šiuos parametrus atsižvelgiant į aplinką, tikėtina, kad gausite grūdėtą arba išsiliejusį vaizdą. Vis dėlto, įgiję šiek tiek žinių įveiksite šias kliūtis ir nufilmuosite vaizdo įrašų, kurie bus branginami daugelį metų, taip pat patobulinsite savo filmavimo įgūdžius.
Čia Ellis Reed, Bate, JK, įsikūręs turinio kūrėjas ir fotografas bei videografas, dalijasi savo pagrindiniais patarimais, kaip filmuoti naktį.
Kaip filmuoti naktį
Valdykite parametrus
Rinkdamiesi kameros parametrus naktiniam filmavimui, galite naudoti „Canon“ kameros išmaniojo automatinio vaizdo režimą, kuris automatiškai pritaiko geriausius parametrus. Tačiau naudodami rankinį režimą galėsite valdyti daugiau.
Jei filmuojate naudodami „Canon EOS R“ sistemos kamerą, pvz., „EOS R6 Mark II“, elektroninis vaizdo ieškiklis parodys, kokį poveikį kiekvieno parametro pakeitimas turi ekspozicijai realiuoju laiku, o tai leis jums užtikrinčiau naudoti rankinį režimą.
Taip pat gali būti naudinga pakeisti fokusavimo režimą į rankinį. „Dual Pixel CMOS AF II“ sistema, įdiegta „EOS R6 Mark II“ ir kitose kamerose, pvz., „Canon EOS R7“ ir „Canon EOS R8“, labai gerai aptinka subjektus esant mažam apšvietimui, tačiau jei dirbate beveik visiškoje tamsoje, gali tekti fokusuoti rankiniu būdu. Žibintuvėliu apšvieskite subjektą, kurį norite sufokusuoti, priartinkite subjektą savo vaizdo ieškiklyje ir sureguliuokite objektyvo fokusavimo žiedą, kol subjektą matysite ryškiai. Šis metodas taip pat labai naudingas astrofotografijai, kai beveik visiškai tamsoje norite sufokusuoti kažką pirmame plane, tačiau kartu užfiksuoti ir dangų.
Pasirinkite plačią diafragmą
Filmuojant prasto apšvietimo sąlygomis svarbu, kad kuo daugiau šviesos pasiektų jutiklį. Vienas iš būdų tai pasiekti – kuo plačiau atverti diafragmą, o tai reiškia, kad f padalos reikšmė turi būti mažiausia galima f skaičiaus reikšmė. Nors artinantis objektyvas gali būti geras ir universalus pasirinkimas filmuoti gerai apšviestoje aplinkoje dienos metu, verta pereiti prie fiksuoto židinio nuotolio objektyvo, pvz., „Canon RF 24mm F1,8 MACRO IS STM“ arba „Canon RF 35mm F1,8 MACRO IS STM“, kad būtų galima pasinaudoti platesne diafragma.
Pasirinkite kadrų dažnį ir išlaikymą
Pirma, pasirinkite savo kadrų dažnį. 24 kadrų per sekundę (k./sek.) yra kino industrijos standartas, sukuriantis natūraliausiai atrodančią filmuotą medžiagą šiek tiek suliedamas judesį. Didesni kadrų dažniai, pvz., 60 k./sek. ir 120 k./sek., naudojami sulėtinto vaizdo filmavimui, sąmoningai siekiant nenatūraliai atrodančio vaizdo.
„Canon EOS R6 Mark II“ suteikia galimybę filmuoti iki 60 k./sek. 4K raiška ir 1080p medžiagą iki 180 k./s sparta, o tai leidžia dar labiau sulėtinti vaizdą.
Pasirinkę kadrų dažnį, pasirinkite dvigubai didesnį išlaikymą. Pavyzdžiui, fotografuodami 25 k./sek. sparta, pasirinkite 1/50 sek. išlaikymą, kad išvengtumėte judesio suliejimų. Tai laikoma geriausia praktika, tačiau kai kuriais atvejais galbūt norėsite šiuos nustatymus pakoreguoti, pasakoja Ellis. „Jei norite specialiai sukurti sulietą judesį, pavyzdžiui, jei vaikštote per aikštę naktį ir norite sukurti chaotišką, intensyvų pojūtį su šviesos pėdsakais, tada sumažinkite išlaikymą iki mažesnio nei dvigubo kadrų dažnio.“
Plačiakampis objektyvas, pvz., „Canon RF 16mm F2,8 STM“, leis užfiksuoti kuo daugiau aplinkos ir suteiks dar daugiau greito tempo. Šis lengvas, ypač kompaktiškas fiksuoto židinio nuotolio fotoaparatas taip pat puikiai tinka vaizdo tinklaraščiams, tačiau jame nėra vaizdo stabilizavimo funkcijos, todėl būtinai naudokite filmų skaitmeninį stabilizavimą, jei filmuodami laikote fotoaparatą rankose. Ši funkcija, prieinama visuose „Canon EOS R“ sistemos fotoaparatuose, stabilizuoja filmuotą medžiagą elektroniniu būdu fotoaparate.
Patikrinkite savo ISO
Kameros ISO parametras leidžia valdyti jos jautrumą į šviesą. Filmuodami lauke saulėtą dieną, galite pasirinkti ISO 100 ir kuo labiau sumažinti jautrumą. Kai debesuota, galima filmuoti naudojant ISO 400, o naktį galbūt norėsite išbandyti ISO 800 ir net ISO 3200 (priklausomai nuo kameros galimybių). Su „Canon EOS R6 Mark II“ galima filmuoti iki ISO 102 400 (išplečiama iki ISO 204 800), bet kuo skaičius aukštesnis, tuo daugiau iškraipymo bus jūsų filmuotoje medžiagoje.
Ieškokite šviesos šaltinio
„Maloniau galvoti apie tamsą kaip apie tuščią lentą, o ne apie iššūkį“, – sako Ellis. „Jei rasite būdų, kaip išnaudoti turimą šviesą arba įvesti dirbtinę šviesą, sukursite dramatišką, kinematografinį vaizdą.“
Filmuodami naktį nesistenkite apšviesti visos scenos. Verčiau ieškokite šviesos šaltinių, kurie išryškintų jūsų subjektą ir pasakotų istoriją. Laužai, parduotuvių langai, gatvių ir automobilių žibintai gali būti naudojami kaip šviesos šaltiniai, padedantys atskirti subjektą nuo fono.
Dar vienas galimas pasirinkimas – dirbtinis apšvietimas. Kaip ir daugelis turinio kūrėjų, Ellis su savimi turi nešiojamą LED šviesos dėžę. Ši kišeninė, bet pakankamai galinga, kad filmuojant stambiu planu apšviestų subjektą, maža šviesos dėžė gali labai pakeisti jūsų filmuotos medžiagos kokybę. Tiesiog neužmirškite, kad filmuodami gerai apšviestą subjektą naktį, turėtumėte labiau eksponuoti patį subjektą nei foną.
Nustatykite baltos spalvos balansą
Įtraukiant dirbtinę šviesą, visada gerai patikrinti baltos spalvos balansą, kad būtų užtikrintas nuoseklumas. Galite nustatyti pasirenkamą baltos spalvos balansą naudodami baltos spalvos balanso kortelę arba balto popieriaus lapą. Nufotografuokite kortelę ar popierių aplinkoje, kurioje ketinate filmuoti, tada kameros meniu pasirinkite „Custom White Balance“ (pasirenkamą baltos spalvos balansą) ir pasirinkite šią nuotrauką kaip pamatinę. Dabar bus nustatytas jūsų baltos spalvos balansas ir tiksliai užfiksuotos scenos spalvos.
Pasirenkamas baltos spalvos balansas taip pat gali padėti pasiekti tam tikrą išvaizdą. Šiltesnei scenai, pvz., filmuodami laužą, galbūt norėsite pasirinkti maždaug 6000K baltos spalvos balansą. Jei norite paryškinti mėlynus, vėsesnius tonus, pasirinkite 2000K ar panašų skaičių. Atminkite, kad jei fotografuojate RAW formatu arba „Canon Log“ režimu, baltos spalvos balansą gali būti lengviau pakeisti baigiamojo apdorojimo programinėje įrangoje.
Fotografuokite didžiausia įmanoma raiška
„Filmuodamas medžiagą socialiniams tinklams mėgstu fotografuoti 4K nustatymu ir eksportuoti į 1080p, – aiškina Ellis, – nes tai padeda sumažinti vaizdo iškraipymą filmuojant prieblandoje ir detalės ypač išryškėja.“
„Canon EOS R6 Mark II“ filmuoja 4K iki 60 k./sek., perdiskretizuodamas iš jutiklio 6K išvesties, kad vaizdas būtų dar ryškesnis ir su dar mažiau iškraipymo, palyginti su įdiegtąja 4K nuostata. Paprastai tariant, didesnė skiriamoji geba reiškia, kad kiekviename faile saugoma daugiau duomenų, todėl gaunami ryškesni vaizdai, geriau atkuriamos spalvos ir užtikrinamas didesnis lankstumas baigiamojo apdorojimo metu. Jei dirbate prieblandoje, kuo daugiau duomenų turite kiekviename faile, tuo lengviau išvalyti bet kokį triukšmą.
Nepamirškite garso
Viena iš vaizdo įrašo savybių, kuri dar reikšmingesnė tamsoje, yra garsas, nes mūsų klausos jausmas sustiprėja, kai pritemdoma rega. Jūsų kameroje turi būti įdiegtas mikrofonas, tačiau jei norite išties užfiksuoti visus šnabždesius, kikenimą ir laužų spragsėjimą, investuokite į išorinį mikrofoną, pvz., „Canon“ kryptinį stereofoninį mikrofoną DM-E1D, kuris tvirtinamas prie kameros daugiafunkcės jungties.
Eksperimentuokite su skirtingais mikrofono kryptiniais režimais, kad galėtumėte užfiksuoti skirtingus kalbos ir aplinkos triukšmo kiekius ir filmuojamos scenos atmosferą. Taip pat galite užfiksuoti aplinkos triukšmą atskirai nuo pagrindinio vaizdo įrašo – pavyzdžiui, čia parodytoje filmuotoje laužo medžiagoje galite įrašyti ugnies spragsėjimą ir leisti ją kartu su nustatyto atstumo kadrais.
Tapkite kūrybiški
Kai suprasite, kaip filmuoti natūralius vaizdo įrašus, galėsite pradėti kurti užtikrintai. Nesvarbu, ar filmuojate vaizdo tinklaraštį naktį, muzikos vaizdo įrašą ar trumpą filmą, išnaudokite aplinką. Gera pradžia – gatvės žibintai. Kaip sako Ellis, „gatvės žibintai yra geri pagrindiniai žibintai [pagrindiniai šviesos šaltiniai] ir foniniai žibintai, priklausomai nuo to, kur pastatysite savo subjektą. Be to, galite eksperimentuoti su ypač ryškia šviesa ir pastatyti subjektą arti gatvės šviesos arba su labiau išsklaidyta šviesa, paprašydami subjekto pajudėti šiek tiek toliau.“
Dar vienas Ellis patarimas – naudoti automobilio žibintus, kad apšviestumėte subjektą, ir sukurti dramatišką siluetą, kurį dar labiau sustiprina migla ar rūkas, išsklaidantis šviesą ir leidžiantis dar geriau atskirti subjektą nuo fono. Naudokite trumpą teleobjektyvą, pvz., „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“, norėdami apkirpti subjektą ir visiškai iškirpti automobilį, suteikiant siužetui paslaptingumo, arba plačiakampį objektyvą, pvz.,„Canon RF 24mm F1,8 MACRO IS STM“, kad įtrauktumėte automobilį į istoriją.
Jei puikiai mokate filmuoti dienos metu, naktį reikės atlikti tik kelias vaizdo įrašo korekcijas. Turėdami pagrindus, atveriate visiškai naują kūrybiškumo pasaulį.
Susiję gaminiai
-
EOS R6 Mark II
Fotografuojant ar filmuojant veiksmą ar portretus, „EOS R6 Mark II“ pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir puikia vaizdo kokybe bei leidžia atsiskleisti jūsų kūrybiškumui -
EOS R8
Pereikite prie viso kadro nuotraukų bei vaizdo įrašų ir įgyvendinkite savo kūrybines ambicijas. -
RF 16mm F2.8 STM
Kompaktiškas ir įperkamas ypač platus viso kadro 16 mm objektyvas EOS R serijai, sukurtas vaizdo tinklaraštininkams ir kūrybinio turinio kūrėjams. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktiškas ir lengvas 24 mm fiksuoto židinio nuotolio objektyvas idealiai tinka kraštovaizdžiams ir interjerams fotografuoti bei vaizdo tinklaraščiams kurti, be to, juo užfiksuojami ir puikūs makrofotografijos kadrai. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Greitai veikiančios diafragmos 35mm f/1.8 MACRO makroobjektyvas yra skirtas plataus kampo perspektyvai, fokusavimui iš arti ir hibridiniam IS. -
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Kompaktiškame ir lengvame „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ korpuse slypi universalaus priartinimo ir subtilaus teleobjektyvo glaudinimo galimybės bei 5 padalų optinis vaizdo stabilizatorius.