Snow-covered trees reflected in the clear water of a lake in Banff National Park. Photograph by Vladimir Medvedev.

ŽIEMOS FOTOGRAFIJA

Lede sustingusi akimirka: kaip kurti gražesnes žiemos nuotraukas

Dramatiškas dangus, blanki aukštai nepakylančios saulės šviesa, storu tyro sniego sluoksniu sušvelninti aštrūs kampai – šiuo metų laiku galimybės padaryti stulbinamų, savitos nuotaikos nuotraukų yra tiesiog beribės.

Buvęs „Canon“ ambasadorius Vladimiras Medvedevas yra vienas geriausių Rusijos laukinės gamtos ir kraštovaizdžio fotografų, todėl jam tikrai pažįstamas darbas šaltyje. Pasisėmęs daug įkvėpimo iš senosios Šiaurės šalių fotografijos, jis per savo 14 karjeros metų yra dirbęs Islandijoje, Norvegijoje ir nuo šiaurinės Rusijos iki Kolos pusiasalio. Šis pusiasalis beveik visas yra Šiaurės poliaratyje ir tai yra viena iš labiausiai šiaurėje esančių vietų, kurias dar galima pasiekti automobiliu.

„Ji taip toli šiaurėje, kad saulė pakyla tik labai trumpai ir niekad nepakyla aukštai, todėl sukuria labai ypatingą, nykią atmosferą“, teigė Vladimiras. „Taip pat yra šiek tiek drėgna, todėl ant medžių susidaro šerkšnas. Ten fotografuoti yra tikras džiaugsmas, nors ir labai sunku atvykti.“

Tačiau norint kuo geriau išnaudoti šį stebuklingą metų laiką, visai nebūtina leistis į poliarinę ekspediciją. Vladimiras dalinasi savo geriausiais patarimais, kaip fotografuoti žiemos kraštovaizdį ten, kur jūs esate.

1. Fotografuokite bet kokiomis sąlygomis,
kokios tik yra šiuo metų laiku

Šiuo metų laiku saulė aukštai nepakyla, todėl jos šviesa yra švelnesnė. Vladimiro teigimu, „Tai sukuria labai malonų pojūtį. Sniegas dalį šviesos atspindi, todėl net tada, kai saulė yra aukščiau, nei man norėtųsi, šešėliai nėra tokie sunkūs, kokie būtų vasarą.“
© Vladimir Medvedev

Vladimiro teigimu, „Fotografuojant žiemą – ir ypač fotografuojant sniegą – nėra tokio dalyko, kaip blogas oras. „Bet kokios sąlygos yra tam tikra prasme optimalios, todėl net kai stipriai sninga ir atrodo, kad saulė niekada nepasirodys, tiesiog pažiūrėkite, kas gausis. Gali nutikti stebuklingų dalykų.“

Šiuolaikinė įranga yra puikiai paruošta darbui ledinėmis sąlygomis. „Šių dienų fotoaparatai šaltu oru gali sukurti puikius rezultatus – tereikia pasirūpinti pasiimti daugiau baterijų, nes šaltyje jos greičiau išsenka. Šiandien aukščiausios klasės kompaktiniai fotoaparatai, pvz., Canon PowerShot G7 X Mark III, suteikia išties stulbinamą kokybę. Bet nuotraukai svarbi ne tik įranga, bet ir fotografas.“

2. Pasirūpinkite tinkama šviesiam sniegui ekspozicija

„Žiemos kadruose visas nuotraukų dinaminis diapazonas yra kažkiek siauresnis, palyginti su vasaros kadrais“, teigia Vladimiras, todėl jis rekomenduoja naudoti šiek tiek didesnę ekspoziciją, kad vaizdas labiau priartėtų prie to, ką mato žmogaus akis. „Mano ISO nustatymai priklauso nuo to, kokia yra diena: jei fotografuoju prietemoje, juos reikės padidinti, bet jei yra pakankamai šviesos, galiu nustatyti ir 100.“
© Vladimir Medvedev

Nuo lengvo sniegelio iki gilių pusnių – sniegas yra svarbi žiemos fotografijos dalis. Todėl būtina tinkamai nustatyti ekspoziciją ryškiam baltumui prietemoje ir dažnai pilko dangaus fone. „Svarbiausia saugotis kadrų, kuriose daug baltumos“, teigia Vladimiras. „Būtina pasirūpinti, kad nedingtų detalės ir akcentai, ir tuo pačiu pasirūpinti, kad nuotrauka būtų kuo šviesesnė.“

Jei pasirinksite fotografuoti pirmenybės diafragmai (Av) režimu (kai nustatoma konkreti diafragmos reikšmė, o fotoaparatas parenka ją atitinkantį išlaikymą), Vladimiras pataria ypatingą dėmesį skirti ekspozicijai. „Aš nustatyčiau šiek tiek per didelę ekspoziciją – antraip, ypač sniege, viskas gali atrodyti pilkiau ir nykiau, nei turėtų būti“, sako jis, nes fotoaparatą gali apgauti sniego blizgesys ir jis ekspoziciją sumažins.

3. Naudokite sniegą eksperimentams su ekspozicija

Jeigu yra pakankamai šviesos, Vladimiras mėgsta kuo daugiau fotografuoti laikydamas fotoaparatą rankose, o ne ant trikojo. „Taip galiu daugiau eksperimentuoti ir judėti, ieškodamas geresnių, neregėtų kampų“, paaiškino jis.
© Vladimir Medvedev

Vladimiro teigimu, „Žiema apskritai yra geriausias laikas eksperimentams“. „Rekomenduoju pažaisti su nustatymais ir įvairiomis ekspozicijos vertėmis. Kartais, kai žmonės fotografuoja žiemą pirmą kartą, kadrai gali būti per mažos ekspozicijos ir nelabai įdomūs. Galbūt vertėtų tyčia nustatyti per didelę ekspoziciją ir pažiūrėti, kaip kadre išnyksta tai, kas nereikalinga. Galbūt pastebėsite, kaip tam tikri kontūrai, pvz., medžių ar kalnų, tampa ryškesni.

Kai kraštovaizdį dengia stori sniego patalai, „kompozicija yra labiau minimalistinė ir patrauklesnė akiai“, teigia jis. „Kartais sniego yra tiek daug, kad sunku pastebėti horizontą, todėl atsiveria dar daugiau kūrybinės laisvės kadrui komponuoti“.

Jei šviesos pakanka, Vladimiras mėgsta fotografuoti laikydamas fotoaparatą rankose. „Taip galiu judėti ir ieškoti skirtingų kampų“, teigia jis. „Dažnai vardan didesnės kūrybinės laisvės esu pasiryžęs paaukoti kokybę, kurią suteikia ilgesnė ekspozicija su trikoju“.

4. Žiemos dangų fotografuokite plačiakampiais objektyvais

Dramatiškas žiemos dangus gali suteikti snieguotiems kadrams dinamiškumo. Vladimiro teigimu, „Naudojant plataus arba ypač plataus kampo objektyvą, galima pabrėžti žiemos dangaus dramatiškumą“.
© Vladimir Medvedev

Siekdamas aprėpti daugiau šio metų laiko dangaus ir įspūdingų jo spalvų, Vladimiras naudoja plačiakampius objektyvus. Fotografuodamas su Canon EOS 5D Mark III arba Canon EOS R, jis renkasi Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM ir Canon EF 11-24mm f/4L USM. Taip pat jis rekomenduoja Canon EF 16-35mm f/4L IS USM objektyvus.

„Taip pat mėgstu fotografuoti su „fisheye“ objektyvu Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM – ne tiek dėl „fisheye“ efekto, kiek dėl jo suteikiamos perspektyvos“, priduria Vladimiras. „Jei nustatysite kadrą taip, kad horizontas būtų tiesus ir tiesiai per vidurį, galėsite šiek tiek apkirpti vaizdą, kad nesijaustų „fisheye“ iškraipymo, bet perspektyva liktų – tai atrodo gana įspūdingai.“

Ypač plataus kampo artinantis objektyvas Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM yra išskirtinai mažas ir lengvas, todėl puikiai tinka kraštovaizdžiams, kai naudojamas su lengvu ir patogiu nešiotis fotoaparatu, kuris turi APS-C dydžio jutiklį, pvz., Canon EOS 250D.

Kompaktiškas fotoaparatas yra dar patogesnis nešiotis ir fotografuoti. Mažas Canon PowerShot G7 X Mark III turi integruotą 24 mm 4,2 k. plačiakampį artinantį objektyvą ir gali tilpti palto kišenėje, tad jį visur galima pasiimti kartu.

5. Žiemos fotografija prasideda šalia namų

Įspūdingų žiemos kraštovaizdžių toli ieškoti nereikia. Nuostabių sezoninių siužetų galima rasti ir netoli namų.
© Vladimir Medvedev

Norint fotografuoti žiemą, nereikia leistis į tolimąją Šiaurę. Galbūt nerasite šalia elnių kaimenės, roges traukiančių haskių ar Šiaurės pašvaistės, tačiau puikių sezoninių kadrų galima padaryti ir arti namų. Išeikite pasivaikščioti, jei sninga, kai esate namuose, arba pasinaudokite galimybe pasitreniruoti, kai atostogaujate, žinodami, kad jei taps per šalta, visada galite sugrįžti į šilumą. „Tikrai verta ištyrinėti artimiausią aplinką ir tai daryti tada, kai nėra taip šalta“, sako Vladimiras. „Su aplinka galima susipažinti prieš leidžiantis į lauką ilgesniam fotografavimui“.

Vladimiras tai išbandė fotografuodamas Sniego audrą – vienos dienos istoriją. Tai buvo nuotraukų serija, kurią jis padarė vieną dieną fotografuodamas sniege aplink savo namus. „Norėjau parodyti, kiek daug skirtingų kraštovaizdžio nuotraukų galima padaryti vos per vieną dieną. O kai žiūrovas supranta fotografavimo per vieną dieną iššūkį, jis pasijunta, tarsi būtų šalia.

Tad nesvarbu, ar lauke stipriai sninga, ar yra tik gražus lengvas šerkšnas, nesvarbu, kokį fotoaparatą naudojate – užsivilkite šiltą paltą ir išlįskite į lauką pasimėgauti įspūdinga žiema ir ją įamžinti nuotraukose!

Autorė: Lucy Fulford

Susiję straipsniai
The inside of a bright blue ice cave.

ŽIEMOS FOTOGRAFIJA

Kaip fotografuoti šaltu oru

Minusinėmis sąlygomis fotoaparatas gali elgtis nenuspėjamai, tad fotografuodami sniegą ir ledą vadovaukitės šiais patarimais.

Shooting the seasons

KRAŠTOVAIZDŽIO FOTOGRAFIJA

Metų laikų fotografavimas

Naudodamiesi šiais Benjamino Hegyi patarimais, atskleiskite unikalią kiekvieno metų laiko atmosferą.

A woman dressed in a bright red winter jacket walks towards the Skógafoss waterfall in Iceland, as heavy snow falls around her.

KRAŠTOVAIZDŽIO FOTOGRAFIJA

Įspūdinga kraštovaizdžio fotografija

Kaip pasidaryti tobulą „asmenukę gamtoje“, pasakoja kraštovaizdžio fotografė ir nuomonės formuotoja Ása Steinars.

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus