A before and after shot of a field of long grass, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

NUOTRAUKŲ REDAGAVIMAS IR APDOROJIMAS KOMPIUTERYJE

RAW vaizdų redagavimas su „Digital Photo Professional“

Gali atrodyti, kad labai sudėtinga pereiti nuo paprasto JPEG vaizdų fotografavimo ir jų naudojimo tiesiog iš fotoaparato prie fotografavimo RAW režimu, bet tai neišvengiama kiekvieno fotografo kelio dalis. Nuotraukų redagavimas neturi būti varginantis darbas – vos keliais spustelėjimais vidutinį kadrą galima paversti tikru meno kūriniu. Ir žinote, kas geriausia? Tai kur kas lengviau, nei jums atrodo.

Kai nustatote fotoaparatą fotografuoti RAW režimu, įrašomi visi jutiklio užfiksuoti vaizdo duomenys jų neapdorojant fotoaparate – todėl RAW failai yra daug didesni už JPEG failus. Ir tai suteikia galimybę lanksčiai ir įvairiapusiškai koreguoti nuotraukas kompiuteryje ir išgauti maksimalią jų kokybę. „Digital Photo Professional“ (DPP) – tai „Canon“ vaizdo apdorojimo programinė įranga, skirta EOS fotoaparatų ir pažangių „PowerShot“ modelių, gebančių fotografuoti RAW formatu, vaizdams. Čia parodysime kelis pagrindinius DPP redagavimo įrankius, kurie padės patobulinti ir pagražinti jūsų RAW nuotraukas.

DPP nuolat atnaujinama ir naujausioje versijoje jau gali būti papildomų funkcijų, todėl prieš pradėdami pažiūrėkite, ar yra atnaujinimų, ir atsisiųskite naujausią versiją.

Paleidę DPP pamatysite pagrindinį jūsų nuotraukų peržiūros langą. Pasirinkite vieną ar daugiau vaizdų, spustelėkite viršuje kairėje esantį mygtuką „Edit Image“ (redaguoti vaizdą) arba eikite į meniu „View“ (vaizdas) ir pasirinkite langą „Edit Image“ (redaguoti vaizdą). (DPP turi daug sparčiųjų klavišų, kurie paspartins darbą – jų aprašymą rasite programos vadove.)

The main screen of Digital Photo Professional, with previews of 15 nature images.
DPP pagrindiniame lange rodoma jūsų nuotraukų peržiūra, jame galite pasirinkti vieną ar daugiau redaguotinų vaizdų.

Vaizdo šviesumo koregavimas

An eagle pictured in flight, with shadow and highlight clipping displayed in DPP.
Pakoreguokite visos nuotraukos šviesumą arba pasirinktinai patobulinkite šešėlius ir ryškiai apšviestas vietas.

Sniego ir paplūdimių nuotraukos kartais būna per tamsios, nes fotoaparatas bando kompensuoti labai didelį šviesumą tokiomis sąlygomis. Jei turite per tamsią arba per šviesią nuotrauką, šviesumą galite pakoreguoti su DPP. Įrankių skydelio slankikliu „Brightness Adjustment“ (šviesumo reguliavimas) galite pakeisti bendrą nuotraukos šviesumą.

Kad būtų lengviau nustatyti, kurios nuotraukos dalys yra per tamsios arba per šviesios, spustelėkite įspėjimo mygtuką „Shadow/Highlight“ (šešėlis/apšviesta vieta), kurį rasite lango apačioje. Pagal numatytuosius nustatymus, sritys su visiškai juodais šešėliais bus rodomos kaip mėlyni sluoksniai, o sritys su visiškai baltomis apšviestomis vietomis – kaip raudoni sluoksniai, bet šių sluoksnių rodymo lygį galite koreguoti patys.

Nuslinkę į įrankių skydelio apačią skiltyje „Advanced“ (išplėstiniai) rasite „Shadow and Highlight“ (šešėlių ir apšviestų vietų) reguliavimo valdiklius. Naudodamiesi jais pašviesinkite šešėlius ir sumažinkite apšviestų vietų šviesumą, nekeisdami kitų nuotraukos atspalvių.

An eagle pictured in flight, in a brighter, edited image using DPP.
Pasinaudojus šešėlių ir labai apšviestų vietų reguliavimo valdikliais, dabar ši nuotrauka tapo labiau subalansuota.

Baltos spalvos balanso koregavimas

A close-up photo of a pink rose, with the white balance tab open in DPP.
Pritaikykite skirtingą baltos spalvos balansą ir galėsite suteikti savo nuotraukai šiltesnį arba šaltesnį atspalvį.

Spalvos priklauso nuo aplinkos šviesos, todėl neutralios baltos spalvos popieriaus lapas ankstyvo ryto šviesoje atrodo melsvesnis (šaltesnis), o leidžiantis saulei – labiau oranžinis (šiltesnis). Tai galima pakoreguoti su fotoaparato baltos spalvos balanso nuostata, kad užfiksuotumėte realias spalvas arba paryškintumėte spalvas siekdami kūrybinio efekto. Pavyzdžiui, apniukusią dieną galbūt norėsite savo nuotraukose šiltesnių atspalvių, kad jos būtų patrauklesnės. Fotografuojant RAW formatu gerai yra tai, kad baltos spalvos balansą galima pakeisti ir jau padarytoje nuotraukoje.

Atidarius RAW nuotrauką DPP programoje, pagal numatytuosius nustatymus ji naudoja tą baltos spalvos balansą, kuriuo buvo padaryta nuotrauka, bet jį galima pakeisti į kitą išankstinį baltos spalvos balanso nustatymą tiesiog jį pasirinkus iš išskleidžiamojo sąrašo. Pasirinkite „Click White Balance“ (spustelėti baltos spalvos balansą) ir galėsite tiesiog nuotraukoje spustelėti neutralų atspalvį ir pagal jį iš naujo nustatyti visos nuotraukos baltos spalvos balansą. Eksperimentuokite su baltos spalvos balansu ir atraskite, kas labiausiai tinka kiekvienai jūsų nuotraukai.

A close-up image of a pink rose with colours enhanced by white balance.
Šioje nuotraukoje prieš pakeitimus ir po jų matyti šiltų ir šaltų atspalvių skirtumai. Atkreipkite dėmesį, kad kairėje pusėje rožė atrodo labiau oranžinė, o dešinėje – labiau mėlyna.

Pakeiskite savo nuotraukų išvaizdą su funkcija „Picture Styles“

A picture of a black eagle stood on grass open in DPP with the Picture Styles tab open.
Pritaikykite visą koregavimų rinkinį iš karto, naudodami funkciją „Picture Styles“.

Funkcija „Picture Styles“ (nuotraukų stiliai) pakeičia bendrą jūsų nuotraukų išvaizdą, pritaikydama iš anksto nustatytas koregavimų grupes. Vienos jų yra skirtos lygiam ir glotniam odos atspalviui patraukliuose portretuose, kitomis sukuriamas labiau HDR vaizdas – vaizdas paryškinamas per didesnį kontrastą ir sotį, ir t. t. Kai atidarote RAW nuotrauką programoje DPP, pritaikomas fotografuojant naudotas „Picture Style“ (nuotraukos stilius), bet jį, ir kartu nuotraukos išvaizdą, galima pakeisti. Pavyzdžiui, galite padaryti, kad nuotrauka būtų nespalvota – pasirinkite „Monochrome Picture Style“ (vienspalvės nuotraukos stilius).

Išbandykite standartinius stilius ir pažiūrėkite, kuris tinka labiausiai. Taip pat galite naudoti funkciją „Picture Style Editor“ ir susikurti savo unikalius nuotraukų stilius bei pritaikyti juos savo nuotraukoms.

A black-and-white picture of an eagle open in DPP.
Ši nuotrauka atrodo visiškai kitaip, kai jai pritaikytas vienspalvės nuotraukos stilius.

Patobulinkite kompoziciją ir kadrą

A macro photo of an insect on a flower being cropped and levelled in DPP.
Pakeiskite vaizdo išdėstymą kadre ir kompoziciją, jį apkirpdami ir pasukdami.

Kartais padaryta nuotrauka nėra tobulai sukomponuota, bet galite panaudoti DPP apkirpimo įrankį „Crop“ ir užtikrinti, kad pagrindinis dėmesys tektų nuotraukos objektui. Spustelėkite įrankį „Crop“ (apkirpti) ir skydelyje galėsite pasirinkti fiksuotą vaizdo santykį arba apkirpti nestandartiniu santykiu. Spustelėkite vaizdą ir vilkite per jį, kad nustatytumėte norimą naudoti nuotraukos dalį. Pakeiskite pasirinktą vietą spustelėdami jos viduje ir nuvilkdami. Perkelkite žymeklį už pasirinktos srities ir galėsite nuotrauką pasukti, kad išlygintumėte pasvirusią horizonto liniją arba suteiktumėte kadrui netikėtą dinamišką efektą.

A macro shot of an insect on a daisy.
Apkirpus ir pasukus šį vaizdą, objektas daug aiškiau sufokusuojamas.

Vaizdo trukdžių mažinimas

A photo taken on a river at dusk, with image noise being corrected in DPP.
Sumažinkite vaizdo trukdžius nuotraukose, kurios buvo padarytos prietemoje arba su aukštu ISO.

Vaizdo trukdžių atsiranda, kai fotografuojama esant labai prastam apšvietimui arba nustačius aukštą ISO (arba abiem atvejais). Tokie trukdžiai atrodo tarsi margaspalvis mažų taškelių raštas tamsiose nuotraukos srityse (skaisčio trukdžiai) arba atskiri spalvų kanalai (chrominiai trukdžiai). DPP nuskaito RAW faile įrašytą ISO ir ekspozicijos informaciją ir automatiškai pritaiko trukdžių šalinimo nustatymus, kad sukurtų efektyviai subalansuotus sklandžius ir švarius, kupinus detalių vaizdus. Nustatymus galima tiksliai suderinti skirtuke „Adjust Image Detail“ (koreguoti vaizdo detales) ir nustatyti galutinę nuotraukų išvaizdą – per stipriai sumažinti trukdžiai gali lemti išsiliejusias detales. Siekiant tinkamai įvertinti trukdžius ir jų mažinimo poveikį, visada geriausia vaizdą priartinti.

A photo of a river taken at dusk with image noise reduced in DPP.
Sumažinus vaizdo trukdžius per DPP, galima paryškinti nuotrauką.

Ryškesni kadrai

A close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot in DPP.
Visoms skaitmeninės nuotraukoms naudingas paryškinimas, bet nepersistenkite!

Visoms skaitmeninės nuotraukoms naudingas paryškinimas. Jo metu sustiprinamas kontrastas detalių kraštuose, kad jos atrodytų ryškesnės, tačiau ši funkcija nepadės sufokusuoti nesufokusuoto vaizdo.

DPP turi du ryškinimo įrankius. Greitam pataisymui naudokite įrankį „Sharpness“ (ryškumas), bet jei reikia daugiau kontrolės, išbandykite filtrą „Unsharp Mask“ (kurį naudodami galėsite atskirai koreguoti „Strength“ (stiprumą), „Fineness“ (tikslumą) ir „Threshold“ (ribas)). Naudodami šiuos tris parametrus galėsite nustatyti, kiek norite paryškinti, ir pakoreguoti, kokioms vaizdo dalims juos taikyti. Nereikia jų naudoti per daug – eksperimentuokite ir pažiūrėkite, kokį poveikį suteikia kiekvieno parametro pakoregavimas. Paryškinus per stipriai. aplink kontrasto kraštus gali atsirasti halo efektas – vėlgi, geriausiai rezultatus galėsite įvertinti padidinę vaizdą. Ekranui skirtus vaizdus reikės ryškinti mažiau, o norint ryškių ir detalių spausdintų nuotraukų – daugiau.

A sharp close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot.
Paryškintas šis vaizdas tapo griežtesnis, dabar jis labiau išsiskiria iš fono.

Paspartinkite redagavimą naudodami receptus

The options in DPP for saving image adjustments as a recipe.
Įrašykite visą koregavimų rinkinį kaip receptą ir vėliau jį visą pritaikykite kitiems vaizdams.

Nustatymus, kuriuos naudojate apdorodami savo RAW nuotrauką, galima nukopijuoti ir pritaikyti kitoms nuotraukoms. Taip paspartinamas procesas, kai dirbama su daug panašių vaizdų. Eikite į „Edit > Select and copy recipe settings“ (redaguoti > pasirinkti ir nukopijuoti recepto nustatymus), pasirinkite norimus nukopijuoti nuotraukos nustatymus ir spustelėkite OK (gerai). Tada vaizdo naršyklės lange galėsite pasirinkti kitą nuotrauką ar kelias nuotraukas ir pritaikyti joms visoms nukopijuotą receptą – pasirinkite „Edit > Paste recipe“ (redaguoti > įklijuoti receptą).

Receptus galima įrašyti ir ateičiai savo kompiuteryje. Eikite į „Edit > Save recipe in file“ (redaguoti > įrašyti receptą faile), o norėdami įrašytą receptą pritaikyti naujai nuotraukai, eikite į „Edit > Read and paste recipe from file“ (redaguoti > nuskaityti ir įklijuoti receptą iš failo).

Jūsų atlikti nuotraukų pakeitimai uždarant DPP automatiškai įrašomi RAW faile. Tai reiškia, kad galėsite atidaryti failą vėliau ir taip pat nukopijuoti receptą. Tai galioja net perkėlus RAW failus į kitą vietą – receptas keliauja kartu su RAW failu.

Kaip sukurti tinkamus dalytis apdorotus failus

The options in DPP for batch processing images.
Įrašykite savo pakoreguotą RAW failą JPEG arba TIFF formatu, kad galėtumėte jį bendrinti arba išspausdinti.

Baigus tvarkyti RAW failą, reikia įrašyti galutinį suredaguotą vaizdą. Galima pasirinkti iš dviejų failų formatų – JPEG ir TIFF. JPEG failai yra mažesni, juos lengviau bendrinti ir juos galima atidaryti su bet kokia programine įranga. TIFF yra skirti maksimaliai kokybei, todėl idealiai tinka dideliems spaudiniams. Vienai nuotraukai rinkitės „File > Convert and save“ (failas > konvertuoti ir įrašyti), o įrašant kelias nuotraukas, pasirinkite reikiamas nuotraukas ir eikite į „File > Batch process“ (failas > partijos apdorojimas). Pasirinkite failo tipą JPEG arba TIFF ir nuotraukų įrašymo vietą. Vykdydami partijos apdorojimą galite keisti nuotraukų dydį ir pavadinimus. Kol vyksta partijos apdorojimas, galite toliau naudoti DPP.

Tvarkykite savo nuotraukas pagal įvertinimus žvaigždutėmis

Kai tenka surūšiuoti šimtus ar net tūkstančius nuotraukų, reikia tam tikro būdo joms tvarkyti. DPP galite naudoti varneles, įvertinimus žvaigždutėmis ar abu šiuos būdus, kad ateityje greitai rastumėte geriausias savo nuotraukas. Šiuos žymėjimus greitai pridėsite pasirinkę įrankį „Quick Check“ (greitasis žymėjimas) – spustelėkite vaizdo miniatiūrą, kad jį pažymėtumėte, ir tiesiog bakstelėkite 1–5 skaičiaus klavišą savo klaviatūroje, kad pridėtumėte atitinkamą įvertinimą žvaigždutėmis arba varnelę. Jei įvertinimai žvaigždutėmis jau buvo pridėti fotoaparate, jie bus matomi ir DPP, bet juos galėsite keisti. Varnelės matomos tik DPP. Pagal priskirtą įvertinimą nuotraukas galima rūšiuoti, rinktis ir filtruoti. Būtų pravartu nuotraukas vertinti nuosekliai, tada ilgainiui bus lengviau greitai rasti savo geriausius kadrus.

Nemokama „Canon“ debesijos paslauga image.canon – tobula vieta jūsų nuotraukoms įrašyti tiesiai iš fotoaparato ir vėliau jas perkelti į kitas debesijos paslaugas ar savo įrenginius. Naujausi „Canon“ fotoaparatai su „Wi-Fi“ ryšiu netgi gali įkelti nuotraukas automatiškai*. Iš suderinamų fotoaparatų* į „image.canon“ perkeltus RAW vaizdus galima automatiškai atsisiųsti į kompiuterį, kad būtų galima redaguoti su DPP.

The main screen of DPP, with previews of 15 nature images including star ratings and check marks.
Naudokite varneles arba įvertinimus žvaigždutėmis (arba abu šiuos būdus), kad būtų lengviau tvarkyti, rūšiuoti ir rasti savo nuotraukas.

Kaip ir su kiekvienu nauju įgūdžiu, svarbiausia – praktika. Eksperimentuokite su šiame straipsnyje išvardytais įrankiais ir nebijokite drąsiai koreguoti – taip suvoksite, ką galite pasiekti su kiekvienu įrankiu. Suredagavę kelis vaizdus, jau pradėsite atpažinti, ką reikia daryti, kad patobulintumėte fotografuojamus vaizdus. Mokydamiesi redaguoti savo nuotraukų trūkumus, kartu išmokstate ir geriau fotografuoti.

Autorius: Brian Worley

*Ne visuose „Canon“ fotoaparatuose palaikomas automatinis foninis persiuntimas ir ne visi gali tiesiogiai įkelti RAW (CR2) vaizdus. Naudojant kitus suderinamus „Canon“ fotoaparatus su „Wi-Fi“ ryšiu, galima lengvai perkelti failus tiesiogiai į „image.canon“. Visą suderinamų fotoaparatų sąrašą rasite apsilankę http://image.canon. Suderinami fotoaparatai turi būti prijungti prie interneto „Wi-Fi“ ryšiu.

Susiję straipsniai
A before and after image of a marshy landscape, unedited on the left and in black and white on the right.

REDAGAVIMO PAGRINDAI

Kaip redaguoti kraštovaizdžio nuotraukas spaudai

Redagavimo metodai, kurie pavers jūsų vaizdingas nuotraukas meno darbais.

A before and after shot of a couple on their wedding day next to a lake, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

REDAGAVIMO PAGRINDAI

Kaip redaguoti ypatingas nuotraukas

Pasinaudokite šiais paprastais nuotraukų redagavimo patarimais ir patobulinkite savo ypatingų progų nuotraukas.

A long jetty, viewed from water level at dusk, stretches into the sea.

FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

Pagerinkite savo nuotraukų kompoziciją

Vadovaukitės šiomis vaizdo komponavimo taisyklėmis, kad jūsų nuotraukos būtų įdomesnės.

Susiję gaminiai

Rekomenduojamos programėlės

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus