SPORTO FOTOGRAFIJA

Pasiruošt. Dėmesio. Svarbiausi patarimai, kaip fotografuoti veiksmo kadrus

Norite užfiksuoti svarbiausius sporto momentus? Pateikiame viską, ką turite žinoti, kad įamžintumėte įspūdingus veiksmo kadrus savo „Canon“ fotoaparatu.
Atletė violetinės spalvos liemene šoka per barjerą.

Veiksmo fotografija pažeria išskirtinių iššūkių fotografams ir jų fotografavimo rinkiniui: pasaulyje daugybė judesio, tačiau kaip tai užfiksuoti viename vaizde? Kad veiksmo fotografija būtų sėkminga, reikia išmanyti kai kurias esmines fotoaparato nuostatas bei funkcijas ir kokį poveikį jos daro kadrams. Jas įvaldę, galėsite užfiksuoti sulietus vaizdus, kad perteiktumėte judesį arba užšaldytumėte vaizdą, norėdami užfiksuoti akimirką laike. Be to, yra veiksmui fotografuoti skirtų technikų, kurias galite išbandyti, pavyzdžiui, panoraminį fotografavimą, taip pat patarimų, kuriais gali pasinaudoti visi, norintys fotografuoti vandens sportą arba filmuoti veiksmo vaizdo įrašus.

Jei fotografuojate naudodami greitą ir lengvą rinkinį, tai irgi naudinga. „Canon“ sukonstravo santykinai kompaktiškų ir įperkamų labai veiksmingų fotoaparatų ir objektyvų asortimentą, jie gali užtikrinti puikius rezultatus fotografuojant veiksmą, įskaitant pradedantiesiems skirtus teleobjektyvus, kuriuos naudojant galima maksimaliai priartėti prie veiksmo vietos.

Čia apžvelgiame esmines nuostatas ir fotoaparato funkcijas, kurių reikia fotografuojant veiksmą, ir pasidalijame populiariausiais patarimais ir technikomis, padėsiančiomis užfiksuoti neįtikėtinus vaizdus.

Pradėkite nuo sporto režimo

Jei esate veiksmo fotografijos naujokas, galite pradėti tiesiog nuo sporto režimo, įdiegto daugelyje pradedantiesiems skirtų ir vidutinio lygio fotoaparatų. Pasirinkus šį režimą, fotoaparatas sukonfigūruos „Servo“ (nepertraukiamai veikiančią) automatinio fokusavimo funkciją veiksmui sekti ir trumpą išlaikymą, kad galėtumėte sustabdyti judesį, taip pat galėsite daryti kadrų seką laikydami nuspaustą užrakto mygtuką. Tiesiog pasukite fotoaparato fotografavimo režimo parinkties ratuką į sporto padėtį arba raskite šį režimą meniu „Vaizdo režimai“ („Scene modes“).

Privalomos fotoaparato nuostatos fotografuojant veiksmą

Fotoaparato „Canon EOS 90D“ ekranas, kuriame matyti režimo Tv („Time Value“ (laiko vertė) nuostatos.

Norėdami tiesiogiai kontroliuoti išlaikymą, perjunkite fotoaparatą į išlaikymo pirmenybės režimą (arba Tv, reiškiančio „Time Value“ (laiko vertė). Pakeitus išlaikymą, pakoreguojama bendra ekspozicija, be to, galima valdyti ir suliejimą (arba pasiekti, kad jo neliktų) vaizduose.

Snieglentininko šuolis ore, šalia matyti neryški saulė danguje.

Jei fotografuojate objektus šviesaus dangaus fone, pabandykite pritaikyti teigiamą ekspozicijos kompensavimą. Tai padeda užtikrinti reikiamą pagrindinio objekto šviesumo lygį. Naudodami beveidrodinį fotoaparatą, pavyzdžiui, „Canon EOS R7“, fotografuodami vaizdo ieškiklyje galite peržiūrėti daromą poveikį. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R7“ ir objektyvu „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“, nuostatos: 14 mm, 1/2 000 sek., f/8 ir ISO200.

Nors „Canon“ fotoaparatuose įdiegtas sporto režimas yra puikus atspirties taškas fotografuojant veiksmą, gali būti pravartu įgyti naujų įgūdžių, kad fotografija taptų dar įdomesnė. Kūrybiškai naudodami išlaikymo, ekspozicijos ir AF sekimo nuostatas, pasieksite norimų rezultatų.

Išlaikymas

Išlaikymo pirmenybės (Tv) režimu pasirenkate norimą išlaikymą, o fotoaparatas automatiškai sureguliuoja diafragmą, kad ekspozicija būtų tinkama. Taip pat gali būti naudinga įjungti automatiškai nustatomą ISO, kad fotoaparato jautrumas šviesai automatiškai padidėtų, jei objektyvo plačiausia diafragma nėra pakankamai greita ir būtų galima išvengti nepakankamo eksponavimo (tamsių vaizdų), kai fotografuojama nustačius labai trumpus išlaikymus. Naudodami trumpus išlaikymus, prasidedančius nuo 1/1 000 sek., galėsite sustabdyti veiksmą, o ilgi išlaikymai (1/60 sek. arba ilgesni) sulieja judesį fotografuojant panoraminiu režimu; apie jį pakalbėsime vėliau.

Ekspozicija

Jei apšvietimas nuolatinis, pavyzdžiui, saulėta diena be debesų, arba fotografuojate patalpoje apšviečiant dirbtinės šviesos šaltiniui, perjunkite fotoaparatą į rankinį (M) režimą. Tai leis visiškai valdyti išlaikymą ir diafragmą, todėl galėsite užtikrinti tinkamą fotografuojamo objekto ekspoziciją. Jei naudojate vieną iš automatinių režimų, kai fotografuojate nukreipę fotoaparatą į dangų, fotoaparatas yra linkęs nepakankamai išeksponuoti objektą, todėl užfiksuojamas siluetas. Jei taip nutinka, pasinaudokite ekspozicijos kompensavimo ratuku ir padidinkite ekspoziciją.

Fotoaparato „Canon EOS R10“ ekranas, kuriame matyti AF sekimo sistemos vykdomas fokusavimas į flamenko šokėjos akį.

„Canon“ naujausiuose EOS R sistemos fotoaparatuose įdiegta išmaniojo AF sistema gali aptikti žmones, gyvūnus, paukščius ir transporto priemones. Pavyzdžiui, fotografuojant žmonių režimu sistema gali netgi išsirinkti žmogaus figūrą iš nugaros. Atpažinimas ir sekimas prasideda nuo kūno, tuomet pereinama prie galvos, jei ji matoma, ir galiausiai prie akių. Galvas gali pasirinkti net tada, jei sportininkai dėvi apsauginius akinius ar šalmus.

AF sekimas

„Canon“ fotoaparatai turi daug fokusavimo taškų, išdėstytų visame kadre, ir fotoaparatas paprastai fokusuoja arčiausiai jūsų esantį objektą. Norėdami įsitikinti, kurioje vietoje fotoaparatas fokusuoja vaizdą, pabandykite pasirinkti mažesnę fokusavimo taškų grupę ir pasirūpinkite, kad jie liktų ant objekto. Giliojo mokymosi DI, įdiegtas naujos kartos AF sistemose, naudojamose mūsų naujausiuose EOS R sistemos beveidrodiniuose fotoaparatuose, pavyzdžiui, EOS R7 ir EOS R6, puikiai užfiksuoja ir seka gyvūnus, paukščius, žmones ir transporto priemones. Fotoaparatai ne tik automatiškai atpažįsta atitinkamas figūras, bet ir sufokusuoja veidus (arba snukius) ir net akis, kai tik jos tampa matomos. Naudokite „AI Servo AF“ režimą, kad automatino fokusavimo sistema nuolat sektų judančius objektus.

Puikus panoraminis fotografavimas

Motociklininkas ant motociklo skrieja trasa, smarkiai pasviręs į šoną.

Fotografuojant panoraminius kadrus, gali būti sunku pasirinkti reikiamą išlaikymą. Kai fotografuojate greitai važiuojančius lenktyninius automobilius arba motociklus teleobjektyvu, pradėkite nuo maždaug 1/60 sek. išlaikymo, peržiūrėkite užfiksuotus rezultatus ir pakoreguokite išlaikymą, kad suteiktumėte tinkamą veiksmo vietos fono suliejimą, tačiau pagrindinis fotografuojamas objektas išliktų ryškus. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM“, nuostatos: 400 mm, 1/160 sek., f/9 ir ISO100. © Richard Walch

Trumpi išlaikymai puikiai tinka norint sustabdyti judesį, tačiau kartais dėl jų veiksmo kadruose nelieka jaudulio. Pavyzdžiui, jei skriejantį lenktyninį automobilį fotografuosite nustatę 1/2 000 sek. išlaikymą, atrodys, kad jis stovi. Pailginkite išlaikymą iki maždaug 1/60 sek. ir pasitelkite panoraminį režimą, kad sulietumėte judesį ir perteiktumėte greičio pojūtį.

Panoraminis fotografavimas – kai vedate fotoaparato objektyvą taip, kad jis sektų lygiagrečiai su jumis judantį objektą. Ši technika dažnai derinama su ilgesniais išlaikymais, todėl objektas išlieka ryškus, o stacionarūs pirmas ir antras planas suliejami. Norėdami pasimokyti šio būdo, naudokite vaizdo ieškiklį ir sukitės visu kūnu iš klubų, kad judėtumėte sklandžiai. Jei objektyve įdiegtas vaizdo stabilizavimas (IS), objektyvo šone raskite IS režimo jungiklį ir perjunkite į IS 2 režimą. Tai padarius objektyvas nustatomas nepaisyti horizontalaus judesio ir kompensuoti tik judesius, kurie yra statmeni judesiams, daromiems vykdant panoraminį fotografavimą.

Naudokite „AI Servo AF“ ir nepertraukiamo fotografavimo režimą laikydami iki galo nuspaustą užrakto mygtuką, kad padarytumėte kadrų seriją. Kad panoraminio režimo rezultatai būtų efektyvūs, reikia praktikos ir kantrybės, tačiau patariame nufotografavus kadrą ar kadrų seriją ir toliau tęsti horizontalaus judėjimo judesį. Taip užsitikrinsite didesnę tikimybę, kad judantis objektas bus užfiksuotas ryškiai.

Kaip fotografuoti vandens sportą?

Kanojininkas iriasi per baltą vandenį, vienoje pusėje irklas pakeltas į orą.

Užfiksuoti lemiamą sekundės dalį veiksmo fotografijoje visuomet buvo sėkmės dalykas. Tokie „Canon“ fotoaparatai kaip EOS R6 ir EOS R7 pasižymi fenomenaliai dideliu nepertraukiamo fotografavimo greičiu, tad galite padaryti kadrų seriją ir būti tikri, kad užfiksavote esminius momentus. Fotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM“, nuostatos: 1/4 000 sek., f/3,2 ir ISO200. © Samo Vidic

Plaukimas banglentėmis, kajakais ir kitos vandens sporto rūšys įspūdingai atrodo nuotraukose. Jaudulys, purslai, šuoliai, posūkiai ir greitis reiškia, kad puikiems rezultatams reikia daug pastangų ir kantrybės. Žiūrint iš teigiamos pusės, kai valtys, baidarės, vandens motociklai ir pan. plaukia nustatytu kursu, galite geriau numatyti, kas bus, ir būti pasirengę. Norint užfiksuoti didelę dalį veiksmo fotografijų paprastai reikia teleobjektyvo arba superteleobjektyvo, kad būtų galima fotografuoti iš toliau.

Fotoaparato nuostatos fotografuojant vandens sportą

Kad vandens sporto veiksmo nuotrauka būtų puiki, svarbu tinkamai užfiksuoti vandenį. Vandens sportas dažnai fotografuojamas nustačius trumpus išlaikymus, kurie paverčia vandens lašelius krištolą primenančiomis ledo skulptūromis. Kad tarsi užšaldytumėte vandenį, nustatykite 1/1 000 sek. ar trumpesnį išlaikymą.

Fotografuojant virš vandens, paprastai būna daug šviesos, nes ji atsispindi nuo paviršiaus, todėl galima nustatyti trumpą išlaikymą ir nedidelį ISO jautrumą – tai suteikia lankstumo ir galimybę rinktis diafragmą pagal fotografuojamo objekto dydį kadre. Ieškokite kadrų, kai varžovas pasisuka arba pašoka. Šie abu veiksmai pakelia nuo paviršiaus vandens lašelius, informuoja žiūrovą apie judesio kryptį, greitį ir pobūdį ir taip pagyvina vaizdą.

Vandens sporto fotografijai skirti priedai

Kad būnant šalia vandens fotoaparatas išliktų saugus, naudokite specialų vandens nepraleidžiantį dėklą. Su šiais tvirto korpuso dėklais galima fotografuoti po vandeniu iki 40 metrų gylyje, todėl vandens purslai tikrai nekels problemų. Korpusai turi sandarius mygtukus, tad ir toliau galėsite naudotis visomis fotoaparato funkcijomis.

Visų pirma, reikėtų pradėti nuo visiškai įkrautos fotoaparato baterijos ir atminties kortelės, kurioje būtų daug laisvos vietos, kad fotografavimo įkarštyje nereikėtų atidaryti dėklo. Keli maži silikagelio maišeliai dėkle sumažins drėgmę.

Jei neplanuojate nerti po vandeniu, naudokite objektyvo gaubtą atspindžiams sumažinti ir apsauginį filtrą, kad apsaugotumėte objektyvą. „Canon“ EOS R sistemos fotoaparatai taip pat apsaugoti nuo aplinkos poveikio: čiurkšlių ir purslų.

Matykite platesnį vaizdą

Irkluotojo pėdų raudonais batais ir rožinėmis kojinėmis ant valties dugno nuotrauka stambiu planu.

Kažkas labai paprasto, pavyzdžiui, sportinių batelių pora, nusidėvėjęs balnas arba varžybų kamuolys, gali padėti atskleisti istoriją. Ieškokite ko nors įdomaus ir padarykite keletą kadrų stambiu planu, kad veiksmo fotografijai pridėtumėte papildomo svorio. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM“, nuostatos: objektyvo padėtis ties 59 mm, 1/640 sek., f/2,8 ir ISO250. © Matthew Joseph

Puikūs sportiniai kadrai – tai ne tik nugalėtojų nuotraukos. Svarbu ir mažos detalės: varžybų kamuolys, teisėjas, vienintelio aistruolio emocija aistruolių jūroje; jos suteikia renginio portretui sodrumo ir gylio. Aptariant toliau pateiktus pavyzdžius, turėtų pakakti jūsų standartinių arba automatinių nuostatų.

Fotografuokite platesnį vaizdą, kad matytųsi visa sporto renginio aplinka ir minia. Jei užmesite akį į laikraščius, pamatysite, kad tik keli kadrai bus detalūs, stambiu planu padaryti sporto renginio kadrai. Bus daug plačiai apimančių kadrų, suteikiančių sporto renginio kontekstą: bus parodyta vieta ir aistruolių būriai.

Ieškokite kažko neįprasto ar išsiskiriančio. Dažnai geriausiais sportiniais kadrais tampa vaizdai, priverčiantys žvilgtelėti dukart ir spėlioti, kaip tai įvyko. Neretai tai – sėkmė būti reikiamoje vietoje reikiamu metu, tačiau reikia gebėti būti pasirengusiam viskam. Fotografuokite ir veiksmo aplinką – dėmesį reikėtų sutelkti ne tik į pagrindinį veiksmą. Įrangą ruošiantys varžovai, žiūrovai, mechanikai ir t. t. taip pat yra dėmesio verti objektai ir pasakoja renginio istoriją.

Patarimai, kaip užfiksuoti veiksmą vaizdo įrašuose

„Canon“ fotoaparatais lygiai taip pat meistriškai galima užfiksuoti aukštos kokybės 1 080p, 4K ar netgi 8K filmuotą medžiagą, todėl verta pasinaudoti šia galimybe.

Atvykę į renginį, nufilmuokite kelis plačiakampius vaizdo įrašus, kad pasirinktumėte veiksmo vietą. Tai padarius neteks dažnai keisti židinio nuotolio filmuojant. Dažnai geriausia yra stabtelėti, pakeisti kompoziciją, kadravimą ir židinio nuotolį, tada filmuoti toliau. Kai vedžiojate fotoaparatą horizontaliai, kad užfiksuotumėte vietą arba sektumėte veiksmą, būtinai nustokite vedžioję, tik tada baikite įrašyti, jog vėliau būtų lengviau redaguoti nufilmuotą medžiagą.

Užuot įsitaisę vienoje vietoje ir pastatę fotoaparatą ant trikojo, pabandykite judėti su fotoaparatu sekdami veiksmą. Pastebėsite, kad tai lengviau padaryti fotografuojant plačiau. Jei vienas su kitu rungiasi keli varžovai, su kiekvienu išbandykite skirtingus židinio nuotolius. Nepamirškite, kad normalu, jog toli esantis objektas artėdamas prie fotoaparato padidėja kadre, todėl nustatykite tokį židinio nuotolį, kad net fotografuojamam objektui atsidūrus visiškai šalia jis vis tiek liktų kadre.

Tinkamiausi fotoaparatai veiksmo fotografijai

Vyras su hidrokostiumu, laikydamas banglentę, sėdi ant akmens paplūdimyje; fotografuota iš žemiau.

Daugelyje „Canon“ fotoaparatų yra sukiojamasis arba pakeliamasis galinis ekranas. Komponuodami kadrus, jį naudokite vietoj vaizdo ieškiklio: galite fotografuoti iškėlę fotoaparatą virš žmonių galvų minioje arba nuo žemės lygio, kad perspektyva būtų įdomesnė. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM“; nustatymai: 1/3200 sek., f/1,8 ir ISO100.

Vyras stovi šalia lenktynių trasos ir, priglaudęs prie akies, laiko fotoaparatą su dideliu superteleobjektyvu.

„Canon“ fotoaparatų EOS R6 ir EOS R7 korpuse įdiegta vaizdo stabilizavimo (IBIS) funkcija veika ypač veiksmingai, kai naudojama kartu su RF superteleobjektyvų optinio IS sistema, nes šių dviejų tipų IS (vaizdo stabilizavimo) funkcijos kompensuoja skirtingų tipų fotoaparato drebėjimus. Tai užtikrina visuomet ryškius kadrus, kai fotografuojama laikant fotoaparatą rankose, todėl nebereikia trikojo ar vienakojo.

Bet kuris, turintis „Canon“ fotoaparatą, gali pasinerti į veiksmo fotografiją naudodamas jau turimą rinkinį, tačiau, jei svarstote atsinaujinti įrangą, štai keletas puikių gaminių veiksmui užfiksuoti.

„Canon EOS R7“

Beveidrodiniame EOS R7 įdiegta daug tų pačių techninių naujovių kaip ir „Canon“ profesionalų lygio fotoaparate EOS R3, tačiau jis sukonstruotas aplink APS-C formato vaizdo jutiklį, veiksmingai padidinantį teleobjektyvų aprėptį 1,6 karto. Tai gali tapti didžiuliu privalumu veiksmo fotografijoje, nes galite apimti didelius atstumus naudodami santykinai kompaktišką ir lengvą objektyvą, pavyzdžiui, „Canon RF 800mm F11 IS STM“. Kiti šio mažo, greito ir veiksmingo fotoaparato privalumai yra sukiojamasis jutiklinis ekranas ir aukštųjų technologijų AF sistema, apimanti išmanųjį žmonių, gyvūnų, paukščių ir transporto priemonių atpažinimą, be to, korpusas ir objektyvo stabilizavimas veikia išvien, kad kuo labiau sumažintų fotoaparato drebėjimo padarinius. Fotoaparatu EOS R7 galima fotografuoti iki 30 kadrų per sekundę (k./sek.) greičiu, taip pat užfiksuoti iki 60p kokybės 4K filmus.

„Canon EOS R6“

Puikiai išplėstinei veiksmo fotografijai tinkančiame EOS R6 įdiegtos visos fotoaparate EOS R7 naudojamos DI grįstos automatinio fokusavimo sistemos sekimo funkcijos ir IBIS sistema, telpančios profesionalų lygio specifikacijomis pasižyminčiame viso kadro fotoaparato korpuse. Prijungę tam tikrus objektyvus, galite pasiekti neįtikėtiną 8 padalų vaizdo stabilizavimą, be to, fotoaparatas gali fotografuoti iki 20 k./sek. greičiu. Filmuotų vaizdų užfiksavimo galimybės apima 4K filmų užfiksavimą ir HD vaizdų užfiksavimą 120 k./sek. greičiu, galima įrašyti aukštos kokybės sulėtintą filmuotą vaizdą. Taip pat yra sukiojamasis jutiklinis ekranas, kad būtų galima fiksuoti vaizdus iš kūrybingumą atskleidžiančių padėčių.

Beje, „Canon“ siūlo platų našių, tačiau biudžetui draugiškų kintamojo židinio nuotolio ir fiksuotojo židinio nuotolio objektyvų asortimentą, skirtą EOS R sistemos fotoaparatams.

„Canon PowerShot G7 X Mark III“

PowerShot G7 X Mark III“ veiksmingas našumas slypi mažame kompaktiškame fotoaparate, sveriančiame vos 304 g, kuriame įdiegtas fiksuotas kintamojo židinio nuotolio objektyvas, kurio efektyvus diapazonas yra 24–100 mm. Objektyvo greita f/1,8–2,8 diafragma leidžia pasirinkti trumpus išlaikymus ir užfiksuoti sustabdytą judesį net ir silpno apšvietimo arba apšviestos patalpos sąlygomis, taip pat taikyti nepertraukiamos pavaros režimą ir fotografuoti iki 20 k./sek. (30 k./sek. RAW vaizdų sekos atveju) greičiu. Juo galima filmuoti 4K filmus ir „Full HD“ kokybe 120 k./sek greičiu. Fotoaparate taip pat sumontuotas pakeliamasis jutiklinis ekranas.

„Canon PowerShot ZOOM“

Įrodant, kad veiksmo fotografijai skirtas fotografavimo rinkinys nebūtinai turi būti didelis ir gremėzdiškas, „PowerShot ZOOM“ yra kišenėje telpantis monokuliaras, galintis nufotografuoti ir įrašyti „Full HD“ kokybės vaizdo įrašus vienu mygtuko spustelėjimu. Todėl jis puikiai tinka sporto renginiuose su žiūrovais ir diskretiškai veiksmo fotografijai. 3 padalų artinimas suteikia platų židinio nuotolių (atitinkančių viso kadro fotoaparatų 100, 400 ir 800 mm židinio nuotolius) diapazoną.


Tikimės, kad suteikėme jums naudingų veiksmo fotografijos patarimų ir išmokėme naujos technikos. „Canon“ EOS R sistemos fotoaparatai ir jiems skirti objektyvai yra puikios priemonės, tačiau jums taip pat gali puikiai pavykti ir naudojant „Canon“ DSLR bei kompaktinius fotoaparatus ir taip pat patirti daug malonumo. Dabar geriausias laikas paversti šiuos patarimus veiksmais.


Autorius: Matthew Richards

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

 • Įvaldykite išlaikymą

  IŠLAIKYMAS

  Kaip įvaldyti išlaikymą

  5 pagrindiniai patarimai padės jums užfiksuoti judančius objektus ir patobulinti savo veiksmo fotografiją.

 • Judančio autobuso palikti šviesos pėdsakai judrioje Madrido gatvėje Ispanijoje.

  JUDESIO FOTOGRAFIJA

  Judesio fotografavimas

  Sužinokite, kaip įamžinti judesį ir papildyti savo nuotraukas judėjimo pojūčiu.

 • SPORTO FOTOGRAFIJA

  Veiksmo kupina fotosesija su profesionalu

  Jean-baptiste Liautard supažindina su veiksmo sporto fotografavimo subtilybėmis.

 • SPORTO FOTOGRAFIJA

  Sporto fotografavimas – nukreipkite ir fotografuokite

  Profesionalė Molly Darlington aiškinasi, kaip ypatingas sporto akimirkas būtų galima įamžinti kišeniniu fotoaparatu.