Profesionaliam austrų fotografui Christianui Anderlui brangių šeimos akimirkų fotografavimas yra tiek pat svarbus namuose, kaip ir jo darbe. Buvęs „Canon“ ambasadorius savo profesinėje srityje yra žinomas dėl nuoširdžių ir intymių portretų. Be to, jautriomis savo šeimos gyvenimo akimirkomis jis dalijasi ir „Instagram“ paskyroje, kurioje atskleidžia savo mažo sūnaus atrandamą pasaulį.
Kaip pripažįsta pats, tėvystė pakeitė jo gyvenimą. Tapimas tėvu įkvėpė ir jo Tėvystės projektą – portretų seriją, kurioje tėvai kalba apie savo patirtis, pasakoja apie savo geriausias ir sunkiausias akimirkas ir siūlo patarimus kitiems. Nors Christianas žmones fotografuoja jau seniai, jam ypatingai svarbu užfiksuoti tam tikrus šeimos momentus.
„Kai pasensiu ir mano sūnus bus palikęs mūsų namus, man bus liūdna be jo“, sako jis. „Tada galėsiu sėdėti ant sofos ir žiūrėti į visas šias jo kūdikystės nuotraukas. Šią vasarą jam jau sueis šešeri. Radau kelias nuotraukas, kuriose jam dar tik vieni, ir jau dabar, suvokęs, kaip greitai jis auga, aš pasijutau senas. Laikas lekia... Manau, fotografuodami turėtume priminti sau, kaip greitai jie mus paliks. Tada, žvelgdami į šias nuotraukas ir tai prisimindami, su savo vaikais būsime šiek tiek kantresni.“
Christianas dalijasi penkiais savo pagrindiniais patarimais ir metodais, kurie padės įamžinti tikras šeimos linksmybes. Vadovaukitės šiais patarimais, kad ir jums pavyktų sukurti natūralias ir nuoširdžias šeimos nuotraukas.
1. Palikite telefoną kišenėje
Christiano teigimu: „Kai fotografuojama fotoaparatu, labiau susitelkiama į patį fotografavimą.“ Jis ragina padėti telefoną į šalį, kad pavyktų sukurti prasmingesnių nuotraukų su fotoaparatu. „Nereikia tiesiog viena ranka fotografuoti visko, kas papuola, kaip tai daroma išmaniuoju telefonu. Su fotoaparatu įdedama daugiau pastangų ir, manau, kad sukuriamos geresnės nuotraukos.“
Be to, paėmus į rankas fotoaparatą mažiau laiko praleidžiama įsmeigus akis į ekraną, o šiuo metu Christianas kaip tik tam skiria daug dėmesio ir vykdo skaitmeninę detoksikaciją. „Nenoriu visą dieną žiūrėti į ekraną, o fotografuojant vien išmaniuoju telefonu, mano ekranui skiriamas laikas dar pailgėja. Noriu priglausti akį prie vaizdo ieškiklio ir visa esybe susitelkti į tą momentą“.
Christiano įsitikinimu, fotoaparatas prieš telefoną turi ir techninių pranašumų, pvz., jis turi fizinius valdiklius parametrams keisti, įskaitant išlaikymo greitį ir diafragmą. Jis taip pat labiau mėgsta nuotrauką komponuoti vaizdo ieškiklyje. „Yra daug programinės įrangos, kuri bando imituoti tikro objektyvo sukuriamą vaizdą, tačiau tai nėra tas pats... mano nuomone, niekas negali pranokti didelio jutiklio ir objektyvo“. Jau pradedančiųjų lygmens fotoaparatai, pvz., „Canon EOS M50“ turi šiuos fizinius valdiklius, o šiuo metu vidutiniai atitinkamos kategorijos išmanieji telefonai jų neturi.
2. Būkite pasiruošę nuoširdžiai akimirkai
Fotografuojant vaikus reikia būti pasiruošus viskam. Naudojant fotoaparatą su greitu automatiniu fokusavimu ir fokusavimo sekimo funkcija, pvz., „Canon EOS R“, „EOS 80D“ arba „EOS M50“, galima nuspėti akimirką ir užfiksuoti greitą veiksmą, nesibaiminant, kad nuotraukoje pagrindinis objektas bus išsiliejęs.
"Noriu priglausti akį prie vaizdo ieškiklio ir visa esybe susitelkti į tą momentą."
Christiano teigimu: „Fotografuojant vaikus būtinas greitas automatinis fokusavimas. Būtent to reikėtų siekti renkantis fotoaparatą. Visa kita priklauso nuo jūsų biudžeto. Manęs nuolat klausia, kokį fotoaparatą vertėtų įsigyti, bet aš visada sakau, kad visų pirma reikia galvoti apie objektyvus. Galbūt jums reikia ne naujo fotoaparato, o naujo objektyvo, nes objektyvo greitis ir optikos kokybė yra daug svarbesni nei fotoaparatas“.
Šeimos fotografijai būtinas ir tam tikras pragmatiškumas. „Kai tik pamatau, kad kažkas nebenori būti fotografuojamas, tiesiog padedu fotoaparatus į šalį“, sako Christianas. „Jei žmogus nenori, kad jį fotografuotum, niekada nepavyks padaryti geros jo nuotraukos. Ypač su vaikais – neįmanoma priversti jų fotografuotis, reikia tiesiog su tuo susitaikyti ir pabandyti vėliau.“
3. Eksperimentuokite su skirtingais židinio nuotoliais
„Mano manymu, šeimos nuotraukoms reikia turėti bent du skirtingus židinio nuotolius“, sako Christianas. „Man labiausiai patinka portretams naudoti objektyvą „Canon EF 85mm f/1.8 USM“. Su 85 mm nustatymu gaunamas mažas lauko gylis, todėl galima išskirti veidą iš fono. Ir jo pakanka, kad vaizdas būtų „teisingas“ – naudojant 35 mm arba 50 mm atsiranda iškraipymų ir nosis atrodo didesnė. Kurdamas portretus turiu kalbėtis su fotografuojamais žmonėmis, todėl 85 mm yra puikus vidutinio diapazono variantas – su juo neįmanoma suklysti.“
Nors Christianas portretams mieliau renkasi objektyvą „EF 85mm f/1.8 USM“, jo manymu, puikių nuotraukų galima padaryti ir su 35 mm. „Manau, kad objektyvas „Canon EF 35mm f/1.4L II USM“ tinka praktiškai viskam. Jei tik nežinote, ką rinktis, imkite 35 mm ir galėsite fotografuoti, net ir portretus. Turite nepamiršti, kad jis šiek tiek iškreips veidą, bet, kita vertus, labiau priartėjus pavyks sukurti intymesnį kadrą.“