FILMAVIMO METODAI

Dokumentinių filmų kūrimas: išsamus vadovas, kaip profesionaliai filmuoti

Apdovanojimų pelnęs dokumentinių filmų kūrėjas ir „Canon“ ambasadorius Joelis Santosas dalijasi geriausiais patarimais apie istorijų pasakojimą pasitelkiant vaizdo įrašus.
„Canon“ ambasadorius Joelis Santosas tupi miške tarp paparčių su savo „Canon“ fotoaparatu.

Kiekvienas turi istoriją, kurią galėtų papasakoti. Puikus būdas pasidalyti savo istorija – nufilmuoti aukštos kokybės vaizdus „Canon EOS“ fotoaparatu ir sukurti dokumentinį filmą. „Canon“ ambasadoriaus ir apdovanojimų pelniusio fotografo Joelio Santoso aistra – ieškoti nepaprastų istorijų ir įkvėpti joms gyvybės perkeliant į ekraną. Joelis nufilmavo ir prodiusavo daugiau nei 50 televizijai skirtų dokumentinių filmų, kurių veiksmas vyksta tiek jo gimtojoje Portugalijoje, tiek visame pasaulyje. Šiame straipsnyje jis dalijasi geriausiais patarimais entuziastams, norintiems kurti savo dokumentinius filmus.

1. Raskite istoriją

„Canon“ ambasadorius Joelis Santosas stovi po didžiuliu medžiu su savo „Canon“ fotoaparatu.

Portugalų kilmės kelionių fotografas ir dokumentinių filmų kūrėjas Joelis Santosas geba užfiksuoti žvilgsnį prikaustančius vaizdus bei įrašyti įspūdingus vaizdo įrašus.

Lengviausias būdas pradėti kurti dokumentinius filmus – papasakoti jums gerai žinomą ir širdžiai artimą istoriją. Joelis siūlo pakalbinti tolimesnius giminaičius ir paprašyti jų papasakoti apie savo praeitį. „Jei kalbinate vyresnį asmenį, galite jo paklausti, kaip pasaulis atrodė tais laikais, kai jis buvo jūsų amžiaus, arba apie kokį nors jo patirtą nuotykį“, – sako Joelis. „Galite pakalbinti žmogų, kuris gyvena kitokioje miesto arba kaimo terpėje nei jūs.“ Turint omenyje, kaip stipriai pakito mūsų gyvenimas praėjusiais metais, galima nufilmuoti išties jaudinančią istoriją.

„Turite rasti temą, kuri kelia smalsumą ir norą sužinoti daugiau. Kai ją rasite, galėsite pradėti pasakoti istoriją. Man patinka idėja, kad galima kurti dokumentinius filmus remiantis draugų ir giminaičių patirtimi. Kartais sakoma, kad dokumentiniai filmai neturėtų būti asmeniški, tačiau man kyla klausimas: kodėl gi ne? Jei turite tvirtą nuomonę tam tikra tema, kuri jus asmeniškai jaudina, galite kurti dokumentinį filmą.“

2. Vieta, vieta, vieta

Automobilio priekyje pritvirtintas fotoaparatas, kurio ekrane matyti miško keliukas.

Joelio aistra – gerai papasakoti istoriją pasitelkus vaizdo įrašą. „Raskite originalią istoriją ir perspektyvą, o suradę leiskite aistrai būti jūsų vedliu, visada stenkitės daugiau sužinoti ir tobulinti kiekvieną kadrą“, – sako jis. Geriausi Joelio patarimai dėl vaizdo įrašų filmavimo taip pat atskleidžia, kaip atrodo dokumentinių filmų kūrėjo diena.

Vieni svarbiausių faktorių kuriant dokumentinį filmą – vieta ir apšvietimas, tačiau jums nereikia egzotiškos vietos, kad pasakotumėte istoriją. „Vaizdingas fonas nėra būtinas, nes kiekviena istorija glaudžiai susijusi su vieta, kurioje vyksta jos veiksmas“, – paaiškina Joelis. „Juk filmuojate dokumentinį filmą, todėl kur kas svarbiau likti ten, kur rutuliojasi pasakojimas, – ar tai būtų kieno nors namai, ar biurų kvartalas.

„Filmuodami, kaip ir fotografuodami, turite pasirūpinti objektų išsidėstymu scenoje“, – priduria jis. „Ar spalvos tinkamos? Ar virš žmogaus galvos nekyšo telegrafo stulpas? Nors filmuodami dokumentinį filmą aktyviai neužsiimate režisavimu, tačiau privalote sukomponuoti kadrus kaip įmanoma geriau. Kai visi elementai atsiduria scenoje, paklauskite savęs: ar jie paveikūs?“

Apšvietimas Joeliui yra svarbiausia natūrali priemonė, apie kurią reikia nuolat galvoti filmuojant vaizdo įrašą, visai kaip ir fotografuojant. „Apšvietimas apibrėžia tiek objektą, tiek vietą, tiek viską, kas su jais susiję. Viskas telpa į stebuklingą ekrano stačiakampį, kuris pritraukia žiūrovus ir sužadina norą žiūrėti.“

Tik prisiminkite, kad galite sukurti įsimintinus vaizdus, kad ir kur būtumėte, kad ir kokią įrangą naudotumėte. Norint sukurti foninį objekto apšvietimą, arba sodrius šešėlius, suteikiančius paslaptingumo, puikiai tinka natūrali šviesa.

3. Perteikite pasakojimą vaizdais

Miške tarp paparčių tupinti ir „Canon“ fotoaparatu vaizdą fiksuojanti moteris.

Kuriant filmus svarbu žinoti, ką norite filmuoti ir koks bus jūsų pasakojimas, be to, visa tai galima suplanuoti iš anksto.

Jei norite sukurti įtikinamą pasakojimą, visuomet svarbu atsižvelgti į tai, kaip galutiniame variante tarpusavyje derės atskiri kadrai. Tai padaryti lengva, net jei dar tik pradedate filmuoti dokumentinius filmus namuose. „Jums reikia įvadinio kadro, kuriuo atskleistumėte, kur vyks veiksmas“, – teigia Joelis. „Tada turite pristatyti objektą – galite filmuoti veidą, pusę kūno, visą kūną ar asmenį jo įprastoje aplinkoje ir pereiti prie veiksmo ir atoveiksmio, parodydami rankas ir gestus. Filmuodami galvokite, kaip pereisite tarp skirtingų scenų, kai redaguosite visą filmuotą medžiagą. Taip pat labai svarbu atsižvelgti į tęstinumą – gali būti, kad nuspręsite fiksuoti skirtingus kadrus, kurie dokumentiniame filme pasirodys vienas po kito.“

„Kiekvienai gerai istorijai būtina kulminacija. Dokumentinis filmas paveikiausias tada, kai baigiasi išaiškinimu, keliančiu žiūrovui pasitenkinimą. Tokio filmo kūrimas skiriasi nuo vaizdo įrašų kūrimo platformai „Instagram“. Kuriate dokumentinį filmą ne tam, kad gautumėte „patiktukų“. Turite būti entuziastingi kaip žurnalistai ir likti ištikimi objektui bei vietai.“

4. Sukurkite ką nors unikalaus

Miške stovinti moteris fiksuoja vaizdą nukreipusi fotoaparatą aukštyn į medžio viršūnę.

Pradėdami filmuoti eksperimentuokite su skirtingais metodais ir sukurkite ką nors savito.

Nukreipus fotoaparatą aukštyn užfiksuotas kadras, kuriame matyti dangaus fone išsikerojusios šakos.

Gerai susipažinkite su pagrindiniu filmo herojumi ir pasistenkite atskleisti geriausias jo savybes.

Joelis tiki, kad pradedantieji dokumentinių filmų kūrėjai turi būti kuo originalesni. „Net jei pati istorija ir nėra originali, originalu gali būti tai, kaip ją suvokiate. Turėkite tai omenyje ir tiesiog būkite savimi, užuot bandę pamėgdžioti kieno nors kito stilių.

„Be to, labai naudinga gilintis. Ar jūsų filmuojamas asmuo kuo nors ypatingas? Būtent tokie niuansai dokumentiniams filmams suteikia išskirtinumo, todėl svarbu būti atviriems, domėtis objektu ir išsiaiškinti, kuo jis žavus.“

5. Judantis gyvenimas

Miške tarp kerpėmis apaugusių uolų vaikštanti moteris.

Būtinai filmuokite skirtingais rakursais, kad galutinis vaizdo įrašas atrodytų dinamiškesnis.

Net ir judėjimas Joeliui yra svarbi priemonė. „Jei scena yra statiška ir niekas nejuda, žiūrovas greitai praras susidomėjimą. Jums reikia perteikti vyksmo pojūtį – kad laikas bėga ir judama į priekį.

„Visada gerai kaitalioti rakursus. Kaip galima daugiau naudokitės vaizduote. Filmuodami neprisiriškite prie vieno taško, nesivaržydami judėkite“, – priduria jis. „Jei scenoje yra du žmonės, pakeitę filmavimo vietą galite užfiksuoti veiksmą ir atoveiksmį bei pabrėžti skirtumus pasitelkdami perspektyvą.“ Naujausi „Canon“ fotoaparatai itin veiksmingai stabilizuoja vaizdą, todėl nereikia naudoti trikojo stovo, kad išvengtumėte dėmesį blaškančio fotoaparato krutėjimo.

Fotoaparatuose „Canon EOS R5“ ir EOS R6 yra jutiklio stabilizavimo funkcija, kuri padeda kompensuoti bet kokį fotoaparato judesį. Artinantys objektyvai taip pat gali būti galingi įrankiai, kai filmuojant prireikia pakeisti židinio nuotolį, o naudodami objektyvus su integruotomis IS ir STM technologijomis galite fokusuoti įrašomą vaizdą kone visiškoje tyloje.

„Dažnai keisdami filmavimo padėtį galite suteikti vaizdui ritmo pojūtį“, – priduria Joelis. „Nekeičiant stebėjimo kampo, dokumentinis filmas nebus toks įdomus. Filmavimas yra kaip valgio gaminimas – kartais reikia pamaišyti.“

6. Išnaudokite visus savo „Canon“ fotoaparato pranašumus

„Tokiuose „Canon“ fotoaparatuose kaip manajame „Canon EOS R5“ bei pigesniuose modeliuose, pavyzdžiui, „Canon EOS M50 Mark II“, „Canon EOS 850D“ ir „Canon EOS RP“, yra „Dual Pixel CMOS“ automatinio fokusavimo funkcija, kuri ypač gerai veikia įrašant vaizdą ir leidžia sklandžiai pereiti nuo vienos kadre matomos vietos prie kitos. Juose taip pat galite rasti funkciją „Movie Servo AF“, kuri leidžia nepertraukiamai sekti judančius objektus, kad jie liktų kadre.“

Joelis pabrėžia, kad kiekvienas jūsų naudojamas metodas turėtų pagerinti istoriją. „Niekada nenaudokite metodo tiesiog šiaip sau. Jei norite atkreipti žiūrovo dėmesį į ką nors konkretaus, tuomet svarbiausias yra vaizdo fokusavimas. Jei filmuojate žveją, galite fokusuoti į tinklą įkliuvusią žuvį, tada kitu fokusavimo tašku pasirinkti žvejo veidą ir parodyti jo reakciją.“

Pradedantiesiems kūrėjams Joelis rekomenduoja įgusti naudotis diafragma, kad išgautų skirtingus kinematografinius efektus. „Be apšvietimo ir ekspozicijos, lauko gylį galima valdyti diafragma. Plati diafragma (kai pasirenkamas mažas f skaičius) gali padėti sutelkti dėmesį į objektą suliejus foną“, – paaiškina jis. „Siaura diafragma padidina lauko gylį, kai norite, kad tiek arti, tiek toli esantys objektai liktų ryškūs.

„Kalbant apie išlaikymą, idealus pasirinkimas yra dukart didesnis už kadro spartą. Pavyzdžiui, jei fiksuojate vaizdą 25 k./sek. sparta, geriausia pasirinkti 1/50 sek. išlaikymą. Jei pasirinksite trumpesnį išlaikymą, gali atrodyti, kad judantys objektai trūkčioja, užduot sklandžiai judėję. Jei filmuojate ryškioje šviesoje, šalia norimos naudoti diafragmos jums reikės pasirinkti pakankamai ilgą išlaikymą ir ant objektyvo uždėti ND (neutralaus tankio) filtrą. Filmuojant tamsoje gali būti naudinga rinktis ilgesnį išlaikymą, nes jis sumažina judesių suliejimą ir jums nereikia rinktis aukštų ISO nustatymų, dėl kurių gali suprastėti vaizdo kokybė.“

Joelio metodai praktikoje

  • Vaizdingas pirmas kadras prikaustys dėmesį ir įvardins dokumentinio filmo veiksmo vietą. Čia matote, kaip Joelis tvirtina fotoaparatą ant savo automobilio dangčio ir naudojasi programėle „Canon Camera Connect“, kuri veikia kaip nuotolinis valdiklis, įvedantis žiūrovą į sceną. Kitas žingsnis – pristatyti svarbiausią asmenį, kuris yra pagrindinis filmo herojus, parodant jį filmuojamoje vietoje.
  • Kai filmuojate judančius žmones, pasitelkę veido aptikimo automatinio fokusavimo funkciją užtikrinsite, kad net ir judėdami jie būtų ryškūs ir liktų pagrindiniais dėmesio objektais. Rinkitės gana didelį „Servo AF“ greitį, kad spėtumėte paskui judesį. Perkeldami fokusavimo tašką iš vienos scenos į kitą elkitės priešingai – pabrėžkite veiksmą pasirinkdami siaurą lauko gylį, kad sulietumėte foną. Šiuo atveju pasirinkę mažesnį „Servo AF“ greitį užtikrinsite sklandesnį perėjimą.
  • Nemanykite, kad filmuojant kadre būtinai turi vykti veiksmas. Jei norite išlaikyti žiūrovo dėmesį filmuodami statiškus objektus, sukurkite judesį pakreipdami arba pasukdami fotoaparatą. Netgi galite derinti kreipimą ir sukimą, kad sukurtumėte įdomų sukamojo judesio efektą.
  • Filmuojant kontrastingas scenas, kyla pavojus, kad ryškios vietos tiesiog pasidarys baltos, o tamsūs šešėliai – juodi. Naudokite „Canon“ HDR (didelio dinaminio diapazono) filmavimo parinktį, kad subalansuotumėte bendrą ekspoziciją, išsaugodami ryškius akcentus ir sustiprindami šešėlius. Dar vienas gudrus sprendimas – naudoti žiedinį poliarizuojantį filtrą. Taip galite pašalinti nepageidaujamus atspindžius ir paryškinti spalvą. Kadangi per filtrą perduodama mažiau šviesos, galite naudoti platesnę diafragmą ir išvengti pernelyg trumpo išlaikymo.
  • Galiausiai norime patarti, kad neapsiribotumėte vien kalbėtojų filmavimu. Kaip ir bet kuris kitas filmas, geras dokumentinis filmas turėtų turėti savo tempą ir ritmą. Keiskite padėtį ir filmuokite skirtingais rakursais arba pasinaudokite „Canon“ technologijos „Movie Digital IS“ pranašumais, kad laikant fotoaparatą rankomis jis kuo mažiau virpėtų. Taip filmuodami galėsite laisviau judėti ir nebūti prisirišę prie vieno taško. Tačiau laisvė nesibaigia sulig filmavimu – kūrybiškas redagavimas ir kadrų karpymas gali suteikti daugiau dramatiškumo ir sukelti didesnį susidomėjimą.

Du su kormoranais žvejojantys kinų žvejai sėdi ilgose valtyse su žibintais.

Jei norite pamatyti, kaip Joelio patarimai pritaikomi praktiškai, perskaitykite šią istoriją* apie žvejų filmavimą esant blausiam apšvietimui. Užfiksuota su fotoaparatu „Canon EOS 5D Mark IV“ ir objektyvu „Canon EF 16–35 mm f/2.8L III USM“, nustatymai: 24 mm, 1/320 sek., f/2.8 ir ISO3200. © Joel Santos

Prisiminkite šiuos patarimus, kai kitą kartą norėsite perteikti įdomią istoriją fotoaparatu, ir akimirksniu pasijusite tarytum būtumėte įgudę dokumentinių filmų kūrėjai.

*Tik tam tikromis kalbomis.



Autorius: Matthew Richards

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai