bridge silhouette over purple sky

Fotografijos kompozicijos patarimai

Kompozicija, paprastai tariant – tai procesas, kaip nusprendžiate dėl objektų išsidėstymo kadre. Kompozicija yra kūrybiškoji fotografijos pusė; labai smagu mokytis jos taisyklių ir jas laužyti!

Norėdami pagerinti savo nuotraukas, peržvelkite toliau išvardytus punktus ir vaizdo įrašą, tada išbandykite idėjas realiai.

  1. 1. Atsižvelkite į savo objektą – pirmas žingsnis, kaip fotografuoti puikias nuotraukas – pasirinkti, ką fotografuosite. Ieškokite įdomių objektų, patraukiančių jūsų akį: kuo įdomesnis objektas, tuo geresnė nuotrauka.

  2. 2. Trečdalių taisyklė – pamėginkite objektą įtalpinti ne kadro centre. Malonūs vaizdai gaunami išdėstant svarbiausius elementus palei įsivaizduojamas linijas, dalijančias kadrą į trečdalius vertikaliai ir horizontaliai.

  3. 3. Nukreipiančios linijos – žiūrovui į vaizdą įtraukti galima naudoti natūralias linijas, pvz., takelius, traukinių bėgius, sienas ar aptvarus. Taip pat puiku, jei artėjant link lygiagrečių susilietimo perspektyvoje taško yra įdomus objektas, į kurį galima susitelkti.

  4. 4. Įrėminimas – objekto įtalpinimas natūraliame rėmelyje, pvz., tarpduryje. Medžiai, šakos ar arka taip pat gali pasitarnauti, sutelkiant dėmesį objektui.

  5. 5. Užpildykite kadrą – padarykite objektą didelį kadre, kai fotografuojate laukinę gamtą ir portretus. Pakeiskite mastelį arba priartėkite prie objekto, kad panaikintumėte nereikalingą erdvę aplink objektą.

  6. 6. Erdvė judėjimui – judančius objektus geriausia fotografuoti, paliekant erdvės priešais juos. Pvz., fotografuodami automobilį pamėginkite jį įtalpinti link kadro šono, kad automobilis turėtų erdvės, į kur judėti

  7. 7. Įstrižainės – kadrą kertančios įstrižos linijos sukuria dramos ir judėjimo pojūtį. Paprastai labiau tikėtina, kad įstrižaines rasite plataus kampo kadruose dėl platesnės perspektyvos. Taip pat pamėginkite nukreipti fotoaparatą aukštyn arba žemyn, kad pabrėžtumėte šias linijas.

  8. 8. Pakeiskite savo žiūrėjimo tašką – padarykite savo vaizdus įdomesnius, pakeisdami fotografavimo padėtį. Pamėginkite atsiklaupti ant vieno kelio arba padėti fotoaparatą ant grindų, jei norite išgauti žemą perspektyvą; taip pat galite laikyti fotoaparatą iškėlę aukštai į orą arba paieškokite aukštos padėties, jei norite fiksuoti vaizdą iš viršaus į apačią.

  9. 9. Tekstūra, raštas ir detalės – nesvarbu, ar fotografuojate kraštovaizdžius, gamtą, architektūrą ar veiksmą, pasižiūrėkite atidžiai ir paieškokite tekstūros ir detalių: taip savo vaizdams pridėsite kitą aspektą. Spalvų kontrastus, simetriją ir raštus galima rasti bemaž bet kur; tegul jūsų akys būna atviros šioms detalėms.

  10. 10. Mastelio pojūtis – įtraukdami mastelį į savo vaizdus pabrėšite sceną ir pridėsite jai centrinį tašką. Tai gali būti itin sėkmingas sprendimas kraštovaizdžio kadruose. Žmonių figūros tam puikiai tinkamos, nes jos iškart atpažįstamos žiūrovui.

Žiūrėkite mūsų kompozicijos vaizdo įrašą čia:

 

Pamėginkite išsirinkti objektą ir pažiūrėkite, kiek skirtingų kompozicijų galite užfiksuoti, pasitelkę pirmiau išvardytus 10 punktų. Tuomet nufotografuokite dar 10 to paties objekto nuotraukų, laužydami taisykles, pvz., įtalpindami objektą visiškai kadro centre arba padarydami jį labai mažą kadre, kuo labiau sumažindami mastelį. Nepamirškite vaizdus fiksuoti horizontaliai ir vertikaliai, kad pamatytumėte, kuri variantas tinkamesnis. Greitai pamatysite, kad yra nesuskaičiuojama daugybė būdų, kaip komponuoti vaizdus, taip pat atrasite, su kuriais kompozicijos metodais gaunamos įdomios nuotraukos.