MIESTŲ FOTOGRAFIJA

Komponavimo patarimai kvapą gniaužiančioms miesto fotografijoms užfiksuoti

Unikalūs kampai ir naujos perspektyvos: fotografė Paula Stopka dalinasi patarimais, kaip sukomponuoti įspūdingus miestovaizdžių kadrus.
Čikagos panorama auksinę valandą, prieš pastatus matyti vanduo. Visas vaizdas nudažytas oranžine horizonto šviesa.

Nuo modernios urbanistinės architektūros, atsispindinčios blizgančiuose dangoraižiuose, iki istorinių mūrinių konstrukcijų, skaičiuojančių šimtmečius – miestai siūlo begalę perspektyvų, kurias verta užfiksuoti ir kurias kiekvienas fotografas mato unikaliai.

Londone įsikūrusią savamokslę grafikos dizainerę ir fotografę Paulą Stopką, kilusią iš Krokuvos Lenkijoje, dažnai galima sutikti tyrinėjančią miestus visame pasaulyje su fotoaparatu rankose (pastaruoju metu jose atsiduria „Canon EOS R“) ir ieškančią naujų perspektyvų bei neįprastų kampų.

Šiame straipsnyje pasidalinsime jos įkvepiančiais darbais kartu su savo geriausiais patarimais, kaip sukomponuoti kūrybiškus miestovaizdžio ir urbanistinius kadrus.

1. Išbandykite skirtingas perspektyvas

Vaizdas, nufotografuotas nukreipus fotoaparatą į viršų per tuščią aukštos žiedinės konstrukcijos centrą. Balkonų eilės suformuoja koncentrinius apskritimus iki pat konstrukcijos viršaus, o atvirame danguje matyti skrendantis lėktuvas.

Skirtingi apžvalgos taškai gali suteikti visiškai naują miesto pastatų perspektyvą. Nepabijokite nusileisti žemyn ir fotografuoti į viršų. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS 6D Mark II“ ir objektyvu „Canon EF 16-35 mm f/4L IS USM“, nustatymai: 16 mm, 1/160 sek., f/8 ir ISO100. © Paula Stopka

Vaizdas, nufotografuotas nukreipus objektyvą į viršų per betoninius sraigtinius laiptus, kurie sudaro vingiuotą kriauklę primenantį raštą.

Laiptinės gali būti puiki aplinka norint rasti tekstūrą, vedančias linijas, kreives ir kitas formas, galinčias padėti nukreipti akį. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon EF 16-35mm f/4L IS USM“ bei „Canon“ tvirtinimo adapteriu EF-EOS R; nustatymai: 16 mm, 1/50 sek., f/6,3 ir ISO 320. © Paula Stopka

Neįprasti apžvalgos taškai gali pasiūlyti naują požiūrį į miesto įžymybes, kai klajojama su fotoaparatu. Fotografuojant nukreipus fotoaparatą aukštyn per įspūdingą architektūrą į dangų ir parodant sluoksnius su skirtingais pastato aukštais galima suteikti gilumo ir vesti akį. Arba išbandykite vaizdus iš viršaus, kad užfiksuotumėte įspūdingas namų stogų ir dangoraižių platybes, žvalgykitės per apžvalgos aikšteles arba fotografuokite kraštovaizdžius virš vandens iš žemo apžvalgos taško, kad užfiksuotumėte tapybiškus atspindžius. Jūsų fotoaparato sukiojamas jutiklinis ekranas idealiai tinka tokiais atvejais, ypač kai derinamas su trikoju, nes tada galima fotografuoti iš kūrybiškesnių padėčių.

Kartais kvapą gniaužiančiais pastatais ir unikalia jų konstrukcija galima žavėtis ir iš vidaus. Nusigaukite į viršutinį aukštą ir žvelkite žemyn arba į stogo konstrukcijas pasinaudodami šviesa, kad efektas būtų dar stipresnis. O jei mieste turite mėgstamą pastatą, apsilankykite prie jo skirtingu paros metu: auksinė valanda prieš pat saulėlydį gali uždegti ir visiškai pakeisti aplinką. Pabandykite nufotografuoti iš skirtingų taškų, kad rastumėte vaizdą, kuris būtų tik jūsų.

2. Sukurkite vizualinį kelią per vaizdą

Paprasti miesto vaizdai gali atgyti, kai fotografas sukuria kompoziciją su įdomiais vizualiniais keliais. Laiptinės su kontrastuojančiomis kreivėmis ir tiesiomis linijomis gali virsti gražiais kriaukles primenančiais vaizdais, kai naudojama technika, atkartojanti aukso pjūvio komponavimo įrankį arba Fibonačio spiralę, kurią fotografai gali pasitelkti norėdami vesti žiūrovą per fotografiją.

Ne visada reikia architektūrinės prabangos, nes šį efektą galite naudoti fotografuodami naktį apšviestus eskalatorius ir sukurti vedančiąsias linijas ar netgi šešėlius pastato šone, kad nukreiptumėte žiūrovo akį į pagrindinį fokusavimo tašką.

3. Suteikite papildomos erdvės fotografuojamame vaizde

Niujorko miesto horizontas, matomas iš vandens telkinio; iš vandens iškyla mažų stulpų eilės, sukuriančios perspektyvos linijas link kadro centro. Į vaizdą įtrauktas didelis, tuščias dangus virš pastatų.

Erdvė vaizdo viršuje gali padėti akcentuoti pagrindinius fokusavimo taškus, pavyzdžiui, įspūdingą kampuotą horizontą. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS 6D Mark II“ ir objektyvu „Canon EF 24–70 mm f/2.8L II USM“, nustatymai: 24 mm, 72 sek., f/16 ir ISO100. © Paula Stopka

Didelio balto pastato vidus; žiūrima į stogą ir jį laikančias statramsčių eiles.

Fotoaparatu užfiksuota linijinė architektūra gali atgyti, jei randi unikalų kampą. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS 500D“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 850D“) ir objektyvu „Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM“; nustatymai: 10 mm, 1/80 sek., f/7,1 ir ISO 100. © Paula Stopka

Atokvėpio erdvė nuotraukos viršuje, konkrečiai – įspūdingas dangus, gali suteikti nuotraukai kitą dimensiją ir padėti pašalinti blaškančius elementus. Išplėsta erdvė naudinga ir tuomet, jei norite fotografuoti naktinį dangų ir akcentuoti žybsinčias miesto šviesas, nustatę ilgesnį išlaikymą, kad dangus būtų tamsesnis.

Kai fotografuojate miesto horizontą, neigiama erdvė virš fotografuojamo objekto suteikia vaizdui balanso ir todėl jis neatrodo perkrautas. Nepamirškite ir erdvės po miesto horizontu: vandens atspindžiai gali būti išties kūrybiškas būdas įtraukti dar vieną intrigos elementą, kai norite rasti naują perspektyvą populiarioje nuotraukų darymo vietoje.

4. Išnaudokite plačius kampus

Viską apimantys miestovaizdžiai tinkami užfiksuoti plačiakampiu objektyvu. „Canon“ RF serijos objektyvai užtikrina puikią vaizdo kokybę, patobulintą vaizdo stabilizavimą ir pasižymi spartesniu automatinio fokusavimo varikliu. Objektyvas „Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM“ išsiskiria plačiakampio objektyvo diapazonu su fokusavimu iš arti ir veiksmingu vaizdo stabilizavimu – idealiai tinka kraštovaizdžiams ir architektūrai fotografuoti.

Kad būtų galima užfiksuoti kvapą gniaužiančias panoramas, fotoaparatuose „Canon EOS R7“ ir „Canon EOS R10“ įdiegtas panoraminis režimas sujungs kadrus jums judant viena kryptimi, laikant nuspaustą užrakto mygtuką. Naudojant šį režimą, gerai būtų laikyti fotoaparatą stabiliai ir horizontaliai.

Fotografuojant plačiai apimančias panoramas, horizontalumą galima išlaikyti naudojant automatinį gulsčiuką, jei ši funkcija yra fotoaparate. Taip pat naudinga vaizdo ieškiklyje pateikti tinklelį norint užtikrinti tinkamą kompozicijos balansą.

Fotografuojant nustačius plačiakampio objektyvo padėtį didelės raiškos fotoaparatu, taip pat suteikiama laisvė apkirpti vaizdą pašalinant kraštus ir taip pagerinti kadravimą ar netgi akcentuoti pastato dalį, kad rezultatas būtų unikalus.

5. Fotografuokite laikydami fotoaparatą vertikaliai

Pastato kampas, matyti iš kiekvieno aukšto išsikišanti vingiuota skarda.

Švarių linijų su šviesa ir šešėliais bei neperkrautais kraštais derinys gali sukurti paveikias kompozicijas. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon EF 16-35mm f/4L IS USM“; nustatymai: 26 mm, 1/160 sek., f/7,1 ir ISO 100. © Paula Stopka

Eskalatorių eilės, apšviestos tamsiame fone, atsispindi virš jų esančiose lubose.

Vizualinių kelių vaizde su urbanistiniais elementais, pavyzdžiui, eskalatoriais, kūrimas, gali suteikti nuotraukoms grafinio dizaino stiliaus estetikos. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS 6D Mark II“ ir objektyvu „Canon EF 16-35 mm f/4L IS USM“, nustatymai: 16 mm, 1/50 sek., f/4 ir ISO800. © Paula Stopka

Nuolatinė tema Paulos urbanistinėse kompozicijose yra vertikali orientacija. „Man atrodo, kad daryti nuotraukas laikant fotoaparatą vertikaliai, yra smagu ir kelia iššūkių. Kai paverčiu fotoaparatą ant šono, jis priverčia pamatyti fotografuojamus objektus iš kitos perspektyvos. Tai sukuria vaizduose gylio pojūtį, – sako ji. – Man tai susiję su simetrija, kuri ir yra pagrindinis tikslas. Dėl simetrijos viskas yra vizualiai labai malonu, subalansuota ir patrauklu žiūrovo akiai. Ji įneša į vaizdą harmonijos.“

Paula naudoja naudingas fotoaparato „Canon EOS R“ funkcijas, skirtas vertikaliai orientuotiems vaizdams užfiksuoti. Ji aiškina: „Savo „Canon“ fotoaparate esu visada įjungusi tinklelio linijas, nes jos padeda man geriau sukadruoti ir sukomponuoti vaizdus, o kartais panaudoju ir elektroninio gulsčiuko funkciją“.

Visuose „Canon“ EOS R sistemos fotoaparatuose fotografai gali pasirinkti, kaip pateikiama informacija vaizdo ieškiklyje, kai jie fotografuoja laikydami fotoaparatą vertikaliai. Galima įjungti vertikalų rodinį, kad informacija būtų automatiškai pasukama ir todėl geriau įskaitoma.

6. Naudokite šviesą kompozicijai sustiprinti

Londono gatvė naktį; pirmame plane matyti raudona telefono būdelė, o fone – Šv. Pauliaus katedra, ilgi raudonos, baltos ir geltonos šviesos dryžiai matyti tarp jų einančiame kelyje.

Kūrybiškai išnaudokite šviesos pėdsakus ir ilgą eksponavimą tamsiu paros metu, kad užfiksuotumėte įdomius požiūrio į miesto įžymybes kampus ir sukurtumėte nuosavas vedančias linijas. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS 500D“ ir objektyvu „Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM“; nustatymai: 13 mm, 15 sek., f/14 ir ISO 100. © Paula Stopka

Fotografuojant nakties metu kasdieniai vaizdai gali virsti nepaprastai spalvingomis panoramomis. Kompoziciniu požiūriu, dirbant prieblandoje ar tamsoje, pravartu parengti kadrą su žymiais miesto objektais, naudojant „Live View“ ekraną, kad būtų galima aiškiai matyti kompoziciją, keisti ekspoziciją, pasinaudojant ekspozicijos kompensavimu arba visiškai rankiniu (M) režimu ekrane.

Naudojant laidinį paleidiklį, galima fotografuoti nuotoliniu būdu, o tai naudinga, kai fotografuojama iš neįprastų kampų ir nustačius ilgą išlaikymą. Programėlė „Canon Camera Connect“ suteikia galimybę keisti fotoaparato nustatymus ir ekspozicijas telefonu. Netgi galite matyti tiesioginį „Live View“ vaizdą savo įrenginio ekrane.

Ilgi eksponavimai, trunkantys keletą sekundžių, puikiai tinka pro įspūdingą miesto įžymybę pravažiuojančių transporto priemonių judėjimui užfiksuoti: tiesiog palaukite, kol suintensyvės eismas, prieš paspausdami užrakto mygtuką, kad užfiksuotumėte kūrybiškus šviesos dryžius, kuriuos palieka galiniai ir priekiniai žibintai. Eksperimentavimas su kompozicija ir fotografavimo kampais, siekiant sužinoti, kur bus šviesos dryžiai miesto įžymybės požiūriu, bei įvairiais išlaikymais taip pat suteikia smagumo.

Žiūrėkite mūsų vaizdo įrašą apie miestovaizdžių fotografavimą leidžiantis saulei, jei norite sužinoti daugiau patarimų ir rekomendacijų.

Baigiamoji mintis: kaip įtraukti GPS informaciją į nuotraukas

Peržiūrint patinkančius miesto vaizdus, gali būti išties naudinga prisiminti, kur konkrečiai jie buvo padaryti, ypač jei norite dar kartą nuvykti į konkrečią vietą ir iš naujo išgyventi kelionę. Kai kuriuose „Canon“ fotoaparatuose yra integruota GPS, tad vietos duomenys bus įrašyti į vaizdų failus. Jei jūsų fotoaparate šios galimybės nėra, programėlė „Canon Camera Connect“ gali naudoti jūsų fotoaparato vietos nustatymo duomenis ir įtraukti vietos informaciją į vaizdus.


Paula užbaigdama sako, kad pastatų ir miestovaizdžių fotografavimas yra puikus būdas „pasitempti kaip fotografui“. Pasinaudokite mūsų patarimais ir patys kurkite įsimintinus urbanistinius vaizdus.


Autorė: Lorna Dockerill

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai