ŠVENČIŲ FOTOGRAFAVIMAS

Kaip kūrybiškai fotografuoti šventes

Paprasti patarimai ir metodai neįtikėtinoms švenčių ir renginių nuotraukoms.
Grupė draugų pozuoja su bengališkosiomis ugnelėmis ir juokiasi atsisukę į fotoaparatą, o jų veidai apšviesti bengališkųjų ugnelių šviesos. © „AdobeStock“

Vienas iš geriausių šventinio laikotarpio dalykų – daugybė vakarėlių ir renginių, kurių metu draugai ar šeimos nariai gali susirinkti pasijuokti, atsipalaiduoti ar pasidalyti naujienomis. Žinodami, kaip kūrybiškai fotografuoti šventines šypsenas, mirgančias šviesas ir pašėlusius šokio judesius, galėsite fiksuoti prisiminimus visam gyvenimui.

Šie naudingi švenčių fotografavimo patarimai ir metodai ne tik padės sukurti puikių kadrų, kuriais visi mielai dalinsis: turėsite nuostabių vaizdų, kurie tiksliai perteiks ypatingas akimirkas ir bus verti išspausdinti bei branginti.

1. Pasirinkite geriausias fotoaparato nuostatas šventės nuotraukoms

Šeima, susibūrusi aplink 65-ojo gimtadienio tortą blausiai apšviestame kambaryje, fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R100“ su objektyvu „Canon RF 16mm F2.8 STM“.

Jei norite fotografuoti grupinius portretus prieblandoje, pasirinkus ilgesnį išlaikymą, fotoaparato jutiklis bus veikiamas šviesos ilgiau. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R100“ ir objektyvu „Canon RF 16mm F2.8 STM“; nuostatos: 1/60 sek., f/3.5 ir ISO 1600.

Nesvarbu, ar fotografuosite viduje, ar lauke, šventėse būna daug judėjimo, todėl svarbu pasirinkti šventei tinkamiausias fotoaparato nuostatas.

Norint fiksuoti greitą judėjimą šokių aikštelėje nenaudojant blykstės, išlaikymas turi būti pakankamai trumpas. Pirmenybės išlaikymui (Tv) režimu galite nustatyti išlaikymą, o fotoaparatas parinks diafragmą ir ISO, kad vaizdo ekspozicija būtų tinkama. Judesiui fiksuoti geriausiai tinka maždaug 1/160 arba 1/250 sek. išlaikymas, bet jei objektas juda greičiau, gali reikėti padidinti nuostatą iki 1/1000 sek. Jei pasirinkote rankinį (M) režimą, diafragma turi būti atidaryta palyginti plačiai (mažesnis f numeris) trumpesniam išlaikymui kompensuoti. Pradėkite nuo automatinio ISO, bet jei vaizdas per tamsus, pabandykite nustatyti vidutinį arba didelį ISO, pvz., ISO 3200 arba ISO 6400.

Jei jūsų šventėje judama mažiau, pirmenybės diafragmai (Av) režimu galite pasirinkti norimą lauko gylį. Jei aplinka ramesnė, galite įvertinti fotoaparato nuostatas pagal aplinkos apšvietimą. Pavyzdžiui, 1/80 sek. išlaikymas tiks lėto judėjimo portretams ar grupės nuotraukoms – jutiklį pasieks daugiau šviesos, todėl turėsite šiek tiek daugiau laisvės rinkdamiesi diafragmos ir ISO vertes.

2. Pabandykite fotografuoti nepastebimai

Keturi šventės dalyviai atsipalaidavę šoka, jiems judant plaikstosi plaukai, už jų pro dūmus matosi didžėjus.

Ilgesnis objektyvas suteikia galimybę kurti natūralias šokančių draugų nuotraukas. Dėl plačios diafragmos nereikia blykstės net ir fotografuojant patalpose. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS 5D Mark III“, nuostatos 1/160 sek. ir f/1.4. © „AdobeStock“

Kadrai, kuriuose pozuojama, yra svarbūs, bet jei norite užfiksuoti nesuvaidintą šventės džiaugsmą, reikėtų fotografuoti nepastebimai.

Naudodami artinantį objektyvą, pvz., „Canon RF-S 18-45mm f/-6.3 IS STM“, galėsite sufokusuoti toliau esančius objektus ir fotografuoti pernelyg neatkreipdami dėmesio, kad esate nutaikę fotoaparatą į konkretų asmenį. Be to, šis objektyvas turi 4 padalų vaizdo stabilizatorių, kuris padės apsaugoti nuotraukas nuo suliejimo, kai fotografuojate laikydami rankose.

Nepastebimai fotografuojant reikėtų naudoti ne fotoaparato blykstę, o plačią diafragmą ir vidutinę arba didelę ISO vertę, kad objektai liktų ryškūs ir sufokusuoti. Tokiu būdu blykstė netrukdys objektams ir kadrai bus natūralesni. Dėl tos pačios priežasties reikėtų išjungti fotoaparato AF pagalbinį apšvietimą.

Fotografuoti nepastebimai gali padėti ir nuotoliniu būdu valdomas fotoaparatas, pavyzdžiui, „Canon PowerShot PX“, sumaniai galintis komponuoti ir fotografuoti ar filmuoti automatiškai. Jis trikdo mažiau nei tradicinis fotoaparatas, be to, leidžia dalyvauti šventėje ir jums.

3. Sužinokite, kaip fotografuoti foną ir sulieti priekinį planą

Ant torto degančių žvakių stambaus plano nuotrauka su sulietomis liepsnomis ir dideliu apskritu „bokeh“ efektu fone.

Objektyvas su plačia maksimalia diafragma, pvz., „Canon RF 50mm F1.8 STM“, gali paversti foną nuostabiu ir švelniu „bokeh“. Nufotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 50mm F1.8 STM“, nustatymai: 1/40 sek., f/1.8 ir ISO 100.

Silpnai apšviestas moters portretas ryškaus balto ir šviesiai mėlyno apskrito „bokeh“ fone.

Fono ir pirmo plano suliejimas puikiai tinka norint akcentuoti objektą ir suteikti nuotraukoms svajingą nuotaiką.

Tviskančių kalėdinės eglės lempučių jūra ar tiesiog žvakė – šventiniu laikotarpiu gausu gražių šviesų, kurios, tinkamai nustačius, gali virsti nuostabiais švytinčiais apskritimais nuotraukų fone. Estetinėms šių nesufokusuotų nuotraukos vietų savybėms apibūdinti vartojamas Japonų kalbos žodis „bokeh“.

Šį efektą lengviausia pasiekti nustačius plačiausią objektyvo diafragmą. Taip išgaunamas labai mažas lauko gylis, suteikiantis galimybių tiksliai pasirinkti, ką fokusuojate, kad objektas ryškiai išsiskirtų iš sulieto fono. Šiam tikslui idealiai tinka „Canon RF 50mm F1.8 STM“, kurio maksimali diafragma yra ypač plati – f/1.8. Tačiau patrauklių sulietų akcentų galima išgauti ir su mažesne, pvz., f/5.6, diafragma. Sustiprinkite efektą padidindami atstumą tarp objekto ir fono arba prieidami arčiau objekto.

4. Padidinkite išlaikymą, kad užfiksuotumėte sulietą judesį

Specialiai sulieta būgnus mušančio būgnininko nuotrauka.

Vienas iš lengviausių būdų pakeisti bendrą vaizdo ekspoziciją – pakeisti fotoaparato išlaikymą. Galima jį naudoti ir kūrybiškai, kad galėtumėte kontroliuoti vaizdo suliejimo kiekį (ar jo nebuvimą) vaizduose.

Trumpas išlaikymas padeda ryškiai užfiksuoti judančius objektus, o naudojant gerokai ilgesnį išlaikymą galima sukurti judesį scenoje su statiniais objektais.

Nustatykite 1/10 arba 1/20 sek. išlaikymą, jei fotografuojate laikydami fotoaparatą rankose, ir pasirūpinkite, kad statiškas (arba palyginti statiškas) objektas būtų aiškiai matomas. Naudinga, jei objektyve įdiegtas optinis vaizdo stabilizavimas (IS), kaip, pavyzdžiui, „Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“, nes tai padeda išsaugoti vaizdų ryškumą pasirinkus ilgesnį išlaikymą. Kai kuriuose fotoaparatuose, pavyzdžiui, „Canon EOS R7“ ir „EOS R6 Mark II“, yra integruotasis vaizdo stabilizavimas (IBIS). Tuomet fotoaparato jutiklis fiziškai juda kompensuodamas bet kokį judėjimą, kai fotografuojate ne iš fiksuotos padėties (pvz., be trikojo). Šio tipo IS veiks su bet kokiu objektyvu.

Jei naudojate trikojį, šiam efektui pasiekti galėsite naudoti kur kas ilgesnį išlaikymą. Paleiskite užraktą laidiniu arba belaidžiu nuotoliniu paleidikliu, programėle „Canon Camera Connect“ arba laikmačio režimu.

5. Užfiksuokite šviesos pėdsakus ant šokių aikštelės grindų

Jauna moteris šventėje atmeta rankas atgal tarp spalvingų šviesų pėdsakų.

Ilgos ekspozicijos idealiai tinka norint paversti įprastas scenas magiškais vaizdais. © „Tetra Images“ / „Getty Images“

Kontroliuodami blykstės paleidimo akimirką ekspozicijos metu, galite užfiksuoti spalvotus šviesos ruožus, kurie kūrybiškai perteiks šventės atmosferą, tačiau išlaikys ryškius objektus. Pasirinkite ilgą, maždaug sekundės trukmės, išlaikymą ir pirmosios arba antrosios užsklandos sinchronizavimo režimą fotoaparato blykstės parinkčių meniu.

Daugumoje fotoaparatų numatytoji parinktis yra pirmosios užsklandos sinchronizavimas. Ji paleidžia blykstę ekspozicijos pradžioje ir įrašo bet kokį suliejimą objekto priekyje. Antrosios užsklandos sinchronizavimas paleidžia blykstę ekspozicijos pabaigoje ir įrašo šviesos pėdsakus ir kitas detales už objekto.

6. Apšvieskite savo švenčių nuotraukas blykste

Besišypsanti šeima pozuoja ant sofos priešais auksinę pripučiamą juostą „Su gimimo diena“ šventės nuotraukoje, padarytoje fotoaparatu „Canon Speedlite EL-100“.

Blykstės naudojimas, kad šviesa atsispindėtų nuo sienų ir lubų, padeda kurti natūraliai atrodančias švenčių nuotraukas. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS 800D“ su objektyvu „Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM“ ir „Canon Speedlite EL-100“, nuostatos: 20 mm, 1/200 sek., f/5.6 ir ISO 400.

Jei naudojate blykstę, būtina nustatyti ją taip, kad apšviestų objektus gražiai. Jei naudojate blykstę „Speedlite“, nenukreipkite jos tiesiai į fotografuojamą objektą – pakreipkite šiek tiek į lubas, kad objektus apšviestų atsispindėjusi šviesa. Taip ne tik sukursite natūralesnį apšvietimą, bet ir jūsų fotografuojami žmonės jausis patogiau.

„Canon Speedlite EL-100“ galima pasukti ir horizontaliai, ir vertikaliai, todėl galite pasirinkti tinkamiausią atspindžio kampą. Taip pat yra automatinis režimas, parenkantis geriausias nuostatas už jus priklausomai nuo aplinkos, tad galite tiesiog sufokusuoti ir fotografuoti.

Dar vienas būdas puikiems rezultatams su blykste gauti – naudoti difuzinį dangtelį arba mažą minkštą dėžutę virš blykstės galvos. Taip paskleisite ir sušvelninsite blykstės šviesą, todėl odos atspalviai kadre atrodys natūraliau.

7. Fokusuokite smulkesnes detales

Dvi karūnos su brangakmeniais, viena mažesnė, kita didesnė, didelio apskrito „bokeh“ fone.

Vakarienės stalo puošmenos, sienų dekoracijos ar medį puošiantys žaislai puikiai tiks šventinei nuotaikai sukurti nuotraukose. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 135mm F1.8L IS USM“, nuostatos: 1/5 sek., f/5.6 ir ISO 400.

Atminkite, kad švenčių nuotraukose ne visada turi būti daug žmonių. Dėmesys mažesnėms detalėms taip pat gali puikiai perteikti šventės nuotaiką ir dvasią.

Jei naudojamu objektyvu negalite priartėti prie objekto pakankamai, verta išbandyti objektyvą su makrofotografavimo galimybėmis, pavyzdžiui, „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ (MF režimu) arba „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“. O palyginti platus variantas, pavyzdžiui, „Canon RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM“, leis priartėti, bet kartu užfiksuoti daugiau aplinkos, kad matytųsi platesnis kontekstas.

8. Naudokite daugybines ekspozicijas

Kai kuriuose EOS R sistemos fotoaparatuose, pvz., „Canon EOS R10“ ir „Canon EOS R8“, yra daugybinės ekspozicijos režimas. Šiuo režimu daroma daug nuotraukų, kurios uždedamos viena ant kitos sukuriant meninį efektą. Visa tai atliekama fotoaparate, todėl nereikia naudoti redagavimo programinės įrangos.

Priklausomai nuo apšvietimo ir norimo galutinio rezultato, galima rinktis iš keturių daugybinės ekspozicijos režimų arba galite fotografuoti tiesiog naudodami „vidutinį“ ekspozicijos valdymą ir fotoaparatas parinks tinkamą galutinę ekspoziciją už jus. Taip pat galite fotografuoti tik dviem ekspozicijomis arba dėti sluoksniais daug skirtingų kadrų, kad rezultatas būtų ypač siurrealus.

9. Žaiskite su perspektyva

Švenčiančių žmonių grupė pasilenkia į priekį suglausdama bengališkąsias ugneles. Nuotrauka padaryta bengališkųjų ugnelių aukštyje, žiūrint į žmonių veidus iš apačios.

Priartindami priekiniame plane esančius objektus, pvz., dekoracijas ar bengališkąsias ugneles, galite sulieti foną. © „AdobeStock“

Kūrybiškai naudojant perspektyvą, švenčių nuotraukos gali būti vizualiai įdomesnės. Galima tai daryti tiesiog pakeliant ar nuleidžiant fotoaparatą, bet nebijokite naudoti ir kraštutinio vertikalumo nukreipdami fotoaparatą aukštyn nuo grindų arba žemyn nuo lubų, kad užfiksuotumėte vaizdą „iš paukščio skrydžio“. Fotografuoti iš aukšto ar žemesnio kampo paprasta su tokiais fotoaparatais kaip „Canon EOS R50“, turinčiais atlenkiamą reguliuojamo kampo ekraną. Jis puikiai tiks ir smagioms asmenukėms.

Keiskite vaizdo komponavimo ypatybes naudodami duris, langus ar laiptinių baliustradas, taip pat ieškokite blizgių paviršių ar vandens, kad užfiksuotumėte šventės atspindžius arba kūrybiškai įtrauktumėte į nuotrauką save.

Šviesą keičiančios medžiagos gali pakeisti vaizdų estetiką – fotografuodami pro nejudančius skaidrius skysčius, pvz., gėrimus, galite užfiksuoti laužomą šviesą, iškraipančią dydžius ir proporcijas. Fotografuojant pro tekstūrinį ar matinį stiklą galima sukurti įspūdingą suliejimo efektą.

Žaiskite su visais šiais metodais, smagiai leiskite laiką ir nesijaudinkite, jei nepavyks – svarbiausia yra eksperimentuoti.

Autoriai Matt Golowczynski ir Peter Wolinski

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai