VEIKSMO FOTOGRAFIJA

Nepraleiskite svarbios akimirkos naudodami šiuos perkamiausius objektyvus, skirtus veiksmo fotografijai

Nesvarbu, fotografuojate į baseiną šokančius plaukikus ar šuolį darantį riedlentininką, atrasite viliojantį našių, tačiau nebrangių „Canon“ objektyvų, skirtų sportiniam veiksmui užfiksuoti, asortimentą.
Plaukikė išskėstomis rankomis šoka atbula į baseiną ir sukuria vandens lašelių arką.

Kalbėdami apie veiksmo fotografiją, kalbame apie judančių objektų fotografavimą – nuo žaidžiančių augintinių ir skraidančių paukščių iki atletikos ir žaidimo su kamuoliu. Kadangi fotografuojamas objektas juda tam tikru greičiu, gali būti sunku užfiksuoti tokį rezultatą, kokio tikimasi, tačiau fotoaparatai ir objektyvai, geriausiai pritaikyti veiksmui užfiksuoti, suteiks didelį pranašumą.

Apskritai, veiksmo fotografijai tinkamiausiuose fotoaparatuose bus įdiegta pažangioji automatinio fokusavimo sistema su daug AF taškų, padedanti tiksliai ir nepertraukiamai sekti objektus, net jei jie netolygiai juda. Jie taip pat turėtų turėti greitą maksimalų kadrų skaičių nepertraukiamo fotografavimo režimu ir didelę atmintį, kad būtų galima užfiksuoti ne keletą kadrų, bet gerokai daugiau.

Tarp puikių fotoaparatų korpusų veiksmo fotografijai skirti „Canon“ fotoaparatai EOS R6 ir EOS R7. Abiejuose įdiegta jautri ir išmani AF sistema, pagrįsta giliojo mokymosi DI ir galinti sekti paukščius, gyvūnus, žmones ir netgi transporto priemones, jie taip pat pasižymi ypač dideliais kadrų greičiais.

Rankose laikomas fotoaparatas „Canon EOS R“ ir objektyvas „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“.

„Canon“ duomenų perdavimo greičio skirtumą tarp fotoaparatų su EF ir RF apsodais apibūdina kaip skirtumą tarp mopedo ir greitojo traukinio, todėl RF objektyvai, pvz., „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ yra puikus pasirinkimas veiksmo fotografijai. © James North

Kokio tipo objektyvai tinkamiausi veiksmo kadrams užfiksuoti?

Greitis yra svarbiausias dalykas, kai fotografuojami judantys objektai, o ypač didelis perdavimo greitis tarp „Canon“ RF objektyvų ir EOS R sistemos fotoaparatų korpusų suteikia nemažai privalumų, įskaitant automatinio fokusavimo sistemos greitį ir tikslumą bei geresnį optinį vaizdo stabilizavimą (IS). Optinis IS ypač naudingas, kai fotografuojama pasirinkus didelį teleobjektyvo židinio nuotolį, nes sudrebėjus fotoaparatui gerokai padidėja rizika, kad vaizdas bus sulietas. Objektyvo optinis IS veikia išvien su fotoaparato korpuse įdiegta vaizdo stabilizavimo (IBIS) funkcija, kad kompensuotų fotoaparato judėjimą ir sumažintų suliejimo tikimybę.

Veiksmo fotografai siekia įtraukti žiūrovus į vaizdus ir perduoti buvimo šalia aikštelės arba sėdėjimo šalia trasos pojūtį, tad objektyvas su dideliu židinio nuotoliu suteiks galimybę užpildyti kadrą objektu. Teleobjektyvai ar superteleobjektyvai su kintamuoju židinio nuotoliu paprastai yra geriausias pasirinkimas, jei fotografuojama iš didelio atstumo, tačiau ir standartinio kintamojo židinio nuotolio objektyvo turėtų pakakti, jei pavyktų patekti arčiau veiksmo vietos.

Tikėtina, kad profesionalus sporto fotografas naudos didelius, geriausių techninių duomenų objektyvus, skirtus sportui fotografuoti, įskaitant profesionalų kategorijos kintamojo židinio nuotolio objektyvus ir superteleobjektyvus. Tačiau „Canon“ taip pat siūlo ir pradedančiųjų kategorijos teleobjektyvų, vis tiek galinčių užfiksuoti veiksmą ir užtikrinti nepriekaištingai ryškų vaizdą. Toliau nurodyti geriausi variantai, tinkami įvairų biudžetą turintiems naudotojams.

Tinkamiausias pradedančiųjų kategorijos kintamojo židinio nuotolio objektyvas veiksmo fotografijai yra „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“

Riedlentininkas, dėvintis džinsus ir baltus marškinėlius, atlieka įspūdingą triuką ant rampos smarkiai grafičiais išmargintame riedlenčių parke.

Teleobjektyvas būtinas ne visuomet. Standartinis kintamojo židinio nuotolio objektyvas, pvz., „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, puikiai tinka, kai esate netoli veiksmo vietos arba norite įtraukti aplinką, kad parodytumėte, kur vyksta veiksmas. Fotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nuostatos: 48 mm, 1/180 sek., f/13 ir ISO 100.

Kai fotografuojami judantys objektai, dažnai veiksmas gali vykti visiškai šalia: sode žaidžiantys vaikai ar augintiniai, riedlenčių parke besirutuliojantis veiksmas, galbūt fotografuojama stovint šalia trasos per motokroso varžybas. Tokiais atvejais nereikia didelės teleobjektyvo aprėpties, taigi santykinai mažas, lengvas objektyvas yra patogesnis naudoti.

Kaip su viso kadro formatu suderinamas kintamojo židinio nuotolio objektyvas, „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ yra ypač kompaktiškas – vos 9 cm ilgio ir tesveria 395 g. Jį lengva įsidėti į krepšį, jis suteikia laisvę sekti veiksmą tiek laiko, kiek pageidaujate: nesijausite lyg trauktų prie žemės. Greitą automatinį fokusavimą užtikrina sklandžiai ir tyliai veikiantis STM variklis, o 5 žingsnių optinis IS suteikia galimybę naudoti santykinai ilgus išlaikymus (kai, pavyzdžiui, reikia horizontaliai sukti fotoaparatą sekant pagrindinį objektą) ir nerizikuoti, kad, jei sudrebės fotoaparatas, kadras bus sulietas.

Universaliausias objektyvas veiksmo fotografijai – „Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM“

Jabusamės (šaudymo iš lanko nuo žirgo) lankininkas, apsirengęs apeiginiais drabužiais ir rankose laikantis didžiulį lanką, dideliu greičiu joja arkliu siauru keliuku.

Jei su savimi galite turėti tik vieną objektyvą, tuomet universalusis „Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM“ puikiai tiks įvairiems veiksmo kupiniems scenarijams. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM“, nuostatos: 240 mm, 1/800 sek., f/6,3 ir ISO800.

Dažnai nutinka, kad fotografuojant judančius objektus niekada nežinai, kur vyks tikrasis veiksmas. Stovėdami šalia vartų stulpo mėgėjų futbolo varžybose, galbūt bandysite užfiksuoti ataką aikštelėje vieną minutę, o kitą jau gali tekti fiksuoti įvarčio vietą. Bandant kaitalioti teleobjektyvą ir plačiakampį objektyvą, gali išvis nepavykti užfiksuoti svarbių momentų.

Dėl didelio 10 kartų priartinimo diapazono objektyvas „Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM“ puikiai tinka tokio tipo fotografavimui: juo galima užfiksuoti ir plačiakampius kadrus, ir smarkiai priartintus vaizdus. Prijungus šį viso kadro objektyvą prie „Canon EOS R7“, kuriame sumontuotas mažesnis APS-C formato jutiklis, aprėptis dar labiau padidėja ir gaunamas vaizdas atitinka 38,4–384 mm objektyvu, prijungtu prie viso kadro fotoaparato, užfiksuotą vaizdą.

Veiksmą galima sekti naudojant didelį artinimo diapazoną, be to, objektyve įdiegta ypač greita „Nano“ USM AF sistema ir 5 žingsnių IS: visa tai slypi patogioje kompaktiškoje ir lengvoje konstrukcijoje.

Tinkamiausias teleobjektyvas veiksmui fotografuoti laikant fotoaparatą rankose – „Canon RF 70-200mm F4L IS USM“

Moteris „Canon“ EOS R sistemos fotoaparatą laiko priglaudusi prie veido, fotografuoja žvejį, metantį omarų gaudyklę į jūrą.

Nors „Canon RF 70-200mm F4L IS USM“ yra teleobjektyvas, dėl dydžio ir perkeliamumo jis puikiai tinka veiksmo fotografijai, kai fotografuojama laikant fotoaparatą rankose, taip pat kelionių ir laukinės gamtos vaizdams perteikti. © Andrew Ford

Iš nugaros darytas kadras; moteris vilnone kepure laiko „Canon“ EOS R sistemos fotoaparatą, prie kurio prijungtas objektyvas „Canon RF 70-200mm F4L IS USM“.

Objektyve „Canon RF 70-200mm F4L IS USM“ įdiegto 5 žingsnių optinio IS veiksmingumas padidinamas iki 7,5 žingsnio, kai veikia išvien su IBIS sistema, įdiegta EOS R sistemos fotoaparatuose, pvz., EOS R6. © Andrew Ford

Nors būna, kad veiksmas vyksta visiškai šalia, paprastai tenka fotografuoti būnant toliau. Tai ypač aktualu, kai fotografuojama renginiuose su žiūrovais – nuo atletų varžybų iki automobilių ir motociklų sporto. Jei plačiakampės ir standartinio židinio nuotolio padėtys neaktualios, galite rinktis objektyvą, kuris veikia tik kaip teleobjektyvas.

Neįtikėtinai kompaktiškas „Canon RF 70-200mm F4L IS USM“ įrodo, kad teleobjektyvai neturi būti dideli ir sunkūs. Dėl įtraukiamosios konstrukcijos jis tampa mažiau nei 12 cm ilgio, tad galima lengvai padėti laikyti, sveria tik 695 g, nors pasižymi tvirta ir nuo aplinkos poveikio apsaugančia L serijos konstrukcijai būdinga kokybe.

Svarbiausios veikimo charakteristikos apima greitą f/4 diafragmą, kuri nesikeičia visame artinimo diapazone, ir stulbinamai sparčią AF sistemą, kurios veikimą užtikrina „Dual Nano“ USM varikliai.

Tinkamiausias pradedančiųjų kategorijos superteleobjektyvas veiksmo fotografijai – „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“

Žolės ritulio žaidėjas raudonais marškinėliais ir juodu šalmu iš profilio, mėlyna ledo ritulio lazda pakelta.

Veiksmingas 5,5 žingsnių optinis IS objektyve „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ sukuria nuostabius veiksmo kadrus nenaudojant trikojo. Fotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nuostatos: 400 mm, 1/500 sek., f/8 ir ISO1600.

Žolės riedulio žaidėjas mėlynais marškinėliais ir ilgomis mėlynomis kojinėmis varžosi dėl kamuolio dirbtinės dangos aikštelėje.

Devynių plokštelių diafragma taip pat suteikia puikų fono suliejimą. Fotografuota su „Canon EOS R6“ ir objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nuostatos: 400 mm, 1/640 sek., f/8 ir ISO1600.

Fotografuojant sportą ir laukinę gamtą dažnai nutinka taip, kad tiesiog negalite priartėti prie veiksmo vietos tiek, kiek norite. Net ir 70–200 mm objektyvui arba „Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM“ gali nepakakti teleobjektyvo aprėpties. Norint aprėpti atstumą, reikės superteleobjektyvo.

„Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ teleobjektyvo aprėptis dukart didesnė už 70–200 mm objektyvo ir jis santykinai kompaktiškas ir išskirtinai lengvas – sveria vos 635 g. Visuomet yra didesnė rizika, kad sudrebėjus fotoaparatui suprastės vaizdo ryškumas nustačius superteleobjektyvui būdingus židinio nuotolius, tačiau IS užtikrina nepriekaištingai ryškius vaizdus ir sklandžius filmus, užfiksuotus laikant fotoaparatą rankose. Ypač greita „Nano“ USM variklį naudojanti automatinio fokusavimo sistema puikiai seka veiksmą, o jei 400 mm židinio nuotolio nepakanka, objektyvas suderinamas su ilgintuvais „Canon Extender RF 1.4x“ ir „Extender RF 2x“.

Tinkamiausias pradedančiųjų kategorijos superteleobjektyvas veiksmo fotografijai – „Canon RF 600mm F11 IS STM“

Sprinteris, atsispiriantis bėgti nuo startinių kaladėlių.

Su kai kuriais veiksmo kadrais vargu ar kada nors pavyks priartėti tiek, kiek norima. Didžiausias galimas židinio nuotolis laimi prieš galimybę keisti židinio nuotolį, todėl superteleobjektyvai, pvz., „Canon RF 600mm F11 IS STM“ ir „Canon RF 800mm F11 IS STM“, yra geriausi variantai. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon RF 600mm F11 IS STM“; nustatymai: 1/1600 sek., f/11 ir ISO800.

Kintamojo židinio nuotolio teleobjektyvai ir superteleobjektyvai suteikia galimybę universaliai reguliuoti regos lauką, kai galite fotografuoti tik iš vienos vietos, pavyzdžiui, esate žiūrovų zonoje sporto renginyje arba slėptuvėje, kai fotografuojate laukinius gyvūnus. Kitais atvejais reikės kuo didesnės telebjektyvo aprėpties, o židinio keitimo diapazonas taps perteklinis. Tipiniai atvejai apima skrendančių paukščių arba toliau esančių gyvūnų fotografavimą.

Naujoviškas „Canon RF 600mm F11 IS STM“ yra idealus įrankis šiai užduočiai atlikti. Dėl įtraukiamosios konstrukcijos jo ilgis nešant nesiekia 27 cm, objektyvas tesveria 930 g. Jis visiškai patogus valdyti net ir ilgai fotografuojant, kai fotoaparatas laikomas rankose, o vaizdų ryškumą užtikrina 5 žingsnių optinis IS. Jei prireiktų, objektyvas „Canon RF 800mm F11 IS STM“ suteikia dar daugiau aprėpties; abu šiuos objektyvus galima naudoti kartu su ilgintuvais „Canon Extender RF 1.4x“ ir „Extender RF 2x“.

Tinkamiausias profesionalų kategorijos objektyvas greitam veiksmui užfiksuoti – „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“

Į priekį ant irklų palinkęs irkluotojas. Atletas puikiai sufokusuotas, o fonas – sulietas.

Greitas objektyvas, pvz., „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“, suteikia santykinai mažą ryškumo gylį, ir jis puikiai tinka norint išskirti pagrindinį objektą veiksmo kadre suliejant foną. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“ ir objektyvu „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“, nuostatos: objektyvo padėtis ties 111mm, 1/1 000 sek., f/2,8 ir ISO1000. © Matthew Joseph

Atsilošęs, džinsais ir mėlynu švarku apsirengęs fotografas fotografuoja „Canon“ fotoaparatu ir objektyvu „RF 70-200mm F.2.8L IS USM“.

Kaip ir „Canon RF 70-200mm F4 IS USM“, šis greitesnis f/2,8 objektyvas pasižymi profesionalų kategorijos aplinkos poveikiui atsparia konstrukcija, ypač greita ir beveik tylia „Dual Nano“ USM AF sistema, taip pat 5 žingsnių optiniu vaizdo stabilizatoriumi.

Kai reikia užšaldyti ypač greitai judančių objektų judesį, tinka tik trumpi išlaikymai. Savo ruožtu, norint sustabdyti greitą veiksmą, reikia išlaikymų, prasidedančių nuo 1/2 000 sek. Tai gali tapti problema visomis kitomis sąlygomis, išskyrus ryškiai šviečiančios saulės apšvietimo sąlygomis. Vienas iš sprendimų – gerokai padidinti fotoaparato ISO jautrumo nuostatą, tačiau tuomet rizikuojate, kad vaizdas bus grūdėtas dėl vaizdo iškraipymų ir prarastų smulkių detalių.

Jei galite skirti šiek tiek daugiau pinigų, „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“ – pats geriausias sprendimas. Jo nuolatinė f/2,8 diafragma suteikia galimybę naudoti trumpus išlaikymus net ir silpno apšvietimo sąlygomis visame artinimo diapazone. Dar vienas privalumas – galite išskirti pagrindinį objektą kadre suliedami foną.

Čia aptarti variantai puikiai tinka veiksmo fotografijai: lengvi, lengvai valdomi ir tinkami įvairius biudžetus turintiems naudotojams. Tad ar planuojate stovėti prie šoninės linijos mėgėjų futbolo varžybose, ar fiksuoti greitai judantį atletą treke – tarp siūlomų objektyvų turėtumėte rasti atitinkantį jūsų poreikius. Tad teliko išeiti į lauką, išbandyti ir išsiaiškinti, ką galima nuveikti.



Autorius: Matthew Richards

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai